Film & TV

Vila luksoze ku u xhirua dokumentari i Netflix nuk i përket princit Harry dhe Meghan

Kjo është vila luksoze në Montecito, dy hapa nga qendra e Santa Barbara-s në Kaliforni.

Publikuar

Gjashtë dhoma gjumi, shtatë banjo, palestër, teatër, bar, bibliotekë, sallë lojërash, pishinë, një guest house, garazh për 5 makina, kopsht perimesh, agrume, lëndinë që e kanë zili edhe kopshtarët e Wimbledon dhe madje edhe një kotec pulash për vezë të freskëta.

Kjo është vila luksoze në Montecito, dy hapa nga qendra e Santa Barbara-s në Kaliforni, ku u filmua seriali dokumentar mbi princin Harry dhe Meghan i transmetuar në Netflix.

Harry dhe Meghan tregojnë historinë e tyre në vetën e parë, që nga ditët e para të miqësisë së tyre. Por vila në serialin dokumentar nuk është ajo ku ata jetojnë, megjithëse vendbanimi i tyre i vërtetë, pak më “modest”, i blerë në vitin 2020, është vetëm nëntë minuta nga shtëpia mbretërore

Vila ku u xhirua dokumentari i ka të gjitha karakteristikat që mund t’i përkiste një çifti mbretëror, ndaj nuk është çudi që shumë shikues besuan se kjo ishte shtëpia e tyre e vërtetë.

Me pamjet e saj gjithëpërfshirëse të Oqeanit Paqësor, tavanin madhështor të lisit dhe brendësinë e dizajnuar në mënyrë të përsosur, ajo është padyshim një shtëpi mbretërore.

Ndër dhomat më të mahnitshme është sigurisht dhoma e ndenjes, ku çifti ka zhvilluar intervistën, e karakterizuar nga një hapësirë ​​e madhe e pajisur me një piano të madhe, një llambadar gjigant dhe një pamje të mrekullueshme të kopshtit dhe një tarracë me pamje të lë pa frymë.

Kuzhina ka banakë mermeri dhe një hapësirë ​​për një tavolinë ngrënieje. Ndërsa dhoma e gjumit kryesore ndodhet në katin e parë dhe është e rrethuar me dyer xhami që të çojnë në një tarracë. Banja kryesore ka një vaskë dhe dush xhami. 5 dhomat e gjumit shtesë kanë të gjitha tarraca private.

E ndërtuar në vitin 2006, prona prej 4000 metrash katrorë ka qenë në treg që nga gushti 2021 dhe çmimi i kërkuar nuk ka rënë që atëherë dhe mbetet në 33.5 milionë dollarë.

Montecito, në lindje të qytetit të Santa Barbara, është një komunitet i pasur plazhi dhe shtëpia e disa prej pasurive të paluajtshme më të shtrenjta në botë. Një destinacion i preferuar për VIP-at dhe manjatët e biznesit, duke filluar me muajin e mjaltit të John dhe Jacqueline Kennedy në 1953, i cili tërhoqi gjithnjë e më shumë yje të Hollivudit si Oprah Winfrey, Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow, Rob Lowe dhe Katy Perry dhe Ariana Great.

Në këtë dokumentar të paprecedentë, i cili grumbulloi më shumë shikues se çdo dokumentar tjetër gjatë javës së parë të tij, Duka dhe Dukesha e Sussex ndajnë një këndvështrim të ndryshëm për romancën e tyre.

Gjatë gjashtë episodeve, seriali eksploron periudhën klandestine të rënies në dashuri dhe betejat që i bënë ata të ndiheshin të detyruar të largoheshin nga rolet e tyre institucionale me kohë të plotë.

Film & TV

Autori i ‘Game of Thrones’ dhe shkrimtarë të tjerë padisin krijuesin e ChatGPT për të drejtat e autorit

“Në zemër të këtyre algoritmeve është vjedhja sistematike në një shkallë masive”, thuhet në ankesë.

Publikuar

nga

Shoqata e Autorëve, një organizatë që përfaqëson shkrimtarët dhe disa novelistë, duke përfshirë Martin, John Grisham dhe Jodi Picoult, akuzuan kompaninë me bazë në Kaliforni për përdorimin e librave të tyre “pa leje” për të trajnuar “modelet e mëdha gjuhësore” të ChatGPT, sipas padisë.

“Dhe në zemër të këtyre algoritmeve është vjedhja sistematike në një shkallë masive”, thuhet në ankesë.

Shumë padi të tjera janë ngritur nga artistë, organizata dhe kodues kundër OpenAI dhe konkurrentëve të tij, me paditësit që pretendojnë se puna e tyre është grabitur.

Shoqata e Autorëve dhe shkrimtarët po kërkojnë një ndalim të përdorimit të librave me të drejtë autori për të zhvilluar modele gjuhësore “pa autorizim të shprehur”, si dhe dëmshpërblim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Arrestohet aktori spanjoll

Festivali konfirmoi arrestimin e tij

Publikuar

nga

Aktori spanjoll, Gabriel Guevara, ylli i “My Fault” u arrestua gjatë Festivalit të Filmit në Venecia nën akuzat për sulm seksual.

Guevara kishte një urdhër ndërkombëtar kundër tij për një sulm të dyshuar seksual në Francë. Sulmi së pari u raportua nga e përditshmja La Nuova Venezia.

Festivali konfirmoi arrestimin e tij./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Dhjetë nga filmat më të mirë për t’i shikuar në muajin shtator

Dhjetë filmat më të spikatur për t’i shikuar në muajin shtator.

Publikuar

nga

Nga “Dumb Money” dhe “Saw X” deri te “My Big Fat Greek Wedding 3”, Nicholas Barber, shkrimtar i pavarur për filmin dhe pop kulturën, propozon dhjetë filmat më të spikatur për t’i shikuar në muajin shtator.

1. “The Equalizer 3″

Djali i Denzel Washington, John David Washington, në filmin The Equalizer 3, 68-vjeçari kthehet si Robert McCall, agjent i pensionuar i qeverisë. Filmi do të publikohet me 30 gusht në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa për publikun e gjerë më 1 shtator.

2. “Cassandro”

Një film biografik i mirënjohur nga producenti dokumentar fitues i çmimit “Oscar”, Roger Ross Williams. Cassandro luan Gael García Bernal në rolin e Saul Armendáriz, një sportist homoseksual meksikan që paguhet për të humbur të gjitha ndeshjet e tij. Filmi lëshohet më 15 shtator në SHBA dhe MB, dhe më 22 shtator në Prime Video.

3. “Saw X”

Filmat “Saw” filluan të publikohen dy dekada më parë në vitin 2004. Aktori me rolin e vrasësit në serial, John “Jigsaw” Kramer (Tobin Bell), u vra në vitin 2006 në filmin “Saw III”, por kjo nuk e ndaloi atë të rikthehet – dhe tani më në fund ai po merr momentin e personazhit të tij kryesor. “Saw X” është një vazhdim, i vendosur midis ngjarjeve të filmave “Saw” dhe “Saw II”. Filmi do të publikohet nga 28 shtatori.

Përpos këtyre, në këtë listë bëjnë pjesë edhe filma të tjerë si: “No One Will Save You”, “The Creator”, “Dumb Money”, “My Big Fat Greek Wedding 3”, “Mr. Jimmy”, “A Haunting in Venice”, dhe filmi “The Inventor”./BBC/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Anulohet “The Idol”: Pas shumë diskutimeve, seriali nuk do të ketë një sezon të dytë

Sezoni 1 përfundoi – pas vetëm pesë episodeve – më 2 korrik.

Publikuar

nga

“The Idol” ishte një nga programet origjinale më provokuese të HBO-së dhe ne jemi të kënaqur nga reagimi i fortë i audiencës”, tha një zëdhënës i HBO.

“Pas shumë mendimeve dhe konsideratave, HBO, si dhe krijuesit dhe producentët kanë vendosur të mos ecin përpara me një sezon të dytë. Ne u jemi mirënjohës krijuesve, kastit dhe ekipit për punën e tyre të jashtëzakonshme”.

Sezoni 1 përfundoi – pas vetëm pesë episodeve – më 2 korrik. Vendimi për të anuluar serialin u mor kohët e fundit pas mungesës së qartësisë për shikuesit dhe anëtarët e kastit nëse seriali kishte potencialin për të vazhduar.

Krijuar nga Levinson dhe artisti The Weeknd, i cili luan përballë Lily-Rose Depp, “The Idol” filloi të bëhej tituj shumë përpara debutimit të tij.

Në prill 2022, u publikua lajmi se Amy Seimetz ishte larguar nga posti i regjisores dhe do të zëvendësohej nga Levinson pasi seriali iu nënshtrua rishfaqjeve të rëndësishme. Më pas, një raport i Rolling Stone në mars 2023 detajoi akuza serioze rreth një grupi toksik, të cilit Weeknd iu përgjigj duke postuar një skenë të fshirë ku personazhi i tij e përshkroi Rolling Stone si “të parëndësishëm”. Në Festivalin e Filmit në Kanë, Levinson tha se artikulli e bëri të kuptonte se shfaqja do të ishte “shfaqja më e madhe e verës”.

Në përgjithësi, “The Idol” u prit keq, me një vlerësim prej 19% në Rotten Tomatoes. Përshkrimet e Variety thonë se seriali “luan si një fantazi e ndyrë mashkullore”.

Gjatë gjithë pjesës tjetër të serialit, HBO nuk pranoi të ndajë të dhënat e shikueshmërisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara