Sport

​Osmani zbulon arsyet e shkarkimit të Munishit dhe emrin që mund ta zëvendësojë atë

Osmani zbulon se ka pasur mospajtime ndërmjet aksionarëve brenda klubit.

Publikuar

Klubi i futbollit Prishtina është futur edhe njëherë në një krizë si në aspektin financiar ashtu edhe në atë sportiv. Derisa skuadra po kalon nëpër një seri të rezultateve në Superligë, të hënën u shkarkua trajneri Imet Munishi, ndërsa ka dhënë dorëheqje edhe kryetari Hakif Gashi.

Këto zhvillime të jashtëzakonshme, Drejtori Gjeneral i klubit, Arton Osmani i konsideron të kalueshme, por që kanë ndikuar për keq brenda ekipit. Në një intervistë, ai thotë se në zhgënjimin e aksionarëve po ndikojnë edhe faktor të jashtëm, siç janë edhe gabimet e gjyqtarëve në dëm të Prishtinës.

“Nuk ka diçka të jashtëzakonshme, ne një periudhe qetësie, një periudhë te rikuperimit edhe financiar edhe sportiv, ndërkohe kishe zhvillime të cilat nuk janë në kontrollin tonë siç ishte licencimi i Federatës së Futbollit të Kosovës, ose moslicencimin në këtë rast që ndikoi keq, pastaj patëm edhe probleme sportive, rasti me Dukagjinin, rasti me Ballkanin barazimi në minutat e fundit, pakënaqësi me referim. Ato po ndikojnë edhe në entuziazmin e aksionarëve sepse po e shohin që realisht një pjesë e parave që po i japin nuk po i japin rezultatet e pritura dhe jo vetëm për shkak të skuadrës, për shkak të kapaciteteve të ekipit, por edhe për shkak të faktorëve të jashtëm”, theksoi ai

Në lidhje me dorëheqjen e Gashit, Osmani zbulon se ka pasur mospajtime ndërmjet aksionarëve brenda klubit.

“Sa i përket aksionarëve nuk është që është mosmarrëveshje, është më shumë zvarritje. Tashmë ish-kryetarin e kam lutur që të qëndroj të paktën deri në qershor. Ka prezantuar një plan zhvillimore, një plan të reformave edhe të brendshme edhe në raport me jashtë në një afat të zbatimit të caktuar dhe të shkurt. Ndërkohë pati disa zvarritje, pati disa hezitime nga ana e disa aksionarëve për t’i pranuar këto reforma për ta filluar zbatimin e tyre në afat të shpejtë edhe për rrjedhojë dha dorëheqje”, theksoi më tutje ai.

Shkarkimi i Ismet Munishit erdhi si një lajm i papritur, por Osmani thotë se ky vendim erdhi pas diskutimeve të gjata në klub. Ai shton se skuadra nuk po i përgjigjet më urdhrave të trajneri dhe skemave të tij.

“Ai ka qenë vendim i bordit me drejtorin sportiv sepse realisht çështjen e trajneri e kemi diskutuar është diçka që e vendos bordi dhe drejtori sportiv…Ka qenë një konsensus i përgjithshëm që më e mira për të gjithë, duke përfshirë edhe trajnerin do të ishte ndërprerja e bashkëpunimit sepse e kemi parë në disa raste që nuk është përgjigjur ekipi ndaj trajnerit, ndaj strategjive që i ka përgatitur, formës së lojës dhe kanë ardhur në përfundim që opsioni më i mirë është ndërprerja e bashkëpunimit…Ai ka qenë i vetëdijshëm për objektivat edhe çfarë pritet në bazë të kapaciteteve financiare edhe erdhëm në një situatë që gjithnjë e më shumë po i largoheshim objektivave dhe u desh ta merrnim këtë veprim gati, gati në fund”, bëri të ditur Osmani.

Për ta zëvendësuar Munishin, Osmani thotë se në tavolinë janë dy emra, Ramiz Krasniqi dhe Ardian Nuhiu, me ish-trajnerin e Dritës të cilin e konsideron si kandidatin më serioz për stolin bardh e kaltër.

“Kemi pasur diskutime, në disa prej tyre kam marr pjesë edhe unë, natyrisht është konsultuar edhe stafi i klubit, disa prej tyre janë prezent këtu kanë preferenca të ndryshme. Një prej tyre që ka qenë më i zëshëm, që e kemi pjesëtar të klubit për shumë vite ka qenë për Ramiz Krasniqin, është Ardian Nuhiu. Do të thotë këta dy emra janë përmendu pak më shpesh…Sipas pjesës së sportit, sepse i kemi të ndara gjërat, mos të hyjë në territor të tjetër kujt, po, është kandidat serioz”, tha në fund ai.

Pas 25 xhirove, Prishtina pozicionohet në vendin e katër me 32 pikë në tabelën e Superligës së Kosovës.

Sport

Kosova me dy medalje të bronzta nga Kupa Botërore në boks

Drejtësinë në këtë kupë botërore e ndau gjyqtari ndërkombëtar, Latif Demolli.

Publikuar

nga

Kosova ka rrëmbyer dy medalje të bronzta nga Kupa e Botës në boks që po mbahet në Budva.

Liberta Haxholli në kategorinë 75kg dhe Donat Syla në kategorinë 92kg, fituan medaljet e bronzta, vendin e tretë në Kupën Botërore në boks “Adriatic Pearl” në Budva ku pjesëmarrës ishin 23 shtete.

Drejtësinë në këtë kupë botërore e ndau gjyqtari ndërkombëtar, Latif Demolli. Selektori Faton Xhakli dhe trajneri Nazim Halili u shprehën se nuk janë shumë të kënaqur me performancën që treguan boksierët tanë kur e dimë se në muajin prill na pret Kampionati Evropian U18 në Jerevan (Armeni) dhe duhet punuar dhe përgatitur maksimalisht për ketë kampionat evropian.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Nga refuzimi i Bislimit e Berishës, tek objektivat e kombëtares, flet Alain Giresse

Ai deklaroi se Izraeli është grup shumë i vështirë, por që nuk duhet të nënvlerësohet.

Publikuar

nga

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse ka folur në një konferencë për media para ndeshjes me Izraelin, e parë për ciklin kualifikues për Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm

Duke folur për grupin ku bënë pjesë Kosova, trajneri framcez deklaroi se nuk është grup shumë i vështirë, por që asnjëri prej rivalëve nuk duhet të nënvlerësohet.

“Përgjithësisht ndodhemi në një grup i cili nuk është shumë i vështirë mirëpo në të njëjtën kohë në grup apo ekipe apo përfaqësuese të cilat nuk duhet t’i nënqmojmë. Pastaj është një grup i cili na jep ambicie për të shkuar më tej prandaj edhe jemi këtu… Qëllimi është të instalojmë në këtë grup lojtarësh atë idenë që të japin maksimumin dhe do të thoja me një ambicie e cila nuk ka një limit të caktuar. Padyshim, meqenëse grupi nuk është më i vështiri i mundshëm atëherë ekziston edhe kjo mundësi që ndoshta të kualifikohemi mirëpo ideja është që të kemi një ambicie të madhe dhe ta instalojmë këtë në mesin e lojtarëve”, tha Giresse.

Tutje ai konfirmoi mungesën e dyshes Elbasan Rashani dhe Uran Bislimi për këtë ndeshje, teksa zbuloi gjithashtu se anësori Ermal Krasniqi nuk është ftuar në kombëtare, por që mund të ftohet nëse këto ditë ndonjë lojtar nuk është në formën më të mirë fizike.

“Në krahasim me listën fillestare të cilën e keni parë i kemi dy ndryshime. Ndryshimi i parë është Elbasan Rashani i cili mungon për shkak të lëndimit dhe emri i dytë është Uran Bislimi… Sa i përket Ermal Krasniqit, ai bën pjesë në atë që ne e quajmë paralistë, do të thotë nuk ishte ftuar në këtë grupin prej 25 lojtarëve të cilët i dimë, do të thotë ishte pjesë e kësaj paraliste dhe mbetet të shihet pastaj ne nuk e dimë ende situatën e grupit për shkak se jo të gjithë lojtarët kanë ardhur dhe janë grumbulluar, pastaj kemi disa lojtarë të cilët ndoshta nuk po ndihen mirë si është rasti i Arbnor Mujës, pra mbetet një situatë e cila duhet të shihet, ndoshta edhe ftohet”, theksoi ai.

Në lidhje me numrin e vogël të lojtarëve të ftuar nga Superliga e Kosovës, Giresse theksoi se atyre nuk iu mungon cilësia, por që kombëtarja për momentin ka nevojë për lojtarë me përvojë ndërkombëtare. Ai shtoi se në një fazë siç është kjo e kualifikimeve nuk guxojmë dhe nuk kemi kohë që ti provojmë.

Ndërkohë, menaxheri i kombëtares Bajram Shala ka zbuluar se futbollisti Uran Bislimi ka refuzuar të luajë për Kosovën me arsyetimin se për shkak të dyshtetësisë ende nuk e di nëse do të luajë për Kosovën apo Zvicrën. Në të njëjtën situatë, Shala zbuloi se ndodhet edhe Mërgim Berisha.

Madje për Bislimin, Shala deklaroi se ai i ka humbur të gjitha mundësitë që të luajë për Kosovën.

“Uran Bislimi ka qenë në listë, është ftuar, e ka konfirmuar ardhjen dhe për herë të dytë në tri grumbullimet e fundit Uran Bislimi e ka refuzuar Kosovën edhe besoj që kjo është hera e fundit që ai ka pasur mundësi ta refuzojë Kosovën sepse e ka bërë një gjë të tillë në shtator, kemi treguar mirëkuptim, ka ardhur në nëntor është promovuar me këtë ekip kombëtar e ka puthur fanellën e Kosovës kur ka shënuar gol dhe tani e ka refuzuar edhe njëherë tjetër Kosovën edhe nuk e ka refuzuar ai, por e ka refuzuar përmes klubit. Nuk ka pasur as guxon dhe respekt që ai ta konfirmojë që nuk do të vie”, tha Shala.

Për Berishën, Shala tha se ëndrra e tij është që të luajë me Gjermanin edhe pse Kosova ka bërë gjithçka për të.

“Mërgim Berishën jemi duke e pritur që katër vite e gjysmë. Jemi pajtuar me të në kohën kur ka qenë duke luajtur në Salsburg që të jetë pjesë e ekipit kombëtar në ndeshjet e tetorit të vitit 2019…I kemi ofruar gjithçka që mund t’i ofrohet një lojtari deri tek detajet e pajisjes me patentë shofer në Kosovë, deri aty kemi shkuar me Mërgim Berishën dhe kemi diskutuar me agjentin e tij. Gjithçka që mund t’i ofrohet një lojtari Kosova i ka ofruar Mërgim Berishës, mirëpo nëse ëndrra e tij ka qenë të luaj me Gjermaninë, tash duket se po e realizon ai”, theksoi Shala.

Kosova luan në udhëtim te Izraeli më 25 mars, dhe pastaj me Andorrën në Prishtinë më 28 mars.

Vazhdo të lexosh

Sport

Giresse: Grupin nuk e kemi të vështirë, na jep ambicie për t’u kualifikuar

“Dardanët” do ta nisin ciklin kualifikues me ndeshjen e parë kundër Izraelit në udhëtim më 25 mars.

Publikuar

nga

Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës në futboll, Alan Giresse, ka mbajtur konferencë për medie në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës.

“Dardanët” do ta nisin ciklin kualifikues me ndeshjen e parë kundër Izraelit në udhëtim më 25 mars, ndërkaq tri ditë më vonë luajnë në Prishtinë kundër Andorrës.

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse është shprehur optimist para kampanjës kualifikuese.

“Jemi këtu para këtyre lojëve në kuadër të kësaj kampanje të re. Përgjithësisht ndodhemi në një grup që nuk është i vështirë, por që nuk duhet nënçmuar dhe është një grup që na dhuron ambicie për të vazhduar. Kjo është pikëpamja ime ndaj grupit. Do ta prezantoj listën që është e njohur dhe në krahasim më listën janë dy ndryshime”, deklaroi ai.

Giresse ka treguar se Uran Bislimi nuk është më në listën e kombëtarës, teksa në të janë 25 lojtarë.

“Sa i përket Uran Bislimit, në vend të tij, e kemi Idrizin dhe aktualisht listën tonë e përbejnë 25 lojtarë. Ermal Krasniqi bën pjesë në atë paralistë, do të thotë nuk është ftuar në këtë liste është në këtë paralistë dhe mbetet të shihet, do të shihet dhe ndoshta do të ftohet”, shtoi ai.

Menaxheri i Kosovës, Bajram Shala, shpjegoi procesin se si e kanë ftuar lojtarin Uran Bislimi, dhe se si ai e ka refuzuar kombëtaren.

“Uran Bislimi ka qenë në listë, e ka konfirmuar ardhjen, edhe për herë të dytë Uran Bislimi e ka refuzuar Kosovën, edhe besoj që është hera e fundit që ka pasur mundësi me e refuzu Kosovën. E ka puthur fanellën e Kosovës kur ka dhënë gol, dhe nuk e ka refuzuar, por e ka refuzuar përmes klubit, nuk ka pasur guxim që ai të vijë. Edhe pasi e ka konfirmuar edhe e ka rezervuar biletën, ai për herë të dytë ka refuzuar Kosovën. Nga sot, Kosova nuk është me opsion për Uran Bislimin”, tha ai.

Kosova është në Grupin I së bashku me Zvicrën, Izraelin, Rumaninë, Bjellorusinë dhe Andorrën.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roberto: Messi nuk po trajtohet mirë në PSG

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë u largua nga Katalunja për në kryeqytetin francez në vitin 2021.

Publikuar

nga

Sergi Roberto shpreson se Barcelona mund të arrijë një marrëveshje që do ta kthejë Lionel Messin në “Camp Nou”, me argjentinasin që po trajtohet në mënyrë të padrejtë në PSG.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë u largua nga Katalunja për në kryeqytetin francez në vitin 2021 dhe po i afrohet fundit të sezonit të tij të dytë në Parc des Princes. Messi e ka fituar Kupën e Botës brenda kësaj periudhe, por jo gjithmonë i ka përmbushur pritshmëritë e klubit dhe u fishkëllyer nga tribunat gjatë humbjes 2-0 së Paris Saint-Germain në shtëpi ndaj Rennes të dielën. Ai shkoi drejt e në tunel pas asaj ndeshjeje, me shpresën që tani do të largohet nga PSG si agjent i lirë kur t’i skadojë kontrata në verë.

Sergi Roberto është i etur për t’u ribashkuar me ish-shokun e tij të skuadrës, duke treguar se si do ta priste Barca një djalë fantastik si argjentinasi.

“Me krahë hapur, kush nuk do të përgatitet për rikthimin e Messit? Në fund, nuk duam të flasim shumë sepse ai, presidenti, trajneri apo kushdo tjetër duhet të vendosë, por nëse është për shkak të lojtarëve, ne jemi duke e pritur atë tani”, tha ai.

Ai më pas foli edhe për mënyrën se si Messi nuk po trajtohet në mënyrën e duhur te klubi francez.

“Ju nuk e kuptoni që ai po kalon një sezon të mirë në Paris, duke shënuar shumë gola, duke asistime. Për shkak të eliminimit në Ligën e Kampionëve, ata janë marrë me të, por ai është një lojtar spektakolar dhe është keq që një lojtar i këtij niveli trajtohet në këtë mënyrë. Këtu do ta trajtojmë shumë mirë nëse ai vjen”, shtoi ai.

Në shumë raste Messi është lidhur me një rikthim te Barcelona duke pasur edhe bekimin e trajneri Xavi Hernandez.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara