Kronika e zezë

Inicohet kallëzim penal ndaj burrit që deklaroi rrejshëm në Polici

Sipas Policisë, i dyshuari në deklaratën e tij ka cekur se e kishte inskenuar rastin në tërës.

Publikuar

Policia sot ka informuar se është inicuar kallëzim penal ndaj një personi për veprën penale “Lajmërimi apo kallëzimi i rremë”.

Sipas Policisë, i dyshuari në deklaratën e tij ka cekur se e kishte inskenuar rastin në tërësi me qëllim që të sigurojë një dosje nga Policia pasi kishte plane që të udhëtonte jashtë vendit me familje.

“Më datën: 15.11.2022 Drejtoria Rajonale Gjilan, Stacioni Policor në Gjilan ka pranuar një informacion për një rast Grabitje po në Gjilan. Sektori Rajonal i Hetimeve i ka marrë të gjitha veprimet e nevojshme dhe nën autorizim të prokurorit nga Prokuroria Themelore në Gjilan kanë filluar hetimet lidhur me rastin. Pas një pune intenzive hetimore mirë të organizuar, grubullimit të informacioneve në terren, intervistimit të dëshmitarëve sot datë: 02 dhjetor 2022 janë siguruar prova të mjaftueshme se i dyshuari ka inskenuar rastin dhe ka deklaruar rrejshëm në polici. I dyshuari në deklaratën e tij ka cekur se e kishte inskenuar rastin në tërësi me qëllim që të siguroj një dosje nga policia pasi që kishte plane që të udhëtojnë jashtë vendit me familje. Me vendim të prokurorit të rastit ndaj të dyshuarit S.E. (1955) mashkull shqiptar shtetas i Kosovës është inicuar kallëzim penal nën dyshimin se ka kryer veprën penale “Lajmërimi apo kallëzimi i rremë” nga neni 382 i KPRK-së”, ka informuar Policia.

Ndërkohë, rasti me gjitha shkresat është proceduar në Prokurorinë Themelore në Gjilan, në procedurë të rregullt.

Kronika e zezë

​Një grua vodhi para, kapet nga kamerat

Rasti është inicuar si vjedhje e rëndë.

Publikuar

nga

Një person në Novobërdë ka raportuar të mërkurën në polici se i janë vjedhur para të gatshme.

Policia ka njoftuar se lidhur me rastin përmes video incizimeve është identifikuar e dyshuara femër kosovare dhe se gjatë deklaratës ajo e ka pranuar veprën.

Me vendim të prokurorit, rasti shkon në procedurë të rregullt.

Rasti është inicuar si vjedhje e rëndë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​I ndihmoi për test të patent-shoferit, arrestohet zyrtari në Gjilan

Janë sekuestruar për procedura të mëtutjeshme hetimore disa pajisje që dyshohet se shërbejnë për kryerjen e testit.

Publikuar

nga

Një person është arrestuar nën dyshimin se ka kryer veprën “Keqpërdorim i detyrës zyrtare”, duke asistuar dëshmitarin i cili iu ka nënshtruar testit për patent-shofer në Gjilan.

Sipas raportit, janë sekuestruar për procedura të mëtutjeshme hetimore disa pajisje që dyshohet se shërbejnë për kryerjen e testit.

Ndërkaq, me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Rasti është inicuar si keqpërdorim i detyrës zyrtare

“Gjilan 02.02.2023 – 10:10. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar nën dyshimin se ka kryer veprën e lartcekur duke asistuar dëshmitarin mashkull kosovar i cili iu ka nënshtruar testit për patentë shofer. Janë sekuestruar për procedura të mëtutjeshme hetimore disa pajisje që dyshohet se shërbejnë për kryerjen e testit. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Mafiozi tejet i kërkuar italian arrestohet në Francë pas 16 vitesh arrati

Kështu ka njoftuar Interpoli.

Publikuar

nga

Një vrasës i dënuar italian, që besohet se i përkiste një prej organizatave më të fuqishme mafioze të vendit, u arrestua të enjten në Francë pas 16 vitesh në arrati, tha Interpol.

Edgardo Greco, 63 vjeç, dyshohet se i përkiste organizatës famëkeqe ‘Ndrangheta’, një organizatë e fuqishme mafioze në Kalabri, Itali jugore.

Ai kërkohet në Itali për të vuajtur një dënim të përjetshëm për vrasjet e Stefano dhe Giuseppe Bartolomeo dhe i akuzuar për tentativën e vrasjes së Emiliano Mosciaros “si pjesë e një lufte mafioze midis bandave Pino Sena dhe Perna Pranno që shënuan fillimin e viteve 1990”, tha Interpoli.

Vëllezërit Bartolomeo u rrahën për vdekje me shufra hekuri në një magazinë peshku, tha policia italiane.

Arrestimi i Grecos në Francën qendrore erdhi me ndihmën e “Bashkëpunimi kundër ‘Projektit Ndrangheta” (I-CAN) i drejtuar nga Interpoli, i cili lehtëson bashkëpunimin policor midis 195 vendeve anëtare të tij.

Ministri i Brendshëm italian Matteo Piantedosi, i cituar në deklaratën e Interpolit, tha se arrestimet treguan përkushtimin e vendit të tij për “luftimin e të gjitha formave të krimit të organizuar dhe gjetjen e të arratisurve të rrezikshëm”.

Ndrangheta konsiderohet grupi mafioz më i gjerë dhe më i fuqishëm i Italisë, tha Interpol, që vepron në mbarë botën./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Vjedhje në depon e APK-së në Istog, arrestohet një person

I dyshuari është dërguar në mbajtje për 48 orë.

Publikuar

nga

Një person është arrestuar mbrëmë për veprën penale “Vjedhje e rëndë”. Sipas Policisë, 23-vjeçari, M.H është arrestuar për vjedhje në depon e Agjensionit tё Pylltarisë sё Kosovёs (APK) nё fshatin Sine-Istog.

“Me datën 01.12.2022, Stacioni Policor në Istog, ёshtё informuar nga ankuesi se ёshtё thyer dritarja e depos se Agjensionit tё Pylltarisë sё Kosovёs (APK) nё fshatin Sine- Istog, aty ku ishin tё vendosura kamerat e sigurisё. Nё vendngjarje kanё dalё njësitet relevante tё Staciont Policor nё Istog, aty ёshtё vërejtur se dritarja ёshtё hapur me forcё dhe ёshtё vjedhur DVR-i i kamerave tё sigurisё. Pas një pune intensive nga hetuesit e Stacionit Policor nё Istog, me datё 01.02.2023, me autorizimin e Gjyqtarit tё procedurës paraprake ёshtё bёrё kontroll-bastisje nё shtёpinё dhe objketet pёrcjellёse tё personit tё dyshuar: M.H. i lindur me 2000 Shqiptar/Kosovar”, ka informuar Policia.

I dyshuari është dërguar në mbajtje për 48 orë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara