Sport

Sfidat e basketbollit kosovar gjatë pandemisë

Publikuar

Edhe basketbolli kosovar, ashtu sikurse të gjitha sportet tjera, u detyrua të marr një kahe tjetër të zhvillimeve për shkak të pandemisë Covid-19. Në fakt, paraqitja e këtij virusi solli deri te ndërprerja totale e zhvillimit të garave basketbollistike, si vendore ashtu edhe ndërkombëtare.

Kryetari i rizgjedhur i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Arben Fetahu, thotë për KosovaPress se edhe pse viti filloi në mënyrën më të mirë të mundshme me ndeshje të mira dhe me salla të mbushura, në fund të prillit u detyruan t’i ndërpresin garat për shkak të pandemisë Covid-19.

“E kishim një vit që startuam jashtëzakonisht mirë edhe në kuptim të organizimit të brendshëm të garave në Kosovë, por edhe në kuptim të rezultateve të cila i arriti reprezentacioni i Kosovës gjatë muajit shkurt. I kishim sallat plot pothuajse të gjitha, e kishim një garë shumë të ngushtë ku secili-secilin e mundte që e bënë basketbollin të jetë atraktiv dhe e bënë basketbollin që të jetë ai që është, si sporti më të bukur dhe më dinamik. Por për fat të keq ndodhi ajo që ndodhi dhe më 14 mars u desh që t’i pezullojmë garat fillimisht, pastaj më 31 mars i ndërpremë përfundimisht garat për seniorë për Superligën, pastaj në fund të prillit u desh t’i ndërprejmë të gjitha garat sepse nuk kishte më kuptim që të përpiqemi që t’i vazhdojmë ato”, tha Fetahu.

Megjithatë, Fetahu duke folur për KosovaPress, shton se rifillimi i garave në muajit tetor po ecën shumë mirë, ekipet janë konsoliduar dhe se konkurrenca në të gjitha kategoritë, si te meshkujt ashtu edhe te femrat është shumë e ashpër.

“Stinori i ri në tetor të këtij viti filloi them më fuqishëm se sa që kam pritur. Në dalje prej pandemisë, klubet u mobilizuan jashtëzakonisht mirë. Shumica prej tyre arritën që të bëjnë ekipe konkurruese dhe filluam një garë menjëherë, një garë shumë të fortë të Superkupës së Republikës, e pastaj vazhduam me kampionatin, i cili siç po e shihni edhe tani në fund të këtij viti na ka sjellë shumë të papritura, shumë rezultate që ndoshta kanë qenë të paparashikueshme para dy-tre muajsh kur filloi kjo garë, por ia që kemi një tabelë shumë interesante në Superligën e Kosovës, kemi gjithashtu një garë të mirë edhe tek femrat”, deklaroi Fetahu.

Kryetari i FBK-së gjithashtu përmendi edhe lehtësirat që kjo federatë ua ofroi klubeve të basketbollit kosovar edhe pse ata nuk kishin mundësi që t’i ndihmonin financiarisht për shkak se FBK-ja nuk e ka këtë fuqi financiare.

“Ajo që ne si federatë kemi bërë është që i kemi liruar klubet prej te gjitha obligimeve të cilat i kanë pasur ndaj nesh, por nuk kemi arritur natyrisht që t’i ndihmojmë ato financiarisht sepse Federata e Basketbollit të Kosovës nuk e ka këtë fuqi financiare, është fatkeqe kjo, por do të thotë përveç besoj Federatës së Futbollit nuk ka ndonjë federatë tjetër e cila iu ka dalë në ndihmë me mjete financiare klubeve të veta sepse nuk e kemi këtë mundësi. Prej shtetit, ju e dini që shteti ka ndarë një shumë të caktuar parash për të ndihmuar t’iu gjitha klubeve. Ne i kemi marrë mjetet dhe jemi duke i kanalizuar shpërndarjen e tyre te klubet dhe në anën tjetër grumbullimin e dokumenteve dhe faturave të cilat e vërtetojnë krijimin e shpenzimeve nga klubet për t’i dërguar të gjitha në ministri. Secili klub i Superligës së Kosovës te meshkujt dhe te femrat është përkrahur me nga 5000 euro, secili klub i ligave të para për meshkuj dhe për femrat është përkrahur më nga 3000 euro dhe të gjitha klubet e ligës së dytë të meshkujve u përkrahën me nga 2000 euro”, theksoi Fetahu.

E sa i përket rikthimit të tifozëve në palestrat sportive, Fetahu ka thënë se nuk ka shenja pozitive në këtë drejtim dhe se ai nuk beson që brenda këtij stinori do të rikthehen tifozët nëpër salla.

“Do të doja të jem optimist për këtë, por duhet thënë qartë se nuk besoj që këtë stinor do të kemi mundësi që t’i kthejmë shikuesit nëpër salla. Nga ato diskutime dhe nga ato zhvillime të cilat unë i di, do të thotë sa i përket basketbollit, së paku nëpër salla do të jetë jashtëzakonisht e vështirë”, tha ai.

Në fund, Arben Fetahu ka uruar që vitit 2021 të sjellë shëndet për sportistët vendorë dhe për të gjithë popullin e Kosovës.

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara