Lajmet

Kujdes, këto ushqime rrisin ankthin

A e dini se ankthi mund të shkaktohet edhe nga ushqime të caktuara që konsumojmë gjatë ditës?

Publikuar

Miliona njerëz në botë sot kanë çrregullime ankthi. Nëse jetoni me stres ose ankth kronik, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapia, ndërgjegjësimi, stërvitja dhe ilaçet kundër ankthit.

Por a e dini se ankthi mund të shkaktohet edhe nga ushqime të caktuara që konsumojmë gjatë ditës?

  1. Alkooli Alkooli është pija e përdorur më shpesh për të shuar ankthin shoqëror, por në fakt po e përkeqëson atë.

“Edhe pse mund të duket sikur qetëson nervat tuaja, alkooli mund të ketë një ndikim negativ në hidratimin dhe gjumin, të dyja mund të shkaktojnë simptoma ankthi” thotë Erin Palinski-Wade, RD, CDE, autore e “Belly Fat for Dummies “.

Alkooli ndryshon nivelet e serotoninës dhe neurotransmetuesve në tru, gjë që e bën ankthin më keq. Dhe kur alkooli zhduket, mund të ndiheni edhe më të shqetësuar.

  1. Kafeina
    Sipas Shoqatës Kombëtare të Kafesë, 62 përqind e amerikanëve pinë kafe çdo ditë dhe sasia mesatare në ditë është pak më shumë se 3 filxhanë për kafe-pirësin. Por rituali ynë i preferuar i mëngjesit në fakt mund të jetë duke bërë më shumë dëm sesa mirë kur bëhet fjalë për ankthin.

“Nivelet e larta të kafeinës jo vetëm që mund të rrisin ankthin dhe nervozizmin, por gjithashtu të zvogëlojnë prodhimin e serotoninës kimike duke shkaktuar një gjendje depresive,” shpjegon Palinski-Wade.

Në mënyrë tipike, kafeina është e sigurt në doza të ulëta. Por doza të larta mund të shkaktojnë efekte të pakëndshme, përkatësisht ankth dhe nervozizëm.

3.Sheqer i shtuar poshtër
Nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur sheqerin 100 për qind të kohës, pasi kjo ndodh natyrshëm në shumë nga ushqimet që ne duam të hamë, si frutat.

Por sheqeri i shtuar është një kontribues në ankthin e përgjithshëm.

“Sheqernat e shtuar bëjnë që sheqeri juaj në gjak të ecë me rrotull dhe të përplaset, energjia juaj gjithashtu shkon lart e poshtë. Kur sheqeri në gjak bie, humori juaj i keq dhe nivelet e ankthit mund të rriten” – thotë Palinski-Wade.

Konsumimi i sasive të mëdha të sheqerit të përpunuar mund të shkaktojë ndjenja shqetësimi, nervozizmi dhe trishtimi.

  1. Karbohidratet e rafinuara
    Karbohidratet e rafinuara janë shoqëruar me rritje të rrezikut. Karbohidratet e rafinuara janë ushqime të cilave u është hequr pjesa më e madhe e fibrave dhe mikronutrientëve të tyre.

Duket se ankthi po i shtohet listës së çështjeve shëndetësore që mund të shoqërohen me konsumimin e karbohidrateve të rafinuara.

Një studim i vitit 2019 zbuloi se konsumi i drithërave të rafinuar ishte i lidhur me ankthin dhe depresionin tek gratë. Një studim tjetër i besuar nga viti 2018 zbuloi se minjtë e ushqyer me një dietë të lartë në karbohidrate të rafinuara u bënë të trashë dhe më pas zhvilluan ankth dhe sjellje të ngjashme me depresionin kur u ekspozuan ndaj stresit.

Sheqernat e rafinuar dhe drithërat e rafinuara janë dy llojet kryesore të karbohidrateve të rafinuara. Drithërat e rafinuara janë bluar për të hequr pjesët fibroze, të tilla si krundja dhe embrioni, i cili gjithashtu heq shumë nga lëndët ushqyese. Tre shembuj të zakonshëm të karbohidrateve të rafinuara janë:

-miell i bardhe
-oriz i bardhe
-bukë e bardhë

Sheqernat e rafinuar vijnë nga bimë të tilla si kallam sheqeri, panxhar sheqeri dhe lëng i agaves. Ato janë përpunuar për të nxjerrë sheqerin e tyre. Këto sheqerna të rafinuar ndryshojnë nga sheqernat natyralë që gjenden në fruta dhe produkte të qumështit. Sheqernat e rafinuar të zakonshëm përfshijnë:

-sakarozë (sheqer tryezë)
-shurup misri me fruktozë të lartë
-shurup agave

Karbohidratet e rafinuara gjenden në shumë ushqime moderne, duke përfshirë:

-bukë e bardhë
-oriz i bardhe
-pasta
-pije të gazuara
-makarona
-drithërat e mëngjesit
-ushqime dhe vakte të përpunuara./neps.al

Lajmet

BE: Ligji ynë i inteligjencës artificiale duhet të shërbejë si ‘model për botën’

Akti i propozuar i Intelegjencës Artificiale vendos udhëzimet për vitet e ardhshme.

Publikuar

nga

Bashkimi Evropian dëshiron që Akti i Inteligjencës Artificiale të jetë një shembull për pjesën tjetër të botës që duhet ndjekur kur rregullon teknologjinë në zhvillim, shkruan Euronews, transmeton UBT News.

Ministrat e Telekomunikacionit të BE-së mbajtën të enjten debatin e tyre të parë mbi Aktin e propozuar të AI në Bruksel për të vendosur udhëzimet për vitet e ardhshme, ku ministri slloven i Administratës Publike, Boštjan Koritnik, tha se akti i AI duhet të shërbejë si një model global.

“Ministrat shprehën mbështetjen e tyre të qartë për një ligj gjithëpërfshirës mbi inteligjencën artificiale, i cili do të shërbente si një model në të gjithë globin, në të njëjtën mënyrë si rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave, GDPR, në fushën e mbrojtjes së të dhënave personale”, tha Koritnik.

“Ka ende punë të konsiderueshme përpara, pasi ne duam të sigurohemi që Akti i Inteligjencës Artificiale do të arrijë qëllimet e tij të dyfishta për të siguruar sigurinë dhe respektimin e të drejtave themelore dhe stimulimin e zhvillimit dhe marrjes së teknologjisë së bazuar në AI në të gjithë sektorët. Presidenca e Këshillit Evropian do të vazhdojë punën intensive mbi këtë propozim, të cilin e konsideron një përparësi kryesore në fushën dixhitale”.

AI dhe teknologjia e njohjes së fytyrës përdoret për të identifikuar sëmundjet, siç është demenca përmes sinjaleve të padukshme për syrin e njeriut, përcjell UBT News.

Ndërsa ka përfitime të qarta nga kërkimet në mjekësi, ka përdorime të tjera që mbartin rreziqe. Një shembull është zbatimi i ligjit pa asnjë mbikëqyrje.

Me ndihmën e inteligjencës artificiale, bëhen përpjekje për të identifikuar përgjegjësit për sulmet terroriste, aktet e dhunës ose aksidentet.

Kompanitë si Amped me seli në Trieste të Italisë, përdorin AI për video analiza. Ndërsa këto kompani i nënshtrohen kontrolleve të garancisë, në disa vende jashtë BE-së kjo nuk ndodhë.

Sipas Despina Travlou, Sekretare e Përgjithshme në AIIA-OJF, përdorimi i AI nuk është rregulluar ende mjaftueshëm dhe mund të çojë në shkelje të të drejtave civile./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kina do të dërgojë astronauten e parë femër për të punuar në stacionin e saj të ri hapësinor

Përgatitjet për qëndrimin e tyre kanë kohë që janë duke u bërë.

Publikuar

nga

Gruaja e parë e caktuar për të punuar në stacionin e ri hapësinor të Kinës do të jetë në bord kur anija kozmike Shenzhou-13 të niset të shtunën, transmeton UBT News.

Wang Yaping, 41 vjeçare, është pjesë e një ekipi tre anëtarësh që niset për në stacionin hapësinor Tiangong ose Pallati Qiellor, ku pritet të bëhet gruaja e parë kineze që kryen një shëtitje në hapësirë.

Muajin e kaluar, tre astronautë të tjerë kinezë përfunduan me sukses një qëndrim tre-mujor në bord, gjatë të cilit ata punuan në modulin kryesor të stacionit dhe kryen dy shëtitje në hapësirë ​​për të instaluar pajisje.

Këtë herë, ekipi i Wang do të qëndrojë për 183 ditë që është periudha më e gjatë në hapësirë ​​nga astronautët kinezë. Ajo do të shoqërohet nga komandanti i misionit Zhai Zhigang, 55 vjeç dhe Ye Guangfu, 41.

Muajin e kaluar, një anije mallrash dërgoi 6 tonë metrikë ushqim, ujë, shishe oksigjeni, kostume hapësinore dhe nevoja të tjera në stacion, përcjell UBT News.

Sipas Wang, një program hapësinor i drejtuar pa astronautë femra do të ishte i paplotë.
“Pra është si roli i gruas në familje. Gratë kanë përgjegjësi. Ne gjithashtu i bëjmë misionet serioze më të gjalla dhe të këndshme”, kishte thënë ajo për CNN.

Dhe anëtarët femra të ekuipazhit sjellin një përfitim praktik gjithashtu, shtoi Wang. “Ne gratë astronaute peshojmë më pak (sesa burrat, dhe) kjo është më ekonomike për misionin”.

Wang është gruaja e dytë e Kinës në hapësirë, pas Liu Yang.

Sipas mediave shtetërore kineze, ndër furnizimet e dërguara në stacionin hapësinor Tiangong ishin 60 shishe toner, 30 shishe serum dhe 30 shishe krem ​​për fytyrën, si dhe produkte higjienike femërore – të gjitha të përgatitura posaçërisht për Wang./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

KQZ-ja shpërndan fletëvotimet nëpër komuna

Kjo ka ndodhur nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Publikuar

nga

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë shpërndarjen e materialit kryesor për zgjedhjet lokale që do të mbahen nesër.

Ky material zgjedhor do të dorëzohet në Komisionet Komunale të Zgjedhjeve, njofton Klankosova.tv.

Shpërndarja e materialit është bërë nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Biden e telefonon Clintonin pas shtrimit në spital, flet për gjendjen e tij

Joe Biden ka biseduar në telefon me Bill Clinton, pas shtrimit të këtij të fundit në spital.

Publikuar

nga

Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine të martën për një infeksion të traktit urinar që iu përhap në qarkullimin e gjakut, thanë mjekët për CNN.

“Epo, doja të shihja se si po kalonte. Ai po bën mirë, me të vërtetë është mirë”, u tha Biden gazetarëve në Connecticut dhe shtoi “Dhe ai do të dalë nga spitali. Ne biseduam paksa”.

Biden pranoi se nuk e kishte parë Clinton “për një kohë të gjatë”, por tha se mezi po e priste që “të vinte dhe të hante drekë. Ishte shumë inkurajues me politikat që unë ndjek”.

“Ai nuk është në ndonjë gjendje të rëndë. Ai do të largohet së shpejti, siç e kuptoj unë. Ndoshta pasnesër, nuk e di saktë”, tha Biden.

Raportohet se të dy burrat diskutuan për zgjedhjet e ardhshme dhe garën e ngushtë të guvernatorit në Virginias, ku miku i vjetër i Clinton, Terry McAuliffe, po kandidon në një garë pasuese kundër republikanit të miratuar nga Trump, Glenn Youngkin.

Ish-presidenti ishte në Kaliforni për një ngjarje private dhe ishte ndjerë i lodhur. Ai u pranua në spital pas testimit, sipas zyrës së tij.

Mjekët e ish-presidentit thanë se infeksionet urologjike janë shumë të zakonshme te njerëzit e moshuar dhe ato trajtohen lehtësisht, edhe pse ato mund të përhapen shpejt në qarkullimin e gjakut. Ish-presidentit Klinton do t’i jepen antibiotikë intravenozë deri të premten, kur ka të ngjarë të kalojë në antibiotikë oralë. Sipas tyre matjet e tij vitale janë të gjitha të qëndrueshme.

Klinton ka kryer operacion të zemrës në 2004 dhe kishte futur dy unaza për të hapur një arterie në 2010. Por mjekët e tij theksuan se shtrimi në spital nuk ishte i lidhur me zemrën ose Covid-19.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara