Kronika e zezë

​Prokuroria tregon krejt çka u konfiskua gjatë aksionit Brezovica

Gjatë këtij aksioni janë kontrolluar dhe bastisur 11 lokacione të ndryshme.

Publikuar

Prokuroria Themelore në Ferizaj, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, Drejtorinë për Hetimin e Krimeve të Rënda (DHKR) në Prishtinë, në bazë të urdhëresës së lëshuar nga Gjykata Themelore në Ferizaj, sot ka realizuar aksionin Brezovica, i cili është vazhdimësi i rasteve të mëhershme.

Gjatë këtij aksioni janë kontrolluar dhe bastisur 11 lokacione të ndryshme, konkretisht 8 lokacione në qytetin e Prishtinës, dy në Podujevë dhe një në Fushë Kosovë, ku me ç’rast, janë arrestuar shtatë persona të dyshuar dhe të njëjtit me vendim të Prokurorit të Shtetit, janë ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale marrja e ryshfetit, fajdeja dhe ushtrimi i ndikimit.

Gjatë kontrollit te i dyshuari B.L., janë gjetur dhe sekuestruar:

Certifikatë e pronësisë (10 fletë)

Skicë (një fletë) dhe

Telefon mobil, IPHONE 11 PRO, ngjyrë hiri.

Gjatë kontrollit te i dyshuari Sh.Sh., janë gjetur dhe sekuestruar:

Dy telefona Samsung

Një laptop HP

Si dhe dokumente të ndryshme

Gjatë kontrollit tek i dyshuari G.B., janë gjetur dhe sekuestruar:

Një telefon Samsung me dy kartela sim card

Një hard disk USB 2.0 me mbishkrim SATA.

Një hard disk Apacer.

Një kompjuter laptop i markës Lenovo.

Një kompjuter laptop i markës Dell.

Një kompjuter laptop i markës Acer.

Gjatë kontrollit te i dyshuari B.G., janë gjetur dhe sekuestruar:

Një revole me numër serik 54A 040356.

9 fishekë të kalibrit 45 mm

Dy karikator të revoles

Një kallf i revoles

Gjatë kontrollit tek i dyshuari S.S., është gjetur dhe sekuestruar:

Një telefon IPHONE 7, ngjyrë e zezë.

Gjatë kontrollit tek i dyshuari L.V., janë gjetur dhe sekuestruar:

Telefon Iphone 13, ngjyrë hiri

Laptop Apple,

Dokumente ,

Certifikata Kadastra 3 faqe,

Kopje Plani 20 faqe,

Kontrata të trojeve Brezovicë 27 faqe,

Kontrata të trojeve, 30 faqe,

Kontrata Fasikell e Kuqe 16 faqe,

Mg Energy –MG HC Brezovica-Maktos Group HC Brezovica.

3 Vula

USB dhe një Sd Card

Vetura Mercedes G class, ngjyre e zezë

Gjatë kontrollit tek i dyshuari S.S., janë gjetur dhe sekuestruar:

Një pistoletë “Crvena Zastava me numër serik 1947,

Një karikator dhe 7 fishekë të kalibrit 7.62 mm,

Një veturë Toyota,

Një veturë “Mercedes G class”,

Një telefon Iphone 13 pro,

Tri kartela bankare,

Dokumente të ndryshme.

Gjatë realizimit të kontrollit tek i dyshuari G.S., në 2 lokacionet, në cilësi të provave materiale janë gjetur dhe sekuestruar këto dëshmi:

Një veturë Mercedes Benz S500, një veturë Toyota Land Cruiser,

Një librezë e veturës,

Një librezë e veturës,

Një telefon Iphone 12 Mini,

Një shtëpizë e kompjuterit HP, ngjyrë e zezë,

Ndërsa në shtëpinë e dy të dyshuarve G.S., dhe S.S., janë gjetur dhe sekuestruar dëshmitë:

Veturë Mercedes AMG,

Një librezë e veturës,

Kontratë mbi shitblerjen e veturës LAND ROVER,

Çelës ngjyrë e zezë me të bronztë për ndezjen e automjetit Mercedes.

Kronika e zezë

Vdiq një i burgosur në burgun e Dubravës

ShKK-ja njoftoi se ka bërë dy herë kërkesë për pezullimin e dënimit, por kërkesat janë refuzuar.

Publikuar

nga

Shërbimi Korrektues i Kosovës informoi se sot rreth orës 11:30, në stacionarin shëndetësor të Qendrës Korrektuese të Dubravës vdiq një i burgosur. ShKK bëri të ditur se i burgosuri që vdiq është E.D, viti i lindjes 1974.

“Si pasojë e sëmundjes është kërkuar që i burgosuri të dërgohet në Stacionarin e Burgut të Dubravës, mjeku kujdestar bënë kontrollin mjekësor, ku edhe përkundër ofrimit të ndihmës mjekësore, i njëjti ka ndërruar jetë. I njëjti ishte i dënuar për veprat penale; Grabitje, Mbajtje në pronësi ose posedim i paautorizuari armëve”, u bë e ditur në njoftim.

ShKK për shkak të gjendjes së tij shëndetësore, siç u potencua, ka bërë dy herë kërkesë për pezullimin e dënimit, por siç u shtua, kërkesat janë refuzuar.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Policia e Kosovës fillon fushatën 16-ditore kundër dhunës në familje

Kjo fushatë do të realizohet përmes shpërndarjes së materialit promovues – fletushkave.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës si institucion i ruajtjes së rendit dhe sigurisë publike në kuadër të detyrave dhe autorizimeve që i përkasin, që nga themelimi i saj ka trajtuar me seriozitetin e duhur rastet e dhunës në familje, me ç’rast në vazhdimësi ka realizuar edhe fushata vetëdijësuese për pasojat e dhunës në familje, duke potencuar se dhuna nuk ndalet pa u raportuar dhe pa u trajtuar nga organet kompetente.

“Duke ditur ndjeshmërinë e tyre edhe qasja e policisë karshi rasteve të dhunës në familje është; parandalimi për dhunën në njërën anë si dhe trajtimi i rasteve më seriozitet, ka bërë që raste e tilla të vijnë duke u raportuar më shpesh, ndër vite”, thuhet në komunikatën e Policisë.

Në vazhdën e realizimit të aktiviteteve, me qëllim parandalimin e rasteve të tilla, me datën 25.11.2022, Policia e Kosovës, në bashkëpunim me zyrën e UN- Women, ka filluar zbatimin e fushatës sensibilizuese “16 ditë aktivizimi kundër dhunës në familje”.

Kjo fushatë do të realizohet përmes shpërndarjes së materialit promovues – fletushkave, të cilat përmbajnë këshilla për ndërmarrjen e masave në parandalimin e dhunës në familje si dhe raportimin e këtyre rasteve në Policinë e Kosovës që bartin mesazhin “Ndal dhunën në familje”, ku të njëjtat do të shpërndahen tek qytetarët e të gjitha qyteteve të Kosovës pavarësisht moshës.

Kjo fushatë sensibilizuese do të vazhdojë deri me datën 10 dhjetor 2022 me aktivitete të ndryshme sensibilizuese, siç janë: takimet njoftuese me qytetarë, ligjërata në institucione shkollore, takime në nivelin e institucioneve shtetërore, duke mos lënë anash edhe segmentin e rëndësishëm dhe kontribuues pra angazhimin e shoqërisë civile. 

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Prokuroria: 70-vjeçari në Prishtinë vrau gruan me sëpatë

Trupi i pajetë është dërguar për obduksion.

Publikuar

nga

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka dhënë detaje lidhur me vrasjen e sotme në kryeqytet, ku një 70-vjeçar ka vrarë me sëpatë gruan e tij 63-vjeçare. I dyshuari është ndaluar.

“Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik se me urdhër të Prokurorit të Shtetit është ndaluar personi me inicialet I.G. (1952) për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Vrasja e rëndë”, sipas KPRK-së. Sot, rreth orës 04:40, në Stacionin Policor Qendra, është paraqitur personi i lartcekur, i cili dyshohet se ka privuar nga jeta bashkëshorten e tij, tani të ndjerën S.G. (1959), me një mjet të mprehtë (sëpatë), në shtëpinë e tyre, në Rr. “Mark Isaku” në Prishtinë.”, ka informuar Prokuroria.

Prokurori kujdestar nga Departamenti i Krimeve të Rënda bashkë me njësitë relevante kanë dalë në vendin e ngjarjes me ç’rast kanë ndërmarrë veprimet hetimore. Në vendin e ngjarjes është sekuestruar sëpata me të cilën dyshohet se është kryer vepra penale, ndërsa me urdhër të prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion.

“Aktualisht, nga hetimet fillestare nuk dihet motivi i kryerjes së këtij akti, derisa Prokurori i Shtetit, brenda afatit ligjor do të ushtrojë kërkesën për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit, si dhe në koordinim me policinë do të vazhdojë ndërmarrja e veprimeve hetimore për t’i sqaruar në plotëni rrethanat e këtij rasti”, thuhet tutje në komunikatën e Prokurorisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​I arrestuari për dhunim në Viti është një 27-vjeçar

27-vjeçari dyshohet se ka kryer rastin e dhunimit për të cilin është raportuar më 23 nëntor.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se personi i arrestuar për rastin e dhunimit në Viti është një 27-vjeçar.

Sipas njoftimit, 27-vjeçari dyshohet se ka kryer rastin e dhunimit për të cilin është raportuar më 23 nëntor.

“Arrestohet një person i dyshuar për dhunim. Më 24.11.2022, zyrtarët policorë të njësitit të hetimeve të përgjithshme, kanë arrestuar një person të dyshuar për dhunim të ndodhur në një fshat të Vitisë, vepra e cila është raportuar me datën 23.11.2022. Personi i arrestuar: Xh. Z mashkull, 27 vjeç, i dyshuar për dhunim”, thuhet në njoftimin e PK-së.

I arrestuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje për 48-orë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara