Lajmet

​Bislimi: S’ka marrëveshje për targat

Ai ka theksuar se aktualisht janë në bisedime.

Publikuar

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se nuk ka ndonjë marrëveshje për targat, derisa ka shtuar se në Bruksel kanë diskutuar elemente për mundësi të daljes nga kriza, por pa ndonjë dakordim.

Bislimi ka thënë se nuk e di çfarë do të ndodhë pas 21 nëntorit kur pritet të hyjë në fuqi vendimi i qeverisë për të gjobitur ngasësit e veturave me targa të paligjshme, por ka theksuar se aktualisht janë në bisedime.

Pasi u kthye nga Brukseli, Bislimi nuk ka dhënë detaje rreth takimit me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Nuk ka asnjë marrëveshje për targat… Nuk ka propozim të Bashkimit Evropian, jemi duke diskutuar, nuk mund të diskutoj tash këtu opsionin që është diskutuar atje sepse nuk kishte me qenë opsion, duhet pak të shtojë seriozitetin… Ka elemente që kemi diskutuar për mundësinë e daljes nga kriza, por nuk ka dakordim dhe nuk ka logjikë të diskutohet në publik… Nuk jam Nostradamus, jam zëvendëskryeministër. Nuk e di çka do të ndodhë të hënën, sepse ne jemi në diskutime”, ka thënë Bislimi para gazetarëve.

Derisa ka marrë pjesë në një diskutim të organizuar nga Zyra e BE-së rreth raportit të zgjerimit për Kosovën, Bislimi është përgjigjur shkurt rreth takimit të djeshëm në Bruksel ku ka theksuar se nuk është takuar me përfaqësuesin e palës serbe, Petar Petkoviq.

“Takimi në Bruksel ka qenë vetëm unë me zotin Lajçak. Rrjedhimisht, çdo raportues që ka raportuar për zhvillimet në Bruksel ka dezinformuar, nuk ka raportuar, por ka dezinformuar për arsye se unë nuk jam dëgjuar me asnjë prej gazetarëve. Asgjë që është thënë në media nuk përkon, është thjesht produkt i imagjinatës së gazetarit, mendoj që te gazetaria e mirëfilltë imagjinata duhet të jetë zero, objektiviteti maksimal. Është edhe më shumë jo serioze pastaj kur mediat tjera kanë përcjell të njëjtat dezinformata, Bislimi është takuar e Petkoviqin, Petkoviq nuk ka qenë fare në Bruksel”, ka thënë Bislimi.

Derisa është pyetur nëse qeveria është e brengosur për tensione të mundshme në veri pas 21 nëntorit, Bislimi ka thënë se hapat që janë duke i ndërmarrë janë me qëllim të vendosjes së ligjit pa krijuar tensione.

“Mendoj që është shumë jo serioze me thënë a brengoset qeveria që kam e pasur ndonjë tension, ky është niveli maksimal i jo seriozitetit. Ne brengosemi për gjëra edhe shumëfish më të vogla. Por duhet bërë dallimin mes rrafshit ku ne brengosemi dhe rrafshin ku ne shpresojmë që do të ndodhë diçka, sepse një pjesë e madhe e opinionit publik, por edhe politikë-bërjes, por shpresojnë që do të ndodhë diçka që pastaj ta adresojnë gishtin. Kjo është shumë rrezik sepse nënkupton një dashuri shumë minimale për vendin ose mos dashuri për vendin. Të gjithë hapat që jemi duke i ndërmarrë, është që të vendoset ligji, por mundësisht pa u krijuar tensione”, ka thënë Bislimi.

Lidhur me zgjedhjet në katër komunat veriore të vendit, zëvendëskryeministri i Kosovës ka thënë se serbët atje e kanë mundësinë të votojnë për ata që promovojnë interesat e komunitetit dhe jo ata të klaneve të caktuara të politikë- bërjes në Beograd.

“Lista Serbe ka qenë pjesë e institucioneve me vite. Unë kam qenë zëvendëskryeministër dhe jam ende që 18 muaj. Kam zero takime me Rakiq, zero kërkesa të tij për projekte që mbrojnë apo avancojnë interesat e komunitetit serb dhe zero iniciativa nga Lista Serbe në Parlament. Mendoj që ky është një shans i artë për ju (serbët e Kosovës) që të zgjidhni ata mekanizma të cilët më të vërtetë i promovojnë interesat e komunitetit e jo interesat e klaneve të caktuara të politikë-bërjes në Beograd”, ka thënë Bislimi.

Ndërsa ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka ftuar të dyja palët që të përmbahen nga çdo gjuhë që dërgon në dhunë, ndërsa për çështjen e vizave ka thënë se pret një vendim deri në fund të këtij viti.

“Jam inkurajuar nga deklarimet, përfshirë edhe të kryeministrit, se ekziston një mundësi për ta përmbyllur dialogun me një marrëveshje gjithëpërfshirëse në dy vitet e ardhshme dhe do të doja ta shoh këtë, por kjo është një çështje që është diçka që si Prishtina, edhe Beogradi, duhet ta shtyjnë përpara. Për liberalizmin e vizave, nuk dua ta komentoj tepër, por e përgëzoj Presidencën Çeke që e ka vënë në agjendën e Këshillit. Ka pasur dy takime të grupit punues, të cilat ishin mjaft konstruktive kështu që kam besim të plotë se do të merret një vendim nga Këshillit për vizat para përfundimit të këtij viti. Kështu që është diçka që do të merret një vendim gjatë vitit 2022”, ka thënë ai. 

Lajmet

​Vrasja e gruas në Ferizaj, Aliu: Dorasit t’i shqiptohet dënimi i merituar

Në llogarinë e tij në Facebook, ai tha se janë të tronditur nga ky lajm, teksa ka treguar se i plagosuri është vëllai i viktimës.

Publikuar

nga

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka reaguar pas rastit të rëndë në këtë komunë, ku mbeti e vrarë një grua. Në llogarinë e tij në Facebook, ai tha se janë të tronditur nga ky lajm, teksa ka treguar se i plagosuri është vëllai i viktimës.

“Të tronditur thellë, morëm lajmin se pak minuta më parë, një bashkëqytetare e jonë është qëlluar për vdekje nga ish bashkëshorti i saj derisa dorasi ka plagosur edhe vëllain e viktimës. Viktima dhe dorasi po merrnin shërbime pranë Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj, derisa dorasi ka shtënë mbi viktimën dhe vëllain e saj si dhe ka kërcënuar me armë edhe punonjësen e këtij institucioni”, ka shkruar ai në Facebook.

Aliu gjithashtu bëri thirrje për institucionet e drejtësisë që t’i japin dënimin e merituar dorasit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​“Zëri juaj është i çmuar”, Macron vlerëson rolin e Ramës në dialogun Kosovë-Serbi

Ai tha se normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është i nevojshëm për sigurinë e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Publikuar

nga

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka përgëzuar Shqipërinë për ecurinë drejt integrimit në BE gjatë konferencës për shtyp që mbajti me kryeministrin Edi Rama, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Paris.

Në adresimin e tij për media, Macron përsëriti angazhimin e Francës në favor të angazhimit evropian të Shqipërisë dhe më gjerë të lëvizjes për Ballkanin Perëndimor.

“Ju e dini se mund të keni besim tek vendosmëria ime për t’i intensifikuar edhe më shumë. Dua të përsëris angazhimin e Francës në favor të anëtarësimit të vendit në BE dhe të lëvizjes që ne kemi për Ballkanin Perëndimor.Siç e nënvizova para 6 muajve në Tiranë këtu bëhet fjalë vetëm për bashkimin e Europës për ta bërë më të fortë, më sovrane në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës, por gjithashtu përballë kërcënimeve dhe sfidave të përbashkëta. Është gjithashtu një premtim paqeje për të gjithë rajonin”, tha Macron.

Ndërkaq duke folur për rolin e Shqipërisë në dialogun Kosovë-Serbi, presidenti francez e vlerësoi lartë rolin e Tiranës zyrtare, duke thënë se zëri i saj është i çmuar. Ai tha se normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është i nevojshëm për sigurinë e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

“Në të gjitha çështjet rajonale është i nevojshëm normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ku zëri juaj është i çmuar. Shkëmbimet tona të sotme do të lejojnë të vazhdojmë në këtë rrugë dhe të bëjmë bilancin e kantiereve që kemi hapur së bashku për të forcuar partneritetin tonë të cmuar në të gjitha fushat dhe të gjitha këto kantiere kanë avancuar dhe gëzohem për nënshkrimin pas pak të një marrëveshje ndër-qeveritare që do t’i jap një impuls të ri bashkëpunimit tonë”, tha ai.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Gjermania i kërkon Iranit të mos ndërmarrë veprime ushtarake kundër Izraelit

Kancelari Scholz tha se qeveria gjermane ka biseduar me aleatët e saj perëndimorë, si dhe partnerët e saj në rajon, për të parandaluar një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme.

Publikuar

nga

Kancelari gjerman Olaf Scholz shprehu të premten shqetësimin për përshkallëzimin e mundshëm në Lindjen e Mesme dhe i kërkoi Iranit të mos ndërmarrë veprime ushtarake kundër Izraelit.

“Ne po i marrim shumë seriozisht rreziqet që po shfaqen atje në lidhje me veprimet e mundshme nga Irani”, tha Scholz në një konferencë shtypi në Berlin, mes raporteve të mediave që pretendonin se Irani mund të hakmerret kundër Izraelit brenda 24 deri në 48 orëve të ardhshme.

Kancelari Scholz tha se qeveria gjermane ka biseduar me aleatët e saj perëndimorë, si dhe partnerët e saj në rajon, për të parandaluar një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme.

“Si unë, edhe ministri i jashtëm dhe e gjithë qeveria, kemi bërë gjithçka që është e mundur, si shumë nga partnerët tanë, për të dërguar mesazhet e duhura dhe për ta bërë të qartë se nuk duhet të ketë ndonjë aktivitet të tillë ushtarak atje”, u tha ai gazetarëve.

Izraeli është në gatishmëri të lartë mes frikës për një sulm të mundshëm iranian si hakmarrje për një sulm të supozuar izraelit në Konsullatën iraniane në Damask më 1 prill.

Të paktën shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit u vranë në sulm, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë.

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, kërcënoi të mërkurën se ushtria e vendit të tij do të godasë Iranin drejtpërdrejt nëse Teherani fillon një sulm nga territori i tij kundër Izraelit.

Përshkallëzimi vjen ndërsa Izraeli vazhdon të kryejë një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar në fillim të tetorit nga Hamasi, i cili vrau rreth 1200 njerëz.

Më shumë se 33.600 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza dhe mbi 76.000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe zhvendosjes./AA

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IKSHPK: Rriten rastet me kollën e mirë

Më 29 mars, ky institut kishte raportuar për tetë raste të regjistruara me kollën e mirë.

Publikuar

nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha se ka regjistruar raste të reja me sëmundjen ngjitëse të kollës së mirë, apo siç njihet ndryshe edhe si pertussis.

“Gjatë vitit 2024, IKSHPK ka regjistruar 14 raste të konfirmuara me laborator të pertussisit, kryesisht te moshat e reja, që paraqet një rritje të lehtë krahasuar me vitet paraprake”, u tha në njoftim.

Më 29 mars, ky institut kishte raportuar për tetë raste të regjistruara me kollën e mirë.

“Kjo sëmundje ngjitëse mund të shfaqet në çdo moshë, por më shpesh i prek fëmijët dhe adoleshentët. Më të rrezikuar janë fëmijët nën moshën 1-vjeçare”, tha IKSHPK-ja.

Kjo sëmundje, që shkaktohet nga bakteri bordetella pertussis, përhapet lehtësisht nga personi në person përmes spërklave nga kollitja ose teshtitja e personit të infektuar.

Sipas IKSHP-së, simptomat zakonisht shfaqen shtatë deri në dhjetë ditë pas infektimit, por mund të shfaqen edhe deri në 21 ditë më vonë. Simptomat janë të ngjashme me ftohjen e zakonshme, përfshirë teshtitjen, rrjedhjen e hundës, temperaturë të ulët dhe një kollë të lehtë.

Sipas IKSHPK-së, mënyra më e mirë e parandalimit të kësaj sëmundjeje është vaksinimi, duke u bërë thirrje prindërve të vaksinojnë fëmijët dhe foshnjat për këtë sëmundje ngjitëse./REL

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara