Lifestyle

Këto janë dy momentet ku na vijnë idetë më të mira: E gjeni dot cilat janë?

Sipas studimeve, idetë më frymëzuese vijnë kur bëjmë ecje dhe kur jemi në dush.

Publikuar

Studimet e kanë përcaktuar: Kur po bëjmë ecje dhe kur jemi në dush – frymëzohemi me idetë më fantastike në kokë.

Pse ndodh kjo? Eksplorojmë ca arsye të mundshme, para se të vraponi për në dush ose të dilni jashtë për një ecje.

Më pak shpërqendrime: Kur jeni duke bërë dush ose duke ecur, ka të ngjarë të jeni më pak të hutuar nga stimujt e jashtëm, si njoftimet në telefon, bisedat ose televizori. Kjo e lejon mendjen tuaj të fokusohet dhe të endet më lirshëm.

Rritja e relaksimit: Bërja e një dushi ose shëtitja mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të reduktoni stresin. Më pak stres do të thotë se do mendoni më qartë dhe madje do jeni më kreativë.

Rritja e qarkullimit të gjakut: Aktivitete të tilla si ecja mund të rrisin qarkullimin e gjakut në tru, gjë që mund të përmirësojë funksionin njohës dhe të rrisë kreativitetin.

Të ëndërrosh me sy hapur: Kur jeni i angazhuar në një aktivitet që nuk kërkon shumë përpjekje mendore, si dushi ose ecja, mundësia për të ëndërruar me sy hapur pa u shqetësuar për asgjë rritet. Kështu ju vijnë edhe ide të reja!

Koha e pastrukturuar: Dushi dhe ecja janë shpesh aktivitete të pastrukturuara që nuk kërkojnë shumë fokus ose planifikim. Kjo mund t’i japë mendjes tuaj lirinë për të eksploruar ide dhe lidhje të reja pa u ndier nën presion për të prodhuar rezultate./syri.net

Lajmet

Fjalët kanë pasoja

Një histori ndryshe.

Publikuar

nga

Njëherë e një kohë, një burrë i moshuar përhapi thashetheme se fqinji i tij ishte një hajdut. Për pasojë, pas disa kohësh i riu u arrestua nga policia. Por disa ditë më vonë u vërtetua se ishte i pafajshëm dhe u lirua. Kur po kthehej në shtëpi u ndje i poshtëruar nga kjo që i kishte ndodhur, ndaj e paditi fqinjin e tij për shpifje.

Në gjyq i moshuari u justifikua para gjyqtarit: “Ishin vetëm disa fjalë të thëna ashtu më tym, që në fund nuk i bënë keq askujt!”. Para se të shpallte vendimin për këtë rast, gjykatësi i tha plakut: “Shkruajini në një copë letër të gjitha gjërat që keni thënë për fqinjin tuaj. Më pas priteni letrën me gërshërë në copa të vogla dhe hidhini gjatë rrugës për në shtëpi. Pastaj nesër kthehuni tek unë për të mësuar vendimin”.

Të nesërmen gjykatësi i tha plakut: “Para se të dëgjosh vendimin që kam marrë, dilni dhe mblidhini të gjitha copat e letrës që hodhët dje”. 

I nervozuar i moshuari i tha: “Kjo është e pamundur! Era duhet t’i ketë përhapur gjithandej, dhe unë nuk di se ku t’i gjej”.

Kundërpërgjigja e gjyqtarit ishte e menjëhershme: “Në të njëjtën mënyrë, edhe disa fjalë tëthjeshta mund ta shkatërrojnë nderin e një njeriu deri në atë masë, saqë ai nuk mund tëvendoset dot në vend”.

Plaku e kuptoi gabimin e tij dhe kërkoi falje.

Mësime që duhen nxjerrë nga kjo histori:

Jo vetëm veprimet por edhe fjalët kanë pasojat tyre. Të thuash diçka për dikë, do të ndikojë me siguri në jetën e atij personi, dhe gjithashtu edhe në jetën tënde. Ajo që ju thoni për të tjerët, pavarësisht nëse është e vërtetë apo jo, u tregon të tjerëve se si veproni dhe mendoni ndërsa njeriu për të cilin po flisni nuk është në atë dhomë. Dhe këta të fundit do të pyesin veten nëse ju po bëni të njëjtën gjë me ta kur ata nuk janë atje./Bota.al

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Si janë të ndërlidhura mes vete gjumi dhe ankthi?

Sipas Huggins, ndryshimet afatgjatë të stilit të jetës funksionojnë.

Publikuar

nga

Ne të gjithë kemi shkuar në shtrat në një kohë të arsyeshme me qëllimet më të mira për të bërë një gjumë të jashtëzakonshëm të natës!

Ankthi ka shkatërruar shumë netë të mundshme për gjumë të mirë. Por a është ankthi problemi apo është një simptomë? Gjumi dhe ankthi janë më të ndërlidhura nga sa mendojmë.

Amanda Huggins, trajnere e ankthit është ekspertja përfundimtare e këtij koncepti. Ajo e kupton spektrin e ankthit, nga tipik dhe normal në kronik dhe dobësues, dhe gjithçka në mes. Huggins na thotë se stresi dhe ankthi janë më të lidhura nga sa e imagjinonim ndonjëherë, dhe pasojat e një pushimi të dobët të natës ose ankthi mund të ndikojnë më pas në njëri-tjetrin … mund të jetë një rrëmujë e vërtetë.

Huggins ndau fillimisht se një studim i kohëve të fundit zbuloi se pas një nate pa gjumë, “korteksi medial paraballor i trurit (i cili lidhet me rregullimin emocional dhe aftësinë tonë për të de-përshkallëzuar ankthin) mund të mbyllet plotësisht. Të nesërmen, mendja dhe trupi juaj duhet të bëjnë jashtë orarit për të rregulluar stresin. Nëse jeni tashmë në ankth për të filluar, stresorët tuaj ekzistues mund të duken të intensifikuar”.

Nëse e keni parë ndonjëherë orën në mënyrë të përsëritur gjatë një nate stresuese për të parë orët që kalojnë, vetëm për t’u përballur me më shumë ankth për gjumin e humbur, atëherë mund ta kuptoni këtë intensitet. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se gjumi i thellë (jo REM) është një frenues natyral i ankthit. Pas një nate qetësuese (mendoni: më pak rrotullime, më pak ëndrra), nivelet e ankthit janë gjetur të bien.

“Ndërsa ky është informacion i mrekullueshëm për t’u mbajtur në dorë, për ata që luftojnë me ankthin kronik, të flesh mirë nuk është edhe aq e lehtë”, pranon Huggins. “Shumë njerëz bien në ciklin klasik të: ‘Unë jam i shqetësuar, kështu që nuk mund të fle … tani, jam në ankth të nesërmen … tani jam në ankth se sa do të fle sonte … dhe më pas do të qëndroj sërish zgjuar gjithë natën sepse po mendoj për këtë’”.

Të dhënat e Huggins shtrojnë pyetjen: Nëse gjumi i thellë është kritik për reduktimin e ankthit, si e bën një person i shqetësuar të flejë mirë? Paradoksi shekullor. Pulë para vezës. Stresi para pushimit. Apo është…?

Mos u shqetësoni, ka zgjidhje, dhe Huggins e ka marrë procesin. Çelësi është ndërtimi i zakoneve më të mira dhe realiste të gjumit.

“Unë sugjeroj t’i qaseni zakoneve të gjumit në të njëjtën mënyrë që do t’i qaseni ushqimit: Ne të gjithë e dimë se dietat e rënda nuk funksionojnë, por ndryshimet afatgjata të stilit të jetesës funksionojnë. Ndërsa eksploroni krijimin e zakoneve më të mira të gjumit, është e rëndësishme të krijoni një strategji afatgjatë – kjo nuk ka të bëjë vetëm me marrjen e një ose dy netëve të mira në javë; ka të bëjë me rregullimin e marrëdhënieve tuaja me pushimin krejtësisht! Këtu janë këshillat:

RUTINA DHE STRUKTURA

• E urrej ta them, por duhet të vendosësh kufij më të mirë me veten. Nëse e gjeni veten duke lëvizur pa mend në TikTok deri në orën 12 të mëngjesit, mund të jetë koha të angazhoheni për të bërë rregullime të vogla derisa të keni ndryshuar zakonet tuaja. Unë rekomandoj kundër rregullave ekstreme si ‘mos media sociale gjatë natës’—ka të ngjarë të mos jetë e qëndrueshme dhe do t’i ktheheni zakoneve të vjetra. Por a mund t’i mbyllni aplikacionet tuaja 10 minuta më herët çdo natë? Filloni me rritje më të vogla dhe ndërtoni prej andej.

• Shikoni kohën para ekranit në përgjithësi: telefonat, TV, laptopët, etj. Koha para ekranit brenda një dritareje prej dy orësh nga shtrati mund të fillojë të prishë seriozisht aftësinë e trupit tonë për të prodhuar melatoninë në mënyrë natyrale. Përsëri, rregullimet e vogla këtu janë më të mira – nëse duhet të jeni në kompjuter vonë natën, provoni syzet blu që filtrojnë dritën – ka kaq shumë stile të lezetshme në treg tani!

• Përkushtohuni për një orar më të mirë të gjumit. Bëni një plan, vendosni alarmet, shkruani! Bëhet shumë më e vështirë të injorosh një angazhim që i kemi bërë vetes kur marrim rikujtues të vazhdueshëm për të.Për shkak se gjumi dhe ankthi janë kaq të ndërlidhura, Huggins na kujton se duhet t’i japim përparësi shëndetit tonë mendor dhe akteve të dashurisë për veten. Nuk mund të arrijmë relaksim pa pushim të mirë dhe anasjelltas. Është koha për të ndryshuar zakonet tona në një mënyrë të madhe.

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Nëse keni besim në vete, ju mund të arrini gjithçka

Ju mund të jeni ndryshimi në jetën tuaj dhe të dikujt tjetër.

Publikuar

nga

Nga Charlotte Tilbury

Jeta ka të bëjë me besimin dhe kur ndiheni të sigurt, ajo zhbllokon potencialin tuaj, krijon mundësi dhe mund të ndryshojë jetën tuaj.

Zhbllokimi i besimit fillon me një reaksion zinxhir magjik që krijon një efekt të valëzuar dhe një rreth të virtytshëm pozitiviteti. Nëse një person fuqizohet, mund të ndryshojnë komunitetin e tij dhe ato komunitete mund të ndryshojnë botën.

Në Charlotte Tilbury Beauty, një biznes i themeluar nga femra, i udhëhequr nga femra, i cili feston 10-vjetorin e themelimit këtë vit, lindi kjo pikëpamje në fillim se nëse ndiheni dhe dukeni më të sigurt, mund të arrini gjithçka.

E di. Unë kam pasur privilegjin të shoh nga dora e parë fuqinë e ndërtimit të besimit që mund të kenë kujdesi për lëkurën dhe make-up te dikush për të transformuar jetën. Qoftë nëse bëhet fjalë për ta bërë dikë të ndihet mirë para një momenti në tapetin e kuq, një interviste pune, një festë të veçantë ose thjesht duke e nisur ditën me mendime pozitive.

Ne shpesh flasim për një hendek gjinor në paga, por ekziston gjithashtu një hendek i dëshmuar i besimit gjinor midis burrave dhe grave. Hulumtimet akademike tregojnë se mungesa e vetëbesimit te gratë është një pengesë për sukses në vendin e punës dhe në sallën e këshillit, pavarësisht se gratë shpesh i kalojnë burrat në të njëjtën detyrë. Kjo ka implikime në botën reale dhe si shoqëri, ne kemi një përgjegjësi të përbashkët për t’i ndihmuar gratë të ndihen të sigurta për veten dhe t’i ndihmojmë ato të pushtojnë botën e tyre. Kjo është arsyeja pse unë jam kaq krenare që mbështes disa bamirësi të jashtëzakonshme, puna e të cilave pasqyron këtë mision.

Gjatë 30 vjetëve të fundit, Women for Women International ka ndihmuar gratë e mbijetuara të luftës të rindërtojnë jetën e tyre. Në rolin tim si ambasadore globale e tyre, ne premtuam 1 milion £ për të mbështetur mbi 3 mijë gra – dhe vitin e kaluar ne mbështetëm Fondin e tyre të Përgjigjes ndaj Konflikteve duke ndihmuar gratë e prekura nga lufta në Ukrainë dhe së fundmi nga tërmeti në Siri, që ka prekur gratë tashmë të shkatërruara nga dekada e luftës. Unë jam shumë e apasionuar për punën që bëjnë dhe në veçanti mënyrën se si ato rrisin ndërgjegjësimin dhe mbështesin gratë që jetojnë nëpër konflikte që shpesh harrohen. Gjithmonë do ta mbajë mend që më treguan historinë e grave në Sarajevë që ndiheshin të fuqizuara duke veshur buzëkuq gjatë kohës që jetonin gjatë luftës – veshja e një buzëkuqi të kuq të guximshëm ishte një simbol i vetëshprehjes dhe një akt sfide, ishte një nga gjërat që u dha grave forcën dhe besimin për të vazhduar pavarësisht nga konflikti që ato përjetuan.

Ne të gjithë bëjmë zgjedhje se si duam të shfaqemi në botë dhe ndikimin që duam të kemi. Zgjedhja ime është të pasqyroj bukurinë dhe diversitetin e grave në fushatat e mia, në mënyrë që njerëzit të ndihen të parë, të kenë atë ndjenjën e vetëbesimit dhe se e dinë se është gjithashtu e disponueshme për ta. Kjo ndjenjë është universale. E di nga puna me aktoret apo modelet më të mëdha, fuqia e bukurisë duhet të na japë atë nxitje të besimit pikërisht kur ju nevojitet. Kështu, kur krijova markën time, vendosa të ndaj sekretet e magjepsjes së tapetit të kuq dhe të demokratizoj bukurinë për të gjithë, kudo.

Derisa po festojmë Ditën Ndërkombëtare të Gruas, duhet ta pranojmë se të gjithë kemi një rol për të luajtur, pavarësisht a është i madh apo i vogël, për të ndihmuar në kapërcimin e hendekut të besimit gjinor.

Kjo është arsyeja pse unë ua përkujtoj gjithmonë ekipeve të mia që të “guxojnë të ëndërrojnë, guxojnë të besojnë, guxojnë ta bëjnë” sepse dua t’i fuqizoj ata që të kenë besimin për të marrë rreziqe dhe për të realizuar ëndrrat e tyre.

Ju mund të jeni ndryshimi në jetën tuaj dhe të dikujt tjetër. Le të fillojmë së bashku reaksionin zinxhiror pozitiv magjik./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Tetë sipërmarrëse që e ndryshuan mënyrën se si sot bëhet biznes

Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas sjellim historitë e tetë grave, që në tetë fusha të ndryshme kanë arritur t’i prekin majat.

Publikuar

nga

Që në vitet e hershme gratë kanë pasur aftësinë për të bërë diçka vetë, e këtë duke e filluar që nga zeroja. Kjo ka qenë diçka më e vështirë se sa tani, sepse atëbotë gratë përballeshin me paragjykime të ndryshme, duke i lënë kështu pa të drejta dhe përkrahje.

Edhe sot të bërit biznes është një gjë e vështirë, pa dallim gjinie, e sidomos kur fitimet e tij arrijnë shifra milionëshe, por janë disa gra që ja kanë dalë mbanë, madje edhe para 200 vitesh. Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas sjellim historitë e tetë grave, që në tetë fusha të ndryshme kanë arritur t’i prekin majat, duke u bërë ballë gjithë paragjykimeve të kohës.

Elizabeth Arden

Në një kohë kur ishte shumë e rrallë që gratë të vendosnin grim, e aq më pak të bënin biznes, kanadezja Arden hapi spa-në e parë në “Fifth Avenue”, në New York, që në vitin 1910. Ajo punësoi kimistë për të krijuar produkte për kujdes ndaj lëkurës. Në vitin 1922, kompania e saj u bë e para e njohur globalisht, ndërsa në vitin 1946, ajo ishte gruaja a e parë që doli në kopertinën e revistës “Time”, një gjë që deri atëherë nuk kishte ndodhur. Deri në fund të jetës së saj, Elizabeth Arden kishte më shumë se 100 sallone në gjithë botën.

Carrie Crawford Smith

Carrie Crawford Smith, ishte një grua afro-amerikane, e cila hapi një agjenci punësimi, në mënyrë që t’i ndihmonte të gjenin punë një numër i madh i migrantëve, të cilët po zhvendoseshin nga jugu në veri. Biznesi i saj ju ndihmoi edhe të bardhëve, por sidomos u përqendrua në migrantët me ngjyrë. Kjo agjenci e Smith, ishte më shumë se sa vetëm biznes: ajo e pa atë si një mundësi për ta promovuar përparimin dhe dinjitetin racor.

Cheung Yan

Në vitin 2006, me një pasuri personale prej 3.4 miliardë dollarë, Yan u rendit si gruaja më e pasur në botë, por që gjithçka e ndërtoi vetë. Cheung Yan e krijoi kompaninë e saj për reciklim të letrës në vitin 1985 në Hong Kong. Pas një periudhe sa qëndroi në ShBA, duke mbledhur letra të përdorura, ajo u kthye përsëri në Kinë dhe filloi me “Nine Dragons Paper”, në të cilën është kryetare bashkë me bashkëshortin e saj. Kjo kompani tashmë konsiderohet si sipërmarrja më e madhe në botë për reciklim të letrës, e që ka një staf prej 18 mijë të punësuarish më kohë të plotë.

Bethlehem Tilahun Alemu

Alemu e filloi biznesin e saj, pasi i pa shokët dhe fqinjët e saj në fshatin Zenabwork të Etiopisë, duke u përpjekur për të jetuar. Pas kësaj, ajo mendoi që t’i fuste në funksion aftësitë e tyre artizanale, për të krijuar një brend këpucësh, bazuar në një mënyrë tradicionale të riciklimit të gomave. Kompani e saj “SoleRebels”, tashmë prodhon sandale, shapka, këpucë dhe çizme të lidhura, të gjitha këto të bëra nga materialet vendase, si fibrat bimore, gomat e ricikluara, apo pambuku organik. Kjo kompani është kompania më e njohur afrikane për këpucë që shet në 30 shtete të ndryshme të botës.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey ka pozitë si ekzekutiv i medias, aktore dhe filantrope miliardere. Ajo është e njohur më së shumti si drejtuese e programit të saj, jashtëzakonisht të popullarizuar; “The Oprah Winfrey Show”, i cili u transmetua për 25 sezone, nga 1986 në 2011. Në 2011, Winfrey filloi rrjetin e saj televiziv, “Rrjeti Oprah Winfrey” (OËN).

Sipas revistës Forbes, Winfrey ishte personi afrikano-amerikan më i pasur i shekullit të 20-të dhe i vetmi person që është miliarder me ngjyrë për tre vjet me radhë. Revista Life e përshëndeti atë si gruan më me ndikim të brezit të saj. Në Shtator të 2002-tës, Winfrey u emërua marrësja e parë e çmimit “Academy of Television Arts & Sciences Bob Hope Humanitarian”. Në 2005-tën “Business Week” e emëroi Winfrey-n si “filantropin më të madh me ngjyrë në historinë Amerikane”. Organizata e saj për bamirësi grumbulloi më shumë se 50 milion dollarë për programe bamirësie, përfshirë arsimin e vajzave në Afrikën e Jugut dhe lehtësimin e viktimave të Uraganit Katrina.

Margaret Rudkin

Rudkin filloi të bëntë miell gruri të bluar në mulli nga guri për djalin e saj, i cili vuante nga astma dhe alergjitë e ushqimit, në fermën e familjes në Coonecticut. Shpejt, mjeku i djalit, filloi t’i këshillonte edhe pacinetët e tjerë që të ushqeheshin me bukën e saj. Kështu që, burri i Rudkin i transportonte bukët në dyqanet e ushqimeve me pakicë. Duke qenë se buka e saj u bë e njohur, kah fundi i vitit 1939 ajo shiti më shumë se një million bukë dhe produkte për Reader’s Digest. Në vitin 1940, e kaloi biznesin e saj nga garazha në fabrikën personale, duke shtuar këtu edhe biskota në listën e pordukteve, një dekadë më vonë. Ajo ia shiti biznesin e saj “Campbell Soup” për 28 milionë dollar në vitin 1961, duke u bërë kështu gruaja e parë që shërbeu në bordin e drejtorëve të kësaj kompanie.

Lydia Pinkham

Në vitin 1875 Lydia Estes Pinkham nga Massachusetts i shndërroi ilaçet bimore që i përgatiti në shtëpi në një biznes të madh, duke i reklamuar produktete e saj te gratë dhe duke i edukuar ato rreth shëndetit. “Pinkham’s Vegetable Compund” u bë njëra ndër më të njohurat për ilaçe në shekullin e 19. Pinkham u vlerësua si zë i fuqishëm për shëndetin e grave, në një kohë kur nevojat shëndetësore të tyre nuk njiheshin nga komuniteti mjekësor. “Cooper Laboratories”, e bleu kompaninë në vitin 1968, pilulat dhe lëngjet mjekësore janë ende të stampuara me emrin e Pinkahm te disa farmaci.

Eliza Lucas Pinvkney

Ajo është e njohur si agrokulturalistja e parë për futjen e ngjyrës blu të indigos në Amerikën Veriore. Sa ishte në shkollë në Londër Eliza e zbuloi dashurinë e saj për botanikën. Sa ishte ende e re familja e saj migroi në Shtete të Bashkuara, atje babai bleu tri plantacione. Pasi u rrit dhe e kuptoi se industria e tekstilit në rritje po krijonte nevojë për ngjyra të reja, Pinckey filloi të prodhonte ngjyrën e kaltër me një cilësi shumë të lartë. Kështu, ajo vazhdoi të prodhonte materiale cilësore me këtë ngjyrë, duke u bërë kështu e dyta në eksport. Ajo u bë gruaja e parë e pranuar në “South Carolina Business Hall of Fame” më 1989. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara