Sport

Agjenti i Bastonit nis bisedimet me Interin për rinovimin e kontratës

Marrëveshja aktuale e 23-vjeçarit skadon në vitin 2024.

Publikuar

Agjenti i Alessandro Bastonit, Tullio Tinti është takuar me drejtuesit e Interit sot për të nisur bisedimet për kontratë të re mes interesimit nga Chelsea dhe Manchester City.

Marrëveshja aktuale e qendërmbrojtësit italian 23-vjeçar me “Nerazzurrët” skadon në vitin 2024 dhe klubi nuk dëshiron një përsëritje të situatës së Milan Skriniar, kështu që ata janë të hapur për oferta për mbrojtësin nëse ai nuk nënshkruan një kontratë të re në muajt e ardhshëm.

Chelsea dhe Manchester City raportohet se janë të interesuar të marrin Bastonin në verë dhe po e ndjekin nga afër situatën e tij.

“Calciomercato.com” nxjerr në pah se si Tinti u takua me drejtuesit e Interit në selinë e tyre sot për të nisur negociatat për kontratën e re.

Duke folur për shtypin pas takimit, Tinti dha një përditësim mbi situatën dhe konfirmoi synimet e Bastonit.

“Këto janë takimet e para, ne po flasim. Hapësirë do të ketë edhe në javët në vijim. Bastoni është një tifoz i Interit, nuk e di pse tifozët do të shqetësoheshin. Nga ana e lojtarit ka interes të madh për të qëndruar këtu”, tha ai.

Interi shpreson ta lidhë atë me një kontratë të re, por do të preferonte ta shesë në vend që ta humbasë si një transferim të lirë. Ata po ndjekin nga afër Giorgio Scalvini e Atalantës si një zëvendësues të mundshëm.

Vazhdo të lexosh

Sport

Nëntë skuadra italiane në garat evropiane

Publikuar

nga

UEFA ka konfirmuar se nëse Fiorentina fiton Ligën e Konferencës dhe përfundon jashtë shtatëshes së parë në Serie-A, do të ketë nëntë skuadra italiane në Evropë sezonin e ardhshëm.

Kishte një konfuzion të vërtetë për situatën, pasi gjërat u bënë të paqarta nga Italia që fitoi një vend shtesë në Ligën e Kampionëve për shkak të kryesimit të renditjes për konkurrencën e klubeve.

Nëse Fiorentina fiton finalen e Ligës së Konferencës kundër Olympiakosit më 29 maj, atëherë automatikisht do të kualifikohet në Ligën e Evropës.

Drejtori i UEFA-s, Giorgio Marchetti ka thënë të dielën në mbrëmje se nëse Viola e ngre trofeun dhe përfundon në vendin e tetë në Serie A, atëherë vendi i Ligës së Konferencës do t’i shkojë ekipit të nëntë.

Kjo do të jetë ose Torino ose Napoli, duke shkuar në raundin e fundit të sezonit.

Kjo do të thotë se nëntë skuadrat më të mira në Serie A do të kualifikohen të gjitha për turnetë e UEFA-s, pasi pesë më të mirat (ose gjashtë, në varësi të Atalantës) hyjnë në Ligën e Kampionëve, e gjashta, e shtata dhe Fiorentina hyn në Europa League, pastaj e nënta në Ligën e Konferencave.

Vazhdo të lexosh

Sport

Da Zerbi mund të rikthehet në Itali

Publikuar

nga

Milani do të hapë bisedimet me Roberto De Zerbin në ditët në vijim pas vendimit të tij për t’u larguar nga Brightoni, duke ndryshuar planet në kryeqytetin e Lombardisë.

Trajneri 44-vjeçar italian i befasoi tifozët e “Pulëbardhave” javën e kaluar kur konfirmoi publikisht largimin e tij nga klubi në fund të këtij sezoni të Premier Ligës, pasi nuk arriti të gjente gjuhën e përbashkët me pronarin Tony Bloom përpara afatit kalimtar të verës.

Milani ka qenë prej kohësh në kërkim të një trajneri të ri për të zëvendësuar Stefano Piolin dhe kishte marrë në konsideratë për një kohë të shkurtër De Zerbin, por u ndalua nga klauzola e tij e lirimit prej 13 milionë euro. Largimi i tij nga Brightoni me marrëveshje të ndërsjellë i ndryshon gjërat, megjithatë, duke i shtyrë kuqezinjtë të ndryshojnë planet e tyre.

Milani e ka mirëpritur lajmin për largimin e De Zerbit nga Brightoni dhe do të kontaktojë me trajnerin në ditët në vijim për të filluar diskutimin e një lëvizjeje të mundshme në verë.

Për momentin, Paulo Fonseca është ende në krye të listës së dëshirave të kuqezinjve, por kjo mund të ndryshojë shpejt, në varësi të mënyrës sesi do të shkojnë bisedimet me trajnerin italian.

Vazhdo të lexosh

Sport

Konfirmohen negociatat, Mourinho me klub të ri

Publikuar

nga

José Mourinho së shpejti do të rikthehet në stolin e trajnerit. 61-vjeçari është gati të nënshkruajë me klubin më të mirë turk, Besiktas. Hüseyin Yücel, nënkryetar i klubit, konfirmoi se ata kanë zhvilluar një takim tashmë me portugezin.

“Ne u takuam me José Mourinhon në Stamboll një muaj më parë dhe ai ishte i lumtur për ofertën tonë”, ka thënë Yucel.

“Ne kemi sqaruar tashmë kushtet ekonomike dhe do të udhëtojmë në Itali javën e ardhshme për t’u takuar personalisht”, ka shtuar ai.

Mourinho u shkarkua nga Roma në muajin janar. Që atëherë, portugezi ka mbetur pa klub. Megjithatë duket se kjo do të ndryshojë së shpejti. Do të ishte pozicioni i tij i parë si trajner në Turqi.

Vazhdo të lexosh

Sport

Tifozat Kuq e Zi protestojnë ndaj kandidaturës së Shqipërisë me Serbinë për EURO 2027

Publikuar

nga

Tifogrupi i kombëtares së Shqipërisë të njohur me emrin si ‘Tifozat Kuq e Zi’ kanë reaguar ndaj vendimit të Federatës së Futbolit të Shqipërisë për të shpallur kandidaturën e përbashkët me Serbinë për organizimin e Euro 2027 për grupmoshat U21.

Presidenti i FSHF-së, Armando Duka, javë më parë kishte konfirmuar kandidaturën e përbashkët të Shqipërisë me Serbinë për organizimin e Kampionatit Evropian 2027 për grupmoshat U21.

Arsyetimi i të parit të Federatës Shqipëtare të Futbollit ishte se Shqipëria nuk i plotëson kushtet elementare për organizimin e kësaj ngjarje.

Ndër të tjerash, ai kishte thënë se duhet angazhim i madh i dy qeverive të dy vendeve respektive, madje e kishte cilësuar si “lajm të mirë” për të dy popujt fqinj.

Ky njoftim nuk ishte pritur aspak mirë nga tifozët shqiptarë anembanë botës dhe tani “Tifozat Kuq e Zi” kanë ndërmarrë një nismë për të shprehur mllefin e tyre ndaj këtij.

Përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale, shihet se si ‘Tifozat Kuq e Zi’ kanë ngjyrosur me të kuqe rrugët pranë zyrave të FSHF-së, si dhe kanë ngjitur disa fotografi të luftës dhe gjenocidit që ushtria serbe ka ushtruar në popullin e Kosovës.

“Kundërshtojmë çdo nismë që mundohet ti rregulloj imazhin një populli barbar e gjenocidal. Kundërshtojmë çdo bashkëpunim me vrasësit me ata që shkaktuan me qindra masakra ndaj shqiptarëve dhe që deportuan me miliona nga shtëpitë e tyre gjatë gjithë historisë”, thuhet në postimin e tyre në Instagram./UBTNews/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tifozat Kuq e Zi (@tifozatkuqezi)

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara