Sport

Spalletti nuk i frikësohet Liverpoolit, ka një mesazh të fortë para ndeshjes

Trajneri italian tha se zhurma që do të krijohet në “Diego Armando Maradona” do të dëgjohet edhe në “Anfield Road”.

Publikuar

Trajneri i Napolit, Luciano Spalletti pret që skuadra e tij të bëjë një paraqitje tejet të fortë kundër Liverpoolit në ndeshjen hapëse të Ligës së Kampionëve, ku tha se zhurma e stadiumit “Diego Armando Maradona” do të dëgjohet edhe në “Anfield Road” në Angli.

Vetëm tre muaj pas humbjes në finalen e Ligës së Kampionëve të edicionit të kaluar kundër Liverpoolit, skuadra e Jurgen Klopp i rikthehet garave evropiane me ndeshje kundër Napolit në kuadër të Grupit A të kualifikimeve drejt Ligës së Kampionëve.

Sipas mediave, Liverpooli është favoritë që t’ia filloj edicionit të ri të kësaj gare me fitore, por trajneri i Napolit, Luciano Spalletti nuk ia ka frikën gjigantit anglez.

Mund të përgatitesh sa më mirë por kur përballesh me kampionë të vërtetë, ju e dini se ata janë të aftë për të nxjerrë diçka nga asgjë hiq. Kështu, ne kemi disa lojtarë tejet të mirë dhe jam i bindur se ata do të tregojnë paraqitje fantastike, duke e vazhduar aty ku e lanë me fitoren ndaj Lazios”, tha Spalletti.

Spalletti premtoi që Napoli do të luaj në mënyrën e vet vetëm për të fituar, por është i vetëdijshëm për skuadrën që klubi i tij do të përballet, kundër një skuadre që ai e admiron shumë.

Është një nder që të jesh në anën e kundërt të Klopp. Askush nuk është si ai dhe filozofia e lojës së tij e dallon klubin në botën e futbollit. Do të mundohem që të lexojë atë që ai ua ka kërkuar lojtarëve të tij”, tha Spalletti.

Për fund, trajneri italian tha se zhurma që do të krijohet në “Diego Armando Maradona” do të dëgjohet edhe në “Anfield Road”.

Ne jemi të vetëdijshëm sa shumë fuqi na jep Maradona neve. Jam i bindur që zhurma që do të krijohet nga tifozët do të dëgjohet edhe në ‘Anfield’”, tha Spalletti.

Sport

Futbollisti deklaron se nuk është fajtor për akuzën për sulm seksual

Diamond u deklarua i pafajshëm në akuzën në lidhje me sulmin seksual.

Publikuar

nga

Sulmuesi i Sunderlandit, Jack Diamond, është deklaruar i pafajshëm për akuzat për sulm seksual në Gjykatën e Newcastle Crown.

23-vjeçari u paraqit në gjykatë të premten në mëngjes për një seancë fillestare lidhur me një akuzë për përdhunim dhe një tjetër për sulm seksual që dyshohet se kishte ndodhur në një shtëpi në Tyne and Wear.

Diamond u deklarua i pafajshëm në akuzën në lidhje me sulmin seksual.

Për arsye ligjore procedurale, ai nuk u akuzua për të deklaruar pranimin në lidhje me akuzën e përdhunimit.

Nëse Diamond përfundimisht kërkohet të deklarohet kundër akuzës për përdhunim, ai do të deklarohet i pafajshëm.

Një datë e përkohshme gjyqi u caktua për 2 janar 2024, me Diamond të liruar me kusht.

Veprat e supozuara thuhet se kanë ndodhur mes 6 majit dhe 9 majit të vitit të kaluar.

Vazhdo të lexosh

Sport

UEFA nis hetimet ndaj Mourinhos për fyerje të gjyqtarit Taylor

Roma akuzohet për sjellje të pahijshme të ekipit, hedhje të gjësendeve në fushë dhe dëmtim.

Publikuar

nga

UEFA ka nisur hetimet ndaj Jose Mourinhos për fyerje të gjyqtarit Anthony Taylor gjatë finales së Ligës së Evropës mes Sevillas dhe Romës.

Ky vendim u morr nga Komisioni Disiplinor i UEFA-s, pasi që Mourinho u pa tejet i nervozuar pas ndeshjes me gjyqtarin Taylor, të cilin nuk e kurseu nga të sharat.

“Trajneri i Romës duhet të përgjigjet për gjuhën fyese drejt Taylor”, thuhej në deklaratën e Komisionit Disiplinor.

Po ashtu, nga hetimet nuk do të shpëtojnë as të dy klubet, Roma dhe Sevilla.

Roma akuzohet për sjellje të pahijshme të ekipit, hedhje të gjësendeve në fushë dhe dëmtim, kurse Sevilla akuzohet për hyrje në fushë me forcë, hedhje të gjësendeve dhe sjellje të pahijshme të skuadrës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Kosova me dy xhudistë në Grand Prix Taxhikistan

Pjesëmarrëse do të jenë pesë kontinente, 40 shtete, 315 garues, nga të cilët 175 meshkuj dhe 140 femra.

Publikuar

nga

Ekipi kosovar i xhudos i rikthehet aksionit nesër, me qëllimin e vetëm për t’i sjellë medalje Kosovës nga Taxhikistani.

Kosova do të marrë pjesë me dy xhudistë në Grand Prix Dushanbe të Taxhikistanit, që zhvillohet nga data e sotme e deri më 4 qershor.

Pjesëmarrëse do të jenë pesë kontinente, 40 shtete, 315 garues, nga të cilët 175 meshkuj dhe 140 femra.

Xhudistët kosovarë që do ndeshen nesër janë Loriana Kuka në kategorinë deri në 70 kilogramë dhe Akil Gjakova në kategorinë deri në 73 kilogramë.

Vazhdo të lexosh

Sport

Ajaxi fillon kërkimin për një trajner të ri

Ajaxi ia ka bërë me dije John Heitingas se klubi do të fillojë të kërkojë një trajner të ri për klubin.

Publikuar

nga

Ajaxi ia ka bërë me dije John Heitingas se klubi do të fillojë të kërkojë një trajner të ri për klubin.

Pas shkarkimit të Alfred Schreuder në fund të muajit janar, Ajaxi arriti marrëveshje me Heitingan që ai të marr drejtimin e skuadrës për ndeshjet e mbetura të sezonit 2022/23.

“Ia kam thënë John këtë pasdite. Në nivel personal, ky ishte një vendim i vështirë, nuk ishte e lehtë për t’ia thënë atij. John pranoi ta ndihmojë klubin në një periudhë të vështirë dhe e bëri atë gjë me dedikim të madh”, tha drejtori sportiv i klubit, Sven Mislintat.

“Por, unë kam marr vendimin që Ajaxit i nevojitet një trajner me më shumë përvojë. Në fazën që jemi tani, dhe për paraqitjet më të mira të Ajaxit, kjo është një gjë shumë e rëndësishme”, tha më tej Mislintat.

Ajaxi e përfundoi sezonin në vendin e tretë në tabelë, jashtë Ligës së Kampionëve, pasi që vetëm dy vendet e para kualifikohen për në garën më prestigjioze evropiane në kampionatin holandez.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara