Kulturë, Lifestyle

Stilisti që krijoi veshje për yjet Dua Lipa, Rita Ora, Beyoncé dhe Sam Smith nga Kievi

Stilisti debutoi në Javën e Modës në Londër.

Publikuar

Për shumicën e stilistëve, Java e Modës në Londër ishte një shans për të debutuar me koleksione të reja. Por për stilistin ukrainas, Ivan Frolov, kjo nënkuptonte më shumë.

Ivan zgjodhi të vishte një bluzë me flamur të Ukrainës për paraqitjen e tij dhe e shfrytëzoi si mundësi për të ngritur zërin rreth luftës.

“Lufta ende po vazhdon dhe ne kemi nevojë për vëmendjen që e morëm në fillim”, deklaroi ai mes tjerash.

Ivan kujton mëngjesin kur nisi lufta. Ai iu dha pushim punonjësve të tij. Megjithatë, brenda dy javësh ata i shkruajtën stilistit duke i kërkuar që t’i kthehen normalitetit.

Në ditët e para të luftës, ata dhuruan makina qepëse për të realizuar jelek antiplumb dhe i përqendruan aftësitë e tyre diku tjetër. Ai tregoi se në fillim ata realizuan uniforma dhe veshje të tjera për ushtarët.

“Makinat tona qepëse janë të përshtatshme për të bërë korsete dhe fustane mbrëmjeje, por ne bëmë më të mirën që mundëm”, shpjegoi ai.

Siç edhe mund ta imagjinoni, Ivan thotë se të punosh nga një zonë lufte është gjithçka tjetër veçse e parashikueshme. Ai shpjegon se ata ende dëgjojnë sirena ditore të sulmit ajror, duke shtuar se “nuk e di se çfarë do të ndodhë më pas”.

“Kur Rusia filloi të bombardonte termocentralet, ne patëm shumë probleme me energjinë elektrike dhe ndërprerjet”, shpjegoi ai më tej.

Por Ivan dhe ekipi i tij jo vetëm që kanë ndihmuar rreth luftës, ata iu kthyen edhe stilimit të rrobave. Ishte një rast, kur rifilloi funksionimi normal i bizneseve, dhe Ivan po realizonte veshje për klipin e yllit Sam Smith.

“Ishte një periudhë e shkurtër sepse na duhej të dërgonim veshje në Poloni me tren dhe papritmas pati një ndërprerje të energjisë elektrike”, tha ai.

Në vend që të anulonte porosinë, ekipi i Ivanit gjeti një mënyrë për ta realizuar atë me dorë.

“Mjeshtrat tanë të qëndisjes i ngjitën telefonat e tyre në llamba dhe përdorën dritën e pishtarit për të qëndisur me fije dhe gjilpërë”, thotë ai.

“Pas kësaj kuptova se nuk ka asnjë detyrë që është e pamundur për popullin ukrainas”, shpjegoi ai.

Për shkak se lufta e bën më të vështirë transportimin e rrobave, tani duhen më shumë se 17 orë për ta realizuar një gjë të tillë.

Sam Smith nuk është i vetmi artist për të cilin Ivan ka stiluar veshje vitin e fundit. Nëse jeni fansa të Doja Cat, Rita Ora apo Dua Lipa, mund ta keni parë punën e tij. Po edhe Beyonce.

Në janar, Ivan mori thirrjen për të dizajnuar një nga veshjet për koncertin e yllit në Dubai.

“Është gjithmonë mirë kur ndodh diçka e tillë, sepse në ditët e sotme kemi vetëm lajme të trishta. Kur ndodh diçka mbështetëse, kjo na ndihmon të besojmë se të vazhdojmë gjithçka do të jetë më mirë”, deklaroi ai tutje.

Vendimi i Beyonce-s për të veshur një markë ukrainase në një “performancë kaq të rëndësishme” do të thoshte shumë për Ivanin. Por reflekton se sa i kanë ndryshuar ëndrrat.

“Ka qenë gjithmonë ëndrra ime të vishja Beyoncé, por tani ato ëndrra kanë ndryshuar. Për momentin kam vetëm një ëndërr dhe është fitorja e Ukrainës”, shtoi ai.

Ai ka shpresë se një ditë sfilata e tij e modës do të kthehet në Kiev nga Londra.

“Unë dua që ajo të jetë në Ukrainën e bukur, të pavarur dhe të lirë siç ishte më parë”, përfundoi ai./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Spanja fillon mbylljen e fondacionit të simpatizantëve të Francos

Publikuar

nga

Ministri i Kulturës, Ernest Urtasun njoftoi se Qeveria e Spanjës ka filluar mbylljen e fondacionit Francisco Franco, një organizatë jofitimprurëse e krijuar nga simpatizantët e diktatorit të ndjerë.

Ligji i “kujtesës demokratike” i miratuar në vitin 2022 nga qeveria socialiste e Spanjës ndalon çdo organizatë, e cila regjimin e Frankos 1939-1975.

Ministria e Kulturës njoftoi se gjykata do ta marrë vendimin përfundimtar për mbylljen e Fondacionit Kombëtar të Franciso Francos.

Ligji synon të bëjë dëmshpërblime për viktimat e diktaturës dhe të luftës civile trevjeçare që i parapriu, në të cilën vdiqën më shumë se gjysmë milioni njerëz.

Historianët vlerësojnë se rreth 150 mijë e njerëz u vranë nga qeveria e Francos, ndërsa 450 mijë të tjerë u detyruan të largoheshin nga vendi./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Retro magjia shkodrane: Makinat klasike rikthejnë lavdinë e viteve ‘60-80′

Publikuar

nga

Këtë fundjavë, Shkodra do të vishet me ngjyrat dhe magjinë e së kaluarës, duke u shndërruar në një qendër të vërtetë nostalgjie dhe elegance. Festivali i shumëpritur “Retro” do të rikthejë kujtimet e viteve ’60, ’70 dhe ’80, duke sjellë në skenë një koleksion të mrekullueshëm të makinave klasike, të zbukuruara me targa të personalizuara që rrëfejnë histori të lashta dhe të paharruara.

Kryeministri Edi Rama, i njohur për pasionin e tij për artin dhe kulturën, ndau entuziazmin e tij për këtë ngjarje të veçantë, duke theksuar se kjo e shtunë do të jetë një ditë magjike për Shkodrën. “Magjike pritet të jetë e shtuna Retro në Shkodër,” shkruan ai, duke shpërndarë pamje nga festivalet e mëparshme “Retro” në qytetin e Shkodrës, të cilat tregojnë një atmosferë të gjallë dhe të ngrohtë, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Festivali “Retro” nuk është vetëm një ekspozitë e makinave klasike; është një festë e vërtetë për të gjitha shqisat. Për të apasionuarit pas makinave, ky festival ofron një mundësi të rrallë për të parë nga afër automjetet ikonike që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e automobilizmit. Çdo makinë, me linjat e saj elegante dhe detajet e veçanta, rrëfen një histori të veçantë, duke sjellë një ndjenjë nostalgjie dhe admirimi për të kaluarën.

Por festa nuk ndalet këtu. Gjatë orëve të mbrëmjes, Shkodra do të pulsojë nën tingujt e muzikës “Jazz”, duke krijuar një atmosferë të veçantë dhe romantike. Sheshet dhe rrugët e qytetit do të mbushen me tingujt e ëmbël të muzikës live, ndërsa vizitorët do të mund të shijojnë një shëtitje nën dritën e yjeve, të rrethuar nga eleganca e makinave klasike dhe gëzimi i festës.

Festivali “Retro” pritet të sjellë një numër të madh turistësh dhe vizitorësh, të cilët do të kenë mundësinë të eksplorojnë jo vetëm mrekullitë e automobilizmit klasik, por edhe bukuritë natyrore dhe kulturore të Shkodrës. Ky event jo vetëm që promovon kulturën dhe historinë e mjeteve klasike, por gjithashtu nxit turizmin lokal dhe ndërkombëtar, duke i dhënë një impuls të ri ekonomisë së qytetit.

Me një program të pasur aktivitetesh, nga parada e makinave klasike deri te koncertet e muzikës “Jazz”, Festivali “Retro” premton të jetë një ngjarje e paharrueshme për të gjithë pjesëmarrësit. Qyteti i Shkodrës, me historinë dhe kulturën e tij të pasur, do të shndërrohet në një skenë magjike, ku e kaluara dhe e tashmja bashkohen për të krijuar një përvojë unike dhe të veçantë.

Ndërsa Shkodra përgatitet për këtë festë të madhe, entuziazmi rritet dhe qyteti pulson me pritshmëri. Kjo e shtunë do të jetë vërtet magjike, duke sjellë gëzim dhe hare për të gjithë ata që do të jenë pjesë e kësaj ngjarjeje të veçantë./UBTNews/

 

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

‘Festa e Grurit’ në Pojan të Fierit: Bashkimi i bujqësisë dhe kulturës

Publikuar

nga

Në Pojan të Fierit, një fshat i vogël i ngulitur thellë në bukurinë e maleve shqiptare, “Festa e Grurit” është shndërruar në një ngjarje të pazëvendësueshme, një shenjë e qartë e bashkimit të kulturës bujqësore dhe trashëgimisë së vjetër kulturore. Çdo vit, ky fshat i vogël ngrihet në festë për të nderuar korrjen e grurit, një nga momentet më të rëndësishme të vitit për fermerët vendas.

Dita e Grurit mbledh me vete qindra banorë të zonës, si dhe personalitete të larta shtetërore si Presidenti Bajram Begaj dhe ministrat e qeverisë, duke treguar rëndësinë që i jepet kësaj ngjarje në skenën kombëtare. Kjo festë nuk është vetëm një shfaqje bujqësore; ajo është një shfaqje e kulturës dhe identitetit kombëtar shqiptar, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, në bashkëpunim me komunitetin vendas, ka krijuar një ambiente ku prodhimet vendase, përfshirë bukën e re dhe produkte “Made in Albania”, janë në qendër të vëmendjes. Politikat dhe inicativat e tyre për të mbështetur fermerët dhe njësitë agropërpunuese tregojnë një angazhim të vërtetë në zhvillimin dhe promovimin e bujqësisë së qëndrueshme në rajon.

Në këtë festë të bukur, bashkohen tradita e prodhimit të grurit me manifestimin e mekanizmave bujqësore, duke shtuar një përzierje harmonike të folklorit lokal, këngëve tradicionale, valleve dhe veshjeve autentike. Trashëgimia kulturore dhe gastronomike zënë një vend të rëndësishëm në këtë ngjarje, duke e bërë atë jo vetëm një festë bujqësore, por edhe një festë për të gjithë ata që e duan kulturën dhe traditën e vendit.

Pojani i Fierit, nëpërmjet “Festës së Grurit”, ka arritur të lidhë brezat dhe të ruajë trashëgiminë e tij në një mënyrë të gjallë dhe frymëzuese për të ardhmen. Ky fshat shqiptar jo vetëm që shquhet për bukurinë natyrore dhe gjelbërimin e tij, por tani edhe për ngjarjen e tij të madhe vjetore, ku tradita dhe moderniteti bashkohen në një përvojë të padëgjuar./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Muzeu Historik i Shkodrës: Rikthimi i traditave me projektin ‘Të çelen arkapijat’

Publikuar

nga

Muzeu Historik i Shkodrës ka nisur një udhëtim të ri në projektin “Të çelen arkapijat”, duke rikthyer në vëmendje objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore. Në qendër të qytetit, ky monument i shekullit XIX, i rikonceptuar si Muzeu Popullor në 1947 dhe më pas i plotësuar në 1949, është një vlerë e jashtëzakonshme e Shkodrës.

Pjesë e tij janë koleksionet e kuvendeve historike dhe artefakteve nga familjet shkodrane, të cilat tani shërbejnë si dritare në historinë dhe kulturën e qytetit.

Në vitin 1996, Muzeu u transferua në shtëpinë e njohur “Oso Kuka”, ku vazhdon të mbajë zemrën e tij kulturore me seksione të dedikuara për etnografi, arkeologji, art pamor dhe një bibliotekë të pasur. Si një bastion i trashëgimisë lokale, Muzeu Historik bashkohet me rrjetin e institucioneve kulturore të Bashkisë Shkodër, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Projekti “Të çelen arkapijat” synon të rikthejë një traditë të vjetër, duke zbukuruar portat e qytetit me artefakte që ndihmonin në lidhjen e komunitetit dhe tregimin e historisë së vjetër. Nëpërmjet kësaj iniciative, muzeu dëshiron të rikthejë lidhjet shoqërore dhe të promovojë trashëgiminë e pasur kulturore që ka formuar identitetin e Shkodrës nëpër shekuj./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara