Kulturë, Lifestyle

​Nis ndërtimi i objektit të bibliotekës në Mitrovicë

Punimet pritet të përfundojnë vitin e ardhshëm.

Publikuar

Komuna e Mitrovicës ka nisur sot ndërtimin e objektit të bibliotekës së qytetit, “Latif Berisha”. Projekti i financuar nga Komuna e Mitrovicës arrin vlerën prej rreth 700 mijë euro, ndërsa punimet pritet të përfundojnë vitin e ardhshëm.

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, ndërtimin e kësaj biblioteke e ka quajtur ndër projektet më të rëndësishme në mandatin e tij qeverisës. Sipas tij, paratë e investuara në arsim, kulturë, sport dhe shëndetësi, nuk janë shpenzim, por investimi më i duhur.

“Për mua është nder, kënaqësi, përgjegjësi, që sot jam këtu bashkë me juve në fillimin e ndërtimit të një prej objekteve ndër më të rëndësishmet në mandatin tim qeverisës. Jo si vlerë financiare, por si peshë dhe rëndësi, sepse çdo para e shpenzuar në arsim, kulturë dhe sport, nuk është shpenzim, është investimi më i duhur. Nuk ka ekonomi dhe prosperitet pa arsim, kulturë dhe pa shëndetësi…Kur kam bërë programin me të cilin kam garuar, kam qenë drejtpërdrejt i involvuar, i kam pasur tre pyetje për veten, kur bëhet ky projekt, sa kushton dhe nga financohet ky projekt. Pa i dhënë përgjigje vetes në këto pyetje, nuk e kam vendosur në program”, ka thënë Hamza.

Valdete Idrizi, drejtoreshë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Mitrovicë, e ka quajtur ditën e sotme historike për qytetin e Mitrovicës dhe qytetarët e saj. Ajo ka thënë se ndërtimi i bibliotekës në qytetin buzë Ibrit, ka qenë jo vetëm nevojë, por domosdoshmëri e kohës.

‘Jam shumë e lumtur, sepse sot me të vërtetë është një ditë historike… Jo se ka qenë nevojë, por ka qenë domosdoshmëri e kohës…Biblioteka e qytetit nuk ka pasur asnjëherë shtëpi të veten, asnjëherë objekt të saj”, ka theksuar Idrizi.

Ndërkaq sipas akademikut Isak Shema, të gjithë qytetarët e vendit i kanë sytë dhe përkushtimin nga Mitrovica.

“Mitrovica është vendi nga i kemi sytë të gjithë dhe ku e kemi përkushtimin tonë, prandaj me padurim presim jo vetëm ndërtimin, por edhe fillimin e punës të kësaj biblioteke”, është shprehur Shema.

Biblioteka në Mitrovicë gjatë periudhës së pasluftës kishte ndërruar disa herë adresë, por që së fundi ishte vendosur në lokacionin e qendrës multifunksionale “Omni Sport”, ku vazhdon të funksionojë edhe sot. 

Kulturë, Lifestyle

Nexhmije Pagarusha, ylli i pashuar i muzikës shqiptare

Me një tekst të jashtëzakonshëm dhe interpretim të bukur, “Baresha” është një ndër kryeveprat që e karakterizon një ndër zërat më të bukur shqiptar, Nexhmije Pagarusha.

Publikuar

nga

Vepra e papërsëritshme shqiptare “Baresha” e kënduar nga bilbili i Kosovës – Nexhmije Pagarusha mbetet një ndër këngët që simbolizon bukurinë e trojeve shqiptare midis peisazheve kolorite dhe frymëzimin e bukurisë femërore.

Me një tekst të jashtëzakonshëm dhe interpretim të bukur, “Baresha” është një ndër kryeveprat që e karakterizon një ndër zërat më të bukur shqiptar, Nexhmije Pagarusha. E lindur në Pagarushë afër Malishevës, ajo vijoi shkollimin në vendlindje duke vazhduar mëtej në Beograd në shkollën e muzikës. Fillet në karrierën e saj muzikore i mori në Radio Prishtina në vitin 1948.

Në vitin 1963, publikoi albumin e parë “Po vijnë kruqshit”, tri vjet më vonë albumin “Një lule”, dhe në vitin 1974 albumin “Nexhmije Pagarusha”, që po me të njëjtin emër titulloi edhe albumet e viteve 2008 dhe 2013.

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare ishte aq e pasur saqë është e vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon, sepse ajo këndoi thuajse në të gjitha zhanret. Është e njohur për interpretimet e saja të shkëlqyera në muzikën popullore, por ajo në anën tjetër këndoi me sukses edhe opera. Përveç si këngëtare, ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Askush nuk do t’i harrojë interpretimet e saj, që nuk kanë qenë thjesht vetëm art i të kënduarit sepse në interpretim ajo kalonte dimensionet e një simfonie të përsosur. Ajo ishte interpretuese e 150 këngëve dhe pjesëmarrëse e shumë koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, Izrael, etj.

Pagarusha la muzikën në vitin 1984 për t’u kthyer pas 16 vitesh, më saktësisht në vitin 2000, me këngën “Për ty” në një emision të udhëhequr nga Ardit Gjebrea.

Nexhmije Pagarusha vdiq më 7 shkurt të vitit 2020 në moshën 86-vjeçare. Ajo do të mbahet mend si një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare./UBTNews/

Realizoi: Edi Miftari

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një ndër bibliotekat më magjepsëse në botë

Zbukuruar me ngjyrë ari dhe të bardhë, kjo bibliotekë austriake daton që nga viti 1776, megjithëse vetë Manastiri është dukshëm më i vjetër.

Publikuar

nga

Një nga bibliotekat më të bukura në botë është padyshim biblioteka magjepsëse “Admont Abbey” e Austrisë.

Zbukuruar me ngjyrë ari dhe të bardhë, kjo bibliotekë austriake daton që nga viti 1776, megjithëse vetë Manastiri është dukshëm më i vjetër.

Arkitektura është e llojit barok dhe përmban 70 mijë vëllime librash dhe 1 mijë 400 dorëshkrime.

Tavanet janë të pikturuara me afreske nga Bartolomeo Altomonte./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Nesër botohet libri biografik për Hashim Thaçin

Publikuar

nga

Nesër (15 shkurt), në Prishtinë do të promovohet libri “Shtet i ri, burrë shteti modern: Hashim Thaçi, një biografi”, nga autorët Roger Boyes dhe Suzy Jagger.

“Ky promovim po organizohet në shenjë të 16-vjetorit të shpalljes së Kosovës shtet i pavarur dhe demokratik. Kosova ka hyrë në vitin e katërt prej kur presidenti Thaçi, figura kryesore e pavarësisë, po mbahet padrejtësisht në Hagë, të cilit nuk i është mundësuar madje as arresti shtëpiak, as atij dhe as bashkëluftëtarëve të tij”, ka thënë Ismail Syla, ish-këshilltar i Thaçit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktorja franceze Judith Godrèche akuzon regjisorin Benoît Jacquot për përdhunim

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Publikuar

nga

Prokurorët francezë kanë nisur hetimet pasi aktorja Judith Godrèche dërgoi një ankesë kundër regjisorit të filmit Benoît Jacquot duke e akuzuar atë për përdhunim historik.

Godrèche akuzon Jacquotin për përdhunim kur ajo ishte 14 vjeçe në vitin 1986 dhe për shkelje të mëvonshme në një marrëdhënie që zgjati deri në vitet 1990.

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Jacquot ka thënë se ai “në mënyrë të vendosur” mohon “pretendimet dhe akuzat e saj”.

Në fillim të karrierës së saj, Godrèche ishte e njohur për rolet e saj në dy filma të realizuar nga regjisori, The Beggars (1987) dhe The Disenchanted (1990)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara