Shëndeti

Vlerat e çokollatës për shëndetin mendor dhe tensionin e gjakut

Konsumi i çokollatës është gjithnjë e në rritje.

Publikuar

Kënaqësia që merr prej çokollatës është e padiskutueshme. Mënyra se si ajo shijon nuk ka të krahasuar.

Konsumi i çokollatës është gjithnjë e në rritje. Studimet të cilave u referohet AgroWeb kanë zbuluar kanë zbuluar vlerat e fshehura të kësaj ëmbëlsire të pashoqe.

E pasur me antioksidantë

Çokollata është e pasur me antioksidantë. Këto substanca natyrale kimike janë të nevojshme për të eliminuar radikalet e lira në organizëm. Radikalet e lira shkaktojnë oksidim dhe inflamacion që nxisin disa sëmundje kronike.

Burimet më të pasura të antioksidantëve janë farat e papërpunuara të pemës së kakaos.

Për rrjedhojë, kakaoja pluhur dhe çokollata e zezë janë format më të mira të kësaj ëmbëlsire që njeriu duhet të konsumojë.

Çokollatat me qumësht dhe çokollata e bardhë janë të pasura me yndyra dhe përmbajnë shumë pak antioksidantë.

Ushqyesit surprizë

Kakaoja përmban shumë ushqyes dhe minerale siç janë: fibra, bakri, magnezi, manganic, zinku, seleniumi, fosfori, kaliumi dhe hekuri.

Kakaoja e papërpunuar përmban plot 400 polifenolë (antioksidant), madje më shumë se vera e kuqe apo çaji jeshil.

Shëndeti i mirë mendor

Antioksidantët tek çokollata mbrojnë shëndetin mendor.

Flavonoidët mbrojnë neuronet dhe luftojnë inflamacionin që rrezikon sistemin qendror nervor.

Çokollata për tensionin e gjakut

Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org, shpjegojnë se antioksidantët tek çokollata ndihmojnë qelizat të prodhojnë një substancë natyrale të quajtur oksidi nitrik.

Ajo qetëson enët e gjakut dhe lehtëson qarkullimin e gjakut duke shmangur kështu tensionin e lartë të gjakut.

Megjithatë çokollata nuk është e vetmja që duhet të hani për të mbajtur nën kontroll tensionin e gjakut.

Çokollata të përmirëson humorin

Çokollata thuhet të përmirësojë humorin. Kjo vjen si pasojë e një substance kimike që stimulon endorfinën. Kjo është një tjetër arsye përse natyrshëm njeriu buzëqesh kur ha çokollatë.

Nga ana tjetër

Disa studime kanë nxjerrë në pah se çokollata mund të nxisë migrenën. Nëse vuani nga migrena përpiquni të mos konsumoni çokollatë dhe të kuptoni nëse ajo nxit dhimbjet.

Sasia e duhur e çokollatës

Disa studime thonë se duhet të konsumoni 20 gramë çokollatë të zezë çdo tre ditë për të marrë përfitimet e lartpërmendura./AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Ngjyra e syve tregon sa e tolerojmë dhimbjen e lindjes, thotë shkenca

Opsioni më real është që ju të përjetoni një nivel dhimbjeje dhe ndjesi të pakëndshme gjatë lindjes.

Publikuar

nga

Ngjyra e syve tanë mund të tregojë se sa mirë ne tolerojmë dhimbjen, emocionet negative ose ankthin.

Shkencëtarët thonë se ne mund të parashikojmë se cili do të ishte pragu ynë i tolerancës ndaj dhimbjes gjatë lindjes. Dhe megjithëse lindjet pa dhimbje janë të mundshme, opsioni më real është që ju të përjetoni një nivel dhimbjeje dhe ndjesi të pakëndshme gjatë lindjes.

Gjithsej 58 gra shtatzëna kanë marrë pjesë në një studim të kryer në Universitetin e Pitsburgut në SHBA, dhe në bazë të rezultateve të tyre është treguar se gratë me sy të kaltër ose të gjelbër, e përballojnë dhimbjen më lehtë.

Ndryshe nga ato, gratë shtatzëna me sy me ngjyrë më të errët ndienin lehtësim shumë më të madh kur iu nënshtruan anestezisë epidurale, gjë që, sipas shkencëtarëve që drejtuan hulumtimin, konfirmon se pragu i tyre i tolerancës ndaj dhimbjes është më i ulët.

Po kështu, hulumtimet tregojnë se nënat me sy të kaltër vuajnë më pak nga ankthi dhe depresioni pas lindjes sesa nënat me sy me ngjyrë më të errët. Megjithëse nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar shkaqet pas këtyre të dhënave, supozohet se gjenetika mund të përfshihet.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjashtë sekretet për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme

Konsumoni më pak produkte shtazore dhe ushqime të përpunuara.

Publikuar

nga

Nuk është më një sekret se regjimi ushqimor dhe stërvitja janë çelësi për të jetuar një jetë të gjatë të shëndetshme, por lista nuk ndalet me kaq.

AgroWeb.org bazuar në këshillat e ekspertëve më të mirë botërorë të shëndetit, ndan me ju këshillat e tyre për mënyrat më të lehta të cilat ndikojnë në jetëgjatësinë tuaj.

Mbroni shëndetin e zemrës

Nëse dëshironi të jetoni gjatë, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të mbroni dhe përmirësoni shëndetin tuaj kardiovaskular.

Këshillat për këtë janë:

Ndiqni një regjim ushqimor të pasur me fruta, perime dhe bishtajore.

Konsumoni më pak produkte shtazore dhe ushqime të përpunuara.

Jini fizikisht aktiv. Kryeni të paktën 150 minuta ushtrime gjatë gjithë javës.

Flini 7 ose 8 orë gjumë në natë.

Mbani një peshë të shëndetshme.

Mbani nën kontroll dhe në nivele optimale kolesterolin, sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut. Të gjitha vijnë si rezultat natyral i aktivitetit fizik dhe ushqimit të shëndetshëm.

Ushtrohuni

Ushtroni të paktën 30 minuta çdo ditë. Sidomos nëse keni presion të lartë të gjakut ose diabet.

Gjithashtu ngritja e peshave ose përdorimi i shiritave të rezistencës, ushtrime që ndihmojnë për forcimin e muskujve, kanë treguar se reduktojnë rrezikun e vdekjes së parakohshme me 10- 17%”.

Lini duhanin

Një nga mënyrat më të thjeshta për të jetuar më gjatë është të lini duhanin.

Nëse nuk pini duhan, të jetosh më gjatë dhe më shëndetshëm zakonisht varet nga zgjidhja më e dukshme që është mënyra e të ushqyerit. Regjimi ushqimor mesdhetar është ai që të gjithë ekspertët sugjerojnë dhe preferojnë.

Konsumoni më shpesh kërpudha

Kërpudhat janë i vetmi burim ushqimor i një aminoacidi të fuqishëm me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore me emrin L-ergothioneine (shkurtimisht ERGO).

Sipas disa studimeve, konsumi i lartë i kërpudhave ka të ngjarë të shpjegojë pse vende si Franca, Irlanda dhe Italia, kanë jetëgjatësi relativisht të lartë. Kjo ka bërë që disa shkencëtarë ta quajnë ERGO ‘vitamina e jetëgjatësisë”.

Kufizoni proteinat shtazore

Tashmë është e vërtetuar se duke reduktuar konsumin e proteinave që gjenden tek produktet shtazore, ju mund të jetoni më gjatë.

Duke u fokusuar në një regjim ushqimor me bazë bimore, ju mund të rrisni jetëgjatësinë tuaj.

Merrni fitonutrientët e nevojshëm për organizmin

Fitonutrientët si resveratroli dhe kuercetina mund të kenë efekte të fuqishme në shëndetin dhe jetëgjatësinë tuaj.

Resveratroli, i cili gjendet në ushqime si rrushi, vera, boronicat, kikirikët dhe kakao,ka treguar se përmirëson cilësinë e jetës.

Kuercetina, e cila gjendet në ushqime si mollët, qepët dhe lakra jeshile, shoqërohet me rritjen e jetëgjatësisë. Ajo gjithashtu ka efekte neuroprotektive dhe anti-inflamatore në trup. /AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Nëse keni nevojë për vitaminë B12, hani sardele

Shija nuk është e vetmja arsye pse njeriu duhet të konsumojë më shpesh sardele.

Publikuar

nga

Sardelet i gjejmë të freskëta ose të konservuara dhe mund të përdoren mjaft mirë në sallata, panine apo salca makaronash.

Shija nuk është e vetmja arsye pse njeriu duhet të konsumojë më shpesh sardele.

Këta peshq të vegjël janë shumë të pasur me proteinë, acide yndyrore omega-3, kalcium, hekur, fosfor, riboflavinë, vitaminë B6, B12 dhe D.

Roli i vitaminës B12 në shëndetin e organizmit

Vitamina B12 është një nga më të rëndësishmet e kompleksit të vitaminave B.

Sipas të dhënave mësohet se ajo është e domosdoshme për mëlçinë, sytë, flokët dhe lëkurën.

Kjo vitaminë është e përfshirë në procesin e metabolizmit dhe transformon ushqimin që konsumojmë, në energji.

Trupi e përdor vitaminën B12 për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, ADN-në, funksionet e sistemit nervor dhe përmirësimin e humorit dhe imunitetit.

Një pjatë me sardele ofron 7.6 mikrogramë vitaminë B12.

Kjo sasi është tre herë më e madhe se rekomandimi ditor për të rriturit që arrin në 2.4 mikrogramë në ditë.

Për fat të mirë, kjo vitaminë e marrë nga ushqimi nuk rrezikon të bëhet toksike nëse merret në sasi më të mëdha.

Trupi prodhon një substancë që kufizon përthithjen e vitaminës B12 dhe pengon mbidozën nga kjo vitaminë.

Të moshuarit, vegjetarianët, personat e alkoolizuar, njerëzit që kanë kryer ndërhyrje kirurgjikale në stomak, diabetikët dhed njerëzit që kanë kryer kimioterapi janë më të predispozuar të kenë mungesa të kësaj vitamine.

Të moshuarit kanë vështirësi në përthithjen e vitaminës sepse stomaku i tyre ka më pak aciditet.

Kjo e fundit është e nevojshme të ndajë vitaminën nga ushqimet dhe të lejojë përthithjen e saj nga trupi.

Produktet shtazore janë ndër burimet më të mira të kësaj vitamine.

Frutat e detit, mishi, shpendët, produktet e bulmetit dhe vezët ofrojnë sasi të mjaftueshme të kësaj vitamine.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​A shkakton migrena humbje të kujtesës?

Migrena mund të shkaktojë amnezi globale kalimtare, një humbje të papritur dhe të shkurtër të kujtesës.

Publikuar

nga

Efektet e migrenës në tru dhe kujtesë janë komplekse, dhe studiuesit janë ende duke studiuar lidhjet midis llojeve të ndryshme të migrenës dhe humbjes së kujtesës.

Migrena mund të shkaktojë amnezi globale kalimtare, një humbje të papritur dhe të shkurtër të kujtesës.

Sipas hulumtimeve, shumë njerëz me migrenë, veçanërisht fëmijët dhe të rinjtë, përjetojnë mjegull të trurit dhe humbje të përkohshme të kujtesës para, gjatë ose pas një sulmi migrenë, madje edhe midis sulmeve.

Sipas Organizatës Kombëtare të ShBA-së për Çrregullime të Rralla (NORD), një formë e rrallë e migrenës, migrena hemiplegjike, mund të shkaktojë probleme afatgjata të trurit, duke përfshirë humbjen afatgjatë të kujtesës.

Sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës (AMF), simptomat e një migrene hemiplegike i ngjajnë një goditjeje dhe njerëzit që e kanë atë ndjejnë dobësi në njërën anë të trupit (hemiplegji) së bashku me dhimbje koke dhe simptoma të tjera të migrenës.

Studimet kanë treguar se njerëzit nën moshën 50 vjeç që kanë migrenë performojnë më keq në aspektin e vëmendjes dhe kujtesës sesa njerëzit pa migrenë, edhe kur testohen pa sulme migrene”, vëren neurologia Olivia Begasse de Dhaem për Everyday Health.

Megjithëse shumica e njerëzve me migrenë nuk përjetojnë humbje të kujtesës, sipas një studimi të botuar në Journal of Headache and Pain, rreth 40% e tyre do të përjetojnë dëmtime njohëse, duke përfshirë një ulje të vëmendjes, shpejtësisë së përpunimit dhe kujtesës.

Sipas një studimi në revistën mjekësore braziliane Arquivos de Neuro-Psiquiatria, personat me migrenë kronike kishin deri në katër herë më shumë gjasa të kishin probleme me kujtesën, krahasuar me ata me migrenë episodike.

Sipas Klinikës Cleveland, një migrenë kronike përkufizohet si një dhimbje koke që shfaqet të paktën 15 ditë në muaj.

Begasse de Dhaem vëren se problemet e humbjes së kujtesës të lidhura me migrenën kronike ose episodike janë jetëshkurtër dhe zakonisht vijnë nga problemet e vëmendjes të shkaktuara nga vetë migrena.

Nëse dikush nuk është në gjendje t’i kushtojë vëmendje ose të përqendrohet dhe më pas nuk kujton informacionin që ka mësuar, nuk është se ka harruar ose përjetuar humbje të kujtesës, por se ka vështirësi të kushtojë vëmendje“, shton Begasse de Dhaem.

Megjithëse studiuesit ende po mësojnë se çfarë e shkakton mjegullën e trurit te njerëzit me migrenë, mendohet se migrena ndikon në mënyrën se si truri e percepton dhe përpunon informacionin në disa mënyra.

Efektet e migrenës në tru janë zakonisht të përkohshme, kështu që ajo nuk shkakton dëmtime të përhershme. Megjithatë, një person mund të ketë vështirësi të mendojë ose të përqendrohet në detyrat pas një migrene.

Begasse de Dhaem thotë se pasi të ketë kaluar depresioni kortikal, mjegulla e trurit zakonisht do të zhduket brenda pak ditësh nga faza e aurës.

Njerëzit me migrenë mund të kenë ndryshime në lëndën e bardhë të trurit, zonë që truri përdor për të komunikuar me pjesën tjetër të sistemit nervor qendror.

Sipas Begasse de Dhaem, këto ndryshime, të cilat shfaqen si pika të vogla në një skanim MRI, nuk ndikojnë në funksionin njohës.

Një tjetër shkak i mundshëm i mjegullës së trurit dhe problemeve të kujtesës që lidhen me migrenën mund të jenë medikamentet me recetë që njerëzit marrin për të parandaluar sulmet.

Disa nga këto barna mund të ndikojnë në funksionimin e trurit, duke shkaktuar përgjumje afatshkurtër ose konfuzion.

Këto mund të jenë ilaçe për trajtimin e të përzierave, pagjumësisë, depresionit, ankthit, epilepsisë dhe sulmeve të migrenës, dhimbjeve neuropatike dhe fibromialgjisë.

Nëse përjetoni mjegull të trurit ose konfuzion gjatë marrjes së ndonjë prej këtyre medikamenteve, bisedoni me mjekun tuaj, por mos e ndërprisni trajtimin vetë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara