Kulturë, Lifestyle

Britney Spears tani kërkon një konservator të ri, në vend të babait të saj

Publikuar

Britney Spears ka filluar një betejë ligjore për të hequr babanë e saj nga një kujdestari e diskutueshme që kontrollon paratë e saj dhe ta zëvendësojë atë me një kotabilist të pavarur, sipas dokumenteve të gjykatës të paraqitura të hënën.

Mathew Rosengart, i cili u emërua si avokati i këngëtares këtë muaj, ishte zotuar të vepronte me shpejtësi për të larguar babain e saj Jamie Spears, pasi këngëtarja dha dy dëshmi emocionale në një gjykatë të Los Anxhelosit duke e etiketuar konservatoritetin si “mizori”.

“Nëse gjykata nuk e sheh këtë si abuzim … Unë nuk e di se çfarë është”, tha Spears, duke i thënë gjykatës përmes telefonit në fillim të këtij muaji se ajo donte që babai i saj të hiqej dhe të “ngrinte akuza” kundër tij .

Ndërsa në një seancë të shkurtër të hënën, gjyqtarja Brenda Penny tha se ajo do të vendosë në fund të shtatorit mbi çështjen për të hequr Jamie Spears nga kontrolli i një pasurie që vlerësohet të jetë me vlerë 60 milion dollarë.

Spears u vendos nën një kujdestari unike ligjore të qeverisur kryesisht nga babai i saj në vitin 2007.

Por këngëtarja është bërë gjithnjë e më e zëshme në kundërshtimin e konservatoritetit që nga dëshmitë emocionuese në gjykatë dhe postimet në rrjetet sociale në të cilat ajo e kritikoi sistemin si “mizori” dhe akuzoi babanë e saj dhe të tjerët që përfituan nga sistemi.

Spears pretendoi në gjykatë se ajo nuk ishte lejuar të hiqte një DIU, përkundër faktit se ajo dëshironte më shumë fëmijë dhe gjithashtu tregoi se e detyruan të marrë ilaçe që e bënin atë të ndihej “e dehur”.

Ajo së fundi shkroi në Instagram se “nuk do të performonte në asnjë koncert përderisa babai im merret me ato që vesh, them, bëj ose mendoj”.

Pas një seance dëgjimore më 14 korrik, Rosengart i tha AFP ekipi i tij do të “paraqiste një peticion sa më shpejt të ishte e mundur për ta larguar babain e Britney Spears”. Ai gjithashtu i bëri thirrje babait të saj  që të largohet vullnetarisht./UBTNews

Një seancë gjyqësore është caktuar për 29 shtator.

Kulturë, Lifestyle

Grupi “BTS” performoi në selinë e Kombeve të Bashkuara

Është hera e tretë që ky grup mban fjalim në Kombet e Bashkuara.

Publikuar

nga

Diskutimet në selinë e Kombeve të Bashkuara filluan të hënën mbrëma me performancën e pop grupit BTS.

Grupi është emëruar i dërguari i posaçëm presidencial për brezat dhe kulturën e ardhshme nga presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-In.

Pop grupi mbajti edhe një fjalim. Kjo është hera e tretë që grupi i famshëm jep fjalim në Kombet e Bashkuara, pas rasteve të kaluara në vitin 2018 dhe 2020./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Koncerti i parë i “Rolling Stones” pa të ndjerin Charlie Watts

Bateristi Charlie Watts vdiq muajin e kaluar.

Publikuar

nga

Grupi “Rolling Stones” mbajti koncertin e parë që nga vdekja e bateristit Charlie Watts, muajin e kaluar.

Koncerti u mbajt në stadiumin Gillette në Masaçusets, ku të pranishëm ishin rreth 300 persona.

Këngëtari Mick Jagger ia dedikoi këtë koncert të ndjerit Watts, që vdiq nga një sëmundje e panjohur, në moshën 80-vjeçare.

“Është një natë pak prekëse për ne sepse është turneu i parë në 59 vjet që kemi bërë pa Charlie Watts-in tonë të dashur. Na mungon shumë, si në grup, si shok – dhe në skenë”, deklaroi ai.

Stones kishin bërë një provë në Boston gjatë verës, dhe për shkak të kufizimeve të udhëtimit të lidhura me pandeminë, nuk morën pjesë në funeralin e Watts në Angli, raportoi The Sun në fillim të këtij muaji./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Adele po rikthehet me album dhe koncert televiziv

Adele rikthehet pas katër vitesh pauzë.

Publikuar

nga

Këngëtarja e mirënjohur, Adele po planifikon të rikthehet në kohën e Krishtlindjeve, me albumin e saj të shumëpritur, i katërti me radhë dhe me një koncert televiziv në Las Vegas.

Me këtë paraqitje, Adele do të rikthehet në skenës pas katër vitesh pauzë, pas turneut të saj rekord në vitin 2017.

Një burim për The Sunday Mirror tha se: “Ka kaluar shumë kohë, por label i saj dëshiron që ajo të dalë para Krishtlindjeve dhe të kenë shenjën e tyre në një shfaqje në Vegas”.

“Adele dhe menaxhmenti i saj kanë qenë në bisedime me BBC America për ta transmetuar atë në të gjithë botën. Kjo do të jetë një nga shfaqjet e pakta si pjesë e turneut të saj promovues”, shoti ky burim.

Kujtojmë se këngëtarja Adele kohët e fundit ka marrë shumë vëmendje pas zyrtarizimit të lidhjes me agjentin sportiv, Rich Paul./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Netflix po sjellë diçka unike me tregimet e Roald Dahl

Bashkojnë forcat dy kompanitë.

Publikuar

nga

Netflix ka blerë të drejtat për librat klasikë të fëmijëve të Roald Dahl nga familja e autorit. Kjo nënkupton që me marrëveshjen e arritur gjiganti do të ketë tregime sikurse “Charlie and the Chocolate Factory” dhe “The BFG”.

Nga Netflix përmes një komunikate shtypi thanë se dy kompanitë “bashkuan forcat për të sjellë storiet më të dashura për fansat në forma shumë kreative”.

Marrëveshja erdhi tri vite pasi Netflix dhe RDSC punuan bashkërisht në disa seri të animuara, përfshirë edhe një që u bazua në “Charlie and the Chocolate Factory”.

Autori britanik Dahl vdiq në vitin 1990 në moshën 76-vjeçare. Ai ishte krijuesi i roleve sikurse Matilda, the BFG, Fantastic Mr.Fox, Willy Wonka dhe the Twits. Librat e tij janë shitur në më shumë se 300 milionë kopje dhe janë përkthyer në 63 gjuhë, sipas deklaratës së Netflix./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara