Sport

​Rabiot: Ndihem me fat që nuk iu bashkova Manchester Unitedit

Kalimi i 27-vjeçarit në “Old Trafford” përfundimisht dështoi për shkak të kërkesave për pagë.

Publikuar

Mesfushori i Juventusit, Adrien Rabiot beson se ai ishte me fat që mbeti me bardhezinjtë gjatë verës pas interesimit nga Manchester United.

Reprezentuesi francez ishte në radarin e “Djajve të Kuq” pasi Erik ten Hag u përpoq ta përforconte repartin e mesfushës përpara sezonit 2022-2023.

Në një fazë, dy klubet mendohej se kishin rënë dakord për një çmim prej 15 milionë euro.

Kalimi i 27-vjeçarit në “Old Trafford” përfundimisht dështoi për shkak të kërkesave për pagë.

Rabiot ka shënuar pesë gola dhe dy asistime nga 16 ndeshje për skuadrën e Massimiliano Allegrit në gjysmën e parë të sezonit dhe ka luajtur plot 90 në secilën nga gjashtë fitoret e fundit në Serie A.

“Është e vërtetë, ka pasur kontakte me klubet e Premierligës si Manchester United, por në fund pata fatin që qëndrova, ndoshta ishte vendimi më i mirë”, ka thënë Rabiot.

“Premier Liga është liga më e ndjekur, por nuk mendoj për të ardhmen. Jam i fokusuar në Kupën e Botës. Klubi dhe unë nuk jemi të nxituar, ka qetësi, kështu që ne mund të shqyrtojmë të gjitha opsionet” shtoi Rabiot në fund.

Sport

FSHF arrin akordin me Andrea Tedescon, tekniku italian do të marrë drejtimin e Kombëtares U-17

Publikuar

nga

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur akordin me teknikun italian, Andrea Tedesco, për të marrë drejtimin e Kombëtares shqiptare U-17.

Tedesco i cili ka një CV të pasur si trajner në Itali por edhe në nivel ndërkombëtar do të firmosë një kontratë 1-vjeçare me FSHF-në, teksa do të drejtojë Kombëtaren U-17 në finalet e Kampionatit Europian “Shqipëri 2025”.

Tekniku 39-vjeçar së fundmi ka qenë në krye të Napolit U-19, teksa më parë për dy sezone ka drejtuar edhe Kombëtaren U-19 të Maltës. Gjithashtu Andrea Tedesco ka qenë edhe në rolin e zëvendëstrajnerit te skuadra rumune Universitatea Craiova 1948. Ndërsa në fillimet e karrierës ka drejtuar edhe skuadrën italiane Casertana.

Trajneri i ri i ekipit Kombëtar U-17, Andrea Tedesco, do të qëndrojë në Tiranë për sa kohë të jetë në krye të Shqipërisë U-17 për të qenë sa më pranë futbollit shqiptar e Federatës Shqiptare të Futbollit. Ai do të jetë i angazhuar maksimalisht gjatë gjithë kohës për të ndjekur e monitoruar talentet si edhe do të nisë menjëherë nga puna për t’u përgatitur sa më mirë për finalet e Kampionatit Europian U-17, që do të zhvillohen në vendin tonë nën organizimin e FSHF-së në bashkëpunim me UEFA-n./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Calafiori te Arsenal: Gara e milionerëve

Publikuar

nga

Një situatë e tensionuar ka kapur interesin e tifozëve të futbollit, pasi qendërmbrojtësi italian Riccardo Calafiori është në prag të një transferimi të madh në Arsenal, por me Bolognën dhe Basel që po luftojnë për t’u siguruar një pjesë të transaksionit.

Sipas raporteve të fundit nga Sky Sports, Calafiori nuk është bashkuar me skuadrën e Bolognës për fazën parasezonale, duke treguar se largimi i tij është i afërt. Arsenal ka siguruar marrëveshjen me lojtarin italian, i cili pritet të transferohet për një shumë prej 42.1 milionë paundësh, pas paraqitjeve të tij të shkëlqyera në Serinë A dhe në Kampionatin Evropian 2024.

Megjithatë, Bolonja dhe Basel po përpiqen të sigurojnë një kompensim të përshtatshëm financiar nga transferimi i Calafiori tek Arsenal. Kjo ka sjellë një ndeshje financiare midis klubit anglez dhe ekipit italian, me të dyja palët që dëshirojnë të sigurojnë përfitime maksimale nga ky transferim i rëndësishëm.

Arsenali synon të forcojë linjën e tij mbrojtëse me talentin e ri italian, duke shpresuar që ai do të sjellë kontribut të vlefshëm për ekipin në sezonin e ardhshëm të Premier League. Ndërkohë, pritet që zhvillimet e mëtejshme të tregojnë se cilin klub do të përfitojë në mënyrë të më të madhe nga ky transferim i pashmangshëm për Riccardo Calafiori./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Adrien Rabiot pa kontratë: Cili klub anglez do të jetë stacioni i tij i ardhshëm?

Publikuar

nga

Adrien Rabiot, pas largimit nga Juventus, është në kërkim të një destinacioni të ri për sezonin e ardhshëm, duke zgjedhur të mos rinovojë kontratën me klubin italian. Ky informacion vjen pas disa ditësh tensionesh dhe negociatash të paligjshme mes lojtarit dhe klubit.

Francezi aktualisht është pa skuadër dhe ka tërhequr vëmendjen e shumë klubesh të mëdha, veçanërisht nga Kampionati Anglez, ku ai ka shprehur dëshirën e tij për të vazhduar karrierën. Klubet si Liverpooli, Manchester United dhe Arsenal janë raportuar të jenë në vëzhgim të ngushtë të lëvizjeve të tij.

Rabiot, i cili luajti në Kampionatin Evropian me kombëtaren franceze, tregoi aftësi të shquara mesfushore, duke paraqitur në total pesë herë në këtë turne, megjithatë pa arritur të lëndojë me performancën e tij në fushën e lojës. Ai mbetet një opsion i dëshirueshëm për shumë skuadra për shkak të aftësive të tij teknike dhe përvojës së tij në nivele të larta të futbollit evropian./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

“Thjesht duhet ta transferoni atë” – legjenda e Barcelonës këshillon katalunasit për një transferim

Publikuar

nga

Nico Williams vazhdon të jetë objektivi numër një i Barcelonës për sezonin e ri dhe gjithë tifozët katalunas mezi presin këtë transferim.

Duke folur me Diario Sport një ditë më parë, Hristo Stoichkov i kërkoi bordit të Barcelonës të nënshkruajë me Nico Williams.

Ish-futbollisti i Barcelonës ka thënë se Laporta dhe Deco duhet ta blejnë sa më parë sulmuesin anësorë.

“Sa kushton ai? 58 milionë euro? Blije tani. Thjesht duhet ta bësh”, tha Stoichkov.

“Joan Laporta dhe Deco nuk duhet të dyshojnë se ai është një lojtar i klubit”

“Nico mund të luajë në krahun e majtë, në krahun e djathtë, si një sulmues qendror ose nëntë fals. Ai do të bënte një ndryshim të madh në Barça”, deklaroi legjenda e Barcelonës.

Bordi është i vetëdijshëm për talentin e Nicos dhe tashmë është duke ndërmarrë hapa për të realizuar këtë lëvizje.

Katalanasit thuhet se kanë bërë një ofertë zyrtare për anësorin e Bilbaos, duke premtuar se do të paguajnë klauzolën e tij të lirimit prej 58 milionë euro dhe do ta regjistrojnë menjëherë në La Liga pas nënshkrimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara