Aktualitet

​Vatikani: Papa Françesku do të largohet nga spitali të shtunën

Ende nuk dihet nëse Papa do të jetë në gjendje të kryesojë ceremonitë e shumta të planifikuara gjatë Javës së Shenjtë.

Publikuar

Papa Françesku pritet të lirohet të shtunën nga spitali Gemelli i Romës, ku u shtrua papritur dy ditë më parë dhe u trajtua për një bronkit infektiv, tha të premten Vatikani.

Zëdhënësi i Vatikanit, Matteo Bruni tha në një deklaratë se shërimi i Françeskut ka qenë “normal” dhe se Papa hëngri një picë për darkë të enjten në mbrëmje me mjekët, infermierët dhe të gjithë personelin që po e ndihmon atë në spital.

“Të premten në mëngjes, Papa hëngri mëngjes, lexoi gazeta dhe rifilloi punën e tij,. Shenjtëria e tij pritet të kthehet nesër në shtëpinë e Santa Martës, pas përfundimit të rezultateve të provimeve të fundit mëngjesin e sotëm”, tha Bruni.

Papa, 86 vjeç, u shtrua në spital të mërkurën në Gemelli pasi pësoi disa probleme me frymëmarrjen. Vatikani tha se ai mori antibiotikë në mënyrë intravenoze për të trajtuar bronkitin e tij, duke treguar përmirësime të shpejta dhe “të dukshme”.

Ende nuk dihet nëse Papa do të jetë në gjendje të kryesojë ceremonitë e shumta të planifikuara gjatë Javës së Shenjtë, e cila fillon me të dielën e Palmës, më 2 prill dhe kulmon me Pashkët më 9 prill.

Më herët të premten, dekani i kolegjit të kardinalëve, Giovanni Battista Re, tha për mediat italiane se Françesku mund të jetë në gjendje të marrë pjesë në të gjitha festimet e javës së Pashkëve, pasi ai do të ndihmohet nga kardinalë të tjerë për secilën nga ceremonitë./AA/

Bota

72-vjeçari vdes pasi tërhiqet brenda fermës ku po qëndronin 40 krokodilë

Ngjarja ka ndodhur në Kamboxhia.

Publikuar

nga

Luan Nam, 72 vjeç, po përpiqej të nxirrte një krokodil nga një kafaz ku kishte vendosur vezë, kur ai rrëmbeu shkopin që po përdorte burri dhe e tërhoqi atë brenda.

Më pas grupi kryesor i zvarranikëve u nis rreth tij, duke e grisur trupin e tij në copa dhe duke e lënë vendin të mbuluar me gjak.

Një vajzë dy vjeçare u vra dhe u ngrënë nga krokodilët në vitin 2019 kur ajo u fut në fermën e zvarranikëve të familjes së saj në të njëjtin fshat, tha shefi i policisë.

Luan Nam ishte presidenti i shoqatës lokale të fermerëve të krokodilëve, por familja e tij tani mund të shesë stokun e tij, pasi i kërkoi për vite të tëra që të ndalonte rritjen e zvarranikëve, tha për AFP shefi i komunës May Sameth.

Ka një numër fermash krokodilësh rreth Siem Reap.

Zvarranikët mbahen për vezët, lëkurën dhe mishin e tyre si dhe tregtimin e të vegjëlve të tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Shqipëria krah aleatëve perëndimor në mbështetje për Ukrainën

Niko Peleshi ka marrë pjesë në takimin e 12-të të Grupit të Kontaktit për Ukrainën.

Publikuar

nga

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi, ka rikonfirmuar mbështetjen politike të Shqipërisë, krah aleatëve perëndimorë për Ukrainën.

Ai ka marrë pjesë në takimin e 12-të të Grupit të Kontaktit për Ukrainën.

Peleshi ka theksuar se do të vijojë ndihma logjistike si kontribut i nevojshëm për popullin ukrainas në mbrojtje të integritetit territorial dhe paqes.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Gjykata zvicerane liron nga akuzat për përdhunim ish-profesorin e Universitetit të Oksfordit, Tariq Ramadan

Atij iu dhanë gjithashtu rreth 151,000 franga zvicerane si kompensim.

Publikuar

nga

Një gjykatë zvicerane liroi të mërkurën dijetarin islamik Tariq Ramadan nga akuzat për përdhunim dhe detyrim seksual, duke mos gjetur asnjë provë kundër ish-profesorit të Universitetit të Oksfordit.

Akademikut iu dhanë gjithashtu rreth 151,000 franga zvicerane si kompensim nga kantoni zviceran i Gjenevës për rastin.

Pas leximit të vendimit në Gjykatën Penale të Gjenevës, predikuesi 60-vjeçar zviceran buzëqeshi dhe u përqafua nga një prej vajzave të tij.

Akuzuesja 57-vjeçare e Ramadanit, i identifikuar me emrin e supozuar “Brigitte”, u largua nga salla e gjyqit para përfundimit të vendimit.

Avokatët e saj u zotuan menjëherë të apelojnë vendimin.

Gjatë gjykimit, mbrojtja këmbënguli në pafajësinë e Ramadanit dhe theksoi se nuk kishte prova shkencore në këtë rast.

Avokatët e tij akuzuan gjithashtu Brigitte dhe gratë që kanë ngritur akuza kundër tij në Francë për falsifikim të lidhjeve për të rrëzuar dijetarin islamik, duke cituar “Ramadanfobinë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

9 të plagosur nga sulmet me dron në Belgorod, thotë guvernatori i rajonit rus

Guvernatori Vyacheslav Gladkov tha se e marta nuk ishte “një natë e qetë” për Belgorodin.

Publikuar

nga

Nëntë persona u shtruan në spital pas sulmeve me dronë në rajonin jugperëndimor të Belgorodit të Rusisë gjatë natës, tha guvernatori i saj të mërkurën – një ditë pasi një grup rusësh anti-Putin pretenduan se kishin nisur një sulm atje.

Guvernatori Vyacheslav Gladkov tha se e marta nuk ishte “një natë e qetë” për Belgorodin, i cili kufizohet me Ukrainën, pasi makinat, shtëpitë dhe ndërtesat pësuan dëme nga sulmet me dron.

Megjithatë, Gladkov tha se mbrojtja ajrore ruse kishte zmbrapsur “shumicën” e dronëve./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara