Lajmet

​Kandidatët e mundshëm për postin e kryeministrit në Britaninë e Madhe

Zgjedhjet për kryetarin e ardhshëm të Partisë Konservatore do të përfundojnë brenda javës së ardhshme.

Publikuar

Liz Truss bëri të ditur të enjten se do të japë dorëheqjen si kryeministre e Britanisë vetëm gjashtë javë pasi u emërua në krye të qeverisë.

Zgjedhjet për kryetarin e ardhshëm të Partisë Konservatore do të përfundojnë brenda javës së ardhshme për të zëvendësuar Truss, e cila është kryeministrja me mandatin më të shkurtër në historinë britanike. George Canning mbante më parë rekordin, duke shërbyer 119 ditë në vitin 1827 kur u nda nga jeta.

Duke pasur parasysh ndarjet në Partinë Konservatore, nuk ka asnjë kandidat të qartë dhe çdo zëvendësim do të përballet me një vend që ka të ngjarë të shkojë në një recesion ekonomik. Emrat kryesorë që përfliten janë si më poshtë:

Rishi Sunak

Ish-ministri i financave në Britaninë e Madhe mbeti pas Truss në balotazhin e garës për lidershipin konservator, por ai mund ta gjejë veten në një pozicion të favoreshëm pas dpshtimeve të pësuara nga ish-rivalja e tij.

Sunak fitoi mbështetjen e 137 deputetëve në krahasim me 113 mbështetësit e Truss dhe aleatët e tij janë ndër ata që janë më kritikët ndaj saj, por ai nuk do të ishte i pëlqyer nga aleatët e zonjës Truss dhe tradhtia e tij e perceptuar ndaj Boris Johnson u shfaq në mënyrë të përsëritur me anëtarët e partisë.

Penny Mordaunt

Një ish-ministre e mbrojtjes, Mordaunt ishte një mbështetëse e zjarrtë për largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Mordaunt u duartrokit për fjalimin e saj në parlament të hënën, kur ajo mbrojti qeverinë edhe pasi kjo e fundit përmbysi shumicën e politikave të saj.

Një parlamentar britanik e ka përshkruar Mordaunt si një “diplomate të lindur”, duke iu referuar aftësisë së saj për të gjetur miq në fraksione të ndryshme të partisë.

Jeremy Hunt

Pasi programi ekonomik i Truss dështoi dhe ajo shkarkoi ministrin e saj të financave, ajo iu drejtua Hunt, një ish-ministër i shëndetësisë dhe ish ministër i jashtëm, për t’i rregulluar gjërat.

Një seri shfaqjesh të sigurta në televizion dhe në parlament, teksa ai shkatërroi manifestin ekonomik të Truss, kanë bërë që disa deputetë konservatorë t’i referohen Hunt-it si “kryeministri i vërtetë”.

Ai ka këmbëngulur se nuk e dëshiron postin e lartë, pavarësisht se ka hyrë në dy gara të mëparshme për t’u bërë kryeministër, përfshirë në vitin 2019 kur humbi në raundin e fundit ndaj ish-kryeministrit Boris Johnson. Hunt nuk ka mbështetjen e dukshme të një grupi të madh deputetësh në parlament.

Ben Wallace

Ministri i Mbrojtjes i Britanisë është një nga zyrtarët e paktë që ka dalë me besueshmëri të rritur nga trazirat e fundit politike. Wallace, një ish-ushtarak, ishte ministër i mbrojtjes për Johnson dhe Truss, është duke udhëhequr aktualisht përgjigjen e Britanisë ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Ai vendosi të mos kandidojë për të qenë lider i konservatorëve në verë, por në konferencën e partisë në fillim të këtij muaji, ai tha se nuk do ta përjashtonte më mundësin.

Boris Johnson

Ish-kryeministri i rrënuar nga skandalet e festave në kohë pandemie u rrëzua nga deputetët e tij në fillim të këtij viti, por ai mbetet një re e errët e varur mbi kryesinë e Liz Truss.

Johnson është i njohur për anëtarët dhe ka ende mbështetës besnikë në Parlament, të cilët mendojnë se ai është shansi i vetëm i partisë për të shmangur zhdukjen elektorale.

Thuhet se ai dëshiron të fokusohet në shkrimin e librave dhe financimin e financave të tij. Tani ai është jashtë garës, por punët e papërfunduara mund ta thërrasin atë sërish në krye të vendit./REL

Lajmet

​Gjermania miraton një strategji të re hapësinore

Gjermania përballet me detyra të reja “në mënyrë që të vazhdojë të mbetet një vend i fortë dhe inovativ i hapësirës”, sipas strategjisë hapësinore.

Publikuar

nga

Qeveria gjermane miratoi të mërkurën një strategji të re hapësinore që fokusohet në promovimin e iniciativave të sektorit privat në hapësirë.

Një dokument strategjie, i përgatitur nga Ministria Gjermane e Ekonomisë nën udhëheqjen e politikanit të Partisë së Gjelbërve, Robert Habeck, bën thirrje gjithashtu për të luftuar ndryshimin e klimës dhe për të vepruar me përgjegjësi dhe të qëndrueshme në lidhje me udhëtimin në hapësirë, raportoi Anadolu Agency.

Gjermania përballet me detyra të reja “në mënyrë që të vazhdojë të mbetet një vend i fortë dhe inovativ i hapësirës”, sipas strategjisë hapësinore.

Dokumenti strategjik përmend gjithashtu dimensionin global në hapësirë. Dokumenti përmend në mënyrë eksplicite Kanadanë, Japoninë, Korenë e Jugut, Indinë, Australinë, Zelandën e Re dhe Singapori, të cilat, sipas qeverisë gjermane, kanë zgjeruar vazhdimisht aktivitetet e tyre hapësinore prej vitesh dhe për këtë arsye janë partnerë interesantë bashkëpunimi.

“Kina ka zgjeruar jashtëzakonisht angazhimin e saj hapësinor si në sektorin civil ashtu edhe në atë ushtarak. Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në një garë të re për udhëheqje në hapësirë, fluturime hapësinore astronautike dhe një kthim në Hënë”, thuhet në dokumentin strategjik.

Bashkëpunimi dypalësh me Rusinë nuk ka qenë i mundur që nga fillimi i “luftës së saj të agresionit kundër Ukrainës, e cila shkel ligjin ndërkombëtar”, thuhet po ashtu aty.

“Hapësira duket shumë e largët për shumë njerëz, por është thelbësore për sigurinë tonë, mbrojtjen e planetit tonë dhe jetën tonë të përditshme”, shkroi Anna Christmann, koordinatorja e qeverisë gjermane për hapësirën ajrore gjermane, në një deklaratë për shtyp të mërkurën.

Ajo shtoi: “Sfidat e shekullit të 21-të kërkojnë gjithashtu teknologji të shekullit të 21-të”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Çekia do të blejë 24 avionë luftarakë F-35

Paketa F-35, me vlerë 6.5 miliardë dollarë, përfshin të gjitha shpenzimet që lidhen me përgatitjen e operacioneve në Republikën Çeke.

Publikuar

nga

Republika Çeke miratoi blerjen e 24 avionëve luftarakë F-35 të prodhimit amerikan, njoftuan mediat të mërkurën.

Paketa F-35, me vlerë 6.5 miliardë dollarë, përfshin të gjitha shpenzimet që lidhen me përgatitjen e operacioneve në Republikën Çeke, tha ministrja e Mbrojtjes Jana Cerhecova në një konferencë shtypi, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve CTK.

Avionët F-35, të cilët do të dorëzohen në vitet 2029-2035, do të zëvendësojnë 14 avionë JAS-39 të prodhimit suedez dhe 24 avionë L-159 të prodhimit çek, tha ajo.

Raporti tërhoqi vëmendjen për faktin se marrëveshja e F-35 do të ishte kontrata më e madhe e armëve në historinë e Republikës Çeke.

Qeveria çeke vendosi të nisë negociatat në korrik të vitit 2022 me SHBA-në për të blerë 24 avionë luftarakë “F-35 Lightning II” për Forcat Ajrore të vendit.

Republika Çeke miratoi blerjen e 246 automjeteve luftarake të këmbësorisë së rëndë CV-90 të prodhimit suedez për 2.5 miliardë dollarë në maj për të përshpejtuar programin e saj të armatimit pas luftës në Ukrainë.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

​Tunelet sekrete të Luftës së Dytë Botërore do të hapen për publikun

Ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar.

Publikuar

nga

Janë zbuluar planet për atë që premton të jetë atraksioni turistik më spektakolar i nëndheshëm i Londrës ndonjëherë-transformimi prej 268 milionë dollarësh i një serie tunelesh të gjata të Luftës së Dytë Botërore në një eksperiencë të mrekullueshme.

Pra, ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar, ish-tunelet e spiunazhit janë vendosur të rinovohen nga një ekip që përfshin arkitektët e “Singapore’s Gardens by the Bay” dhe “London’s Battersea Power Station” – nëse siguron miratimin e planifikimit më vonë këtë vjeshtë, raporton CNN.

Tunelet “Kingsway Exchange”, rreth 40 metra nën stacionin e metrosë Chancery Lane në High Holborn, u ndërtuan në vitet 1940 për të strehuar londinezët nga fushata e bombardimeve Blitz gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kjo ishte hera e fundit që ato ishin të hapura për publikun e gjerë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Pastori gjerman i Bidenit kafshon përsëri një oficere të Shërbimit Sekret

Oficerja u trajtua nga personeli mjekësor dhe tha se ishte mirë.

Publikuar

nga

Qeni i presidentit Joe Biden të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i quajtur Komandant, kafshoi një oficere tjetër të Shërbimit Sekret të hënën, njoftoi përmes një deklarate një zëdhënës i këtij shërbimi.

Qeni i racës pastor gjerman e kafshoi oficeren e Shërbimit Sekret rreth orës 20:00 të hënën. Oficerja u trajtua nga personeli mjekësor dhe tha se ishte mirë, sipas zëdhënësit të Shërbimit Sekret, raporton “ABC News”.

Ky do të ishte rasti i njëmbëdhjetë i njohur i kafshimit të një oficeri të Shërbimit Sekret nga qeni i presidentit amerikan dhe i sjelljeve agresive të tij.

Në shkresat elektronike të Shërbimit Sekret të SHBA-së, të siguruara nga “Judicial Watch” në korrik përmes kërkesës sipas Aktit për Sigurinë e Informimit, përshkruhen dhjetë incidente të pastorit gjerman që ka kafshuar njerëz për një periudhë katërmujore.

Këtu përfshihet një incident që kishte rezultuar në transportimin e një agjenti të Shërbimit Sekret në spital, pasi kishte marrë trajtim nga personeli mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, sipas shkresave elektronike.

Familja Biden ka një qen tjetër, të quajtur Major, i cili është sjellë në mënyrë agresive, përfshirë kafshimin e stafit të Shërbimit Sekret dhe të Shtëpisë së Bardhë. Familja e ka dërguar qenin për të jetuar me miqtë e tyre në Delaware.

“Komandanti” iu bashkua familjes presidenciale në Shtëpinë e Bardhë në dhjetor të vitit 2021. Ai i ishte dhënë dhuratë Bidenit nga vëllai i tij, James, për ditëlindje. Familja ka edhe një mace, që quhet Willow.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara