Lajmet

ShBA: Dialogu të përfundojë me njohje reciproke, të mbyllet mandati i UNMIK-ut

Ai tha se mbështet rrugën evropiane të Kosovës si dhe të gjithë vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Publikuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përsëritur mbështetjen e tyre për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit që duhet të përfundojë me njohje të ndërsjellë.

Ambasadori Robert Wood, përfaqësues alternativ i ShBA-së për Çështjet e Posaçme Politike në OKB deklaroi se ShBA mbështet rrugën evropiane të Kosovës si dhe të gjithë vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Në seancën e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, Wood u shpreh se Kosova dhe Serbia duhet të angazhohen seriozisht në dialog dhe uroi në arritjen e një konsensusi për çështjen e targave.

“Nevojitet angazhim serioz dhe urgjent ndërmjet palëve në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, për të arritur normalizimin e gjithanshëm të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, me njohjen reciproke në qendër… Shtetet e Bashkuara do të mbeten të angazhuara ngushtë me të dhe me partnerët tanë evropianë në mbështetje të dialogut. Përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja, Serbia dhe Kosova miratuan një udhërrëfyes energjetik dhe zgjidhën në mënyrë paqësore çështjet e dokumenteve të daljes dhe hyrjes në kufijtë e tyre. Shpresojmë që të arrihet një konsensus i ngjashëm edhe për njohjen e targave”, deklaroi përfaqësuesi i ShBA.

Ambasadori Wood u shpreh se Ballkani Perëndimor ka nevojë për stabilitet dhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një komponent kyç i kësaj, duke kërkuar nga të dy vendet që të shmangin deklaratat nxitëse.

“Ne inkurajojmë fuqishëm Serbinë dhe Kosovën që të mbajnë tensionet e ulëta duke u fokusuar në përparimin e dialogut dhe duke shmangur retorikën nxitëse. Ne u bëjmë thirrje të dyja palëve të punojnë me Shtetet e Bashkuara dhe partnerët evropianë për të zbatuar udhërrëfyesin e rënë dakord për energjinë dhe për të shmangur tensionet për targat. Dialogu i lehtësuar nga BE-ja vazhdon të jetë mekanizmi kryesor për pajtimin e çështjeve ndërmjet dy fqinjëve, gjë që e ka bërë rolin e UNMIK-ut në rajon, gjithnjë e më të tepërt”, tha ai.

Në fund, përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara në OKB tha se UNMIK-u prej kohësh e ka përmbushur misionin e tij siç është përshkruar në mandatin fillestar, prandaj ka ardhur koha që ky mision të mbyllet.

“Jemi të zhgënjyer që Këshilli nuk ka lëvizur drejt përfundimit të mandatit të UNMIK-ut duke përfshirë zhvillimin e një plani për mbylljen e misionit. Ky Këshill ka prioritete shumë më urgjente për t’u trajtuar dhe burimet e tij janë të kufizuara. Ne i bëjmë thirrje Këshillit të ndërmarrë hapa që do të lejojnë një rol më produktiv dhe më relevant për OKB-në dhe Kosovën, që do të lehtësonte normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe në këtë mënyrë do të ndihmonte avancimin e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”, përfundoi Wood.

Përfaqësuesi i ShBA-së tha se Kosova me ndihmën e partnerëve evropianë ka zhvilluar dhe forcuar institucionet e saj për të marrë përsipër shumë nga përgjegjësitë që ishin dikur nën juridiksionin e UNMIK-ut, duke kërkuar që të mos ketë raportime gjashtëmujore.

Lajmet

Bie çmimi i naftës në Kosovë

Ka renë për pesë centë çmimi i derivateve të naftës në tregun kosovar.

Publikuar

nga

Çmimet e naftës në Kosovë kanë rënë për rreth pesë centë më lirë, krahasuar me çmimet në treg javën e kaluar. Ka renë për pesë centë çmimi i derivateve të naftës në tregun kosovar.

Aktualisht një litër naftë po shitet nga 1.44 euro deri në 1.51 euro derisa javën e kaluar çmimi kishte shkuar deri në 1.56 euro.

Çmimi i naftës së fundi ka renë në bursë ndërsa dje u raportua për ulje të çmimeve edhe në tregun e Shqipërisë dhe të Maqedonisë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Pentagoni konfirmon se një “balonë kineze e përgjimit” po fluturon mbi SHBA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pas disa ditësh pritet të të vizitojë shtetin kinez, raporton zeriamerikes.

Publikuar

nga

Një objekt që dyshohet të jetë një “balonë përgjimi” kineze po fluturon mbi Shtetet e Bashkuara prej disa ditësh dhe zyrtarë të lartë amerikanë kanë këshilluar presidentin Joe Biden që të mos urdhërojë rrëzimin e saj për shkak të shqetësimit se copëzat e saj mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë.

“Është e qartë se qëllimi i kësaj balone është vëzhgimi”, u tha gazetarëve të enjten një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pas disa ditësh pritet të të vizitojë shtetin kinez, raporton zeriamerikes.

Uashingtoni e ka gjurmuar balonën që kur ajo hyri në hapësirën ajrore të SHBA-së disa ditë më parë, duke e mbikëqyrur me aeroplanë ushtarakë.

Zyrtarët nuk pranuan të thonë se në çfarë lartësie po fluturonte balona, por pranuan se po funksiononte mbi trafikun ajror civil dhe nën “pjesën e jashtme të hapësirës”.

Udhëheqësit e lartë ushtarakë amerikanë shqyrtuan mundësinë e rrëzimit të balonës mbi shtetin e Montanas, por përfundimisht hoqën dorë për shkak të rrezikut të mundshëm të sigurisë.

Zyrtarët amerikanë e diskutuan këtë çështje me homologët e tyre kinezë.

“Ne u kemi komunikuar atyre seriozitetin me të cilin e trajtojmë këtë çështje”, shtoi zyrtari.

Balonat përgjuese kanë fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara disa herë vitet e fundit, por kjo balonë duket se ka qarkulluar më gjatë se në rastet e mëparshme, tha zyrtari.

“Aktualisht, ne vlerësojmë se kjo balonë ka vlerë të kufizuar shtesë nga këndvështrimi i mbledhjes së informacionit të zbulimit, por ne gjithsesi po marrim hapa për t’u mbrojtur kundër mbledhjes së informacionit të ndjeshëm nga zbulimet e huaja”, tha zyrtari.

Marrëdhëniet mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, dy ekonomitë më të mëdha në botë, kanë qenë të tensionuara kohët e fundit, me përplasje për shkak të Tajvanit dhe gjendjes së të drejtave të njeriut në Kinë, si edhe aktivitetit të saj ushtarak në Detin e Kinës Jugore.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Konkursi për policë mbetet i hapur edhe një javë

Në këtë konkurs, të drejtë aplikimi kanë të gjitha komunitetet.

Publikuar

nga

Edhe shtatë ditë është i hapur konkursi për tu bërë pjesë e Policisë së Kosovës për katër komunat në veri.

Në këtë konkurs, të drejtë aplikimi kanë të gjitha komunitetet (serbë, boshnjakë, turq, goranë, romë, ashkali, egjiptas, kroatë, malazezë e maqedonë).

Lajmi është konfirmuar nga zyra për media në kuadër të Policisë së Kosovës.

“Siç jeni të informuar konkursi është hapur, përfshirë me kriteret që parashihen, ku deri më tani ka pasur kandidatë të interesuar nga komunitete të ndryshme për aplikim. Me qëllim të dhënies së mundësive shtesë, sikurse edhe në të kaluarën Policia e Kosovës ka vazhduar afatin e aplikimit në këtë konkurse të hapur për komunitetet pakicë, deri me datën 10 shkurt 2023”, thuhet në përgjigjen e policisë.

Ndërsa sa i përket procesit/çështjeve të mëtejme rreth konkursit në fjalë, sipas policisë, do të informoheni me kohë sipas planifikimeve/fazave që parashihen.

“Policia e Kosovës, përmes video mesazheve, fushatave sensibilizuese dhe takimeve zyrtare që po mbahen në të gjitha rajonet, ç’do herë ka inkurajuar dhe vazhdon ti inkurajon dhe fton qytetarët e të gjitha komuniteteve pakicë që të aplikojnë dhe të bëhen pjesë e Policisë së Kosovës”, thuhet ndër të tjera në përgjigje.

Rikujtojmë se ky konkurs është shpallur pas dorëheqjeve masive të zyrtarëve të policisë nga komunitetet, në katër komunat në veri.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Takohen Osmani dhe kryeparlamentari i Islandës, bisedojnë për thellim të bashkëpunimit

Osmani dhe Ármannsson kanë biseduar edhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit ndërparlamentar.

Publikuar

nga

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimeve me presidentin dhe kryeministren e Islandës, është pritur në takim edhe nga kryetari i Kuvendit të Islandës, Birgir Ármannsson.

Në komunikatën për media bëhet e ditur se në takim me kryetarin e Kuvendit Ármannsson, presidentja Osmani ka falënderuar Islandën për mbështetje ndaj Kosovës, duke potencuar rëndësinë që ajo të vazhdojë edhe më tej në arenën ndërkombëtare.

“Në këtë frymë, presidentja ka shprehur përkushtimin e institucioneve të Kosovës për thellim të bashkëpunimit dypalësh përgjatë presidencës islandeze të Këshillit të Evropës, duke potencuar rëndësinë e mbrojtjes së vlerave të përbashkëta, në këtë kohë përcaktuese për Evropën”, thuhet në komunikatë për media.

Osmani dhe Ármannsson kanë biseduar edhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit ndërparlamentar.

“Tutje, presidentja Osmani ka folur edhe mbi zhvillimet e fundit në Kosovë. Presidentja ka thënë se institucionet e Republikës vazhdojnë të jenë të përkushtuara për sundim të ligjit dhe avancim të demokracisë, vlerësuar edhe në indekset e fundit ndërkombëtare, ku Kosova ka shënuar progres të jashtëzakonshëm. Presidentja Osmani theksoi po ashtu se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me aleatët ndërkombëtarë për të kontribuar për paqe dhe siguri të qëndrueshme”, thuhet po aty.

Bëhet e ditur se Ármannsson e falënderoi Presidenten Osmani për vizitën dhe theksoi se Islanda është e përkushtuar për t’i thelluar më tej raportet mes dy popujve dhe vendeve tona.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara