Film & TV

Filmi “Elvis” la aktorin kryesor pa e parë familjen për tre vite

Jeta e tij personale mori një goditje gjatë xhirimit të filmit biografik “Elvis” të drejtuar nga Baz Luhrmann.

Publikuar

Zëri i Austin Butler nuk është e vetmja gjë që ndryshoi kur ai mori rolin e ikonës së rock and roll-it, Elvis Presley.

Siç rezulton, jeta e tij personale mori një goditje gjatë xhirimit të filmit biografik “Elvis” të drejtuar nga Baz Luhrmann.

“Unë nuk e pashë familjen time për tre vjet”,
tha Butler. “Unë nuk pashë asnjë nga miqtë e mi për të gjithë atë kohë. Kështu, ishte sikur me pjesën tjetër të jetës sime, papritmas, u distancova”.

Balancimi i jetës reale me “obsesionin e një roli” është diçka që Butler tha se ai ende po përpiqet ta trajtojë, së bashku me faktin që të mos lejojë që opinioni i njerëzve për filmin të arrijë tek ai.

“Ka këtë cilësi ku je në tren, dhe ke njerëz që thonë gjëra të mrekullueshme për ty, ke njerëz që thonë gjëra të tmerrshme për ty”, tha 30-vjeçari. “Për mua, çdo ditë, është kjo gjë që të shkosh: “Mirë, çfarë është realiteti?” Është thjesht të qëndrosh mirënjohës dhe në të vërtetë thjesht të mos lejosh që ato gjëra të më bëjnë të ndihem sikur jam unë [në jetë reale]”.

Ndërsa marrëdhëniet e tij personale nuk ishin në nivel, ashtu si edhe shëndeti i tij fizik – ai u shtrua në spital pas xhirimit – ato nuk ishin pengesat më të mëdha që dolën pas filmit.

“Ishte heqja e ikonës, heqja e karikaturës dhe zhytja në njerëzimin e tij”, tha Butler.

Fatmirësisht, puna e palodhur e Butlerit dha rezultat, pasi performanca e tij mahniti familjen e aktorit Elvis Presley, veçanërisht vajzën Lisa Marie Presley, sipas regjisorit Luhrmann.

“Elvis” shfaqet premierë në kinema të premten, 24 qershor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Këta janë filmat për të cilët Sandra Bullock është pishman

Bëhet fjalë për filmin Speed ​​2.

Publikuar

nga

Sandra Bullock, e cila tani është lehtësisht një nga aktoret më të njohura në industri sot, ka luajtur në ekran që nga fundi i viteve 1980.

Duke parë listën e filmave që ajo ka bërë, është e qartë se Bullock ka pasur mjaft karrierë. Sidoqoftë, asnjë karrierë nuk është e përsosur dhe, si shumë njerëz, Bullock gjithashtu ka një ose më shumë pendime kur bëhet fjalë për vendimet që ajo ka marrë gjatë karrierës së saj.

Në fakt, ka një film të caktuar aksion për të cilin së fundmi ajo zbuloi se është penduar plotësisht që ishte pjesë e tij. Bëhet fjalë për filmin Speed ​​2.

Në fillim të këtij viti, Sandra Bullock, së bashku me yllin e saj Daniel Radcliffe, folën me TooFab për të promovuar filmin e tyre të fundit, “The Lost City”. Gjatë diskutimit, intervistuesi i pyeti aktorët nëse kishte ndonjë film nga e kaluara e tyre që u dukej paksa i sikletshëm në kohën e publikimit, por që tani ata janë mësuar me ta.

Bullock tha, “Unë kam një që nuk erdhi askush [për ta parë] dhe jam ende e turpëruar që isha pjesë e tij. Quhet “Speed 2″. Unë kam qenë shumë e zëshme për këtë. Nuk ka kuptim. Varkë e ngadaltë. Ngadalë duke shkuar drejt një ishulli”.

Bullock gjithashtu i vjen keq për “Miss Congeniality 2”.

Bullock zbuloi për Metro UK se do të donte që ajo të mos kishte bërë “Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous”, i cili doli në 2005 dhe aktualisht mban një rezultat 16% Tomatometer në Rotten Domates.

Kur intervistuesi e pyeti Bullock nëse ishte një mundësi e një vazhdimi të “Miss Congeniality”, Bullock u përgjigj me shpejtësi, “‘O Zot jo! Jo, jo”.

Aktorja e njohur së fundi ka paralajmëruar se është gati të marrë një “pushim” nga aktrimi./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Producentja Vjosa Berisha do të varroset nesër

Berisha vdiq para pak ditësh në një spital në Londër pas një beteje me kancerin.

Publikuar

nga

Producentja dhe regjisorja Vjosa Berisha do të varroset nesër në ora 17:00. Lajmin e ka konfirmuar përmes një shkrimi në Facebook, bashkëshorti i të ndjerës, regjisori Fatos Berisha.

“Informojmë të gjithë familjarët, miqtë dhe opinionin publik për ceremoninë mortore të së dashurës sonë Vjosa Berisha: E enjte, 30 qershor14:00-15:00h homazh në Teatrin Kombëtar të Kosovës (foajea e TKK);15:00-16:00h Mbledhja komemorative në Teatrin Kombëtar, organizuar nga Ministria e Kulturës (salla e madhe e TKK);17:00h Varrimi, në varrezat e Prishtinës (Arberi). E pamja datat 1,2,3 korrik (e premte – diele) në Hotel Grand , Prishtinë (kati 1)nga 11:00-18:00h. Familjet Berisha dhe Istrefi”, thuhet në njoftim.

Berisha vdiq para pak ditësh në një spital në Londër pas një beteje me kancerin. Ajo ka pasur përvojë mbi 20 vjet në industrinë e filmit. Ajo ishte bashkëthemeluese dhe drejtoreshë e Festivalit “PriFest” për 11 vjet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Elmo vaksinohet kundër COVID-19

“A ishte e sigurt? A ishte vendimi i duhur? Fola me pediatrin tonë kështu që mund të marrë vendimin e drejtë”, deklaroi Louie.

Publikuar

nga

Elmo, Muppet-i i preferuar i të gjithëve, u vaksinua kundër COVID-19. Në një njoftim të shërbimit publik të lëshuar të martën nga Sesame Workshop, organizata jofitimprurëse arsimore pas Sesame Street, babai i Elmo-s, Louie — gjithashtu një Muppet — ndau pyetjet e tij në lidhje me vaksinën Covid-19 për fëmijët nën 5 vjeç. Elmo është 3 vjeç e gjysmë vjeç.

“A ishte e sigurt? A ishte vendimi i duhur? Fola me pediatrin tonë kështu që mund të marrë vendimin e drejtë”, deklaroi Louie.

Ai tha që e kuptoi se me vaksinimin e tij të gjithë do të jenë të sigurt.

Vaksinat kundër COVID-19 janë tani të disponueshme për fëmijët nën 5 vjeç dhe prindërit mund të kenë disa pyetje, tha Jeanette Betancourt, nënkryetare e lartë e ndikimit social në ShBA në Sesame Workshop./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Ndalimi i abortit në SHBA: A po shndërrohet seriali “The Handmaid’s Tale” në një realitet?

Bëhet fjalë për romanin e Margaret Atwood.

Publikuar

nga

Përmbysja tronditëse e legjislacionit nga Gjykata Supreme në SHBA, e cila hoqi të drejtën e grave për të kryer një abort, ka ndezur shumë debate të mëdha në botë.

Shtetet individuale tani do të jenë në gjendje të vendosin për të ndaluar procedurën dhe të paktën 26 shtete pritet të ndalojnë abortin pas vendimit të gjykatës.

Menjëherë pas këtij vendimi kanë vërshuar krahasimet me romanin e Margaret Atwood dhe adaptimit televiziv “The Handmaid’s Tale”.

Si seriali ashtu edhe romani ndodhin në republikën totalitare të Gileadit ose ish-SHBA-së, të drejtuar nga një diktaturë në të cilën jetët e grave, të njohura si shërbëtore, kufizohen në rolet shtëpiake dhe përdoren si makina për të bërë foshnja, pa kontroll mbi trupin e tyre.

“E mbani mend kur e shikonim “The Handmaid’s Tale” të tmerruar, por të ngushëlluar duke ditur se ishte trillim? Epo tani nuk është më vetëm një trillim” ishte vetëm një nga komentet e shumta në rrjetet sociale.

Veshja tipike me rroba të kuqe nga seriali janë përdorur shpeshherë si simbol në protestat për të drejtat e grave.

“The Handmaid’s Tale”, bazuar në romanin e Margaret Atwood të vitit 1985 me të njëjtin emër tregon historinë e Offred/June Osborne, një shërbëtore në shoqërinë distopike të Gilead-it.

Gilead-i ka lindur në atë që dikur njihej si Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Të gjithë, përveç burrave të bardhë e të krishterë nënshtrohen, vriten drejtpërdrejt nga qeveria ose asgjësohen me transport në “koloni”, një shkretëtirë toksike ku njerëzit vdesin ngadalë. Shërbëtoret janë objekte të burrave të klasës së lartë, për t’u përdorur ekskluzivisht për pjellorinë e tyre./lapsi.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara