Ekonomi

Thellohet kriza ekonomike në Pakistan, inflacioni arriti në nivelin më të lartë në 50 vite

FMN ka paraqitur një sërë kërkesash për lirimin e një kësti prej 1.1 miliardë dollarësh.

Publikuar

Një vajzë të sëmurë, shumë borxh dhe inflacion në nivel rekord – përballë një situate të tillë, Sakina Bibi duhej të merrte disa vendime të vështira.

“Vajza ime Sana së fundmi u diagnostikua me kancer. Nuk kam para të mjaftueshme për ta trajtuar atë si dhe për ta dërguar djalin tim Ali në shkollë. Kështu që e largova [djalin] nga shkolla dhe tani ai qëndron në shtëpi dhe kujdeset për motrën e tij, ndërsa unë bëj gjithçka që mundem”, tha 52-vjeçarja, mirëmbajtëse në Islamabad.

Nëna e tre fëmijëve punon në tre shtëpi të ndryshme në përpjekje për të përballuar jetesën, duke fituar 30,000 rupi në muaj (107 dollarë) – pak më shumë se paga minimale e Pakistanit prej 90 dollarë.

“Ali është 14 vjeç, ai mund të shkojë në shkollë më vonë. Ai ndoshta mund të mësojë të bëjë diçka. Por nuk mund ta humbas të fëmijën tim të parë”, tha Bibi, e cila është ndarë nga bashkëshorti. “Unë jam në borxh prej 200,000 rupi (717 dollarë) për shkak të trajtimit të saj, por unë do të bëj çfarë mundem si nënë për ta shpëtuar atë”.

Ashtu si Bibi, Ghulam Murtaza Abbasi gjithashtu duhej të bënte thirrje të vështira pasi Pakistani përballet me një nga krizat më të këqija ekonomike të historisë së tij.

59-vjeçari ka qenë punëtor në qytetin e tij të lindjes, Murree. Por atij iu desh të zhvendosej në Islamabad katër muaj më parë për të punuar si roje sigurie për të vazhduar mbështetjen e gruas dhe pesë fëmijëve të tij.

Ai gjeti një punë në një pikë karburanti, një post që ai pranon se e mori vetëm me ndihmën e një të njohuri. “Përndryshe, kush do t’i jepte punë një plaku të dobët”, thotë ai.

Abbasi punon shtatë ditë në javë dhe fiton një pagë mujore prej 28,000 rupi (100 dollarë), 70 për qind të së cilës ia dërgon familjes së tij në Murree. Ai tha se nuk do të shkonte në shtëpi për Fitër Bajram – festën myslimane që shënon fundin e muajit të ardhshëm të agjërimit të Ramazanit – për të vazhduar të fitojë para për familjen e tij.

“Nuk ka ditë pushimi për ne”, tha ai.

“Jam me fat që kompania na ofron strehim, përndryshe do të mbetesha pa asgjë. Edhe tani, vetëm tre nga fëmijët e mi shkojnë në shkollë, sepse unë nuk kam mundësi t’i dërgoj dy të tjerët”.

Vetëm dy javë para fillimit të Ramazanit, Bibi dhe Abbasi janë në mesin e miliona pakistanezëve që mundohen të vendosin ushqim në tryezë në mes të një krize të thelluar të kostos së jetesës që ka goditur vendin.

Duke luftuar për të mbajtur ekonominë në këmbë, qeveria ka qenë e dëshpëruar për të arritur një marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të rifilluar një program kredie prej 6.5 miliardë dollarësh që është pezulluar që nga nëntori i kaluar. FMN ka paraqitur një sërë kërkesash për lirimin e një kësti prej 1.1 miliardë dollarësh që përfshin liberalizimin e kursit të këmbimit, heqjen e subvencioneve në sektorë të ndryshëm dhe rritjen e taksave.

Të dy palët zhvilluan negociata zyrtare për 10 ditë në fillim të shkurtit dhe qeveria ka përmbushur gradualisht shumicën e kushteve të vendosura nga fondi. Megjithatë, në një vend ku rreth një e katërta e popullsisë jetonte nën kufirin e varfërisë edhe para krizës aktuale, shumë prej tyre po luftojnë për të përmbushur nevojat e tyre themelore.

Inflacioni muajin e kaluar u rrit në 31.5 për qind, niveli i tij më i lartë që nga viti 1974, sipas shifrave të fundit të publikuara nga Byroja e Statistikave të Pakistanit më 1 mars.

Lajmi bëri që rupia të binte të nesërmen, me monedhën që humbi më shumë se 6 për qind të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan në një ditë të vetme.

Gjithashtu më 2 mars, banka qendrore rriti normat e interesit në 20 përqind, një nivel më i lartë gati tre dekadash, në një përpjekje për të frenuar inflacionin në rritje të shpejtë.

Ekonomisti Ammar Habib Khan paralajmëroi për ditë të vështira përpara për shkak të zhvlerësimit të rupisë dhe rritjes së kërkesës që do të ndodhë gjatë Ramazanit, kur agjërimi nga agimi deri në perëndim të diellit është zakonisht një periudhë festimi.

Ayesha Khan, drejtoresha rajonale për Acumen Fund, një organizatë jofitimprurëse globale, tha se ajo priste që çmimet e ushqimeve të rriteshin edhe më shumë me afrimin e muajit të agjërimit./AlJazeera/UBTNews/

Ekonomi

Ekonomia gjermane në recesion, si pasojë e inflacionit

Një shtet konsiderohet se është në recesion kur ekonomia i tkurret për periudhë gjashtëmujore.

Publikuar

nga

Inflacioni i vazhdueshëm e ka shtyrë Gjermaninë në recesion, në tre muajt e parë të vitit, sipas të dhënave të Agjencisë Federale të Statistikave, Destatis.

Mbi ekonominë më të madhe në Evropë, ka rënduar edhe situata me furnizimet me gaz rus, pas nisjes së luftës në Ukrainë, kanë thënë analistët.

Ekonomia është tkurrur për 0.3 për qind në periudhën janar – mars, ka thënë Zyra e Statistikave. Kjo shifër e ka pasuar një tkurrje prej 0.5 për qind në tre muajt e fundit të vitit të kaluar.

Një shtet konsiderohet se është në recesion kur ekonomia i tkurret për periudhë gjashtëmujore.

“Si pasojë e inflacionit të vazhdueshëm, konsumi gjerman ka rënë në gjunjë, duke e tërhequr gjithë ekonominë poshtë”, ka thënë Andreas Scheuerle, analist në DekaBank.

Inflacioni në Gjermani ka prekur shifrën 7.2 për qind në prill. Kjo shifër është e lartë sesa mesatarja e vendeve të Eurozonës, por më e vogël sesa inflacioni në Mbretëri të Bashkuar, prej 8.7 për qind.

Çmimet e larta vërehen më së shumti në produkte ushqimore, në veshmbathje me mobilieri. Megjithatë, sipas analistëve, recesioni është më i vogël sesa është parashikuar, duke marrë parasysh varësinë e madhe të Gjermanisë ndaj gazit rus.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka parashikuar që Gjermania do të jetë ndër ekonomitë më të dobëta – në grupin e ekonomive të avancuara – me një tkurrje prej 0.1 për qind.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Banka e Anglisë rrit normat e interesit për herë të 12-të në përballje me inflacionin

Tha se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të shmangë recesionin pasiqë çmimet e energjisë po bien.

Publikuar

nga

Banka e Anglisë rriti normat e interesit me një çerek pikë përqindjeje të enjten në përballjen e saj me inflacionin dhe tha se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të shmangë recesionin pasiqë çmimet e energjisë po bien.

Vendimi për të rritur normat e interesit për herë të 12-të radhazi e çon normën kryesore të huamarrjes për bankat tregtare në Mbretërinë e Bashkuar në 4.5%, më e larta që nga tetori i vitit të 2008. Vendimi vjen një javë pasi Rezerva Federale e SHBA dhe Banka Qendrore Evropiane gjithashtu rritën normat me një të katërtën -pikë.

“Inflacioni mbetet shumë i lartë dhe është detyra jonë ta ulim atë në 2%”, u tha gazetarëve guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey. “Inflacioni i ulët dhe i qëndrueshëm është themeli për një ekonomi të shëndetshme”.

Banka Qendrore pret që ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar të rritet me 0.25% këtë vit dhe me 0.75% në 2024 – një vlerësim shumë më pozitiv se në shkurt, kur parashikoi tkurrje prej 0.5% dhe 0.25%, respektivisht./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Inflacioni, Eurostat: Vendet e Eurozonës pësuan rritje me 7% gjatë muajit prill

Inflacioni u rrit në muajin prill, duke ushtruar presion mbi Bankën Qendrore Evropiane.

Publikuar

nga

Inflacioni në vendet evropiane që përdorin monedhën euro u rrit me 7% gjatë muajit prill, sipas Eurostat. Inflacioni u rrit në muajin prill, duke ushtruar presion mbi Bankën Qendrore Evropiane.

Çmimet e konsumit në 20 vendet që përdorin monedhën euro u rritën me 7% në prill nga një vit më parë, pak më poshtë nga norma vjetore prej 6.9 për qind në mars, tha të martën agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian Eurostat.

Çmimet e ushqimeve u lehtësuan pak, duke rënë në 13.6% vjetore nga 15.5% e marsit, ndërsa çmimet e energjisë u rritën me 2.5% më modeste.

Inflacioni bazë, i cili përjashton ushqimin dhe karburantin e paqëndrueshëm, u ngadalësua pak, por ishte ende i lartë në 5.6 për qind, duke nënvizuar pritshmërinë se BQE do të vazhdojë me fushatën e saj për të mposhtur inflacionin në nënshtrim me rritje të normave.

Analistët thonë se takimi i BQE-së të enjten në Frankfurt mund të përfundojë me një rritje prej një çerek ose gjysmë pikë përqindjeje. Një rritje prej çerek pikësh do të ishte një moderim në serinë e rritjeve të shpejta të bankës, ndërsa një gjysmë pikë do të nënvizonte shqetësimin se inflacioni ende nuk po kthehet drejt objektivit të bankës prej dy për qind që konsiderohet më i miri për ekonominë.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

A po ndikojnë sanksionet perëndimore në popullin e Rusisë?

Sanksionet përfshijnë masa kufizuese ndaj individëve dhe masa më të gjera ekonomike.

Publikuar

nga

BE-ja dhe Perëndimi kanë vendosur sanksione të shumta kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të tyre në Ukrainë.

Sanksionet përfshijnë masa kufizuese të synuara ndaj individëve dhe masa më të gjera ekonomike – përfshirë ndalimin e importeve të naftës ruse të sjellë nga deti dhe masat e vizave.

Por çfarë ndikimi kanë sanksionet në ekonominë e Rusisë?

Në një intervistë me podkastin e Wall Street Journal, një banor në Moskë tha se nuk ndjente se mënyra e jetesës kishte ndryshuar shumë në vendin e tij, por ajo që po zbërthehej ishte “efekti i ndërlikuar”.

“Jeta u bë më e shtrenjtë. Ka më shumë frikë. Ka më shumë ankth”, i tha qytetari Ryan Knutsonit.

Duke përshkruar ndryshimet që kishte parë në vendin e tij vitin e kaluar, ai vazhdoi të thoshte se shumica e njerëzve nuk e kishin ndjerë se sanksionet kishin ndikuar në jetën e tyre dhe arsyeja më e mundshme për këtë ishte se shumica e tyre synonin bizneset.

Sanksionet që godasin njerëzit në tre fusha kryesore:

Megjithatë, sanksionet financiare kishin ende një ndikim mjaft të madh në tre fusha – banka, çmimin e mallrave dhe udhëtimi.

“Është praktikisht e pamundur të paguash për ndonjë gjë jashtë Rusisë”, shtoi ai.

“Pra, për shembull, nëse doni të shkoni disi në pushime ose të transferoni para te disa të afërm, ju duhet të gjeni mënyra përmes kriptomonedhës, përmes disa miqve. Dhe kështu është një detyrë mjaft e madhe që kërkon shumë kohë”.

Ai gjithashtu tha se ishte “me të vërtetë e vështirë për të gjetur rroba të mira në Rusi” dhe udhëtimi ishte “shumë më i vështirë”.

“Më pëlqen të udhëtoj. Tani është shumë më e vështirë për të bërë dhe ky është ndikimi. Kështu që është më e vështirë të kalosh kufirin”, tha ai.

Kremlini ka ndikim më të madh se sanksionet

Megjithatë, ai tha se efekti më i madh në jetën e përditshme të rusëve nuk vjen nga sanksionet, por nga ajo që po bënte Kremlini.

“Ata po ndryshojnë jetën tonë më së shumti. Pra, ata po ndalojnë, ndalojnë, ndalojnë gjithçka”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se qytetarët duhet të “peshojnë fjalët e tyre”.

“Duhet të peshoni çdo postim që shkruani, sepse ka shumë raste kur njerëzit shkojnë në burg dhe kështu e kuptoni që duhet të jeni gjithmonë të kujdesshëm.

Ju duhet të mendoni përpara se të bëni diçka, përshembull, para se të shprehni mendjen tuaj”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara