Lajmet

Ndryshimet klimatike ‘kërcënimi kryesor’ për vendet e trashëgimisë botërore

Mohenjo Daro, simbol i kërcënimit që ngrohja globale paraqet për trashëgiminë kulturore të njerëzimit.

Publikuar

Një nga qytetet e para në botë për pak “sa do të fshihej nga harta” si pasojë e përmbytjeve gjatë kësaj vere në Pakistan. Megjithëse qyteti Mohenjo Daro mbijetoi, ai është bërë simbol i kërcënimit që ngrohja globale paraqet për trashëgiminë kulturore të njerëzimit.

I ndërtuar rreth vitit 3000 para Krishtit nga qytetërimi Indus në Azinë Jugore të ditëve moderne, Mohenjo Daro nuk u përfshi nga përmbytjet, kjo mbase falë gjenialitetit të projektuesve të tij.

I vendosur lart mbi lumin Indus, qyteti është i pajisur me një sistem primitiv kullimi dhe kanalizime, që nënkupton se shumica e ujërave nga përmbytjet mund të evakuoheshin.

Gati 1 mijë e 600 pakistanezë vdiqën si pasojë e përmbytjeve dhe 33 milionë të tjerë u prekën në këtë fatkeqësi “ndoshta” të shkaktuar nga ngrohja globale, sipas World Weather Attribution, një rrjet studiuesish.

Metropoli i lashtë “mund të ishte zhdukur madje me të gjitha gjurmët arkeologjike” që përmban, tha Lazare Eloundou Assamo, drejtor i programit të Trashëgimisë Botërore në agjencinë e OKB-së UNESCO.

Fatmirësisht, “situata nuk është katastrofike” në Mohenjo Daro, tha Thierry Joffroy, një specialist në arkitekturën e tullave që vizitoi vendin në emër të UNESCO-s.

Pavarësisht fundosjes së tokës në disa zona dhe dëmtimit të ujit në disa struktura, vendi “mund të riparohet”, tha Joffroy./UBTNews/

Lajmet

​Kurti: Është koha të qetësohet situata në veri

Ai ka bërë të ditur se ka zhvilluar një bisedë me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, me të cilin tha se janë pajtuar për këto çështje.

Publikuar

nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se situata në veri të vendit duhet të qetësohet si dhe duhet zbatuar marrëveshja bazë e arritur në muajin shkurt në Bruksel.

Ai ka bërë të ditur se ka zhvilluar një bisedë me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, me të cilin tha se janë pajtuar për këto çështje.

“Pata një bisedë telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Antiono Tajani sot. Të dy ramë dakord se është koha që të zbatohet Marrëveshja Bazë dhe të qetësohet situata në veri”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia paralajmëron se do të shkatërrojë çdo raketë të Koresë së Veriut që hyn në territorin e saj

“Ne do të marrim masa shkatërruese kundër raketave balistike”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Japonisë.

Publikuar

nga

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë paralajmëroi të hënën se do të shkatërronte çdo raketë të Koresë së Veriut që hyn në territorin e saj pasi Pheniani njoftoi vendin për planet për të lëshuar një “satelit” midis 31 majit dhe 11 qershorit.

“Ne do të marrim masa shkatërruese kundër raketave balistike dhe të tjera që janë konfirmuar se zbarkojnë në territorin tonë”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Japonisë.

Agjencia e zhvillimit hapësinor të Koresë së Veriut kishte thënë vitin e kaluar se do të përfundonte përgatitjet për satelitin e zbulimit deri në prill 2023./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Katër të vdekur pasi një anije turistike u përmbys në liqenin Maggiore të Italisë

Operacionet e kërkim-shpëtimit tani kanë përfunduar pasi trupi i fundit u gjet në orën 8 të mëngjesit.

Publikuar

nga

Trupat e katër personave janë nxjerrë nga liqeni Maggiore në veri të Italisë pasi një varkë turistike u përmbys të dielën në mbrëmje, tha shërbimi zjarrfikës i Italisë.

Operacionet e kërkim-shpëtimit tani kanë përfunduar pasi trupi i fundit u gjet në orën 8 të mëngjesit me orën lokale, tha shërbimi zjarrfikës, Vigili del Fuoco.

Varka 16 metra mbante 24 persona kur hasi në vështirësi gjatë një “stuhie të dhunshme” dhe u përmbys pak pas orës 19:30.

Në bord kishte 22 turistë, përfshirë pasagjerë britanikë dhe dy anëtarë të ekuipazhit, sipas Sky Tg24.

Njëzet persona u shpëtuan pasi varka u përmbys, tha shërbimi i zjarrfikësve dhe shpëtimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shangai shënon ditën më të nxehtë të majit në 100 vjet

Temperatura në stacionin e zhurmshëm u ngjit edhe më lart në 36.7C më vonë pasdite.

Publikuar

nga

Shkencëtarët thonë se ngrohja globale po përkeqëson motin e pafavorshëm, me shumë vende që përjetojnë valë të nxehta vdekjeprurëse dhe temperatura që arrijnë rekorde në të gjithë Azinë Juglindore dhe Jugore në javët e fundit.

“Në orën 13:09, temperatura në stacionin Xujiahui arriti në 36.1 gradë Celsius, duke thyer një rekord 100-vjeçar për temperaturën më të lartë në maj”, shkroi një postim në Weibo.

Temperatura në stacionin e zhurmshëm u ngjit edhe më lart në 36.7C më vonë pasdite, tha shërbimi meteorologjik i Shangait.

Kjo e vendos atë një shkallë të plotë mbi rekordin e vjetër, 35.7C, i cili është regjistruar katër herë më parë, në 1876, 1903, 1915 dhe 2018, sipas shërbimit të motit.

Banorët e Shangait u mbytën nën diellin e hershëm të pasdites, me disa aplikacione që tregonin një vlerësim të temperaturës “të ndjeshme” prej më shumë se 40C./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara