Sport

​200 milionë për transformimin rrënjësor të infrastrukturës së futbollit

Ai ka thënë se tashmë ka nisur rindërtimi i tërësishëm i fushës së stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë, teksa punimet vazhdojnë në stadiumin olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë.

Publikuar

Kryeministri Albin Kurti ka folur rreth zhvillimit të infrastrukturës së sportit në Kosovë, përfshirë edhe ndërtimin e stadiumit nacional. Ai ka thënë se tashmë ka nisur rindërtimi i tërësishëm i fushës së stadiumit “Fadil Vokrri” në Prishtinë, teksa punimet vazhdojnë në stadiumin olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë.

“Për përfundimin e punimeve në stadiumin e qytetit të Gjakovës kemi zotuar 9 milionë euro. Po hartohen projektet për renovimin e stadiumit të Pejës dhe ndërtimin e stadiumit të ri të Ferizajt. Për stadiumin e Gjilanit po zhvillohen procedurat e prokurimit për zbatimin e punimeve, ndërsa shumë shpejt nisim procedurat për fazën e fundit të punimeve në stadiumin “Përparim Thaçi” në Prizren”, ka shkruar Kurti në Facebook.

Punimet janë duke vazhduar edhe në stadiumet e Malishevës e Shtimes, si dhe në fushat ndihmëse në Bërnicë, Gjilan, Raushiq, Studençan, Komoran dhe Kllokot, teksa janë shpallur procedurat për hartim të projekteve për stadiumet e reja të Suharekës dhe Rahovecit.

Pjesë e planit pesëvjeçar për zhvillimin e infrastrukturës së fushave sportive të futbollit janë edhe renovimi i stadiumeve në Vushtrri, Kamenicë, Mitrovicë (“Riza Lushta”), Podujevë dhe Drenas.

“Vlera totale e investimeve në infrastrukturën e futbollit është afër 200 milionë euro, teksa gjatë këtij viti do të nisin procedurat për stadiumin nacional të Kosovës”, ka thënë Kurti.

Plani pesëvjeçar për infrastrukturën e futbollit është dakordim mes Qeverisë, komunave dhe Federatës së Futbollit të Kosovës dhe i njëjti i është prezantuar dhe ka marrë mbështetjen e FIFA-s dhe UEFA-s.

Sport

Mësohet vendi se ku do të zhvillohet finalja e Kupës së Kosovës në futboll

Publikuar

nga

Finalja e madhe e Kupës së Kosovës në futboll po afron, ku kanë mbetur më pak se një javë deri te zhvillimi i saj.

Të mërkurën e 22 majit Ballkani do të përballet me Prishtinën për trofeun e Kupës së Kosovës, teksa tanimë është mësuar edhe vendi se ku do të luhet ndeshja.

Stadiumi “Rexhep Rexhepi” do të jetë nikoqir i kësaj finaleje mes dy finalistëve, Ballkanit dhe Prishtinës.

Ndeshja pritet të zhvillohet me fillim nga ora 15:00.

Fituesi i Kupës së Kosovës kualifikohet për kompeticionin UEFA Europa League në sezonin e ardhshëm, 2024/2025./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Për 90 vite në Cyrih, FIFA mund ta ndryshojë vendin e selisë qendrore

Publikuar

nga

Shoqata botërore e futbollit FIFA ka krijuar kushte formale për një lamtumirë teorike në selinë e saj në Cyrih. Kongresi i shoqatës botërore miratoi një ndryshim në statut të premten në Bangkok. Aty thuhet se selia është në Cyrih derisa Kongresi të marrë një vendim tjetër. Nuk ka pasur një kufizim të tillë deri më tani. FIFA ka selinë në Cyrih që nga viti 1932.

“Ka shumë organizata sportive dhe ndërkombëtare me bazë në Gjenevë dhe Lozanë, por derisa anëtarët tanë të vendosin ndryshe, Zyrihu mbetet selia jonë,” tha një zëdhënës i agjencisë gjermane të shtypit. “Në fakt, ne aktualisht po shqyrtojmë hapjen e degëve diku tjetër në Zvicër dhe kështu të zgjerojmë praninë tonë në vend”, ka shtuar ai.

FIFA kohët e fundit ka hapur gjithnjë e më shumë zyra në vende të tjera, përfshirë Parisin. Departamenti juridik është i vendosur në Florida. “Meqenëse ne jemi një organ global qeverisës, është e vetëkuptueshme që ne kemi zyra në mbarë botën, duke përfshirë në Miami, Paris dhe Xhakarta”, tha një zëdhënës i FIFA-së.

Vazhdo të lexosh

Sport

Kthesë e madhe te Barça, Laporta do ta shkarkojë Xavin

Publikuar

nga

Kthesë e re në skenar te Barça. Siç raportohet  dhe konfirmohet se presidenti i klubit, Joan Laporta, ka vendosur që Xavi Hernández të mos vazhdojë në pankinën e Barçës sezonin e ardhshëm . Vendimi, i cili ndoshta nuk do të zyrtarizohet deri pas ndeshjes kundër Rayo Vallecano nëse skuadra arrin objektivin minimal për të qenë e dyta në Ligë, është marrë nga presidenti këtë të enjte pas konferencës për shtyp të Xavi Hernández para ndeshjes kundër Almerias.

Laporta, i cili tashmë ka shfaqur zemërimin e tij me skuadrën pas humbjes ndaj Girona në Montilivi, nuk i kanë pëlqyer fjalët e Xavi-t, në të cilat ai deklaroi se do të ishte shumë e vështirë për të konkurruar sezonin e ardhshëm me Real Madridin dhe klubet e tjera evropiane për shkak të vështirësive ekonomike. nëpër të cilat po kalon klubi.

Xavi kërkoi ndryshime në skuadër për të shmangur gabimet e këtij sezoni, por ai paralajmëroi tifozët se klubi nuk ishte në gjendje të nënshkruante me lojtarët që donte, siç mund të bënte vite më parë.

Këto fjalë shkaktuan zhgënjim të thellë te presidenti, i cili shumë i inatosur nuk udhëtoi për në Almeria dhe as drejtori sportiv, Deco. Laporta, i zemëruar dhe i zhgënjyer dhe pasi foli me anëtarët e komisionit të sportit dhe gjithashtu dëgjoi disa nga drejtorët e tij, vendosi të rikthehej në marrëveshjen që nënshkroi me Xavin më 24 prill, me të cilën njeriu nga Terrassa hoqi dorë nga njoftimi i tij se ai do të largohej nga pankina më 30 qershor dhe do të vazhdonte si trajner i Barçës sezonin e ardhshëm.

Pikërisht fakti që Laporta nuk udhëtoi për në Almería vuri të gjitha alarmet në Barcelonë, ndonëse Xavi, pasi fitoi ndeshjen ndaj skuadrës së Pepe Mel, shpjegoi se askush nga klubi nuk i ishte afruar për të folur për të ardhmen e tij apo deklaratat e tij.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Brazili organizon Botërorin e femrave 2027

Publikuar

nga

Brazili është emëruar nikoqir i Kupës së Botës për femra 2027 pasi mposhti një ofertë të përbashkët nga Holanda, Belgjika dhe Gjermania. Ata u bënë kombi i parë që iu dha të drejtat me një votim të hapur, me shoqatat anëtare që votuan 119 me 78 në favor të Brazilit në kongresin e FIFA-s në Bangkok të premten.

Kjo do të jetë hera e parë që një Kupë e Botës për femra do të organizohet nga një vend i Amerikës së Jugut.“Urime Brazilit”, tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“Ne do të kemi Kupën e Botës më të mirë në Brazil. Shumë faleminderit gjithashtu për ofertën e BNG, të cilët kanë qenë fantastikë”, shtoi ai.

Të dyja ofertat plotësuan kriteret, por Brazili shënoi rezultate më të larta në aspektet teknike që mbulojnë fusha të tilla si stadiumet, akomodimi, zonat e tifozëve dhe transporti në një raport të vlerësimit të ofertës së FIFA-s .

Shtetet e Bashkuara dhe Meksika tërhoqën ofertën e tyre të përbashkët në prill, duke thënë se do të fokusoheshin në ofertën për turneun në vitin 2031, ndërsa Afrika e Jugut bëri të njëjtën gjë në nëntor.

Turneu i femrave do të ndjekë të njëjtin format me 32 ekipe siç u përdor në edicionin e vitit 2023 në Australi dhe Zelandën e Re, ku Spanja u kurorëzua kampione pasi mposhti Anglinë në finale.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara