Lajmet

​Bislimi: S’ka marrëveshje për targat

Ai ka theksuar se aktualisht janë në bisedime.

Publikuar

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se nuk ka ndonjë marrëveshje për targat, derisa ka shtuar se në Bruksel kanë diskutuar elemente për mundësi të daljes nga kriza, por pa ndonjë dakordim.

Bislimi ka thënë se nuk e di çfarë do të ndodhë pas 21 nëntorit kur pritet të hyjë në fuqi vendimi i qeverisë për të gjobitur ngasësit e veturave me targa të paligjshme, por ka theksuar se aktualisht janë në bisedime.

Pasi u kthye nga Brukseli, Bislimi nuk ka dhënë detaje rreth takimit me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Nuk ka asnjë marrëveshje për targat… Nuk ka propozim të Bashkimit Evropian, jemi duke diskutuar, nuk mund të diskutoj tash këtu opsionin që është diskutuar atje sepse nuk kishte me qenë opsion, duhet pak të shtojë seriozitetin… Ka elemente që kemi diskutuar për mundësinë e daljes nga kriza, por nuk ka dakordim dhe nuk ka logjikë të diskutohet në publik… Nuk jam Nostradamus, jam zëvendëskryeministër. Nuk e di çka do të ndodhë të hënën, sepse ne jemi në diskutime”, ka thënë Bislimi para gazetarëve.

Derisa ka marrë pjesë në një diskutim të organizuar nga Zyra e BE-së rreth raportit të zgjerimit për Kosovën, Bislimi është përgjigjur shkurt rreth takimit të djeshëm në Bruksel ku ka theksuar se nuk është takuar me përfaqësuesin e palës serbe, Petar Petkoviq.

“Takimi në Bruksel ka qenë vetëm unë me zotin Lajçak. Rrjedhimisht, çdo raportues që ka raportuar për zhvillimet në Bruksel ka dezinformuar, nuk ka raportuar, por ka dezinformuar për arsye se unë nuk jam dëgjuar me asnjë prej gazetarëve. Asgjë që është thënë në media nuk përkon, është thjesht produkt i imagjinatës së gazetarit, mendoj që te gazetaria e mirëfilltë imagjinata duhet të jetë zero, objektiviteti maksimal. Është edhe më shumë jo serioze pastaj kur mediat tjera kanë përcjell të njëjtat dezinformata, Bislimi është takuar e Petkoviqin, Petkoviq nuk ka qenë fare në Bruksel”, ka thënë Bislimi.

Derisa është pyetur nëse qeveria është e brengosur për tensione të mundshme në veri pas 21 nëntorit, Bislimi ka thënë se hapat që janë duke i ndërmarrë janë me qëllim të vendosjes së ligjit pa krijuar tensione.

“Mendoj që është shumë jo serioze me thënë a brengoset qeveria që kam e pasur ndonjë tension, ky është niveli maksimal i jo seriozitetit. Ne brengosemi për gjëra edhe shumëfish më të vogla. Por duhet bërë dallimin mes rrafshit ku ne brengosemi dhe rrafshin ku ne shpresojmë që do të ndodhë diçka, sepse një pjesë e madhe e opinionit publik, por edhe politikë-bërjes, por shpresojnë që do të ndodhë diçka që pastaj ta adresojnë gishtin. Kjo është shumë rrezik sepse nënkupton një dashuri shumë minimale për vendin ose mos dashuri për vendin. Të gjithë hapat që jemi duke i ndërmarrë, është që të vendoset ligji, por mundësisht pa u krijuar tensione”, ka thënë Bislimi.

Lidhur me zgjedhjet në katër komunat veriore të vendit, zëvendëskryeministri i Kosovës ka thënë se serbët atje e kanë mundësinë të votojnë për ata që promovojnë interesat e komunitetit dhe jo ata të klaneve të caktuara të politikë- bërjes në Beograd.

“Lista Serbe ka qenë pjesë e institucioneve me vite. Unë kam qenë zëvendëskryeministër dhe jam ende që 18 muaj. Kam zero takime me Rakiq, zero kërkesa të tij për projekte që mbrojnë apo avancojnë interesat e komunitetit serb dhe zero iniciativa nga Lista Serbe në Parlament. Mendoj që ky është një shans i artë për ju (serbët e Kosovës) që të zgjidhni ata mekanizma të cilët më të vërtetë i promovojnë interesat e komunitetit e jo interesat e klaneve të caktuara të politikë-bërjes në Beograd”, ka thënë Bislimi.

Ndërsa ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka ftuar të dyja palët që të përmbahen nga çdo gjuhë që dërgon në dhunë, ndërsa për çështjen e vizave ka thënë se pret një vendim deri në fund të këtij viti.

“Jam inkurajuar nga deklarimet, përfshirë edhe të kryeministrit, se ekziston një mundësi për ta përmbyllur dialogun me një marrëveshje gjithëpërfshirëse në dy vitet e ardhshme dhe do të doja ta shoh këtë, por kjo është një çështje që është diçka që si Prishtina, edhe Beogradi, duhet ta shtyjnë përpara. Për liberalizmin e vizave, nuk dua ta komentoj tepër, por e përgëzoj Presidencën Çeke që e ka vënë në agjendën e Këshillit. Ka pasur dy takime të grupit punues, të cilat ishin mjaft konstruktive kështu që kam besim të plotë se do të merret një vendim nga Këshillit për vizat para përfundimit të këtij viti. Kështu që është diçka që do të merret një vendim gjatë vitit 2022”, ka thënë ai. 

Lajmet

OKB: Tirana, ndër 7 kryeqytetet e shtrenjta evropiane

Publikuar

nga

Çmimet e apartamenteve janë rritur gjatë viteve të fundit në Tiranë, me ritme që tejkalojnë edhe kryeqytetet e rajonit dhe Evropës.

Një raport i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i cili vlerëson zhvillimin urban të Shqipërisë, tregon se shtrenjtimi mund të jetë ndikuar edhe nga pastrimi i parave.

“Zhvillimet formale të organizuara synojnë segmente të banesave me çmime të larta. Deri në 32 për qind e pronave të shitura në 6-mujorin e parë të vitit 2021 janë blerë nga jo-rezidentë. Pastrimi i parave ndoshta ka qenë një faktor kontribuues i rritjes së çmimeve në Tiranë dhe në zonat bregdetare”, thuhet në raport.

Edhe mundësitë për të blerë banesë po vështirësohen, teksa me çmimin mesatar 1200 euro/metër katror, Tirana është ndër shtatë qytetet kryesore evropiane me nivele të larta të papërballueshmërisë në strehim, thuhet në raport.

Për Kombet e Bashkuara, ndërtesat me shumë apartamente të trashëguara nga epoka socialiste vuajnë nga mungesa e investimeve dhe mungesa e mirëmbajtjes. Shkalla e mbipopullimit për popullsinë e përgjithshme është më shumë se 58 për qind, që është më e larta në Evropë, me përjashtim të Malit të Zi.

Tregu i banesave me kredi hipotekore, është në zhvillim e sipër, pasi vetëm një për qind e pronarëve paguajnë kredi, çka tregon se sektori mbetet informal përmes parave “cash” dhe remitencave. /EuronewsAlbania

Vazhdo të lexosh

Lajmet

“Vajzat dardane janë dëshmia më e mirë si prezantohet shteti dhe kombëtarja”

Publikuar

nga

Kombëtarja e Kosovës e femrave e ka siguruar kualifikimin në Ligën B të Ligës së Kombeve.

Vashat e Kosovë mposhtën me rezultat të thellë 5:1 Kombëtaren e Bullgarisë.

Tani, pas këtij suksesi ka reaguar edhe tifo-grupi “Dardanët” duke thënë se vashat e Kosovës janë mburrja e vendit.

“Vajzat dardane jane deshmia me e mire sesi prezantohet shteti dhe kombetarja. Me fitoren 5-1 kunder Bullgarise u arrit plasimi ne Ligen B te Liges se Kombeve. Angazhimi i vajzave tona duhet te jete nje shembull per te gjithe te tjeret se sa shume duhet nderuar atdheu me paraqitje ne fushe e me me pak llafe perqark.

Urime stafit te trajneres Andersen dhe gjithe futbollisteve arritja e ketij caku. Jeni mburrja e vendit”, shkruante në postimin e “Dardanëve” në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Policia në Ferizaj shqipton rreth 5 mijë gjoba në trafik gjatë muajit nëntor

Publikuar

nga

Gjatë muajit nëntor 2023, policia rajonale e Ferizajt ka shqiptuar 4841 gjoba për kundërvajtje, ndërsa ka hequr edhe 120 patentë shoferë për drejtuesit që kanë shkaktuar kundërvajtje më të rënda në komunikacion, ku parashihet masa mbrojtëse heqje e patentë shoferit.

Disa nga kundërvajtjet e shkaktuara në komunikacionin rrugor janë tejkalim i shpejtësisë, 1894 gjoba, mos përdorimi i rripit të sigurisë, 514 gjoba, përdorimi i telefonit gjatë ngasjes, 268 gjoba, xhamat e errët, vendosja e foljes ose materialit tjetër, 201 gjoba, drejtimi i mjetit pa patentë shofer, 186 gjoba, skadimi i afatit të regjistrimit të automjetit, 168 gjoba.

Po ashtu, për tejkalim në vijë të plotë janë shqiptuar 33 gjoba, mjetet pjesëmarrëse në trafik pa sinjalizim të duhur ndriçues – 19, kyçja e pa rregullt në rrugën kryesore- 16, drejtimi i automjetit nën ndikimin e alkoolit- 15 dhe të tjera 1527 gjoba.

Policia Rajonale e Ferizajt do të vazhdojë me aktivitete të shtuara, me synim parandalimin e aksidenteve në komunikacionin rrugor dhe apelon te ngasësit e automjeteve që të bëjnë kujdes, ndërsa fton qytetarët të bashkëpunojnë më policinë.

Për të gjitha kundërvajtjet që shkaktohen në komunikacion, të njoftojnë menjëherë policinë, stacionin më të afërt, apo përmes aplikacionit digjital ‘’Lajmëro Policinë ‘’ dhe në numrat kujdestarë : 192 ,0290/326-250 & 0290/322-406. Të dhënat do të ruhen në konfidencialitet të plotë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQK del me udhëzime shtesë për kujdes të shtuar nga monedhat e falsifikuara

Publikuar

nga

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) njoftuar qytetarët dhe bizneset se të gjitha denominimet në euro të kartëmonedhave dhe monedhave të vërteta (origjinal), pa përjashtim, janë mjet i vlefshëm pagese në Republikën e Kosovës. Përmes një njoftimi për media, BQK thotë se asnjë autoritet tjetër nuk mund të vendos për ndalimin ose lejimin e asnjë instrumenti të ligjshëm të pagesave.

“BQK duke njohur rëndësinë që ka furnizimi i ekonomisë së Republikës së Kosovës me para të gatshme dhe nevojën të ruhet besueshmëria dhe integriteti i Euros në përdorimin e saj si mjet pagese, është duke u koordinuar në aspektin ndër-institucional me organet përgjegjëse për t’i mbështetur në veprimet e tyre për kufizimin dhe parandalimin e këtij aktiviteti kundër ligjor, duke ofruar të gjithë bashkëpunimin e nevojshëm dhe mbështetjen profesionale dhe teknike”, thuhet në komunikatë.

Për më shumë sipas BQK-së si rezultat i bashkërendimit të aktiviteteve që dalin nga detyrat dhe plani i përbashkët, dhe veprimit efektiv të konfiskimit të një sasie të madhe të monedhave të denominimit prej 2 euro nga organet e zbatimit të ligjit, ku edhe BQK kishte kontribut, edhe më tej udhëzohen qytetarët dhe bizneset të vazhdojnë të kenë kujdes të shtuar gjatë transaksioneve me këtë denominim.

“Monedhat e vërteta janë të dallueshme nga ato të falsifikuara dhe se ka disa mundësi që të identifikohen. Monedhat e falsifikuara përgjithësisht kanë veti të ndryshme magnetike nga ato të vërteta, si dhe në pamje kanë një kualitet të dobët të detajeve, zakonisht ngjyrë të ndryshme të rrethit dhe sipërfaqes brenda rrethit dhe mungesë të shkronjave në skaje. Prandaj BQK udhëzon qytetarët dhe bizneset që për një verifikim më të lehtë të bazohen në manualin e publikuar në vijim:

https://bqk-kos.org/edu/materialet/monedhat-euro/

Falsifikimi i parasë është vepër penale dhe sanksionohet sipas Nenit 296 të Kodit Penal Nr. 06/L-074 të Republikës së Kosovës dhe Nenit 19 dhe 20 te Ligjit Nr. 03/L-209 për Bankën Qendrore të Republikës se Kosovës, kushdo që prodhon, vë në qarkullim, transporton, pranon, përdorë ose posedon paranë e falsifikuar me qëllim që ta vë në qarkullim si të vërtetë, dënohet me gjobë ose burgim. Prandaj, në rast të dyshimit, qytetarët dhe bizneset udhëzohen që të kontaktojnë Policinë e Kosovës në mënyrë që monedhat e dyshuara si të falsifikuara të tërhiqen nga qarkullimi dhe të dërgohen për analizë tek Agjencia e Kosovës për Forenzikë, ashtu qe te luftohet burimi i prejardhjes së tyre dhe shpërndarjes brenda vendit. Luftimi i këtij fenomeni do të vazhdojë dhe bashkëpunimi i tillë është i nevojshëm për rezultate efektive nga organet e zbatimit të ligjit”, thuhet në komunikatën e BQK-së.

BQK udhëzon bizneset që furnizimin me monedha të bëjnë vetëm përmes bankave, monedhat e pranuara t’i verifikojnë para se të njëjtat t’i ri-qarkullojnë, të punojnë në vetëdijesimin dhe trajnimin e punonjësve dhe mënyrën e identifikimit të tyre.

Lidhur me këtë, bankat dhe institucionet tjera financiare duhet të vazhdojnë të ngrisin kapacitetet e tyre në adresimin e kësaj dukurie, të lehtësojnë furnizime me monedha të reja për qytetarët dhe bizneset dhe të shtojnë komunikimin me klientët dhe autoritetet përkatëse sa më efektivisht. Gjithashtu, bankat dhe institucionet jo bankare, duke përdorur pajisjet e tyre adekuate dhe të avancuara, të lehtësojnë deponimin apo zëvendësimin e monedhave që detektohen si origjinale me denominime në monedha më të vogla apo kartëmonedha që konsiderohen nga qytetarët dhe bizneset më lehtë të qarkullueshme.

“Për aq sa është e mundur, rekomandohet shmangia e përdorimit te parasë se gatshme dhe përdorimi i mjeteve elektronike të pagesave, por pa penguar dhe kufizuar te drejtën e secilit për të zgjedhur instrumentin ligjor te pagesës me rastin e kryerjes së pagesave”, thuhet në komunikatë.

BQK brenda mandatit dhe fushëveprimit të saj, mbetet e përkushtuar të mbështes organet ligj zbatuese në zbatimin e të gjitha veprimeve përkatëse institucionale në luftimin e falsifikimit të parasë si një veprim i paligjshëm dhe i dënueshëm. Ndërsa do të vazhdojë të monitoroj, udhëzoj publikun, asistoj dhe marr masa për të ndihmuar në luftimin e këtij fenomeni, i shfaqur edhe ne vendet tjera dhe i cili kërkon përgjigje adekuate dhe efektive jo vetëm në nivel lokal.

Sa i përket ankesave lidhur me këtë çështje, çdo pengesë eventuale që qytetarët apo bizneset mund të hasin nga institucionet financiare ato mund të adresohen në BQK, kurse nëse pengesat për qytetarët paraqiten nga bizneset, ata mund t’i adresojnë ankesat e tyre të institucionet përkatëse inspektuese (qendrore apo lokale), apo tek organet e zbatimit të ligjit.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara