Sport

Asensio zbulon nëse do ta ndërronte Realin për Barcelonën

Gjatë kësaj vere ka pasur spekulime të shumta për të ardhmen e Asensios.

Publikuar

Sulmuesi i krahut, Marco Asensio, në një intervistë për “partidazocope” ka folur rreth çështjes së kontratës dhe së ardhmes së tij te gjiganti spanjoll, Real Madrid.

Gjatë kësaj vere ka pasur spekulime të shumta për të ardhmen e Asensios, i cili lidhej me një largim nga “Santiago Bernabeu”, ndërsa interesim serioz në spanjollin shprehu edhe Manchester United.

Pavarësisht interesimit, Asensio mbeti te “Galaktikët”, ku së fundmi raportohej se është i pakënaqur me minutazhën që po i jep trajneri Carlo Ancelotti.

Tani, ylli spanjoll ka folur rreth situatës së kontratës së tij te Reali, duke thënë se shpreson që ai ta rinovojë atë.

“Kisha shanse që të largohem, po, tani të nënshkruaj një marrëveshje të re me Real Madridin nuk varet nga unë, pasi që ka faktorë të ndryshëm. Shpresoj që të ndodh kjo gjë, kam qenë gjithmonë i lumtur këtu. Spekulimet? Normale, unë mund të nënshkruaj si lojtar i lirë pas disa muajsh”, tha Asensio.

Po ashtu, Asensio u pyet nëse do të luante ndonjëherë për Barcelonën, ku tha se nuk e ka menduar këtë gjë kurrë, por e la të hapur si mundësi.

“Unë nuk e di nëse Barcelona më dëshiron mua. Ka spekulime për shumë klube, është normale. Nuk e kam menduar kurrë të ardhmen time te Barcelona, nuk e kam peshuar këtë gjë, kështu që nuk e di. Tani, unë nuk mund të përgjigjem”, tha Asensio.

Këtë sezon, Marco Asensio ka arritur të bëjë katër paraqitje në të gjitha garat duke regjistruar vetëm një gol mbi emrin e tij.

Sport

Liverpooli shet disa aksione te një kompani amerikane

FSG bleu Liverpoolin në tetor të vitit 2010 për më shumë se 300 milionë euro.

Publikuar

nga

Pronarët e Liverpoolit, Fenway Sports Group (FSG) kanë shitur një pjesë të vogël të aksioneve në klub te investitorët amerikanë Dynasty Equity.

Ka pasur spekulime të shumta gjatë 12 muajve të fundit për qëllimet e FSG për Liverpoolin, pas një lajmi që FSG po e konsideron shitjen e plotë të gjigantit anglez.

FSG bleu Liverpoolin në tetor të vitit 2010 për më shumë se 300 milionë euro.

Kuptohet se aksionet e Equity që ka marrë në Liverpool vlerësohet të jetë me vlerë rreth 80-160 milionë £ dhe nuk i jep Dynasty – e cila u themelua nga Jonathon Nelson dhe K Don Cornwell – fjalë në drejtimin e klubit.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Pjesa e parë: Drita në epërsi, tre gola mes Prishtinës dhe Dukagjinit

Prishtina po avancon 2:1 ndaj Dukagjinit.

Publikuar

nga

Ka përfunduar pjesa e parë në dy ndeshjet që po zhvillohen momentalisht në Superligën e Kosovës, ku kemi rezultate interesante.

Pas 45’ minutave lojë të zhvilluara në stadiumin “Fadil Vokrri” të kryeqytetit, Prishtina po avancon 2:1 ndaj Dukagjinit.

Krasniqi kaloi Prishtinën në epërsi 1:0 në minutën e 22’, ndërkaq Dukagjini barazoi me autogolin e Mujës në minutën e 30’. Kur shihej se pjesa e parë do përfundonte me këta dy gola, Prishtina gjen sërish epërsinë, kësaj radhe me autogolin e Basrit në minutën e 45+1’.

Ndërkaq, krahas këtij takimi po luhet edhe ndeshja mes Feronikelit ’74 dhe Dritës, ku kjo e fundit hyn në pushim në epërsi prej 1:0.

Golin e vetëm deri tani e ka shënuar Blerim Krasniqi në minutën e 33’.

Pjesa e parë:

Feronikeli ’74 0:1 Drita

Prishtina 2:1 Dukagjini

Vazhdo të lexosh

Sport

Vdes ish-futbollisti dhe trajneri nga Gjakova, Iliaz Sina

Sina ka qenë udhërrëfyes për futbollistë, trajnerë e gjenerata të futbollit kosovar me dekada.

Publikuar

nga

Ish-futbollisti dhe trajneri i mirënjohur nga Gjakova, Iliaz Sina ka ndërruar jetë.

Sina ka qenë udhërrëfyes për futbollistë, trajnerë e gjenerata të futbollit kosovar me dekada.

Në karrierën e tij, ai ka luajtur për Vëllaznimin, si dhe ka qenë edhe trajner i kësaj skuadre.

Nën udhëheqjen e tij në vitin 1963-1964 KF Vëllaznimi arrin të futet në ligën e atëhershme të përbashkët të republikës jugosllave të Serbisë (gjegjësisht të Kosovës e cila ishte liga e tretë e ish-Jugosllavisë).

Gjithashtu nën udhëheqjen e tij Vëllaznimi arrin të bëhet kampion katër vite radhazi në këtë ligë 1966 -1970.

Ai ka qenë trajner për një periudhë edhe te FC Prishtina (gjeneratat e reja). 

Vazhdo të lexosh

Sport

Girona, lideri i La Ligas që nuk di për humbje

Ajo ka një pikë më shumë se Real Madridi dhe dy më shumë se Barcelona.

Publikuar

nga

Njëri nga kampionatet më të forta të futbollit evropian, ai spanjoll, i njohur si La Liga, po karakterizohet me një befasi e dorës së parë, së paku në këto shtatë xhirot e para të tij.

Është Girona, skuadra që ka befasuar të gjithë. Ajo ende nuk e ka pësuar asnjë humbje, derisa është liderë e tabelës në La Liga dhe ka një pikë më shumë se Real Madridi dhe dy më shumë se Barcelona.

Skuadra “e vogël” e nisi kampionatin me barazim 1-1 me Real Sociedadin, ndeshje pas së cilës erdhën gjashtë fitore radhazi duke mposhtur skuadrat: Getafe, Sevilla, Las Palmas, Granada, Majorka dhe Villareali.

E pikërisht përballja me Real Madridjn e vendit të dytë është sfida e radhës e Gironës që zhvillohet më 30 shtator, ndeshje e cila mund të jap konfirmime të rëndësishme për synimet e Gironas në këtë edicion.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara