Kulturë, Lifestyle

50 vjet zëri i kombit: Festimi i 50-vjetorit të karrierës së Shkurte Fejzës

Fejza falënderon të gjithë ata që kanë qenë pjesë e rrugëtimit të saj, duke iu drejtuar atyre si bashkëkombas që ka ndarë me ta lot dhe gëzime.

Publikuar

Pas pesë dekadash të përkushtimit dhe pasurimit të muzikës shqiptare me perla që i mbijetuan kohës, artistja e shquar Shkurte Fejza shënon një moment të veçantë në historinë e artit kombëtar. Nëpërmjet një shkrimi të ndarë në llogarinë e saj sociale ‘Instagram’, Fejza ndan ndjenjat e saj mbi këtë rrugëtim të gjatë, duke theksuar se çdo notë që ka kënduar përfaqëson historinë, luftën dhe dashurinë e popullit shqiptar. Në këtë kohë festash, ajo shpall edhe datat e koncerteve që do të mbahen në Pallatin e Sporteve në Prishtinë dhe në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

Fejza falënderon të gjithë ata që kanë qenë pjesë e rrugëtimit të saj, duke iu drejtuar atyre si bashkëkombas që ka ndarë me ta lot dhe gëzime. Koncertet e ardhshme shënojnë një moment të madh për të, ku shumë dashamirës do të jenë aty për ta nderuar këtë pikësynim të shkëlqyer në historinë e muzikës shqiptare.

Në mesazhin e saj, Fejza përshëndet dhe falënderon çdo njeri që ka qenë pjesë e udhëtimit të saj muzikor. Ajo shpreh mirënjohjen e thellë për bashkëpunëtorët, miqtë, familjen dhe veçanërisht për të gjithë ata që kanë dashur dhe mbështetur muzikën e saj nëpër këto vite të mrekullueshme. Nëpërmjet muzikës së saj, Fejza shkruan se ka pasur një mision të madh: të bashkojë zemrat e bashkatdhetarëve të saj, të përhapë vlerat kombëtare dhe të rrëfejë vuajtjet dhe sukseset e popullit të saj.

Koncerti i parë do të ngjajë si një rapsodi e shkëlqyer në Pallatin e Sporteve në Prishtinë, më 8 Qershor, ndërsa për çdo dashamirës të saj në Shqipëri, data e shënuar është 20 Qershor, kur Pallati i Kongreseve në Tiranë do të jetë amfiteatri i përurimit të këtij jubileu të jashtëzakonshëm.

Në fund, ajo bën thirrje për të vazhduar rrugën bashkë, të lidhur nga muzika dhe identiteti kombëtar, duke u shprehur se çdo notë që ka kënduar është një pjesë e historisë, dashurisë dhe ëndrrave të popullit të saj. Këtë rrugëtim 50-vjeçar, Fejza e ka ndarë me të gjithë ata që kanë qenë pjesë e kësaj udhësie mahnitëse, dhe tani, bashkë do ta festojnë me koncertin e madh: “Shkurte Fejza – 50 vjet zëri i kombit”. Në fund të shkëputjes së saj, ajo shpreh një falënderim të ngrohtë për të gjithë ata që kanë qenë burim frymëzimi dhe fuqia e shpirtit të saj për gjatë kësaj shkëlqyeshme aventurë artistike./UBTNews/

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Filmi “Back to Black” e rikthen Amy Winehouse në ekranin e madh

Publikuar

nga

Regjisorja Sam Taylor-Johnson nuk deshi që drama e saj biografike për këngëtaren dhe tekstshkruesen e ndjerë, Amy Winehouse, të jetë e ngjashme sikurse dokumentari fitues i Oscarit që u realizua nga Asif Kapadia.

“Ndjeva se duhet të realizoja diçka ndryshe nga ai dokumentar. Doja ta realizoja nga një këndvështrim tjetër dhe këndvështrimi më i mirë ishte që ta realizoja rrëfimin përmes muzikës së saj”, deklaroi regjisorja për filmin “Back to Black”.

Filmi i shpërndarë nga Focus Features, flet për edukimin e Winehouse në një familje hebreje, karrierën e saj, romancat – dhe varësinë që do të çonte në vdekjen e saj.

Derisa kritikat e filmit kanë qenë jashtëzakonisht negative në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë deri më tani, shumë besojnë se aktorja kryesore Marisa Abela, e cila portretizon Winehouse, dha një performancë të suksesshme.

“Ka momente kur Abela zhduket dhe Winehouse shpërthen në ekran, si një pamje magjike e syrit që vezullohet kalimthi në fokus”, shkroi kritikja Wendy Ide e The Guardian.

“Por filmi është jashtëzakonisht i pabarabartë dhe i prirur për gjykime të gabuara katastrofike”, shtoi ajo.

Aktorja kryesore kaloi 12 muaj duke tentuar të kapte çdo aspekt të Winehouse.

“Ka kaq shumë versione të ndryshme të Amyt, dhe kjo është pothuajse sikur, sa më shumë të dini, aq më pak dini, sepse ajo është artiste aq e madhe dhe gjithëpërfshirëse”, tha Abela./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Gjysmëshekulli i përplasjes së fjalëve: Marrëveshje letrare mes Shqipërisë dhe Serbisë

Publikuar

nga

Në datën 17 maj 2024, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në Shqipëri dhe Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë u bashkuan nën një marrëveshje bashkëpunimi. Ky akord është i përqendruar në shkëmbimin e të dhënave në fushën e letërsisë dhe kulturës, përkthimin dhe botimin e veprave letrare në të dyja gjuhët, si dhe në festimin e përvjetorëve të rëndësishëm të historisë letrare të të dy vendeve.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje u bë nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhe drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli. Në kuadër të kësaj marrëveshje, do të nxitet përkthimi dhe botimi i veprave letrare në të dy gjuhët.

Në përputhje me këtë marrëveshje, të dyja palët do të koordinojnë aktivitetet e tyre me shtëpitë botuese, revistat letrare dhe organizatat tjera eksperte në fushën e letërsisë dhe kulturës. Ata gjithashtu angazhohen për të zgjeruar bashkëpunimin kulturor në fusha të ndryshme, duke përfshirë projekte, ekspozita, dhe vizita të mundshme të delegacioneve.

Në fund të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes, Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve të Serbisë, Milos Iankovic, dhuroi drejtoreshës së Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit një fjalor dygjuhësh shqip-serbisht, i hartuar në vitin 1935 nga Luk Lukaj, një personalitet shqiptar.

Fjalori përmban fjalë të vjetra shqipe nga viti 1935, duke përfshirë termat si “farëshkrim”, “baltovicë”, “çpërthye”, “çpesh”, “gumsoj”, dhe të tjera./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një portret i sfidave sociale të atdheut: Filmi i Kosovës “Rrugës” në Festivalin e Kanës

Publikuar

nga

Më datë 24 maj në ora 11:00 në Teatrin Debussy do të shfaqet premiera e filmit të shkurtër, “Rrugës”, i cili përfaqëson Kosovën në konkurrencën kryesore të Festivalit të Kanës.

Filmi i ri nga regjisori Samir Karahoda është përzgjedhur zyrtarisht për garën e filmave të shkurtër në edicionin e 77-të të Festivalit të Kanës. Kjo është hera e dytë që një film në regji të Karahodës përzgjedhet për garën zyrtare të Festivalit më prestigjioz në botë, pas suksesit të filmit “Pa Vend” në vitin 2021. Nga një pool prej 4,420 filmave, “Rruga” është përzgjedhur mes 11 filmave të shkurtër nga 11 shtete që do të konkurojnë këtë vit.

Rishfaqja e këtij filmi do të mbahet më 25 maj në Teatrin Bunuel, fillimisht në ora 14:00.

“Rrugës”, përshkruan udhëtimin e një babai dhe djali të tij në rrugën drejt aeroportit për të marrë një dhuratë të dërguar nga jashtë nga kumbari i djalit. Në këtë rrugë, ata ballafaqohen me pengesa burokratike dhe një perspektivë të pakëndshme për ndryshime reale politike dhe sociale në vendin e tyre, por gjejnë ngushëllim dhe forcë në optimizmin e tyre për të ardhmen.

Skripti i “Rrugës” është shkruar nga vetë Samir Karahoda dhe djali i tij, Mironi, duke integruar tregime personale dhe elemente autobiografike, që reflektojnë shqetësimet e tyre për të ardhmen e vendit. Nëpërmjet këtij udhëtimi të shkurtër, ata eksplorojnë lidhjen e tyre mes sfidave shoqërore dhe pasigurisë që përjetojnë në atdheun e tyre.

“Rrugës”, është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Televizioni Kulturor Europian ‘ARTE’, dhe Televizioni Finlandez ‘Yle’./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara