Kronika e zezë

Tre burra u përpoqën të kryenin vetëvrasje pasi u akuzuan rrejshëm për përdhunim

Gruaja u dënua me 8.5 vjet burg.

Publikuar

Tre burra u përpoqën të bënin vetëvrasje pasi u akuzuan rrejshëm për përdhunim, sipas një gjykate.

Eleanor Williams akuzoi tre burra dhe disa të tjerë se e sulmuan atë dhe në maj të vitit 2020 ajo postoi në Facebook se ishte viktimë e një bande aziatike, së bashku me fotot e lëndimeve që prokuroria pretendon se ishin vetëshkaktuar me një çekiç.

Pretendimet e gruas çuan në protesta, madje edhe në qytetin e saj të lindjes Barrow-in-Furness, Cumbria, duke shfaqur publikisht zemërim masiv që nuk është parë atje për më shumë se 30 vjet, tha policia.

Kishte 151 krime shtesë pas postimit të mediave sociale, përfshirë 83 krime të urrejtjes, dëgjoi Gjykata e Preston Crown.

Disa biznese u mbyllën dhe anëtarët e komunitetit u larguan nga shtëpitë e tyre për shkak të protestave, shtoi policia.

Williams, 22 vjeç, po pret të mësojë fatin e saj në një seancë dëgjimore pasi u dënua për shtrembërim të fakteve në janar të këtij viti.

Në gjykatë të hënën, pronari i biznesit Mohammed Ramzan tha se akuzat kundër tij ia kishin bërë jetën “ferr në tokë”.

Ai tha se u përpoq të bënte vetëvrasje dy javë pasi u arrestua për pretendimet e Williams duke thënë “Unë ende i mbaj plagët edhe sot e kësaj dite”.

Ramzan tha se ai mori “kërcënime të panumërta me vdekje” në mediat sociale nga njerëz nga e gjithë bota.

Prona e tij u dëmtua dhe bizneset e tij u “shkatërruan” pasi ai dhe familja e tij u vunë në shënjestër “në mënyrën më të tmerrshme”, tha z. Ramzan në gjykatë.

Një burrë tjetër, Jordan Trengove, tha“Pika më e ulët ishte kur u përpoqa t’i jepja fund jetës sime në gusht 2020”.

Ai tha në një deklaratë në gjykatë se pasi Williams pretendoi se e kishte përdhunuar, fjala “përdhunues” ishte lyer me sprej në shtëpinë e tij dhe dritarja iu thye.

Pasi u akuzua, ai tha se kaloi 73 ditë në burg, duke ndarë një qeli me një të dënuar për dhunë seksuale.

Një burrë i tretë, Oliver Gardner, tha se takimi i tij i rastësishëm me Williams në Preston çoi në ndarjen e tij sipas Aktit të Shëndetit Mendor.

“Ishte vetëm një rast i të qenit në vendin e gabuar në kohën e gabuar”, tha ai.

Në deklaratën e tij, ai tha se u përpoq t’i jepte fund jetës së tij para se të ndahej. Ai shtoi“E gjithë kjo periudhë në jetën time ka qenë totalisht dërrmuese”.

Të martën, Eleanor Williams u dënua me 8.5 vjet burg./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Vetaksident në Gjilan, përplaset me murin e një shtëpie

Një pasagjere ka pësuar lëndime trupore.

Publikuar

nga

Një vetaksident ka ndodhur mbrëmë në Gjilan, ku drejtuesi i veturës ka humbur kontrollin mbi veturën duke dalur nga rruga dhe është përplasur në murin e një shtëpie.

Si pasojë e aksidentit lëndime trupore ka pësuar pasagjerja femër kosovare, e cila pas pranimit të tretmanit mjekësorë është liruar.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Lirohet nga akuza ish-zyrtari policor i akuzuar për marrje ryshfeti

Aktgjykimi lirues është shpallur të premten nga gjyqtari Agim Kuçi në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Prishtinë, të premten ka shpallur aktgjykim lirues për ish- zyrtarin policor, Sokol Alihajdari, i cili akuzohej për marrje ryshfeti.

Aktgjykimi lirues është shpallur të premten nga gjyqtari Agim Kuçi në Gjykatën Themelore të Prishtinës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Kjo gjykatë merr aktgjykim lirues pasi që nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale për të cilën është akuzuar”, tha gjykatësi Kuçi.

Kurse lidhur me shpenzimet e procedurës penale, ai tha se të njëjtat do të bien në barrë të Gjykatës Themelore në Prishtinë.

Në fund gjykatësja Kuçi njoftoi palët e pakënaqura se ndaj këtij aktgjykimi kanë të drejtë ankese në afat prej 30 ditësh nga dita e kalimit të kopjes së këtij aktgjykimi në Gjykatën e Apelit përmes kësaj gjykate.

Sipas aktakuzës së ngritur më 15 dhjetor 2016, në dispozitivin e parë, thuhet se i akuzuari Sokol Alihajdari në cilësinë e zyrtarit policor në stacionin Policor Jugu në Prishtinë, në Njësinë e Hetimeve në Sektorin e dhunës në familje, me qëllim që vetes t’i sjellë përfitim pasuror të kundërligjshëm, në atë mënyrë që derisa ishte duke trajtuar raste të dhunës familjare të akuzuarit Ahmet Gërxhaliu dhe të bashkëshortes së tij B.S, i pandehuri Alihajdari në fillim të muajit maj të vitit 2014, derisa i akuzuari Ahmet Gërxhaliu ishte në Stacionin Policor Jugu, akuzuari Alihajdari i kishte kërkuar ryshfet shumën e parave prej 300 euro e pastaj në afërsi të Qendrës Klinike Universitare në Prishtinë (QKUK), ka pranuar ryshfet shumën e të hollave të lartcekur prej 300 euro nga i akuzuari Gërxhaliu, duke i thënë që të hollat të ia vendoste në xhepin e pantollave.

Tutje, sipas të njëjtit dispozitiv thuhet se i pandehuri Gërxhaliu ia kishte dhënë shumën e të hollave të lartcekur të akuzuarit Alihajdari, që ta trajtonte rastin kundër ish-gruas së tij lidhur me djalin e tyre, kurse gjatë muajit qershor të vitit 2014, i akuzuari Alihaidari derisa kishte qenë tek shtëpia e të akuzuarit Gërxhaliu në lagjen e “Spitalit” në Prishtinë, lidhur me rastin e dhunës familjare në mes të akuzuarit Gërxhaliu dhe bashkëshortes se tij, i akuzuari Alihajdari nga i pandehuri Gërxhaliu ka kërkuar dhe pranuar ryshfet shumën e të hollave prej 40 euro, e duke i thënë se nenën e ka të sëmurë, dhe pastaj në muajin gusht të vitit 2014, ka kërkuar dhe pranuar shumën e të hollave prej 200 euro, duke i thënë se i nevojiten për pushim vjetor.

Me këtë rast Alihajdari akuzohet se ka kryer veprën penale “Marrje ryshfetit” nga neni 428 par. 1 të KPRK-së.

Në dispozitivin e dytë të aktakuzës, thuhet se i akuzuari Ahmet Gërxhaliu, i ka dhënë ryshfet zyrtarit policor Sokol Alihajdarit, zyrtar policor, në atë mënyrë që në afërsi të QKUK-së, i ka dhënë ryshfet në fillim te muajit maj të vitit 2014 shumën e të hollave prej 300 euro, duke ia vendosur ne xhepin e pantollave të akuzuarit Sokol Alihajdarit, kurse gjatë muajit qershor të vitit 2014 i ka dhënë ryshfet shumën e të hollave prej 40 euro derisa i akuzuari Alihaidari ishte në shtëpinë e të akuzuarit të lartcekur për të trajtuar rastin e dhunës familjare, si dhe në muajin gusht të vitit 2014, i ka dhënë ryshfet shumën e të hollave prej 200 euro të akuzuarit Alihajdarit për të shkuar në pushim vjetor.

Me këtë i njëjti ngarkohej se ka kryer veprën penale “Dhënie e ryshfetit” nga neni 429 par. 1 të KPRK-së.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Katër persona të arrestuar për prostitucion në Pejë

Me vendim të prokurorit të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt.

Publikuar

nga

Katër persona janë arrestuar mbrëmë në dy raste të ndara në Pejë, pasi që janë kapur në flagrancë duke kryer veprën marrje me prostitucion.

Me vendim të prokurorit të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Therje me thikë në shkollën “Motrat Qiriazi” në Prizren

Viktiam ka pranuar trajtim mjekësor.

Publikuar

nga

Një person ka therur me thikë viktimën mashkull kosovar në shkollën “Motrat Qiriazi”, në Prizren.

Rasti ka ndodhur dje në mëngjes, ku viktima ka pranuar trajtim mjekësor.

Me vendim të prokurorit, rasti shkon në procedurë të rregullt.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara