Kronika e zezë

Shumë aksidente e numër i lartë i të vdekurve në rrugë

Publikuar

Prishtinë, 7 qershor – Kosova bazuar në raportet e Policisë, duket se nuk po gjen një mënyrë për të zvogëluar aksidentet e shumta. Ato rezultojnë të shpeshta e po marrin jetë njerëzish. Përkundër lëvizjeve të kufizuara të qytetarëve për shkak të masave antiCOVID19, tremujori i parë i këtij viti, kishte shumë më tepër aksidente në krahasim me periudhën e njejtë të vitit paraprak.

Flakë Ajeti

Numri i aksidenteve të trafikut rrugor në Kosovë mbetet një shqetësim i madh dhe sfidë për organet e rendit. Shifrat në tre mujorshin e parë të këtij viti, janë alarmante. Periudha janar – mars e vitit 2020, regjistroi në total 3,308 aksidente. E njëjta periudhë e vitit 2021 pati rreth 1,100 aksidente më tepër, saktësisht, sipas Policisë së Kosovës, kishte 4,405 aksidente, edhe pse gjatë këtyre muajve, masat antiCOVID, nuk lejonin lëvizjen e qytetarëve gjatë 24 orëve të ditës.  

Nga aksidentet e këtij cikli kohor të këtij viti, raporti policor tregon se 19 persona vdiqën, në 18 ndeshjet e regjistruara me pasojë fataliteti. Numër i njëjtë i të vdekurve është shënuar edhe një vit më parë, porse të lënduar në aksidente ishin rreth 400 më pak. Përkundër rritjes së aksidenteve, ajo që bie në sy në raportet policore, është se Policia e Kosovës ka shqiptuar më pak gjoba. Muaji janar, shkurt e mars i vitit 2020 ishte mbyllur me 108,455 tiketa kundërvajtjëse, ndërsa e njëjta periudhë kohore e vitit 2021, ka mbi 10 mijë tiketa më pak kundër pjesëmarrësve në komunikacion – gjithsej 98,074 sosh.

Pikërisht, mosmarrja e masave adapte në komunikacion, është faktori kryesor i aksidenteve të shumta, thotë eksperti i komunikacionit, Nol Dedaj. Por jo vetëm, shton ai.

“Kosova nuk ka institucione as profesionale e as shkencore që do të merreshin me studimin e elementeve të faktorëve të cilët shkaktojnë aksidente në komunikacion”, thotë Dedaj për UBTNEWS.

Ai permend edhe mungesën e një ligji të sigurisë në komunikacion, për të cilin thotë se janë bërë përpjekje në një kohë, por që ende nuk është miratuar për t’u vënë në zbatim.

“Rritja e aksidenteve ka ardhur në mënyrë lineare edhe për shkak të mungeses së një ligji të tillë”, thotë ai.

Policia e Kosovës, thotë për UBTNEWS, se planifikojnë këtë vit ashpërsim të masave për të parandaluar aksidentet e shumta dhe ndëshkuar pjesëmarrësit që nuk u përshtaten rregullave e kushteve në komunikacion./UBTNews

Kronika e zezë

Arrestohet për vrasje – kishte përplasur gruan e tij shtatzënë me kamion

Publikuar

nga

Një burrë nga Teksasi akuzohet për vrasje pasi pretendohet se ka përplasur gruan e tij shtatzënë, duke vrarë foshnjën e palindur.

Christopher Gonzales, 26 vjeç, është arrestuar dhe akuzuar për vrasje të shkallës së parë dhe sulm të rëndë të shkallës së dytë.

Ai është arrestuar dhe akuzuar për vrasje pasi dyshohet se ka përplasur gruan e tij shtatzënë me një kamion pas një grindjeje, duke vrarë foshnjen e saj të palindur.

Kur u intervistua nga policia, Gonzales thuhet se rrëfeu se po ngiste kamionin ndërsa e dinte që gruaja e tij ishte duke qëndruar para. Ai gjithashtu dyshohet se pranoi para hetuesve se e dinte se ai kishte vozitur mbi gruan e tij kur ndjeu një përplasje dhe e dëgjoi atë të bërtiste.

Gruaja thuhet se u dërgua menjëherë në një njësi të kujdesit intensiv në Lubbock, Texas, ku foshnja e palindur u shpall e vdekur pasi mjekët kryen kontrollin./UBTNews

(Drin Ismajli, student në Shkenca Politike në UBT)

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Aksident në rrugën Prishtinë-Ferizaj, një i lënduar

Publikuar

nga


Në rrugën Prishtinë-Ferizaj, rreth orës 11:40 një automjet transportues ka shkaktuar aksident duke u përplasur me një motoçikletë.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, i cili njoftoi se si pasojë e aksidentit motoçiklisti ka pësuar lëndime trupore. Me këtë rast po merret njësiti i trafikut i policisë së Kosovës./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Malishevasi rrah policin, arrestohet pas disa ditësh në arrati

Publikuar

nga

Para dy ditësh është arrestuar një person në Malishevë.

Në raportin 24-orësh është bërë e ditur se i dyshuari në fjalë para disa ditës kishte sulmuar fizikisht një polic.

Me vendim të prokurorit, i dyshuari dërgohet në mbajtje.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ditë më parë kishte sulmuar fizikisht zyrtarin policorë. Me vendim të prokurorit, i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raport.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjendet një person i vdekur në oborrin e QKUK-së

Publikuar

nga

Një person është gjetur i vdekur dje në oborrin e QKUK-së.

Vdekjen e tij e ka konstatuar mjeku kujdestar.

Lidhur me rastin janë njoftuar familjarët e viktimës dhe me urdhër të prokurorit kujdestar, trupi i pa jetë i viktimës dërgohet në IML për obduksion, njofton policia në raport, transmeton Klan Kosova.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara