Internet

Pse Franca i ndaloi aplikacionet e njohura në telefonat e zyrtarëve francezë?

Franca vendosi një lloj ndalese edhe për aplikacionet tjera sikurse: Netflix, Instagram, Candy Crush dhe Twitter.

Publikuar

Nga Shiona McCallum

Gjatë muajve të fundit në mbarë botën qeveritë dhe institucionet e kanë ndaluar TikTok-un nga telefonët dhe pajisjet e zyrtarëve.

Edhe Holanda dhe Norvegjia iu bashkuan listës së shteteve që ndaluan këtë aplikacion nga pajisjet qeveritare, aplikacion ky që është nën pronësi të kompanisë kineze ByteDance.

Dhe pavarësisht insistimit të TikTok-ut se vepron i pavarur dhe nuk i ndan të dhënat me qeverinë kineze, Franca është vendi i fundit që ua ndaloi qasjen zyrtarëve të vendit. Por është gjithashtu edhe vendi i parë që bëri një lloj ndalese edhe për aplikacionet tjera sikurse: Netflix, Instagram, Candy Crush dhe Twitter.

Ndalesa që po monitorohet nga agjencia franceze kibernetike, do të prek rreth 2.5 milionë nëpunës civil.

“Aplikacionet rekreative nuk ofrojnë nivele të mjaftueshme të sigurisë kibernetike dhe mbrojtjes së të dhënave për t’u mbajtur në mjetet digjitale të administratës. Këto aplikacione mund të përbëjnë rrezik për mbrojtjen e të dhënave të këtyre administratave dhe zyrtarëve të tyre publikë”, tha ministri i Shërbimit Civil, Stanislas Guerini.

Megjithëse tha se ka përjashtime për shkak të komunikimit institucional.

Prandaj duket që Franca, për dallim nga vendet tjera të Perëndimit, i trajton kompanitë teknologjike amerikane dhe kineze në të njëjtën mënyrë. Megjithëse, nuk është hera e parë që ka tensione në sferën e teknologjisë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Francës.

Në vitin 2019, Franca miratoi një taksë për shërbimet digjitale, pavarësisht kërcënimeve për hakmarrje nga SHBA, të cilat thanë se Franca shënjestroi në mënyrë të padrejtë gjigantët amerikanë të teknologjisë si Google dhe Facebook. Dhe që nga viti 2018, Franca ka qenë kundër ligjit të SHBA-së, Cloud Act, i cili u jep autoriteteve amerikane të zbatimit të ligjit fuqinë për të kërkuar të dhëna të ruajtura nga shumica e ofruesve kryesorë të cloud, edhe nëse ato ndodhen jashtë SHBA-së.

Ditë pas ditësh, qeveritë dhe institucionet publike po e ndalojnë TikTok-un nga pajisjet e stafit, por vendimi i Francës për të shtypur të gjitha “aplikacionet argëtuese” bie në sy dhe po vlerësohet nga aktivistët e privatësisë.

Frika rreth TikTok-ut është rritur, dhe krahas bujës, njerëzit po vënë në dyshim praktikat e privatësisë edhe të aplikacione të tjera, pavarësisht se ku ndodhen kompanitë. Dhe me gjasë duket se këtë moment aktivistët e privatësisë ka kohë që e kanë pritur.

Po shtrohen pyetje se si mblidhen dhe përdoren të dhënat nga Facebook, Instagram, Snapchat dhe madje edhe Candy Crush.

Fokusi politik është aktualisht te TikTok-u sepse kompania e saj mëmë është në Kinë, porse qeveria franceze e tha qartë se të gjitha këto kompani mediatike duhet t’iu përgjigjen disa pyetjeve./UBTNews/

Internet

Kompania e Elon Musk merr leje nga autoritetet amerikane për të testuar çipe në trurin e njeriut

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu.

Publikuar

nga

Kompania e Elon Musk e cila synon të vendosë çipet kompjuterike në trurin e njeriut, Neuralink, ka marrë aprovimin e autoriteteve amerikane për lansimin e studimit të parë te njeriu.

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu dhe lajmi vjen pasi Elon Musk pretendoi gjatë muajit nëntor se kompania e tij është vetëm gjashtë muaj larg nga testimi i parë.

Por kush do të ishte i gatshëm të pranonte vendosjen e një pajisje të tillë në trurin e tij? A do të jetë dikush që ka një gjendje shëndetësore prej së cilës do të kishte përfitime nëse vendos një çip nga Neuralink?

Kompania është akuzuar vazhdimisht se ka abuzuar me testet e bëra te majmunët, akuza që kompania vazhdimisht i mohon dhe aktualisht është nën hetime.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) refuzoi kërkesën e parë të Neuralink në fillim të 2022 për testime te njeriu. Por nuk është kompania e parë që e pretendon të bëjë një gjë të tillë. Synchron u aprovua nga FDA për të nisur testimet në vitin 2021 dhe korrikun e vitit të kaluar zbuloi implantin e parë kompjuterik./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Internet

Facebook nis raundin e fundit të largimeve nga puna

Gjatë muajit mars, Meta u bë kompania e parë Big Tech që njoftoi një raund të dytë pushimesh masive nga puna.

Publikuar

nga

Meta Platforms vazhdoi me raundin e fundit të largimeve nga puna, tha një burim i njohur me çështjen, si pjesë e një plani që u shpall gjatë muajit mars nga kompania.

Gjatë muajit mars, Meta u bë kompania e parë Big Tech që njoftoi një raund të dytë pushimesh masive nga puna.

Shefi Ekzekutiv i Metas, Mark Zuckerberg tha gjatë muajit mars se pjesa më e madhe e pushimeve nga puna në raundin e dytë të kompanisë do të ndodhin në tri “momente” gjatë disa muajve, kryesisht duke përfunduar në maj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

WhatsApp-i do t’i lejojë përdoruesit të ndryshojnë mesazhet brenda 15 minutave

Kompania thotë se mesazhet mund të modifikohen deri në 15 minuta pas dërgimit.

Publikuar

nga

WhatsApp thotë se do t’i lejojë përdoruesit t’i ndryshojnë mesazhet që i dërgojnë, ky është një ndryshim që është i njëjtë me disa prej konkurrentëve si Telegram dhe Signal.

Kompania thotë se mesazhet mund të modifikohen deri në 15 minuta pas dërgimit.

Shërbimi i mesazheve të çastit është pjesë e gjigantit amerikan të teknologjisë Meta, i cili zotëron gjithashtu Facebook dhe Instagram.

Ky funksion do të vihet në dispozicion për 2 miliardë përdorues të WhatsApp në javët e ardhshme. Ajo numëron Indinë si tregun e saj më të madh, me 487 milionë përdorues.

“Nga korrigjimi i një gabimi të thjeshtë drejtshkrimor deri tek shtimi i kontekstit shtesë në një mesazh, ne jemi të lumtur që ju sjellim më shumë kontroll në bisedat tuaja”, thanë me anë të një postimi nga Meta të hënën.

“Gjithçka që duhet të bëni është të shtypni gjatë një mesazh të dërguar dhe të zgjidhni ‘Ndrysho’”, thuhet në njoftim.

Mesazhet e modifikuara do të etiketohen si “të redaktuara”, kështu që marrësit janë të vetëdijshëm se përmbajtja është ndryshuar.

Megjithatë, atyre nuk do të tregohet se si mesazhi është modifikuar me kalimin e kohës, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Vazhdo të lexosh

Internet

Meta gjobitet me 1.2 miliard euro për shkelje të rregulloreve të BE-së

Kjo është gjoba më e madhe e vendosur ndonjëherë për shkelje të të dhënave personale.

Publikuar

nga

Pronari i WhatsApp, Instagram dhe Facebook është dënuar me një gjobë rekord prej 1.2 miliard eurosh nga rregullatori irlandez për mbrojtjen e të dhënave.

Është gjoba më e madhe e vendosur ndonjëherë për shkelje të rregulloreve të përgjithshme për mbrojtjen e të dhënave (GDPR), të cilat kërkojnë lejen e mbajtësit të të dhënave përpara se të përdorin informacionin e tyre personal.

Meta është gjobitur për transferimin e të dhënave të përdoruesve të BE-së në Shtetet e Bashkuara për përpunim, pavarësisht vendimit të vitit 2020 të dhënë nga gjykata më e lartë e BE-së, duke thënë se të dhënat nuk ishin mjaftueshëm të mbrojtura nga agjencitë amerikane të spiunazhit.

Facebook është urdhëruar të ndalojë praktikën dhe iu është dhënë të paktën pesë muaj për të pezulluar transferimet e ardhshme dhe gjashtë muaj për të ndaluar përpunimin dhe ruajtjen e paligjshme të të dhënave në SHBA. Instagram dhe WhatsApp nuk i nënshtrohen porosisë.

Çështja ka vazhduar për një dekadë pasi aktivisti i privatësisë Max Schrems nxiti procedura ligjore në vitin 2013 kundër Facebook, tani e quajtur Meta./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara