Lajmet

A ndikon vlerësimi i punëtorëve në performancën e tyre?

Ju mund të krijoni një kulturë që e shtyn stafin ta bëj më të mirën e tyre.

Publikuar

Të dish se si të tregosh vlerësim për punonjësit tuaj në mënyrë efektive mund të rrisë besnikërinë, angazhimin dhe mbajtjen e stafit. Duke shprehur mirënjohjen tuaj dhe duke shpërblyer performancën e shkëlqyer, ju krijoni një kulturë që e shtyn stafin ta bëj më të mirën e tyre.

Shpërblimi i punonjësve tuaj mund të përfshijë gjithçka, nga shkrimi i një shënimi deri te ofrimi i bonuseve financiare. Veprime të vogla mund të ndikojnë pozitivisht në produktivitetin, komunitetin dhe angazhimin e punonjësve. Akademi Pune sjellë disa udhëzime…

Bazat se si të tregoni vlerësim për anëtarët e ekipit

Mënyrat për të treguar vlerësimin e punonjësve mund të rezultojnë në benifite mbresëlënëse për organizatën tuaj. Këto janë disa nga avantazhet më të dukshme për vlerësimin e punëtorëve.

Morali i rritur: Kur punonjësit vlerësohen për punën e tyre të palodhur, ata ndihen të vlerësuar personalisht – gjë ndikon që ata të jenë më entuziastë në punën që e bëjnë. Rritja e moralit, nga ana tjetër, rrit gjasat që punëtorët të mbeten me kompaninë tuaj derisa fitojnë përvojë në karrierë.

Përmirësimi i angazhimit: Një sistem i punës që shpreh vazhdimisht mirënjohje për punën e punonjësve i stimulon punonjësit e kompanisë që të bëjnë më të mirën e tyre, gjë që çon në rritjen e angazhimit në punë. Kur punëtorët ndihen sikur janë pjesë e vërtetë e kulturës së kompanisë/organizatës, ata zhvillojnë një ndjenjë më të madhe të lidhjes me kompaninë – një faktor tjetër që ndikon që punëtorët të rrinë më gjatë në një kompani.

Performancë më e mirë: Kur punonjësit besojnë se do të marrin vlerësim për punën e mirë, ata performojnë më mirë dhe rrisin nivelet e produktivitetit. Kjo, nga ana tjetër, mund të kontribuojë në rezultate më të mira dhe rritje të biznesit.

Mënyrat më të mira për të treguar vlerësimin e punonjësve:

Mënyra më e përshtatshme për të shprehur mirënjohje punonjësit tuaj për punën e mirë është t’ia shprehni vlerësimin për punën e madhe në një projekt, para se të kaloni në angazhimet për projektin tjetër. Për shembull, ju mund t’i përgëzoni punonjësit për udhëheqjen me sukses të një takimi të rëndësishëm ose për përfundimin e një projekti të madh në kohë dhe pa buxhet, thjesht duke u ndalur pranë tavolinave të tyre (ose duke ua bërë një telefonatë, nëse nuk ndodheni në zyre).

Shkruani një shënim falënderimi

Kur nuk mund të tregoni vlerësimin tuaj menjëherë ose kur arritja është aq e madhe sa që meriton më shumë se një “urim” të shpejtë, shprehni mirënjohjen tuaj me shkrim. Shpenzoni kohë për të shkruar një shënim personal ose një email që përcjell vlerësimin tuaj të vërtetë, duke përfshirë mirënjohjen për punën e tyre të palodhur rritjen e tyre profesionale. Email-i është opsioni më i shpejtë, por një shënim i shkruar e bën falënderimin më personal.

Falënderoni ekipin tuaj publikisht

Derisa shumë njerëz vlerësojnë shprehjet personale kur i vlerësoni, është gjithashtu e rëndësishme që publikusht të shprehni mirënjohjen për ekipin tuaj, veçanërisht kur ekipi juaj ka arritur diçka të rëndësishme. Për t’i falënderuar punonjësit publikisht, thoni disa fjalë për arritjet e tyre në takimin tuaj javor të departamentit ose takimin tuaj mujor të stafit. Ju gjithashtu mund të përfshini një shënim urimi në buletinin tuaj të brendshëm.

Bëni festat traditë

Nëse punonjësit tuaj kontribuojnë rregullisht me performancë të shkëlqyer, shpërbleni ata rregullisht. Krijoni një traditë që të gjithë mund ta presin me padurim, të tilla si një ngjarje sociale në fund të çdo muaji. Për shembull, mendoni për drekë me pica të premten pasdite ose një dalje të sponsorizuar nga kompania nëse të gjithë i përmbushin qëllimet e tyre të shitjes. Përveç shfaqjes së vlerësimit për punonjësit tuaj, ju gjithashtu mund të forconi lidhjet e ekipit dhe të përforconi një mjedis pozitiv pune në baza të rregullta.

Injoroni gabimet e vogla

Ndonjëherë mënyra më e mirë për të treguar vlerësim është t’u jepni punonjësve tuaj liri veprimi kur ata kanë nevojë. Nëse ata bëjnë gabime të vogla, të tilla si humbja e një afati projekti për disa orë ose neglizhimi i një detyre të vogël, lejojini të provojnë përsëri në vend që t’i qortoni. Marrja e këtij takti tregon se ju e vlerësoni punën e tyre të palodhur dhe se u besoni atyre që të bëjnë më të mirën, pasi edhe anëtarët më të mirë të ekipit tuaj do të rrëshqasin herë pas here.

Jepni një nxitje financiare

Për të inkurajuar punonjësit që të bëjnë më të mirën, merrni parasysh ofrimin e kompensimit monetar shtesë, siç është një program bonus. Ju mund të filloni me karta dhuratë në dyqanet lokale ose në kafene. Për të shprehur mirënjohje për arritjet më të mëdha, ofroni shpërblime tremujore, vjetore ose të bazuara në projekte për anëtarët e ekipit që arrijnë qëllimet e paracaktuara ose japin kontributet më të konsiderueshme.

Ofroni kohë shtesë pushimi

Edhe pse shumica e punonjësve vlerësojnë shpërblimet financiare, shumë të tjerë vlerësojnë gjithashtu shpërblime të paprekshme, siç është pushimi shtesë. Konsideroni t’u jepni punonjësve me performancë të lartë një pasdite pushim çdo muaj, ose lejoni anëtarët e përzgjedhur të ekipit të miratojnë një orar fleksibël gjatë një periudhe kohore të caktuar. Ju gjithashtu mund të tregoni mirënjohjen tuaj duke i lejuar punonjësit të punojnë nga distanca, gjë që është një përfitim që njerëzit në shumicën e industrive e vlerësojnë shumë.

Blini drekë për ekipin tuaj

Kur dëshironi të përmirësoni moralin e ekipit dhe të tregoni vlerësim për punonjësit tuaj në të njëjtën kohë, blini të gjithëve mëngjes, drekë ose kafe. Porositni në zyrën tuaj për të kursyer kohë ose për ta bërë rastin vërtet të veçantë duke i marrë të gjithë jashtë për një vakt. Si një shpërblim shtesë, merrni parasysh t’u kërkoni interpretuesve më të mirë të ekipit tuaj që të zgjedhin vendin.

Promovoni shëndetin dhe mirëqenien

Sigurohuni që punonjësit tuaj të kenë mundësinë të kujdesen për nevojat e tyre të shëndetit fizik dhe mendor. Ju mund t’i mbështesni këto iniciativa me stimuj të tillë si ushqime të shëndetshme në dhomën e pushimit, sfida të ushtrimeve në baza javore ose mujore, apo edhe një program që lejon ditë të shëndetit mendor sipas nevojës./AkademiPune

Lajmet

​Vrasja e gruas në Ferizaj, Aliu: Dorasit t’i shqiptohet dënimi i merituar

Në llogarinë e tij në Facebook, ai tha se janë të tronditur nga ky lajm, teksa ka treguar se i plagosuri është vëllai i viktimës.

Publikuar

nga

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka reaguar pas rastit të rëndë në këtë komunë, ku mbeti e vrarë një grua. Në llogarinë e tij në Facebook, ai tha se janë të tronditur nga ky lajm, teksa ka treguar se i plagosuri është vëllai i viktimës.

“Të tronditur thellë, morëm lajmin se pak minuta më parë, një bashkëqytetare e jonë është qëlluar për vdekje nga ish bashkëshorti i saj derisa dorasi ka plagosur edhe vëllain e viktimës. Viktima dhe dorasi po merrnin shërbime pranë Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj, derisa dorasi ka shtënë mbi viktimën dhe vëllain e saj si dhe ka kërcënuar me armë edhe punonjësen e këtij institucioni”, ka shkruar ai në Facebook.

Aliu gjithashtu bëri thirrje për institucionet e drejtësisë që t’i japin dënimin e merituar dorasit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​“Zëri juaj është i çmuar”, Macron vlerëson rolin e Ramës në dialogun Kosovë-Serbi

Ai tha se normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është i nevojshëm për sigurinë e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Publikuar

nga

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka përgëzuar Shqipërinë për ecurinë drejt integrimit në BE gjatë konferencës për shtyp që mbajti me kryeministrin Edi Rama, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Paris.

Në adresimin e tij për media, Macron përsëriti angazhimin e Francës në favor të angazhimit evropian të Shqipërisë dhe më gjerë të lëvizjes për Ballkanin Perëndimor.

“Ju e dini se mund të keni besim tek vendosmëria ime për t’i intensifikuar edhe më shumë. Dua të përsëris angazhimin e Francës në favor të anëtarësimit të vendit në BE dhe të lëvizjes që ne kemi për Ballkanin Perëndimor.Siç e nënvizova para 6 muajve në Tiranë këtu bëhet fjalë vetëm për bashkimin e Europës për ta bërë më të fortë, më sovrane në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës, por gjithashtu përballë kërcënimeve dhe sfidave të përbashkëta. Është gjithashtu një premtim paqeje për të gjithë rajonin”, tha Macron.

Ndërkaq duke folur për rolin e Shqipërisë në dialogun Kosovë-Serbi, presidenti francez e vlerësoi lartë rolin e Tiranës zyrtare, duke thënë se zëri i saj është i çmuar. Ai tha se normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është i nevojshëm për sigurinë e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

“Në të gjitha çështjet rajonale është i nevojshëm normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ku zëri juaj është i çmuar. Shkëmbimet tona të sotme do të lejojnë të vazhdojmë në këtë rrugë dhe të bëjmë bilancin e kantiereve që kemi hapur së bashku për të forcuar partneritetin tonë të cmuar në të gjitha fushat dhe të gjitha këto kantiere kanë avancuar dhe gëzohem për nënshkrimin pas pak të një marrëveshje ndër-qeveritare që do t’i jap një impuls të ri bashkëpunimit tonë”, tha ai.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Gjermania i kërkon Iranit të mos ndërmarrë veprime ushtarake kundër Izraelit

Kancelari Scholz tha se qeveria gjermane ka biseduar me aleatët e saj perëndimorë, si dhe partnerët e saj në rajon, për të parandaluar një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme.

Publikuar

nga

Kancelari gjerman Olaf Scholz shprehu të premten shqetësimin për përshkallëzimin e mundshëm në Lindjen e Mesme dhe i kërkoi Iranit të mos ndërmarrë veprime ushtarake kundër Izraelit.

“Ne po i marrim shumë seriozisht rreziqet që po shfaqen atje në lidhje me veprimet e mundshme nga Irani”, tha Scholz në një konferencë shtypi në Berlin, mes raporteve të mediave që pretendonin se Irani mund të hakmerret kundër Izraelit brenda 24 deri në 48 orëve të ardhshme.

Kancelari Scholz tha se qeveria gjermane ka biseduar me aleatët e saj perëndimorë, si dhe partnerët e saj në rajon, për të parandaluar një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme.

“Si unë, edhe ministri i jashtëm dhe e gjithë qeveria, kemi bërë gjithçka që është e mundur, si shumë nga partnerët tanë, për të dërguar mesazhet e duhura dhe për ta bërë të qartë se nuk duhet të ketë ndonjë aktivitet të tillë ushtarak atje”, u tha ai gazetarëve.

Izraeli është në gatishmëri të lartë mes frikës për një sulm të mundshëm iranian si hakmarrje për një sulm të supozuar izraelit në Konsullatën iraniane në Damask më 1 prill.

Të paktën shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit u vranë në sulm, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë.

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, kërcënoi të mërkurën se ushtria e vendit të tij do të godasë Iranin drejtpërdrejt nëse Teherani fillon një sulm nga territori i tij kundër Izraelit.

Përshkallëzimi vjen ndërsa Izraeli vazhdon të kryejë një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar në fillim të tetorit nga Hamasi, i cili vrau rreth 1200 njerëz.

Më shumë se 33.600 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza dhe mbi 76.000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe zhvendosjes./AA

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IKSHPK: Rriten rastet me kollën e mirë

Më 29 mars, ky institut kishte raportuar për tetë raste të regjistruara me kollën e mirë.

Publikuar

nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha se ka regjistruar raste të reja me sëmundjen ngjitëse të kollës së mirë, apo siç njihet ndryshe edhe si pertussis.

“Gjatë vitit 2024, IKSHPK ka regjistruar 14 raste të konfirmuara me laborator të pertussisit, kryesisht te moshat e reja, që paraqet një rritje të lehtë krahasuar me vitet paraprake”, u tha në njoftim.

Më 29 mars, ky institut kishte raportuar për tetë raste të regjistruara me kollën e mirë.

“Kjo sëmundje ngjitëse mund të shfaqet në çdo moshë, por më shpesh i prek fëmijët dhe adoleshentët. Më të rrezikuar janë fëmijët nën moshën 1-vjeçare”, tha IKSHPK-ja.

Kjo sëmundje, që shkaktohet nga bakteri bordetella pertussis, përhapet lehtësisht nga personi në person përmes spërklave nga kollitja ose teshtitja e personit të infektuar.

Sipas IKSHP-së, simptomat zakonisht shfaqen shtatë deri në dhjetë ditë pas infektimit, por mund të shfaqen edhe deri në 21 ditë më vonë. Simptomat janë të ngjashme me ftohjen e zakonshme, përfshirë teshtitjen, rrjedhjen e hundës, temperaturë të ulët dhe një kollë të lehtë.

Sipas IKSHPK-së, mënyra më e mirë e parandalimit të kësaj sëmundjeje është vaksinimi, duke u bërë thirrje prindërve të vaksinojnë fëmijët dhe foshnjat për këtë sëmundje ngjitëse./REL

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara