Aktualitet

Avokati i Popullit shpreh keqardhje që institucionet nuk ofruan mbrojtje për Kujtim Veselin

Qelaj theksoi se në rastin e këtij të mituri janë bërë shkelje nga institucionet e drejtësisë.

Publikuar

Në ditën e dytë e samitit për antigjipsizëm, u organizua paneli i diskutimit “Bashkëpunimi ndërsektorial, qasja në drejtësi dhe antigjipsizmi zbërthyer përmes rastit të Kujtim Veselit”.

11-vjeçari ishte gjetur i vdekur në Fushë-Kosovë më 11 korrik të vitit 2019, ku për muaj me radhë u dhunua seksualisht.

Avokati i Popullit, Naim Qelaj theksoi se në rastin e këtij të mituri janë bërë shkelje nga institucionet e drejtësisë.

“Rasti tragjik i të miturit, padyshim ka bërë që institucioni i Avokati i Popullit të reagojë. Ai qe ka kryer këtë vepër penale ka qenë i akuzuar me 18 vepra penale. Kjo është rrethana e tretë që këtë rast e bën specifik. Ne ndjehemi keq derisa flasim, meqë institucionet nuk kanë arritur të ofrojnë mbrojtje për viktimën. Një nga rekomandimet është që Këshilli Prokurorial i Kosovës duhet të fillojë hetim të brendshëm për shkak të lëshimeve që dalin në këtë rast”, tha Qelaj.

E avokatja, Rina Kika tha se rasti i të ndjerit tregon neglizhencën e shtetit. Përkatësia e tij etnike, sipas saj, ka qenë faktor që ky rast të mos merret parasysh nga institucionet.

“Neglizhenca po vazhdon edhe sot. Në sanksionet prej 30 për qind të pagës së prokurorëve, nuk po u jepet publikut qasje në sanksionet. Është për të ardhur keq se si thirrjet tona për hetim nuk po merren parasysh. Po vazhdon qasja shpërfillëse për rastin e një te mituri, ku konstatohet se ka qenë vazhdimisht i dhunuar”, tha ajo.

Ndërsa këshilltari politik i ministres së Drejtësisë, Eros Gashi tha se ka edhe shumë raste të tjera të diskriminimit ndaj tri komuniteteve. Ai përmendi rastin në Gjakovë, ku pjesëtarët e komunitetit rom nuk janë shërbyer në një lokal.

Samitit për antigjipsizëm këtë vit po mbahet me sloganin “Trasimi i rrugës për ndryshim”.

Aktualitet

Basha kërkon ashpërsim të dënimit për krimet zgjedhore, bazuar në ligjin Italian

Kjo për të ashpërsuar dënimet për këdo që kryen krime zgjedhore.

Publikuar

nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha njofton se PD do të propozojë ndryshimin e Kodit Penal, në përputhje me Kodin Penal italian (n. 416 ter), duke ashpërsuar dënimet për këdo që kryen krime zgjedhore.

Përmes një shënimi në Twitter, Basha paraqet edhe 4 pikat që do të propozojë PD:

Krahas vettingut në politikë, me qëllim dhënien fund njëherë e mirë lidhjeve të botës së krimit me politikën, PD do të propozojë ndryshimin e Kodit Penal, në përputhje me Kodin Penal italian (n. 416 ter), duke ashpërsuar dënimet për këdo që kryen krime zgjedhore.

  1. Kushdo që pranon drejtpërdrejtë apo nëpërmjet ndërmjetësve, premtimin për të fituar vota nga elementë të krimit të organizuar, në shkëmbim të parave apo favoreve të tjera, dënohet me 15 vite burg.
  2. I njëjti dënim parashikohet edhe për elementët e krimit të organizuar që kanë dhënë premtime të tilla, apo këdo tjetër që rezulton i përfshirë.
  3. Nëse politikani, i përfshirë në një skemë të tillë, zgjidhet, ai dënohet me 22 vite burg.
  4. Politikanit dhe kujtdo që përfshihet në veprimtari të tilla i ndalohet përjetësisht ushtrimi i funksioneve publike.

Qeverisja dhe fatet e shqiptarëve nuk mund të diktohen nga korrupsioni dhe krimi i organizuar. Partia Demokratike do të bëjë gjithçka që zëri i qytetarëve shqiptarë të dëgjohet dhe vullneti i tyre të respektohet”, shkruan Basha./TopChannel

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Qyteti i New York-ut do ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për sektorin privat

Kjo masë do të hyjë në fuqi nga 27 dhjetori.

Publikuar

nga

Të gjitha kompanitë në sektorin privat në qytetin e New York-ut duhet ta bëjnë të detyrueshëm vaksinimin kundër COVID-19 për të gjithë punonjësit e tyre.

Kjo masë do të hyjë në fuqi nga 27 dhjetori dhe ka për qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19 gjatë muajve të dimrit.

“Omicron është këtu, dhe është shumë i transmetueshëm”, deklaroi kryetari i qytetit të New York-ut, Mayor Bill de Blasio.

Ai e quajti këtë masë “një goditje parandaluese” kundër variantit të ri. Të paktën tetë raste me variantin Omicron janë zbuluar në shtet deri më tani.

Afërsisht 90% e të rriturve në qytetin e New York-ut e kanë marrë së paku një dozë vaksine./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Ndërprerjet e shkaktuara nga pandemia shkaktuan rritje masive të vdekjeve nga malaria në vitin 2020

Përafërsisht 2/3 e vdekjeve ishte shkaktuar nga ndërprerjet në ofrimin e parandalimit dhe trajtimit të malaries gjatë pandemisë.

Publikuar

nga

Ndërprerjet e lidhura me pandeminë shkaktuan dhjetëra mijëra vdekje të tjera nga malaria në vitin 2020, tha sot OBSH, por shtoi se veprimet urgjente kishin shmangur një skenar shumë më të keq.

Në një raport të ri, agjencia shëndetësore e OKB-së zbuloi se Covid-19 kishte përmbysur përparimin kundër sëmundjes së transmetuar nga mushkonjat.

Në vitin 2020 u vlerësuan 241 milionë raste të malaries në mbarë botën – 14 milionë më shumë se një vit më parë – dhe numri i vdekjeve që dikur binte me shpejtësi u rrit në 627,000 vitin e kaluar, duke u rritur në 69,000 nga viti 2019.

Përafërsisht dy të tretat e atyre vdekjeve shtesë ishin të lidhura me ndërprerjet në ofrimin e parandalimit, diagnostikimit dhe trajtimit të malaries gjatë pandemisë, sipas OBSH-së. Megjithatë, ata vlerësuan se situata mund të ishte edhe më e keqe.

Që nga fillimi i shekullit, bota ka bërë përparim të qëndrueshëm kundër malaries, me rastet vjetore që kanë rënë me 27 përqind deri në vitin 2017 dhe vdekjet janë ulur me mbi 50 përqind./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Irani kritikon Francën: Armët që ata shesin në rajon janë burim trazirash

Disa nga këto armë janë përdorur në Jemen, kundër rebelëve të mbështetur nga Irani.

Publikuar

nga

Irani akuzoi sot Francën për “destabilizimin” e rajonit të Gjirit pasi Parisi nënshkroi një marrëveshje rekord prej 14 miliardë eurosh me Emiratet e Bashkuara Arabe për blerjen e 80 avionëve luftarakë Rafale.

“Ne nuk duhet të injorojmë rolin e Francës në destabilizimin e rajonit”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Saeed Khatibzadeh.

“Ne prisnim që Franca të ishte më e përgjegjshme”, u shpreh ai. “Militarizimi i rajonit tonë është i papranueshëm dhe armët që ata shesin në rajon janë burim trazirash”.

Franca është përballur me kritika pasi disa nga këto armë janë përdorur në Jemen, ku një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite që përfshin Emiratet e Bashkuara Arabe po lufton rebelët e mbështetur nga Irani në një luftë që ka krijuar një nga krizat më të këqija humanitare në botë.

Emiratet e Bashkuara Arabe ishin klienti i pestë më i madh për industrinë franceze të mbrojtjes, me një marrëveshje me vlerë prej 4.7 miliardë euro, nga 2011 deri në 2020, sipas një raporti parlamentar francez./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara