Lajmet

​Lajçak: Po përgatitemi për takim të nivelit të lartë në Bruksel

Lajçak tha se çdo marrëveshje që është nënshkruar në të kaluarën duhet të zbatohet.

Publikuar

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se me kryeminstrin Albin Kurti kanë biseduar edhe për kushtet e tij për themelimin e Asociacionit. Megjithëse tha se ia paraqiti qëndrimin e BE-së për to, ai nuk i bëri publike të njëjtat. Mirëpo nënvizoi se çdo marrëveshje që është nënshkruar në të kaluarën duhet të zbatohet.

Pas takimit mbi dyorësh me Kurtin, Lajcak para gazetarëve tha se janë duke bërë përgatitje për një takim konstruktiv të nivelit të lartë në Bruksel mbi planin e BE-së, apo të ashtuquajturin plani franko-gjerman për dialogut.

“Vizita e sotme në Prishtinë është vazhdimësi e një përpjekjeje diplomatike aktive për të arritur progres në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë bazuar në propozimin zhvillimor. Kjo është në fakt vizita ime e 10-të që nga shtatori, dhe sigurisht, kemi diskutuar propozimin dhe gjithashtu përgatitjen për një takim konstruktiv në nivelin më të lartë ndërmjet kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq, dhe misioni im sot do të vazhdojë me takimin me presidenti Vuçiq, më vonë sonte në Beograd”, tha ai.

Para gazetarëve, Lajçak përmendi edhe kushtet e Kurtit për themelimin e Asociacionit.

“Ne diskutuam për këtë çështje dhe e njoftova Kryeministrin për qëndrimin tonë, por nuk dua tani të bëj publike ndonjë analizë juridike, mendoj se ishte e dobishme që e bëmë këtë diskutim këtu. Ajo që unë dua ta përsërisë është se gjithçka që është rënë dakord në dialog duhet të zbatohet, ngase kështu do të ndërtohet normalizimi”, tha ai.

Pavarësisht kësaj, Lajçak shtoi se baza e diskutimit në takim ishte propozimi i BE-së për dialogun.

“Siç thashë, ne diskutojmë gjithçka që është në propozim, diskutojmë gjithçka që është në axhendën e dialogut, por baza e diskutimit tonë është propozimi që kam paraqitur më 9 shtator….Siç thashë, ne duam të sigurohemi që të ecim përpara në bazë të këtij propozimi dhe kur t’i sjellim dy liderët në Bruksel, takimi të jetë konstruktiv. Unë nuk flas në emër të kryeministrit tuaj, mund ta pyesni vetë atë”, tha ai.

Takimit mes Kurtit dhe Lajçak iu bashkua edhe ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeffrey Hovenier. Por, as ai dhe as kryeministri Albin Kurti nuk u pronocuan para mediave.

Lajmet

Kurti: 600 mijë euro për Onkologjinë, investim substancial

Publikuar

nga

600 mijë euro është kostoja e renovimit të Klinikës së Onkologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Bashkë me renovimin është shtuar edhe numri i shtretërve.

Në ceremoninë e përurimit të renovimeve të kësaj klinike, i pranishëm ishte edhe kryeministri Albin Kurti e ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryeministri Kurti, ka thënë se janë bërë renovime substanciale prej rreth 600 mijë eurosh në këtë klinikë dhe se krahas renovimeve, është shtuar edhe buxheti për blerjen e barnave.

“Kemi një investim substancial prej 600 mijë euro që e ka transformuar në mënyrë fort domethënëse për mjekët, infermierët, stafin mbështetës që janë gjithsej 70 por para së gjithash për pacientët. I kanë pasur 45 shterët e tash i kanë 60 shtretër. Dhe së shpejti do të jenë 110. Me aksliratorin e ri të cilin e kemi instaluar lista e pritjes është zero. Ky investim kap shifrën 1 milion e 444 mijë euro. Unë jam i lumtur që mora vesh se procesi i dhënies së vaksinës HPV-së i sëmundjes së kancerit të mitrës është duke shkuar mirë, lista esenciale e barnave është zgjedhuar  dhe se buxheti është shtuar. Nga 24 milion euro në 60 milion euro. Në Kosovë qytetarët e Republikës blejnë 120 milion euro barna gjysmën e blejnë ata e gjysmën tjetër paguan shteti. Nga dy rezonanca magnetike vetëm këto tri vite janë edhe tri rezonanca të reja. Terapia tabletare tash ipet edhe në Prizren. Është një ditë e veçantë për pacientët, mjekët e stafin të cilët i falënderoj nga zemra”, ka thënë Kurti.

Nga ana tjetër ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se është shumë i lumtur pasi që tash pacientët marrin shërbime pa listë të pritjes.

“Shumë i lumtur e i gëzuar që një Klinikë kaq vitale për një grup të pacientëve tash e tutje do të marrin shërbime pa listë të pritjes. Falënderoj stafin e Klinikës së Onkologjisë të cilët kanë ndihmuar të rinovimin rrënjësor. Uroj të ketë më pak sëmundje të tilla. Rrallë kund edhe në rajon i kanë mundësitë të marrin shërbime të tilla modern”, ka thënë Vitia.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Tri ditë zie në Liban për presidentin dhe ministrin iranian

Publikuar

nga

Libani shpalli të hënën tri ditë zie kombëtare për presidentin dhe ministrin e jashtëm iranian, të cilët u vdiqën si pasojë e përplasjes së helikopteri gjatë natës pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Grupi i armatosur i Libanit Hezbollah gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij për dyshen.

“Libani ka shpallur tri ditë zie për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi”, tha ministri i Jashtëm libanez Najib Mikati.

Hezbollahu me bazë në Liban, një nga forcat paraushtarake më të forta në Lindjen e Mesme konsiderohet padyshim partneri më i fuqishëm joshtetëror i Iranit.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi vdiq në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të vendit, së bashku me Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe zyrtarë të tjerë, njoftoi televizioni shtetëror iranian Press TV. Helikopteri u rrëzua të dielën në mjegull të dendur dhe ekipet e kërkimit luftuan për orë të tëra në terren malor dhe mot të keq. Vdekjet e disa prej liderëve më të lartë të vendit vijnë në një kohë trazirash në rajonin e gjerë, pasi lufta në Gaza ka përshkallëzuar tensionet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministrja e Katarit për Zhvillim Social dhe Familje takohet me Osmanin

Publikuar

nga

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim ministren për Zhvillim Social dhe Familje të Katarit, Maryam bint Ali bin Nasser Al-Misnad.

Nga ky takim, gazetarët janë lejuar të marrin pamje, ndërsa nuk është paralajmëruar ndonjë konferencë për media.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kush ishte Ebrahim Raisi?

Publikuar

nga

Ebrahim Raisi, ish-presidenti i Iranit, vdekja e të cilit u konfirmua vetëm pak orë pas përplasjes së një heikopteri, ishte një klerik i linjës së ashpër, i afërt me liderin suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

63-vjeçari erdhi në pushtet pas një fitoreje dërrmuese në zgjedhjet ku u përjashtuan shumë kandidatë të shquar të moderuar dhe reformistë dhe shumica e votuesve qëndruan larg.

Raisi u lind në vitin 1960 në Mashhad, qyteti i dytë më i madh i Iranit. Si student ai mori pjesë në protesta kundër Shahut të mbështetur nga Perëndimi, i cili përfundimisht u rrëzua në vitin 1979 në një Revolucioni Islamik të udhëhequr nga Ayatollah Ruhollah Khomeini.

Pas revolucionit, ai iu bashkua gjyqësorit dhe shërbeu si prokuror në disa qytete ndërsa trajnohej nga Ayatollah Khamenei, i cili u bë president i Iranit në vitin 1981.

Qeverisja e Raisit u përshkua me protesta antiqeveritare, të cilat u shpërndanë në vende të ndryshme përreth Iranit në vitin 2022. Ai gjithashtu u përball me thirrje të vazhdueshme nga shumë iranianë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut për një hetim mbi dyshimet për rolin e tij në ekzekutimet masive të të burgosurve politikë në vitet 1980./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara