Sport

Bellingham lojtari i sezonit në Bundesligë

“Çdo vit që kam luajtur në këtë klub përgjegjësia ime është rritur”, tha Bellingham.

Publikuar

Mesfushori anglez i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham është shpallur lojtari i sezonit në Bundesligë.

Bellingham ishte kyç në luftën e titullit për skuadrës së tij, por një barazim 2-2 me Mainzin në xhiron e fundit të sezonit i bëri ata të humbasin ndaj Bayern Munich.

Ai shënoi tetë gola dhe pesë asistime në 31 paraqitje në ligë këtë sezon pasi Dortmundi përfundoi si nënkampion.

“Çdo vit që kam luajtur në këtë klub përgjegjësia ime është rritur”, tha Bellingham.

“Më duhet të vazhdoj të jem kudo në fushë dhe të përpiqem të jap maksimumin tim për të kontribuar në sulm dhe mbrojtje dhe të përpiqem të kontrolloj lojën dhe të dominoj mesfushën. Shokët e mi të skuadrës, trajnerët dhe stafi më kanë ndihmuar të zhvillohem. Erdha në klub si një djalë i talentuar, por kam shtuar elementë në lojën time që e kanë çuar atë në një nivel tjetër dhe mendoj se kjo u takon atyre kryesisht”, ka thënë 19 vjeçari.

Bellingham pritet t’i bashkohet Real Madridit këtë verë në një marrëveshje me vlerë mbi 100 milionë euro.

Ai iu bashkua Dortmundit nga Birmingham City në vitin 2020 për 25 milionë funte dhe ka bërë mbi 130 paraqitje për klubin.

Bellingham ka bërë 24 paraqitje për Anglinë dhe ishte një nga lojtarët më të spikatur për skuadrën e Gareth Southgate në garën e tyre deri në çerekfinale në Kupën e Botës në Katar.

Sport

Finalja e EURO 2024: Fitorja e katërt e Spanjës apo kthesa e parë e Anglisë?

Publikuar

nga

Finalja e UEFA EURO 2024 do të zhvillohet në Olympiastadion Berlin të dielën më 14 korrik 2024. Ndeshja fillon në orën 21:00 dhe do të jetë një spektakël mes Spanjës dhe Anglisë.

Olympiastadion Berlin është stadiumi më i madh i turneut, me një kapacitet prej 71,000 vendeve. Ky stadium ka qenë vendi ku skuadra gjermane e nivelit të dytë, Hertha BSC Berlin, luan ndeshjet e saj në shtëpi, dhe ka mbajtur çdo finale të Kupës së Gjermanisë që nga viti 1985, si dhe disa ndeshje të rëndësishme evropiane dhe ndërkombëtare, përfshirë finalen e Kupës së Botës FIFA 2006 dhe finalen e UEFA Champions League 2015.

Përveç finales së EURO 2024, Olympiastadion Berlin ka mbajtur tre ndeshje të fazës së grupeve, një ndeshje të raundit të 16-të dhe një çerekfinale të turneut.

Spanja arriti në finalen pas fitores 2-1 ndaj Francës në gjysmëfinale në Mynih, duke synuar të fitojë titullin e tyre të katërt në histori. Në anën tjetër, Anglia mposhti Holandën 2-1 në Dortmund dhe po kërkon të fitojë për herë të parë kampionatin europian, pasi u përball me humbjen në finale të EURO 2020 kundër Italisë në stadiumin Wembley.

Kjo finalje është e pashmangshme për dashamirësit e futbollit, duke sjellë përballjen e dy ekipeve të forta europiane në një nga stadiumet më ikonike të Gjermanisë.

Në finalen e UEFA EURO, Spanja, e cila ka fituar Kampionatin Europian të Futbollit tri herë më parë në vitet 1964, 2008 dhe 2012. Në anën tjetër, Anglia, që nuk ka fituar asnjëherë EURO deri më tani, po synon të vendosë kthesën e tyre të parë triumfuese në historinë e këtij turneu prestigjioz. Kjo finale është një konfrontim emocionues midis dy kombëtareve të fuqishme europiane, që do të ndodhë në Olympiastadion Berlin më 14 korrik 2024./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Rikthimi spektakolar i Krejcikovas në finalen e Wimbledonit

Publikuar

nga

Barbora Krejcikova ka bërë një rikthim emocionues në Wimbledon, duke arritur në një finale të Grand Slam pas tre vitesh dhe duke prezantuar një përballje të fortë me Jasmine Paolini.

Krejcikova u përball me sfida të vështira në rrugën drejt finales, duke fituar ndeshjen e saj kundër kampiones së vitit 2022, Elena Rybakina, pasi u përball me një fillim të vështirë, por shfaqi karakter dhe vendosi përballë gjakftohtësisht 3-6, 6-3, 6-4, shkruan Reuters.

Paolini, e cila është e rangut shtatë në botë, gjithashtu arriti në finalen e saj të parë të Grand Slam pas një fitore të vështirë ndaj Dona Vekic, duke fituar 2-6, 6-4, 7-6(8). Për Paolini, kjo ishte një vazhdim i një viti të jashtëzakonshëm, duke u bërë gruaja e parë italiane në një finale të Wimbledon.

Krejcikova, e cila tashmë ka fituar French Open, tani po tenton të shtojë një titull të tretë të Grand Slam-it në karrierën e saj të shkëlqyer. Ajo po e përcjell udhëtimin e saj me kujtimet e Jana Novotna, ish-kampiones së Wimbledonit nga Çekia, duke shfaqur respekt dhe admirim për mentorin dhe idhullin e saj, shkruan BBC.

Në këtë moment emocionues, Krejcikova është gati të luftojë në finalen e saj të dytë të Wimbledonit, duke ndjekur hapat e një grupi të privilegjuar të lojtarëve çekë që kanë dominuar në skenën e tenisit botëror./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Southgate: Anglia duhet të jetë perfekte nëse kërkon të fitojë ndaj Spanjës

Publikuar

nga

Anglia do të duhet të jetë taktikisht e përsosur për të mundur Spanjën në finalen e Euro 2024 të dielën, deklaroi trajneri i saj, Gareth Southgate. Djemtë e Anglisë rezervuan paraqitjen e tyre të parë në një finale të madhe me një fitore 2-1 ndaj Holandës në gjysmëfinalen e tyre të mërkurën.

Është hera e tretë në katër kompeticionet e fundit që Southgate e ka udhëhequr Anglinë në fazën gjysmëfinale të Euros ose të Kupës së Botës.

Southgate thotë se Spanja, fituesja e trefishtë, është “favorite” për finalen, pasi Anglia përpiqet të fitojë titullin e saj të parë në Euro.

“Ata do të ishin me të drejtë favoritë për atë që kanë bërë këtë turne. Ata kanë qenë ekipi më i mirë. ”Taktikisht ne do të duhet të jemi perfekt pasi ata janë një skuadër e mirë”, tha Southgate.

Mesfushori i Arsenalit, Declan Rice thotë se humbja e Anglisë nga Italia në finalen e Euro2020 do të shërbejë si motivim të dielën. Italia mundi Anglinë 3-2 me penallti në ”Wembley” pas barazimit 1-1 në 120 minuta lojë në Londër, shkruan BBC.

”Tani na paraqitet një mundësi tjetër ku mund të shkruajmë historinë tonë, por jemi përballë një skuadre tjetër të lartë, të cilën duhet ta respektojmë shumë. Shpresojmë se tani mund ta bëjmë këtë. Jo vetëm për njëri-tjetrin, por edhe për menaxherin. Unë mendoj se ai e meriton atë”, shtoi ai.

Cole Palmer tha se skuadra mund të “përfundojë punën” dhe të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë duke fituar në Berlin. Palmer doli nga pankina për të dhënë asistin për fituesin e minutës së fundit të Ollie Watkins në Dortmund.

”Kjo ndeshje do të ndryshojë jetën tonë, jetën e familjes sonë dhe për t’i bërë të gjithë krenarë. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë. Unë mendoj se nëse kemi arritur në këtë finale, atëherë duhet të shpresojmë që ta përfundojmë këtë punë. Është mirë të shkosh në finale dhe duhet ta shijojmë sepse nuk kemi shumë momente për të shijuar”, shtoi Rice.

Palmer, i cili fitoi Kampionatin Evropian në nivelin U21 me Anglinë në 2023, mendon se Tre Luanët kanë gjetur ritmin e tyre.

”Në ndeshjet e para, ne nuk luajtëm më të mirën që mundëm dhe të gjithë e dinin këtë. Por tani mendoj se ndërsa turneu po vazhdon, veçanërisht dje, mendoj se ne patëm ndeshjen tonë më të mirë në këtë turne”, përfundon Rice./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Arbitri francez François Letexier do të drejtojë finalen e Euro 2024

Publikuar

nga

François Letexier, një arbitër francez 35-vjeçar i UEFA-s, është caktuar si arbitër kryesor për finalen e UEFA EURO 2024 mes Spanjës dhe Anglisë.

Ndeshja do të luhet të dielën, më 14 korrik në Olympiastadion në Berlin, Gjermani, në orën 21:00 CET. Letexier, i njohur për përvojën e tij në garat ndërkombëtare, ka gjykuar 65 ndeshje të UEFA-s që nga viti 2017.

Ai ka drejtuar disa ndeshje në këtë turne, duke përfshirë dy nga fazat e grupeve dhe ndeshjen hapëse të turneut në mes Gjermanisë dhe Skocisë. Kjo nuk është hera e parë që ai ka pasur përgjegjësinë e një finaleje, pasi ka qenë arbitër i katërt në finalen e UEFA Champions League 2024 në Wembley.

Asistentët e tij për finalen e EURO 2024 do të jenë Cyril Mugnier dhe Mehdi Rahmouni nga Franca, ndërsa arbitri i katërt do të jetë Szymon Marciniak nga Polonia. Roli i arbitrit asistent video (VAR) do të ketë Jérôme Brisard nga Franca, mbështetur nga një ekip asistentësh të tjerë nga Franca dhe Italia./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara