Lajmet

Aliu: Me Ligjin e Pagave është trumbetuar barazia, por në fakt ndodhi pabarazia

Aliu ka thënë se ngritja e çmimeve në Kosovë është dukshëm më e madhe se paga.

Publikuar

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu konsideron se me Ligjin e Pagave është bërë një padrejtësi ndaj shumë punëtorëve të sektorit publik. Ai pret që këto lëshime të përmirësohen.

Ndonëse e mirëpret nivelizimin e pagave, Aliu thotë se çdo herë është përfolur për barazi në paga, ndërsa në realitet kjo nuk ka ndodhur.

Aliu ka thënë se ngritja e çmimeve në Kosovë është dukshëm më e madhe se paga.

“Unë mendoj se tashmë janë shfaqur të gjitha ato që kanë të bëjnë me koeficientet edhe realisht është në analizë e sipër për faktin se ka diçka që nga stafi nga administrata që është ngritur vlera e pagës në bazë të koeficientit dhe vlerës së koeficientit të përcaktuar. Por e keqja është se ka pjesë të administratës komunale, ku është zvogëluar paga”, u shpreh Aliu.

“Unë po besoj se do të adresohen këto shqetësime në mënyrë që në rastin edhe në mundësinë e parë të rishikohen sepse thjesht është trumbetuar se do të ndodhë barazia, por në fakt po ndodh një lloj pabarazie, për faktin se të heqësh pagën apo të zvogëlosh pagën nga ajo që ka qenë vërtetë është një pabarazi por po besoj se ka mund të ik diçka nga koeficienti dhe nga ligji dhe kjo do të duhet të shërbente që në perceptimin e ardhshëm të përmirësohet”, thotë ai.

Aliu ka arsyetuar kërkesën për rritje më të madhe të pagës, me ngritjen e çmimeve në vend. Ai ka përmendur sfidat me të cilat përballen qytetarët.

“Sigurisht se ka edhe raste të tjera jo vetëm në administratën komunale por edhe në administratat dhe shërbimet të tjera që janë pjesë e Ligjit për Pagat ku janë adresuar defektet e tilla të ligjeve dhe koeficientit, por unë po besoj që në të ardhmen duhet të adresohen në mënyrë që të këtë vërtetë barazi dhe të këtë ngritje të pagës konform edhe gjendjes sociale që e kemi. Inflacioni pastaj edhe shtrenjtimi i shumë produkteve ushqimore, pastaj i energjisë elektrike, e tash së fundmi edhe i tatimit në pronë. Po besoj që janë kosto e lartë dhe e papërballueshme për qytetarët qoftë ata që nuk janë në marrëdhënie publike të punës siç lidhen me ligjin për paga por edhe në marrëdhënie private është një kosto shumë e lartë po beso që duhet reflektuar secili prej nesh me punën dhe përgjegjësit publike që kemi në mënyrë që të bëjmë zgjidhjet e duhura dhe të përshtatshme për t’u ballafaquar me sfidat e kohës”, ka thënë Aliu.

Lajmet

OKB-ja e alarmuar për rritjen e dhunës në Kongo

Rreth 700 njerëz kanë vdekur si pasojë e dhunës nga luftëtarët e milicisë.

Publikuar

nga

Një rritje e sulmeve në lindje të Republikës Demokratike të Kongos ka marrë më shumë se 700 jetë në duart e luftëtarëve të milicisë që nga dhjetori, thanë Kombet e Bashkuara të hënën.

“Situata e sigurisë u përkeqësua më tej në tre provincat lindore të Republikës Demokratike të Kongos me një rritje të madhe të dhunës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Ai tha se dhuna ishte kryer kryesisht nga Forcat Demokratike Aleate, një grup i lidhur me islamistët; një milici famëkeqe e quajtur CODECO; dhe kryengritësit M23.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa nga këto vdekje ishin përfshirë në mbi 700 vdekjet e raportuara në ato provinca./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

18 tanke luftarake kryesore të fundit janë dorëzuar.

Publikuar

nga

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, tha Ministria gjermane e Mbrojtjes.

18 tanke luftarake kryesore të fundit u dorëzuan pasi ekuipazhet ukrainase u trajnuan për t’i përdorur ato, shkruan BBC.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “bënin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve nga Ukraina, kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Qeveria ukrainase nuk ka komentuar ende për mbërritjen e Leopard 2, por ata kanë konfirmuar mbërritjen e tankeve të parë Challenger 2 të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 2000 Leopard 2, të konsideruar gjerësisht si ndër tanket më të mirë të betejës kryesore, të prodhuara nga vendet e NATO-s, janë në përdorim nga vendet evropiane.

Gjermania ra dakord ta furnizonte Ukrainën me tanke në janar, pasi fillimisht hezitoi ta bënte këtë – apo edhe t’i lejonte vendet e tjera të dërgonin të tyret.

Sipas ligjit gjerman, Berlini duhet të miratojë që Leopard 2 të rieksportohet nga çdo vend.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OKB thotë se themeluesi i projektit për edukimin e vajzave afgane është arrestuar në Kabul

Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave u arrestua në Kabul.

Publikuar

nga

Themeluesi i një projekti që bëri fushatë për arsimimin e vajzave në Afganistan është arrestuar nga autoritetet talibane në Kabul, thanë sot vëllai i tij dhe OKB.

Qeveria talibane vitin e kaluar ndaloi vajzat të ndiqnin shkollën e mesme, duke e bërë Afganistanin të vetmin vend në botë ku ka një ndalim të arsimit.

“Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave, u arrestua në Kabul të hënën”, shkroi në Twitter misioni i OKB-së në Afganistan.

Vëllai i Wesa-s konfirmoi arrestimin e tij, duke thënë se ai u kap jashtë një xhamie pas lutjeve të hënën në mbrëmje.

Që nga ndalimi i shkollave të mesme për vajza, Wesa ka vazhduar të vizitojë zonat e largëta për të mbledhur mbështetjen nga vendasit.

Talibanët kanë imponuar një interpretim të ashpër të Islamit që kur u kthyen në pushtet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ushtria ukrainase: Mbi 171 mijë trupa ruse kanë humbur jetën që nga fillimi i luftës

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Publikuar

nga

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë pohuar se Rusia ka humbur 171,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Sipas raportit të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, Rusia ka humbur gjithashtu 3,595 tanke, 6,953 automjete luftarake të blinduara, 5,493 automjete dhe tanke karburanti, 2,638 sisteme artilerie, 523 sisteme raketash të shumëfishta, 277 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 aeroplanë, 291 helikopterë, 2216 dronë dhe 18 varka./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara