Lajmet

Nga ‘Heroi i Pamundur’ te ‘Shkatërrimtari’: Joselu dërgon Real Madridin në Finalen e Champions League

Publikuar

Ndër talentët më të mëdhënj të futbollit modern, Joselu, hero i panjohur, shkroi një kapitull të pazakontë në historinë e Ligës së Kampionëve. Në një përleshje epike gjysmëfinale, ai u shfaq në çastet më kritike për të shënuar dy gola vendimtarë, duke çuar Real Madridin në një triumf mahnitës kundër Bayern Munich.

Në një kthesë të papritur të ngjarjeve, José Luis Mato Sanmartín, i njohur si Joselu, u nis nga stolu i zëvendësuesit për të shkëlqyer në një rol që shumë e quajnë “heroi i pamundur”. Duke lindur afër Mynihut dhe duke përjetuar karrierën nëpër klube të ndryshme evropiane, ai rikthehet në rrugëtimin e tij me Real Madridin për të kryer një performancë legjendare.

Në një atmosferë të shkëlqyer, Joselu shënon dy gola në mënyrë spektakolare, duke kthyer ndeshjen në favor të Real Madridit. Megjithëse Bayern Munich mundi të shënojë një gol të bukur, performanca e tij në fushë ishte e pamohueshme. Duke fituar këtë fitore epoke, Real Madrid ngrihet në kulmin e suksesit, duke shkruar një kapitull të ri në historinë e tyre të lavdishme në Ligën e Kampionëve.

Ndërkohë, për Joselun, ky triumf shënon një kapitull të rëndësishëm në karrierën e tij, duke treguar se asnjë sfidë nuk është e pamundur për një luftëtar të vërtetë. Ai i jep një kontribut vendimtar në rrugën drejt finalja, duke përjetuar një natë të papërshkrueshme në skenën më prestigjioze të futbollit botëror. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara