Sport

​Arsenali zyrtarizon transferimin e Gabriel Jesus

Gabriel ka fituar katër herë titullin e Premierligës, FA Cup dhe tri herë Kupën e Ligës.

Publikuar

Jesus i cili shënoi 95 gola në 236 paraqitje në të gjitha garat gjatë pesë sezoneve të tij në Manchester City, skuadër e cila transferoi Erling Haalandin dhe kjo bëri që braziliani të kërkojë skuadër të re.

Gabriel ka fituar katër herë titullin e Premierligës, FA Cup dhe tri herë Kupën e Ligës. Ai është i startues në ekipin kombëtar të Brazilit, duke bërë 56 paraqitje dhe duke shënuar 19 herë që nga debutimi i tij në shtator 2016.

“Jemi të kënaqur që kemi siguruar transferimin e Gabrielit. Të gjithë ata që e njohin mirë futbollin, i njohin cilësitë e Gabriel Jesus”, ka thënë drejtori teknik Edu.

Ndërsa, trajneri Mikel Arteta është shprehur shumë i lumtur që klubi ka ofruar një sulmues të kalibrit të Jesus.

“Jam shumë i emocionuar. Klubi ka bërë një punë të jashtëzakonshme për të rekrutuar një lojtar të këtij niveli. Unë e njoh shumë mirë Gabrielin personalisht dhe ne të gjithë e njohim mirë që nga koha e tij në Premier League dhe me të vërtetë i suksesshëm këtu”, tha ai.

Sport

Kuka: Trajnerin serb gati e kapi zemra prej suksesit të shqiptarëve

Kuka tha se edhe në sport ka politike dhe se mund të shihet në çdo garë të madhe.

Publikuar

nga

Trajneri i xhudos, Driton Kuka është shprehur jashtëzakonisht i lumtur me suksesin e sportistëve shqiptar nëpër botë, duke u nisur nga suksesi i fundit i Zvicrës kundër Serbisë në Kampionatin Botëror, aty ku dy futbollistët kosovarë, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka ishin protagonistët kryesor.

Në postimin e tij në Facebook, Kuka ka thënë se edhe në sport ka politike dhe se mund të shihet në çdo garë të madhe.

Ai ndër të tjera ka thënë se shqiptarët gjithandej nëpër botë po tregojnë vlera e kjo po sjell situata si të atij shumë të rënda për kundërshtarët, siç ishte situata me trajnerin e Serbisë.

Ja postimi i plotë i Driton Kukës:

“Euforia kaloi. Ndeshja ku protagonistë ishin futbollistët shqiptar përfundoi ashtu siç ne dëshiruam, na kënaqën zemrat. Ju lumtë shqipe. Sporti ka edhe politikë! Kjo tashmë është bërë ashiqare në çdo garë të madhe sportive. Provokime ka në çdo ndeshje, në çdo sport. Me qëllime nga më të ndryshmet. Analizë për ngjarjet sportive sa ma pak njerëzit që janë laik, edhe nuk dinë e shpesh ja huqin se nuk kuptojnë mirë se çfarë emocione ka. Shqiptarët këndej në trojet tona, por edhe gjithandej nëpër botë po tregojnë vlera e kjo po sjellë situata si të atij trajnerit të pisët që gati e kapi zemra.”, ka shkruar Kuka.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Fillon demontimi i stadiumeve të Botërorit në Katar

Tre nga tetë stadiumet nuk janë më vende ku zhvillohen ndeshjet pas fazës së 1/16-tës.

Publikuar

nga

Puna e çmontimit ka nisur në stadiumet e para të Kupës së Botës në Katar. Tre nga tetë stadiumet nuk janë më vende ku zhvillohen ndeshjet pas fazës së 1/16-tës.

Të martën në mëngjes, të gjitha rrethojat e gomuara dhe rrjetat për linjën e metrosë rreth stadiumit “974” u hoqën, punëtorë të shumtë të ndërtimit kanë nisur punën rreth stadiumit. Rreth dymbëdhjetë orë më parë, Brazili kishte mposhtur Korenë e Jugut 4-1 pikërisht në këtë stadium.

Çmontimi i stadiumit aktual nuk duhet të fillojë pas finales së Kupës së Botës, thanë dy përgjegjës. Stadiumi u ndërtua nga “974” kontejnerë transporti për shkak të kodit telefonik të Katarit 00974.

Ai synon të shërbejë si shembull, pasi kërkonte më pak material ndërtimi dhe mund të ndërtohej shumë shpejt dhe me më pak kosto. Ai gjithashtu mund të çmontohet plotësisht dhe të rindërtohet diku tjetër.

Vitin e kaluar gjashtë ndeshje të Kupës Arabe u zhvilluan në Stadiumin “974” ndërsa në Kupën e Botës arena e pazakontë arkitekturore ishte vendi ku u zhvilluan shtatë ndeshje.

Vazhdo të lexosh

Sport

Sterling: Nuk kthehem në Botëror pa u siguruar familja ime

Familja nuk u raportua se janë dëmtuar në këtë rast.

Publikuar

nga

Ylli i Chelseat dhe Anglisë, Raheem Sterling thotë se nuk do të kthehet në Kupën e Botës në Katar derisa familja e tij të jetë e sigurt pas një grabitjeje që ndodhi në shtëpinë e tij.

Sterling, i cili mungoi në fitoren 3-0 të “Tre Luanëve” ndaj Senegalit të dielën, është larguar nga kampi anglez i Kupës së Botës dhe është kthyer në Britani të Madhe pasi disa grabitës të armatosur hynë në shtëpinë e tij të shtunën mbrëma.

Familja nuk u raportua se janë dëmtuar në atë rast, por 27-vjeçari, një nga lojtarët më të besuar të Gareth Southgate nuk është ende gati të kthehet dhe aktualisht po ndihmon policinë me hetimin e tyre mbi rastin.

Sipas burimeve të “The Sun”, Raheem u ka thënë të gjithëve, “Nuk ka asnjë mënyrë që të shkoj diku nëse nuk jam 100 për qind i sigurt se familja ime do të jetë e mbrojtur”.

Shumë nga bashkëlojtarët e tij në Angli kanë dërguar mesazhe mbështetjeje pas lajmeve për incidentin, ndërsa sipas “The Telegraph”, disa lojtarë në skuadrën e Southgate kanë vënë roje të sigurisë në gatishmëri 24-orëshe nga frika se mund t’iu ndodhë edhe atyre.

Sterling shënoi në ndeshjen e parë të Anglisë në Kupën e Botës 2022, ndërsa skuadra e Southgate mposhti Iranin 6-2 me “Tre Luanët” rikthehen në aksion të shtunën, ndërsa përballen me Francën në çerekfinale.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Ronaldo paralajmëron Zvicrën: Gati për të dhënë gjithçka

Fituesi i këtij dueli do ta rrëmbejë biletën e fundit për një vend në mesin e tetë skuadrave më të mira të këtij kompeticioni.

Publikuar

nga

Sonte me fillim nga ora 20:00 do të zhvillohet ballafaqimi tejet interesant i Kampionatit Botëror ku do të ndeshjen Portugalia me Zvicrën.

Fituesi i këtij dueli do ta rrëmbejë biletën e fundit për një vend në mesin e tetë skuadrave më të mira të këtij kompeticioni.

Përderisa Zvicra do të ketë pritjet më të mëdha nga kosovarët Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, portugezët i kanë të gjithë sytë te kapiteni Cristiano Ronaldo.

Pak orë para fillimit të ndeshjes, ylli portugez ka lëshuar një status në rrjete sociale përmes të cilit ka motivuar bashkëlojtarët e tij dhe ka premtuar se është i gatshëm për të dhënë maksimumin që vendi i tij të vazhdojë tutje në Kupën e Botës.

“Sot luan Portugalia. Sot është dita e ëndrrës që secili e kemi brenda nesh. Le të shkojmë dhe të japim gjithçka”, ka shkruar Ronaldo.

Në rast të kualifikimit tuje, Portugalia në çerekfinale do të ballafaqohej me fituesin e ndeshjes Maroku-Spanja.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara