Ekonomi

Rihapet McDonald’s në Kiev

McDonald’s punon vetëm me porosi, por shihej një numër i madh shoferësh duke pritur t’i dërgonin ato.

Publikuar

Në Kiev u hap McDonald’s për herë të parë sot që nga fillimi i luftës në Ukrainë në muajin shkurt.

McDonald’s punon vetëm me porosi, por shihej një numër i madh shoferësh duke pritur t’i dërgonin ato.

Zinxhiri amerikan i burgerëve njoftoi përmes një deklarate se “pas bisedimeve me zyrtarët ukrainas, specialistët e sigurisë dhe furnitorët” do të rihapet në fillim vetëm për porosi.

McDonald’s pezulloi veprimtarinë në Ukrainë më 24 shkurt pasi Rusia e pushtoi vendin. Ndërsa në Rusi, McDonald’s në fillim të këtij viti ia shiti restorantet e tij biznesmenit Alexander Govor pasi u largua plotësisht nga Rusia./UBTNews/

Ekonomi

Primark do të hapë edhe katër dyqane tjera në Britani

Primark po planifikon të krijojë edhe vende pune.

Publikuar

nga

Primark njoftoi rreth një investimi 140 milionë funta për hapjen e katër dyqaneve të reja dhe krijimin e së paku 850 vendeve të reja të punës.

Kompania mëmë Associated British Food tha se planifikon të bëjë investimin gjatë dy viteve të ardhshme në operacionet e saj në Mbretërinë e Bashkuar.

Dyqanet e reja do të rrisin hapësirën e shitjes me më shumë se 160 mijë metra katrorë.

Investimet po bëhen edhe në lokacionet ekzistuese, si dhe një hapësirë e dedikuar Primark Home do të hapet në Liverpool.

Krahas dyqaneve të reja, Primark do të zgjerojë dhe investojë në dyqanet ekzistuese dhe do të zhvendosë dyqanet e saj në Bradford dhe High Wycombe. Në Bradford, Primark do të lëvizë nga vendndodhja e saj ekzistuese e Qendrës Tregtare Kirkgate në The Broadway në qendër të qytetit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Nafta bie nën 86 dollarë

Në tregun amerikan një fuçi u tregtua me një çmim më të ulët prej 2.62 dollarë, nga 78.33 dollarë.

Publikuar

nga

Çmimet e naftës së papërpunuar ranë nën 86 dollarë sot në tregjet ndërkombëtare nën ndikimin e informacionit se kufiri i çmimit të naftës ruse të planifikuar nga grupi G7 duhet të jetë më i lartë se çmimi aktual i saj i tregut.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 2.82 dollarë më i ulët se në mbylljen e tregtisë së djeshme dhe arriti në 85.54 dollarë. Në tregun amerikan një fuçi u tregtua me një çmim më të ulët prej 2.62 dollarë, nga 78.33 dollarë.

Sot, tregu u fokusua në informacionin se “kufiri për çmimin e naftës ruse në takimin e G7 mund të vendoset mbi nivelin në të cilin po tregtohet aktualisht”, tha Giovanni Staunovo i UBS.

Grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara të botës dëshiron të kufizojë çmimin e një fuçi nafte ruse të dorëzuar nga anijet në intervalin 65-70 dollarë, tha një zyrtar evropian pa emër.

Në tregun e Evropës Veriperëndimore, një fuçi nafte ruse Urals aktualisht qëndron në 62 deri në 63 dollarë, dhe në tregun mesdhetar, është rreth 67 deri në 68 dollarë, sipas të dhënave të Refinitiv.

Një zyrtar i lartë i thesarit amerikan tha dje se kufiri ka të ngjarë të rregullohet disa herë në vit.

Informacioni lidhej me shqetësimet për kërkesën në Kinë, importuesja më e madhe e naftës së papërpunuar, për shkak të një vale të re të infeksioneve me Covid 19. Vonë të martën, Shangai shtrëngoi masat e shtypjes së Covid.

Peshë është edhe vlerësimi i Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) se rritja e ekonomisë botërore duhet të ngadalësohet fuqishëm vitin e ardhshëm.

“Lajmi i mirë është se OECD nuk po parashikon një recesion global”, tha analisti Tamas Varga nga PVM Oil Associates.

Në një raport të veçantë, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi se një fuçi e shportës së naftës të anëtarëve të saj u rrit me 2.02 dollarë në 86.20 dollarë të martën.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Tregtia ndërkombëtare e mallrave G-20 bie për herë të parë në dy vjetët e fundit

Kjo për shkak të një ngadalësimi të kërkesës globale dhe një tërheqjeje të çmimeve të mallrave.

Publikuar

nga

Tregtia ndërkombëtare e mallrave G-20 u tkurr për herë të parë në dy vjet në tremujorin e tretë të 2022 për shkak të një ngadalësimi të kërkesës globale dhe një tërheqjeje të çmimeve të mallrave, tha Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) të martën.

Matur në dollarë amerikanë, eksportet dhe importet janë ulur përkatësisht me 1.3% dhe 1.1%, krahasuar me tremujorin paraardhës.

“Është shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim konkret, megjithatë ky zhvillim i fundit në tregtinë e mallrave G20 meriton monitorim të mëtejshëm pasi ekonomia globale përballet me erëra të shumta, duke përfshirë shtrëngimin monetar, uljen e çmimeve të mallrave dhe ftohjen e kërkesës” tha Paul Schreyer, shefi për statistika pranë OECD-së.

Rënia e çmimeve të naftës dobësoi eksportet e mallrave në Amerikën e Veriut në periudhën korrik-shtator, me SHBA-në dhe Meksikën që shënuan rritje më të ngadaltë se në tremujorët e mëparshëm.

Në BE, eksportet dhe importet e mallrave ranë përkatësisht me 1.5% dhe 0.7%, në të njëjtën periudhë.

OECD theksoi se tregtia e mallrave mbeti e dobët në Azinë Lindore, pavarësisht rritjes së shitjeve të elektronikës dhe makinerive.

Eksportet e Japonisë ranë me 0.3% tremujor në tremujor dhe ato të Koresë ranë 1% në tre muaj deri në shtator. Nga ana tjetër, eksportet kineze u rritën me 0.7% në të njëjtën periudhë.

Rritja e tregtisë së shërbimeve të G-20 ruajti prirjen rënëse në tremujorin e tretë me eksportet dhe importet që u rritën përkatësisht me 0.3% dhe 1.7%, pasi vlera e shërbimeve të transportit u ul nga rënia e kostove të transportit./AA

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Inflacioni i Japonisë rritet në nivelin më të lartë në 40 vitet e fundit

Rritja e çmimeve tejkalon objektivin e inflacionit të Bankës së Japonisë.

Publikuar

nga

Inflacioni i Japonisë është rritur në nivelin e tij më të lartë në 40 vitet e fundit pasi jeni japonez i dobët ka nxitur çmimet e mallrave që veçse janë rritur në mbarë botën.

Inflacioni bazë i konsumatorit, i cili përjashton çmimet e paqëndrueshme të ushqimeve të freskëta, u rrit me 3.6 për qind në tetor krahasuar me një vit më parë, treguan të premten të dhënat e qeverisë, ritmi më i shpejtë i rritjes që nga viti 1982.

Ndërsa e ulët krahasuar me normat e inflacionit në Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, rritja e çmimeve tejkalon objektivin e inflacionit të Bankës së Japonisë dhe pason dekada të stagnimit në ekonominë e tretë më të madhe në botë.

Të dhënat ekonomike të publikuara në fillim të kësaj jave treguan se ekonomia e Japonisë u tkurr papritur me 0.3 për qind në tremujorin e tretë pas tre tremujorësh radhazi rritjeje, pasi konsumi privat ra./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara