Art

Studentja e UBT-së Fatbardha Fejzullahu synon t’i jap “jetë” Shtëpisë së Kulturës në Hajvali

Publikuar

Dikur ishte Shtëpi e Kulturës, por tani hapësirat e sallave ku zhvilloheshin aktivitetet kulturore të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Hajvalia” dhe kinemaja, janë shndërruar në deponi të mbeturinave.

E mu për këtë gjë, studentja e Fakultetit të Arkitekturës dhe Planifikimit Hapësinor, Fatbardha Fejzullahu, ka bërë gati projektin për t’i dhënë prapë jetë, Shtëpisë së Kulturës në Hajvali. Ajo vendosi që projektin e saj ta publikojë gjatë periudhës së karantinës si pasojë e Covid-19, për t’i ofruar diçka pozitive rrethit.

Dëshira për të parë gjallëri në këtë ndërtesë, përmes aktiviteteve të ndryshme nga të rinjtë e Hajvalisë, solli projektin e Fejzullahut, pasi që ky objekt i ndërtuar nga Miniera e Kishnicës në vitet e 1950-ta, i kanë mbetur vetëm disa mure e rrënoja.

Sipas saj, rikonstruktimi dhe adaptimi për ripërdorim jo vetëm që do të rikthen ndërtesën, por rikthen historinë në këtë objekt dhe në lagje.

Art

Ekspozohet historia e Rusisë e treguar me katër rrota

Publikuar

nga

Nga Packard i Stalinit në Aurus i Putinit – është historia e Rusisë e treguar me katër rrota.

Kjo ekspozitë e re, duke shfaqur makina të vjetra nga garazhi i Kremlinit, po vihet në skenë për të shënuar 100 vjetorin e Muzeut Rus të Qëllimit të Posaçëm të Shërbimit Federal të Gardës Ruse.

“Hapja është nisur me rastin e këtij përvjetori,” shpjegon zëdhënësja e muzeut Oksana Serpak.

Vetura më e vjetër në ekspozitë është ky prototipi i Mercedes, një model i ngjashëm u përdor nga Perandori i fundit i Rusisë, Nicholas II. Ky është në huazim nga Muzeu Mercedes-Benz në Stuttgart.

Ka edhe automjete të blinduara të përdorura nga udhëheqësi Sovjetik Joseph Stalin, raporton AP, transmeton Klankosova.tv .

Për një kohë, Stalini përdori një Packard Twelve të prodhuar në SHBA por më vonë kaloi në një limuzinë ZIS të ndërtuar nga Sovjetikët.

Një nga automjetet më të njohura në ekspozitë është ky Aurus luksoz i përdorur nga presidenti rus Vladimir Putin.

Përveç ekspozitave unike me katër rrota, ekrani gjithashtu përfshin ankandi të sigurisë në trafik, ku vizitorët mund të kalojnë një provë virtuale të vozitjes, pajisje interaktive që tregojnë se si funksionojnë pjesët e cilësisë së mirë të makinave dhe një zonë masterclass që përqendrohet në inxhinierinë e makinave.

Garazhi i Qëllimit Special të Rusisë u krijua pas Rezolutës së Këshillit të Komisarëve të Popullit në 1921.

Në kohë të ndryshme, flota e garazheve përbëhej nga modele të prodhuara në Rusi dhe jashtë saj.

Vazhdo të lexosh

Art

FBI-ja në gjurmë të artit fals

Publikuar

nga

Byroja Federale e Hetimit ka bërë të ditur se ka arrestuar një 49-vjeçar me emrin Angel Pereda, i cili dyshohet se ishte përpjekur të shiste vepra të falsifikuara arti e për të cilat kishte thënë se janë në autorësi të Jean-Michel Basquiat dhe Keith Haring. Sipas komunikatës për media, Pereda, i cili është nga Meksika, kishte kërkuar miliona dollarë për veprat.

Një vepër false nga Keith Haring, që Angel Pereda akuzohet se është përpjekur që ta shiste si origjinale

Ne mesin e tyre ishin dy piktura të bëra në stilin e motiveve nënshkruese të Haring, duke përfshirë qentë e tij që lehin dhe përbindëshin me tre sy, si dhe një vazo të veshur me imazhe të ngjashme që Pereda thoshte se ishin gjithashtu nga artisti.

FBI-ja akuzoi Peredan për përpjekjen për të shitur një pikturë të Basquiat, që ai e quajti “Glory Boys Kingdom”. Dyshohet se e ofroi atë me një çmim prej 6 milionë dollarësh për një person, emri i të cilit nuk është bërë i ditur, por që jetonte në New York dhe punonte me FBI-në. Kur ky person i ka thënë Peredës që piktura ishte e rreme, Pereda u tha atyre se do ta realizonte atë që në akuzë është thënë se ai e quante: “një origjinal të ri fiktiv”.

Është cituar edhe ankesa e një punonjësi të shtëpisë së ankandeve që ishte kontaktuar nga Pereda në lidhje me veprat e rrejshme. Fondacioni “Keith Haring” ka konfirmuar se veprat ishin false.

Pikturat nga Basquiat dhe Haring marrin vazhdimisht miliona dollarë në ankande. Ato kërkohen nga koleksionistët dhe konsiderohen shumë të vlefshme për tregtarët.

William F. Sweeney, Jr, ndihmës drejtori i FBI-së, ka thënë në një deklaratë: “Siç pretendojmë, z. Pereda i lidhi blerësit e artit, duke shpresuar se viktimat e tij nuk do të shihnin ndryshimin midis artit të vërtetë dhe një falsifikimi. Ai e përdori besimin e tyre në avantazhin e tij duke kaluar vepra pa vlerë si vepra arti të paçmuara. Shpresojmë se ky rast do të jetë një mësim për të tjerët që shpresojnë të bëjnë një sjellje të ngjashme”.

Marrë nga “ArtNews”

Vazhdo të lexosh

Art

Muzeu i Madridit me koleksion për të pasqyruar larminë e shekullit të 19-të

Publikuar

nga

Duke kërkuar të japin frymë të re në muzeun Prado të Madridit, pas muajve të gjatë të pandemisë, kuratorët kanë rregulluar koleksionin për të shfaqur më shumë vepra nga artiste gra dhe për të pasqyruar më mirë larminë e shekullit të 19-të.

Pas blerjeve të fundit të pikturave dhe miniaturave, muzeu tani mburret me vepra nga 13 piktore gra nga një total prej 130 artistësh, transmeton KultPlus.

Miniaturat, shpesh portrete familjare intime, shfaqin aftësi të mëdha teknike, por që janë krijuar në punëtori të vogla, nga artiste të cilave u mungonin studiot e mëdha në shekullin e 19-të.

Tani ka shtatë dhoma me punime nga gra të tilla si Marcela de Valencia dhe Maria Blanchard, tha për Reuters kreu i muzeut për ruajtjen e pikturës së shekullit të 19-të, Javier Baron.

Leticia Ascuebrea thotë se secila vepër duhej të fitonte vendin e saj.

“Muzeu është shumë rigoroz, nëse ka një grua atje, ajo është atje sepse e meriton atë,” tha ajo.

Tetorin e kaluar, muzeu tërhoqi një kanavacë të shekullit të 19-të nga një ekspozitë e përkohshme e artisteve gra pasi u zbulua se ishte pikturuar në të vërtetë nga një burrë.

Muzeu Prado bleu vepra të reja me ndihmën e një trashëgimie nga Carmen Sanchez Garcia, e cila la shumë nga pasuritë e saj për blerjen dhe restaurimin e pikturave pas vdekjes së saj në vitin 2016.

Muzeu ka hapur një dhomë të portreteve dhe autoportreteve të piktorëve në mënyrë që vizitorët t’i njohin ato më mirë.

Prado gjithashtu ka filluar të ekspozojë punën e mjeshtrave të mëdhenj si Francisco Goya së bashku me kolegët e tij, për të nxjerrë në pah origjinalitetin e tyre dhe për të treguar lidhje me artin e kohës së tyre, tha Baron. /KultPlus

Vazhdo të lexosh

Art

Nesër do të përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit

Publikuar

nga

Të premten, në ora 18:00, në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë, do të organizohet ceremonia zyrtare e përurimit të shtatores së Fadil Vokrrit.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve nëpërmjet një komunikate ka njoftuar se ceremonia e përurimit të shtatores organizohet në ditëlindjen e 61-të të Legjendës së futbollit të Kosovës.

I pranishëm pritet të jetë Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi si dhe personalitete tjera të institucioneve dhe të sportit.

Në fund të kësaj ceremonie, FFK-ja në stadiumin “Fadil Vokrri”, ka organizuar një turne futbolli ku do të marrin pjesë futbollistët veteranë të Llapit, Prishtinës, të Kombëtares së Kosovës dhe Kombëtares së Shqipërisë./ KultPlus

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara