Lajmet

Elon Musk, një njeri i vetëm nuk duhet të ketë kurrë kaq shumë pushtet

Artikull nga Ronan Farrow i The New Yorker.

Publikuar

Harrojeni pasurinë e tij, shkruan Ronan Farrow në The New Yorker. Eshtë pushteti i pakufi që Elon Musk ka sot, që duhet të na trondisë. Kompania e raketave në pronësi të miliarderit, SpaceX është aktualisht i vetmi mjet me të cilin NASA mund të çojë astronautë në hapësirë, nga SHBA.

Një tjetër sipërmarrje e tij, Tesla, kontrollon rrjetin më të madh kombëtar të stacioneve të karikimit të makinave elektrike. Ndërkohë, shërbimi i tij i internetit satelitor, Starlink, është mjeti kryesor i komunikimit në fushëbetejën e Ukrainës. Zyrtarëve të Pentagonit iu desh t’i luten Elon Musk-ut vjeshtën e kaluar, pasi disa njësi ukrainase humbën aksesin në atë sistem.

Musk kishte kërkuar më herët që SHBA të paguante për shërbimin me ulje çmimi që ai po i jepte Ukrainës, dhe kishte filluar të shtynte për një plan paqeje prorus, me sa duket i ëndërruar pas bisedimeve kokë më kokë me Vladimir Putinin.

Tashmë SHBA ka firmosur një marrëveshje për Starlink, por zyrtarët e Pentagonit mbeten të sikletosur dhe të shqetësuar nga varësia e krijuar prej Elon Musk. “Jemi në dorë të humorit të tij, dhe kjo ta shpif”, tha një prej tyre.

Sjellja me ulje-ngritje e Musk e bën pushtetin e tij edhe më alarmues, shkruante Peter Csathy në The Wrap. Shikoni përpjekjet e tij dështake për të ribërë X, që më parë njihej si Twitter. Që kur e bleu platformën vitin e kaluar, ai është armiqësuar me kompanitë e reklamave dhe përdoruesit, duke lejuar lulëzimin e gjuhës së urrejtjes si dhe duke dëbuar pjesëtarë të stafit që mirëmbanin infrastrukturën kritike.

Për momentin, Uashingtoni nuk ka ku përplaset tjetër, shkruante Tim Fernholz në The Quartz. Ka shpenzuar miliarda në përpjekje për të ndërtuar Boieing dhe Blue Origin si alternativa private ndaj SpaceX, por ato nuk kanë dhënë produkt.

Kompanitë e Musk ofrojnë vlerë për NASA dhe Pentagonin, dhe ai nga ana e tij, mbështetet tek financimet shtetërore.

Ishte një goditje fati e pabesueshme për Elon Musk, që nevojat e Ukrainës u shfaqën pikërisht atëherë kur Starlink ishte në kërkim të dëshpëruar për tregje. Por kjo ndërvarësi nuk është e shëndetshme. Duhet të ndreqet, shkruante The Washington Post.

Gjasat janë që Ukraina të mos jetë aleati i fundit i SHBA që ka nevojë për internetin e shpejtë satelitor që ofron Starlink. Nëse Pekini do të shkëpuste kabllot nënujore të Taivanit, a do të mund të vareshin nga Musk, kur e dinë që “Tesla është e varur prej aftësisë së saj për të prodhuar makina në Kinë?”

Fatmirësisht, Pentagoni ka lançuar një skemë 1.5 miliardë dollarëshe për të lëshuar 72 satelitë të vegjël në orbitën e ulët. Nuk është një numër i madh, Musk ka 4500. Por duhet të mjaftojë për të siguruar që “Starlink nuk është i vetmi opsion që ka bota”. Nuk duhet kurrë më që një njeri i vetëm të ketë kaq shumë kontroll. / bota.al

Kulturë, Lifestyle

Arabia Saudite do të organizojë për herë të parë një Javë Mode!

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor.

Publikuar

nga

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Përveç kësaj, Java e Modës do të nisë me një darkë gala hapëse që do të mirëpresë mbi 250 pjesëmarrës nga komuniteti ndërkombëtar i modës. Në një njoftim, CEO i komisionit, Burak Çakmak, tha: “Për herë të parë, ne po mirëpresim komunitetin global të modës në qendrën e modës në Arabinë Saudite, këtu në Riad.

Ngjarja do të shfaqë më të mirën e talentit tonë krijues, duke i dhënë edhe një mundësi tjetër markave tona për t’u lidhur me botën. Pavarësisht nëse na bashkoheni personalisht ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ne mezi presim të nxjerrim në pah atë që ka për të ofruar moda saudite”.

Detajet e Javës së Modës u zbuluan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris, në të cilën Komisioni i Modës në Arabinë Saudite prezantoi një numër stilistësh sauditë për të shfaqur koleksionet e tyre.

Shitjet me pakicë të modës pritet të rriten me 28 për qind, në 32 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sipas një raporti nga “Fashion Futures”./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQE zotohet të ndryshojë kriket pas raportit të barazisë

ICEC publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Publikuar

nga

Shefat anglezë të kriketit janë zotuar të “ndryshojnë” lojën pasi një raport zbuloi racizëm, seksizëm, klasizëm dhe elitizëm në këtë sport.

Komisioni i Pavarur për Barazi në Kriket (ICEC) publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Komisioni bëri 44 rekomandime duke përfshirë një thirrje për një “falje publike të pakualifikuar” nga bordi për dështimet e tij, të cilën BQE e bëri menjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Akulli i detit në Antarktidë arrin në nivelin rekord të ulët

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit”, sipas NSIDC.

Publikuar

nga

Akulli i detit rreth Antarktidës ka të ngjarë të ketë një sipërfaqe rekord të ulët kur ishte në madhësinë e tij maksimale këtë dimër, tregoi një analizë paraprake amerikane e të dhënave satelitore të hënën.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borë dhe Akull (NSIDC) tha në një deklaratë se akulli i detit Antarktik kishte arritur një madhësi maksimale prej 16.96 milion kilometra katrorë këtë vit, më 10 shtator.

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit në rekordin e akullit të detit 1979-2023 me një diferencë të gjerë”, tha NSIDC.

“Është një akull rekord i detit, [rekord] i ulët në Antarktik”, tha shkencëtari i NSIDC, Walt Meier./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i tregtisë së BE-së paralajmëron se ligjet e Kinës për të dhënat mund të kenë pasoja

Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

Publikuar

nga

Komisioneri i tregtisë së BE-së paralajmëroi sot se ligjet kineze që rregullojnë transferimin e të dhënave jashtë vendit, duke përfshirë një ligj kundër spiunazhit, mund të kenë “pasoja të padëshiruara”.

Valdis Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

I pyetur nga AFP nëse ai kishte diskutuar në mënyrë specifike një ligj që zgjeron në mënyrë dramatike përkufizimin e Kinës për spiunazhin, Dombrovskis tha se ai ishte ngritur në kontekstin e diskutimeve rreth “transferimeve më të gjera të të dhënave dhe vërejtjeve të lidhura me të dhënat”.

“Kjo mund të jetë një çështje e shqetësimit sistemik dhe mund të prekë të gjitha kompanitë aktive ndërkombëtare, jo vetëm kompanitë evropiane por edhe kompanitë kineze”, tha ai.

“Mund të ketë pasoja të padëshiruara”.

“Është pozitive që ne e mbajtëm këtë angazhim tani nga autoritetet kineze”, shtoi ai.

Kina ka zbatuar kohët e fundit rregullore të reja të gjera që mbulojnë sigurinë kibernetike, kundërspiunazhin dhe menaxhimin e të dhënave, duke përmendur nevojën për të mbështetur sigurinë kombëtare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara