Sport

Manchester Unitedi etiketon katër zëvendësues të mundshëm për Paul Pogba

Publikuar

Ylli i Manchester Unitedit, Paul Pogba mund të largohet nga Old Trafford në këtë afat transferimi për t’u transferuar të Paris Saint-Germain në Ligue 1.

Sipas raporteve, Unitedi po shqyrton mundësinë e arkëtimit të parave nga Pogba, pasi është gati ta lejoj atë të bashkohet me PSG-në.

Francezi ka vetëm një vit nga kontrata e tij aktuale dhe me klubin që heziton ta humbasë atë për herë të dytë falas, një ndarje këtë verë për 50 milionë euro është shumë e mundshme.

Sipas Daily Mail, Unitedi është duke duke shqyrtuar nëse do të shesin 28-vjeçarin këtë verë, me interesin e PSG-së duke i vënë ato “nën presion”.

Padyshim, një talent si Pogba nënkupton që ai ia vlen të ruhet. Por, duke pasur parasysh situatën e tij kontraktuale, ky është një rast kur duhet të shitet tani ose të lejohet të largohet falas në verën e 2022.

Duke qenë kështu, Express Sport ka hedhur një vështrim në lidhje me zëvendësuesit e mundshëm të Pogbas, teksa ka etiketuar katër lojtarë si pasues të mundshëm të francezit.

Jack Grealish (Aston Villa)

Unitedi dhe Ole Gunnar Solskjaer në veçanti – janë gjithashtu admirues të mëdhenj të reprezentuesit anglez, ashtu sikurse rivalët e Manchester Cityt.

Solskjaer dëshironte që Glazers të paguanin 75 milionë funte për 25-vjeçarin vitin e kaluar, por iu tha se ai ishte thjesht shumë i shtrenjtë.

Por, këtë verë, me Unitedin që admiron Grealish për lidershipin, kreativitetin dhe kërcënimin e tij sulmues, është e mundur që ata të zgjedhin të rivalizojnë fqinjët e tyre kur bëhet fjalë për nënshkrimit të tij.

Eduardo Camavinga (Rennes)

Gjatë javëve të fundit, United ka qenë i lidhur fortë me adoleshentin e Rennes, Camavinga, i cili tashmë ka kaluar dy vjet në ekipin e parë francez, pavarësisht se është 18 vjeç, dhe gjithashtu ka bërë tre paraqitje për kombëtaren.

United e ka ndjekur gjerësisht lojtarin dhe madje ka zgjedhur të nënshkruajë me Hannibal Mejbri para Camavingas në verën e vitit 2019.

Megjithatë, ekziston një problem. Disa drejtues brenda Djajve të Kuq besojnë se ai do të preferonte një lëvizje në Real Madrid ose PSG dhe nuk duan të nënshkruajnë një lojtar që nuk dëshiron të jetë plotësisht në Old Trafford.

Saul Niguez (Atletico Madrid)

Ditët e Saul Niguez në Atletico Madridi duket se janë të numëruara, pasi ata duan ta heqin spanjollin nga fatura e pagave ndërsa kërkojnë të ekuilibrojnë librat financiar pas pandemisë.

S​iç qëndrojnë gjërat, Liverpooli dhe Barcelona kanë qenë dy klubet më të lidhura me një lëvizje për mesfushorin, por kishte pretendime në fillim të javës se Unitedi ishte gjithashtu pjesë e garës dhe agjenti i lojtarit tashmë ishte në ‘negociata të avancuara’.

Saul u refuzua nga Unitedi në vitin 2014, por klubi e kuptoi se ata ishin gabim. Si pasojë, është e mundur që ata do të kërkojnë ta sjellin atë si një zëvendësues të mundshëm të Pogbas.

Declan Rice (West Ham United)

Ndërsa Declan Rice nuk do të ishte domosdoshmërisht një zëvendësues i drejtpërdrejtë i Pogbas, ai është ende nën shqyrtim nga Unitedi.

Ata e dinë që West Ham do të jetë ekipi i vështirë për të negociuar për anglezin, të cilin ata besojnë se ia vlen rreth 100 milionë funte.

Megjithatë, United mund të tundohet të provojë, veçanërisht nëse ata fitojnë 50 milionë euro nga shitja e Pogbas.

Rice admirohet nga John Murtough dhe Darren Fletcher.

Por, Djajtë e Kuq do të përballen me konkurrencën nga Chelsea kur bëhet fjalë për ta transferuar atë, pasi Thomas Tuchel është një admirues i madh i mesfushorit.

Lajmet

Kosova, e dyta në “Tokyo 2020” në sportin e xhudos

Publikuar

nga

Sot kanë përfunduar garat në të gjitha kategoritë në sportin e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Japonia prin bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë.

E menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë meritoret që Kosova shkroi një sukses kaq të madh dhe një renditje kaq të lartë në mesin e të gjitha vendeve.

Vazhdo të lexosh

Sport

Man City e blindon Edersonin

Publikuar

nga

Ederson do të vazhdojë të jetë numri një në portën e Manchester City.

Sipas “Athletic”, klubi i ka ofruar kontratë të re portierit brazilian.

Ai ka kontratë deri më 2025, por paraqitjet mbresëlënëse kanë bërë që klubi t’i ofrojë rinovimin e kontratës me kushte më të mira ekonomike.

Ai do të vazhdojë të jetë numri një i skuadrës së Pep Guardiolës edhe për shumë vite.

Vazhdo të lexosh

Sport

City zyrtarisht në bisedime me Aston Villën, ofron 120 milionë për Grealish

Publikuar

nga

Manchester City ka bërë ofertë zyrtare 100 milionë funte për Grealish, apo ndryshe 117.4 milionë euro.

Grealish është dëshira e madhe e Pep Guardiolës.

Drejtuesit e Manchester City janë duke bërë gjithçka që është e mundur për t’ia plotësuar këtë dëshirë trajnerit të tyre të dashur.

Eksperti i transferimeve, italiani Fabrizio Romano, të premten në mëngjes raportoi se zyrtarisht, City ka nisur bisedimet me Aston Villën për Grealish.

Tani “Telegraph” raporton se oferta zyrtare e Cityt është 100 milionë funte, afër 120 milionë euro, një shifër vështirë e refuzueshme nga ana e Aston Villës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Aguero nis stërvitjet te Barça, i lumtur dhe mezi pret të startojë sezoni

Publikuar

nga

Sergio Aguero është rikthyer nga pushimet dhe ka nisur punën te klubi i ri, Barcelona.

Ai është stërvitur i veçuar të premten në mëngjes, derisa thotë se mezi pret që të takojë shokët dhe të nisë sezonin me Barcelonën.

Aguero, te Barcelona do ta ketë Lionel Messin, shokun më të mirë, ani pse Messi ende zyrtarisht s’e ka rinovuar kontratën.

Që nga largimi i Luis Suarez, Messi ka qenë disi i vetmuar, por tashmë ka shokun e jetës, Agueron, i cili ka nënshkruar deri më 2023 me Barçën. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara