Sport

Arsyeja e veçantë pse Breel Embolo i Zvicrës nuk e festoi golin e tij kundër Kamerunit

Gjesti i tij u vlerësua gjerësisht.

Publikuar

Breel Embolo i Zvicrës nuk pranoi të festonte pas golit të tij shumë të rëndësishëm kundër Kamerunit në ndeshjen e tyre hapëse të enjten.

Ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes kundër Kamerunit dhe ndihmoi ekipin e tij të shënonte një fitore të lehtë 1-0 në takimin e tyre të parë në grupin G të Kupës së Botës FIFA 2022 në stadiumin Al Janoub, Al-Wakrah.

Në fillim të pjesës së dytë, Zvicra pati një shans të madh për të shënuar kur një pasim solid shkoi për Breel Embolon. Ai nuk gaboi dhe e goditi fort topin duke shënuar gol në minutën e 48-të, përcjell UBT News.

Megjithatë, Embolo nuk e festoi golin pasi kishte lindur në Kamerun. Gjesti i Embolos u vlerësua gjerësisht për mirësjelljen dhe zotërinë e tij./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Këta janë dy lojtarët që kërcënuan me largim nga Tottenhami për shkak të Contes

Romero dhe Richarlison po e konsideronin të ardhmen e tyre në skuadrën angleze.

Publikuar

nga

Cristian Romero dhe Richarlison e kishin menduar largimin nga Tottenhami nëse Antonio Conte do të kishte qëndruar në klub, raportojnë mediat argjentinase.

Conte sulmoi lojtarët e tij të pas barazimit të tyre 3-3 me Southamptonin, duke i quajtur ata egoistë dhe i akuzoi se nuk donin të luanin nën presion.

Hierarkia e Tottenhamit përfundimisht vendosi ta shkarkojë Conten nga posti i trajnerit derisa në njoftim u tha se kjo u bë me “pëlqim të ndërsjellë”.

Shenjat e fërkimit mes skuadrës së Tottenhamit dhe Contes ishin të dukshme këtë muaj, me Richarlison që kritikoi hapur 53-vjeçarin në pas eliminimit të tyre nga Liga e Kampionëve ndaj Milanit.

Dhe tani, gazetari argjentinas Gaston Edul , i cili ka një marrëdhënie të ngushtë me disa lojtarë në kombëtare, ka zbuluar se Romero dhe Richarlison po e konsideronin të ardhmen e tyre në skuadrën angleze nëse hierarkia e klubit do të kishte zgjedhur të mbante Conten për pjesën e mbetur të vitit. sezoni.

“Marrëdhënia e Contes me skuadrën ishte shumë e keqe, është e panevojshme të thuhet, është diçka që mund ta shohim në fjalët e tij”, tha Edul për TyC Sports.

“Disa lojtarë kishin dhënë ultimatum në rast se ai vazhdonte. Tani këndvështrimi i Tottenhamit ka ndryshuar”.

I pyetur nëse Romero ishte një nga lojtarët që dha ultimatumin, Edul shtoi: “Po, e them këtë sepse mund ta themi, në fakt kemi pritur ta themi. Cristian Romero po rimendonte për qëndrimin e tij në klub nëse Conte do të mbetej. Siç e kuptoj, e njëjta gjë ndodhi me Richarlison. Sepse i ka trajtuar shumë keq, jo vetëm ballë për ballë apo në ambiente private por edhe publikisht”, shtoi ai. 

Vazhdo të lexosh

Sport

Refuzoni vizat e tenistëve rusë, Ukraina i kërkon Mbretërisë së Bashkuar

Kuleba i kërkoi Mbretërisë së Bashkuar të refuzojë vizat për sportistët për të hyrë në vend.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm i Ukrainës e ka cilësuar “imoral” vendimin e Wimbledon për të lejuar lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë.

Dmytro Kuleba i kërkoi Mbretërisë së Bashkuar të refuzojë vizat për sportistët për të hyrë në vend.

“A e ka pushuar Rusia agresionin apo mizoritë e saj? Jo, është thjesht se Wimbledon vendosi të strehojë dy bashkëpunëtorë krimi”, tha Kuleba në një deklaratë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Xavi e konfirmon se Barça po punon për ta rikthyer Messin

Xavi tha se ai dëshiron që Messi të rikthehet, por se kjo gjë nuk varet nga ai.

Publikuar

nga

Sot u bë e ditur nga zëvendës-presidenti i Barcelonës, Rafa Yuste se gjiganti katalunas ka filluar kontaktet me kampin e Lionel Messit për ta rikthyer ikonën argjentinase në “Camp Nou”.

Messi u largua nga Barcelona në vitin 2021, pasi që klubi nuk ishte në gjendje t’ia rinovonte kontratën për shkak të probleme financiare.

Tani, Barça në krye me presidentin, Joan Laporta po mundohet që ta rikthej Messin në klub, dhe pas Rafa Yustes, lajmin e ka konfirmuar edhe trajneri i skuadrës, Xavi.

Xavi tha se ai dëshiron që Messi të rikthehet, por se kjo gjë nuk varet nga ai por nëse ylli argjentinas dëshiron që të rikthehet në “Camp Nou”.

“Do të dëshiroja që Leo Messi të rikthehet. Është një temë për të cilën ne jemi duke punuar, por kjo gjë nuk varet vetëm nga unë. Varet nga lumturia e Messit dhe nëse ai dëshiron që të rikthehet”, tha Xavi.

“Nuk është koha e duhur që të flasim për këtë gjë, por unë do të isha i pari që do të jem tejet i lumtur”, shtoi më tej Xavi.

Vazhdo të lexosh

Sport

Skandal nga Federata Franceze e Futbollit, nuk lejon ndalimin e lojës gjatë iftarit

FFF gjithashtu ka bërë të ditur që do të ketë sanksione për secilin që nuk i bindet këtij rregulli.

Publikuar

nga

Në një email drejt gjyqtarëve, Komisioni Federal i Referëve (CFA) i Federatës Franceze të Futbollit (FFF) ka thënë se është e ndaluar që të pezullohet ndeshja për t’i lejuar lojtarët që të bëjnë iftar gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

Në këtë muaj të Ramazanit, Federata Franceze e Futbollit nuk lejon një ndërprerje të shkurtër të një ndeshjeje për prishjen e agjërimit.

Organi, përmes Komisionit Federal të Referëve (CFA) të drejtuar nga Eric Borghini, u dërgoi një email gjyqtarëve në këtë kuptim, duke kujtuar parimin e neutralitetit të futbollit në vendet ku aplikohet.

“Është vënë në dijeni të Federatës për ndërprerjet e ndeshjeve pas prishjes së agjërimit të Ramazanit. Këto ndërprerje nuk respektojnë dispozitat e Statutit të FFF. Federata dhe organet e saj të decentralizuara, si organe të cilëve u është besuar një mision shërbimi publik i deleguar nga shteti, mbrojnë vlerat themelore të Republikës Franceze dhe duhet të zbatojnë mjetet për të parandaluar çdo diskriminim apo sulm ndaj dinjitetit të një personi, në veçanti të bindjeve të tij politike dhe fetare”, shkruante në emailin e FFF-së.

FFF gjithashtu ka bërë të ditur që do të ketë sanksione për secilin që nuk i bindet këtij rregulli.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara