Internet

Apple, Meta dhe Google do të hetohen nga BE

Hetime të tilla po ndodhin në kontekstin e Aktit të Tregjeve Dixhitale (DMA) të BE-së.

Publikuar

Në një zhvillim të papritur, Bashkimi Evropian ka njoftuar hetimet e tyre ndaj disa nga firmat më të mëdha të teknologjisë në botë, duke përfshirë Meta, Apple dhe Alphabet, për dyshime për praktika jo konkurruese, shkruan BBC.

Hetime të tilla po ndodhin në kontekstin e Aktit të Tregjeve Dixhitale (DMA) të BE-së, një ligj i prezantuar në vitin 2022 për të mbrojtur konkurrencën në ambientin dixhital. Nëse gjen shkelje, këto kompani mund të përballen me gjoba të mëdha, deri në 10% të xhiros së tyre vjetore.

Zyrtarët e BE-së, si Margrethe Vestager dhe Thierry Breton, kanë njoftuar zyrtarisht hetimet, duke treguar qëndrueshmërinë e tyre ndaj sundimit të ligjit në sektorin dixhital. Këto hetime vijnë në kohën e një tjetër tensioni të madh ndërkombëtar, me Shtetet e Bashkuara që po akuzojnë gjigantët e teknologjisë për monopolizim dhe shkelje të ligjeve të konkurrencës.

Kompanitë e përfshira janë të detyruara të bashkëpunojnë plotësisht gjatë hetimit, dhe kanë bërë të ditur se janë të gatshme të respektojnë ligjin dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive.  Hulumtimet kryesisht përqendrohen në mënyrën se si këto kompani trajtojnë aplikacionet e treta dhe përdoruesit, me fokus në aspektet si komunikimi i lirë dhe zgjedhjet e përdoruesve.

Hetimi i BE-së pritet të zgjasë rreth një vit, por pritet të ndezë një debat të gjatë dhe të tensionuar rreth qasjes së këtyre kompanive në tregun dixhital.

BE ka njoftuar hetime të veçanta ndaj pesë kompanive teknologjike të mëdha për shkelje të mundshme të ligjeve të konkurrencës në ambientin dixhital. Shefi antitrust i BE-së, Margrethe Vestager, dhe kreu i industrisë, Thierry Breton, kanë njoftuar hetimet të hënën. Këto kompani, përfshirë Alphabet, Apple, Meta (Facebook), Amazon, Microsoft dhe ByteDance, po hetohen për të kuptuar nëse kanë praktikuar politika jo konkurruese. Megjithëse këto kompani nuk janë me bazë në Evropë, BE ka të drejtën të hetojë dhe të ndërhyjë në këto çështje për shkak të ndikimit të tyre global në tregun dixhital.

Hulumtimet po përballen me pyetje përpara kryerjes së raporteve të tyre të pajtueshmërisë, me fokus në aspekte të tilla si komunikimi i lirë i aplikacioneve me përdoruesit dhe siguria e të dhënave personale. BE gjithashtu po heton nëse kompanitë po favorizojnë produktet dhe shërbimet e tyre në kërkimet online. Hetimet pritet të zgjasin rreth një vit dhe janë të përqendruara në mbrojtjen e interesave të konsumatorëve dhe hapjen e tregjeve të kontestueshme në Evropë.

Ndërkohë, kjo veprimtari e BE-së vjen në një kohë kur tensionet ndërkombëtare rriten, me akuzat e Shteteve të Bashkuara për monopolizim të tregut të smartfonëve dhe gjobën e fundit të BE-së për Apple për shkelje të ligjeve të konkurrencës mbi transmetimin e muzikës.

Hetimet janë pjesë e përpjekjeve të BE-së për të siguruar që tregjet dixhitale të jenë të hapura dhe të kontestueshme, duke mbrojtur kështu konsumatorët dhe duke adresuar çështje të rëndësishme ligjore në industrinë e teknologjisë./UBTNews/

Internet

Është aprovuar nga senati amerikan projektligji për ndalimin ose shitjen e TikTok-ut

Si pasojë e shqetësimeve të mëdha në mesin e ligjvënësve amerikanë se Kina mund të ketë qasje në të dhënat e qytetarëve amerikanë apo dhe t’i vëzhgojë ata përmes këtij aplikacioni.

Publikuar

nga

Senati amerikan e ka kaluar këtë të marte një projektligj i cili do të ndalojë TikTok-un në SHBA nëse pronari i saj, firma kineze ByteDance, nuk e shet brenda një viti.

Si pasojë e shqetësimeve të mëdha në mesin e ligjvënësve amerikanë se Kina mund të ketë qasje në të dhënat e qytetarëve amerikanë apo dhe t’i vëzhgojë ata përmes këtij aplikacioni, projektligji u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së të shtunën dhe presidenti amerikan, Joe Biden, tha se do ta nënshkruajë atë të mërkurën, për ta bërë ligj.

“Për shumë vite ne e kemi lejuar partinë komuniste të Kinës të ketë kontroll mbi njërin prej aplikacioneve më të njohura në Amerikë”, tha republikani Marco Rubio nga Komiteti i Inteligjencës.

“Ligji i ri do t’i kërkojë pronarit kinez ta shesë aplikacionin. Ky është vendim i mirë për Amerikën”, shtoi ai.

Beteja katërvjeçare për TikTok-un, i cili përdoret nga 170 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara, është vetëm njëri prej shumë fronteve në luftën e internetit dhe teknologjisë mes Uashingtonit dhe Pekini.

Apple tha se Pekini ka urdhëruar t’i largonte platformat e Meta-s, WhatsApp dhe Threads, nga dyqani i saj i aplikacioneve në Kinë, për shkak të shqetësimeve rreth sigurisë kombëtare.

Ndërsa TikTok pritet ta sfidojë këtë projektligj përmes Amendamentit të Parë, dhe përdoruesit e TikTok-ut pritet të ndërmarrin veprime ligjore gjithashtu. Një gjykatës në Montana e parandaloi ndalimin e TikTok-ut në këtë shtet, duke u thirrur në lirinë e shprehjes.

Megjithatë dhe në vitin 2020, ish-presidenti amerikan, Donald Trump, u përpoq ta ndalojë platformën e rrjetit social përmes një urdhri ekzekutiv. Ai urdhër u shfuqizua më vonë nga gjykatat, pas padisë nga TikTok.

Administrata Trump ndërmjetësoi gjithashtu një marrëveshje më 2020, sipas të cilës korporatat amerikane Oracle dhe Walmart, do të siguronin aksione të mëdha në TikTok mbi baza të sigurisë kombëtare. Por, shitja e aksioneve nuk ndodhi asnjëherë për një numër arsyesh, ndër to Kina, e cila vendosi kontrolle më të rrepta të eksportit për ofruesit e vet të teknologjisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

TikTok paralajmëron SHBA-në: Ndalimi i mundshëm i TikTok-ut “shkelje e fjalës së lirë”

Gjatë muajve të fundit zyrtarët amerikanë kanë shprehur alarmin për popullaritetin e TikTok te të rinjtë.

Publikuar

nga

TikTok thotë se ndalimi i mundshëm i aplikacionit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të konsiderohet “shkelje e fjalës së lirë” të 170 milionë amerikanëve.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi të shtunën për të ndaluar TikTok-un nëse pronari i aplikacionit nuk i ndërpret lidhjet me Kinën.

Legjislacioni është pjesë e një pakete të politikës së jashtme të SHBA-së, ku mes tjerash përfshihej ndihma për Ukrainën dhe mund të bëhet ligj që në fillim të javës së ardhshme.

Gjatë muajve të fundit zyrtarët amerikanë kanë shprehur alarmin për popullaritetin e TikTok te të rinjtë. Ata pretendojnë se pronari i TikTok, Bytedance, është i nënshtruar ndaj Pekinit – akuza që ai i ka mohuar vazhdimisht./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

​Google pushon 28 punonjës për protesta kundër kontratës së kompanisë me Izraelin

“Sjelljet e tilla nuk kanë vend në vendin tonë të punës dhe ne nuk do ta tolerojmë atë”, thuhet në deklaratë.

Publikuar

nga

Google pushoi 28 punonjës për përfshirjen e tyre në një protestë 10-orëshe në dy nga zyrat e gjigantit të teknologjisë në Kaliforni dhe New York City, për protesta ndaj lidhjeve të kompanisë me Izraelin.

Në përgjigje të protestave të së martës të udhëhequr nga një grup i quajtur No Tech For Apartheid kundër Projektit Nimbus, një kontratë “cloud” 1.2 miliardë dollarësh me Izraelin, Google të mërkurën shkarkoi 28 punonjës të akuzuar për pjesëmarrje në protesta.

Chris Rackow, kreu i sigurisë globale i Google, theksoi politikën e tolerancës zero të kompanisë ndaj sjelljes së protestuesve në një mesazh dërguar të gjithë punonjësve që qarkulloi gjithashtu në mediat sociale.

“Sjelljet e tilla nuk kanë vend në vendin tonë të punës dhe ne nuk do ta tolerojmë atë”, thuhet në deklaratë.

“Pas hetimit, sot ne ndërpremë punësimin e njëzet e tetë punonjësve që u gjetën të përfshirë. Ne do të vazhdojmë të hetojmë dhe të marrim masa sipas nevojës”, shtoi ai.

Rreth 10 orë pas protestave, policia arrestoi grupe punonjësish në New York dhe Kaliforni, raportoi grupi në X.

Pushimet, të cilat ndodhën vetëm disa orë pasi nëntë punonjës u arrestuan nga policia gjatë protestave kanë nxitur një valë polemikash brenda kompanisë dhe më gjerë./AA/

Vazhdo të lexosh

Internet

Gjykata braziliane urdhëron hetimin e Elon Muskut mes dezinformatave në X

Kjo pasi Musk tha se do të kundërshtojë një urdhër të gjykatës përmes së cilit kërkohet të hiqen llogaritë në X të cilat akuzohen për përhapje të dezinformatave. 

Publikuar

nga

Një gjykatë në Brazil ka nisur hetimet ndaj Elon Muskut për pengim të drejtësisë pasi manjati i teknologjisë tha se do të kundërshtojë një urdhër të gjykatës përmes së cilit kërkohet të hiqen llogaritë në X të cilat akuzohen për përhapje të dezinformatave. 

Sipas vendimit, gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Alexandre de Moraes tha se hetimi do të shqyrtojë nëse Musk, i cili zotëron X, është i përfshirë në pengim, organizatë kriminale dhe nxitje.

“Sjellja flagrante e pengimit të drejtësisë braziliane, nxitja e krimit, kërcënimi publik i mosbindjes ndaj urdhrave të gjykatës dhe mungesa e bashkëpunimit në të ardhmen nga platforma janë fakte që nuk respektojnë sovranitetin e Brazilit”, shkroi de Moraes, duke urdhëruar X të “përmbahet nga mosbindja ndaj urdhrave gjyqësorë, përfshirë edhe riaktivizimin e një llogarie që Gjykata e Lartë urdhëroi bllokimin”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara