Lajmet

Në Filipine divorci vazhdon të jetë i jashtëligjshëm

Procesi ligjor është i ngadalshëm dhe i shtrenjtë, dhe pa garanci për sukses.

Publikuar

Përveç Vatikanit, Filipinet janë i vetmi vend ku divorci është i jashtëligjshëm.

Mbrojtësit e pro-divorcit argumentojnë se kjo e bën më të vështirë për çiftet të ndërpresin lidhjet dhe të rimartohen, si dhe t’i shpëtojnë bashkëshortëve të dhunshëm.

Njerëzit që duan t’i japin fund martesës së tyre mund t’i kërkojnë një gjykate një anulim ose një deklaratë se dasma ishte e pavlefshme që në fillim, por qeveria mund të apelojë kundër këtyre vendimeve.

Procesi ligjor është i ngadalshëm dhe i shtrenjtë — rastet mund të kushtojnë deri në 10,000 dollarë ose më shumë në një vend të rrënuar nga varfëria — pa garanci për sukses.

“Nuk e kuptoj pse duhet të jetë kaq e vështirë”, thotë Sibonga, e cila ka kaluar 11 vjet duke u përpjekur të dalë nga një martesë që prindërit e saj e detyruan ta bënte pasi mbeti shtatzënë.

Beteja ligjore e Sibongas filloi në vitin 2012, kur ajo aplikoi në një gjykatë për të anuluar martesën e saj për shkak të pretendimit të “paaftësisë psikologjike” të burrit të saj, një nga arsyet për ndërprerjen e martesës.

Zyra e Avokatit të Përgjithshëm e apeloi me sukses vendimin në vitin 2019. Sibonga tha se ajo i kërkoi Gjykatës së Apelit të ndryshojë vendimin e saj, por ende është duke pritur për një përgjigje.

“Pse ne, ata që përjetuam vuajtje, braktisje dhe abuzime, ndëshkohemi me ligj?”, tha Sibonga, 45 vjeçare.

“Gjithçka që duam është të jemi të lirë”.

Kundërshtari më i fuqishëm i divorcit në Filipine është Kisha Katolike, e cila është gjithashtu kundër abortit dhe kontraceptivëve. Por Kongresi ka shënuar fitore të rëndësishme vitet e fundit.

Një ligj i kontrollit të lindjes u miratua në vitin 2012, pavarësisht kundërshtimit të fortë nga Kisha.

Dhe në vitin 2018, partitë e shumicës dhe opozitës në Dhomën e Përfaqësuesve miratuan një projekt-ligj divorci që më vonë ngeci në Senat. Ishte hera e parë që një propozim i tillë arrinte kaq larg.

Sondazhet e kryera nga Social Weather Stations tregojnë një ndryshim në qëndrimet e Filipineve ndaj divorcit.

Në vitin 2005, 43 për qind e filipinasve mbështetën legalizimin e divorcit “për çiftet e ndarë në mënyrë të papajtueshme”, ndërsa 45 për qind nuk ishin dakord.

I njëjti sondazh në vitin 2017 tregoi 53 për qind pro, ndërsa vetëm 32 për qind nuk ishin dakord.

“Ne nuk po shkatërrojmë asnjë martesë”, tha Edcel Lagman, një kongresmen dhe autor i një prej projektligjeve.

Lagman tha se divorci ishte për “martesa jofunksionale që nuk mund të riparohen” dhe legalizimi i tij do t’u mundësonte grave dhe fëmijëve të tyre t’i shpëtonin “burrave jotolerantë dhe abuzues”.

Legjislacioni nuk do të lejonte një “divorc të shpejtë”, shtoi ai.

Përpara se të zgjidhej, presidenti Ferdinand Marcos tha se vendi duhet të konsiderojë lejimin e divorcit, por këmbënguli se nuk duhet të jetë e lehtë./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Arabia Saudite do të organizojë për herë të parë një Javë Mode!

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor.

Publikuar

nga

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Përveç kësaj, Java e Modës do të nisë me një darkë gala hapëse që do të mirëpresë mbi 250 pjesëmarrës nga komuniteti ndërkombëtar i modës. Në një njoftim, CEO i komisionit, Burak Çakmak, tha: “Për herë të parë, ne po mirëpresim komunitetin global të modës në qendrën e modës në Arabinë Saudite, këtu në Riad.

Ngjarja do të shfaqë më të mirën e talentit tonë krijues, duke i dhënë edhe një mundësi tjetër markave tona për t’u lidhur me botën. Pavarësisht nëse na bashkoheni personalisht ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ne mezi presim të nxjerrim në pah atë që ka për të ofruar moda saudite”.

Detajet e Javës së Modës u zbuluan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris, në të cilën Komisioni i Modës në Arabinë Saudite prezantoi një numër stilistësh sauditë për të shfaqur koleksionet e tyre.

Shitjet me pakicë të modës pritet të rriten me 28 për qind, në 32 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sipas një raporti nga “Fashion Futures”./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQE zotohet të ndryshojë kriket pas raportit të barazisë

ICEC publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Publikuar

nga

Shefat anglezë të kriketit janë zotuar të “ndryshojnë” lojën pasi një raport zbuloi racizëm, seksizëm, klasizëm dhe elitizëm në këtë sport.

Komisioni i Pavarur për Barazi në Kriket (ICEC) publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Komisioni bëri 44 rekomandime duke përfshirë një thirrje për një “falje publike të pakualifikuar” nga bordi për dështimet e tij, të cilën BQE e bëri menjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Akulli i detit në Antarktidë arrin në nivelin rekord të ulët

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit”, sipas NSIDC.

Publikuar

nga

Akulli i detit rreth Antarktidës ka të ngjarë të ketë një sipërfaqe rekord të ulët kur ishte në madhësinë e tij maksimale këtë dimër, tregoi një analizë paraprake amerikane e të dhënave satelitore të hënën.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borë dhe Akull (NSIDC) tha në një deklaratë se akulli i detit Antarktik kishte arritur një madhësi maksimale prej 16.96 milion kilometra katrorë këtë vit, më 10 shtator.

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit në rekordin e akullit të detit 1979-2023 me një diferencë të gjerë”, tha NSIDC.

“Është një akull rekord i detit, [rekord] i ulët në Antarktik”, tha shkencëtari i NSIDC, Walt Meier./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i tregtisë së BE-së paralajmëron se ligjet e Kinës për të dhënat mund të kenë pasoja

Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

Publikuar

nga

Komisioneri i tregtisë së BE-së paralajmëroi sot se ligjet kineze që rregullojnë transferimin e të dhënave jashtë vendit, duke përfshirë një ligj kundër spiunazhit, mund të kenë “pasoja të padëshiruara”.

Valdis Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

I pyetur nga AFP nëse ai kishte diskutuar në mënyrë specifike një ligj që zgjeron në mënyrë dramatike përkufizimin e Kinës për spiunazhin, Dombrovskis tha se ai ishte ngritur në kontekstin e diskutimeve rreth “transferimeve më të gjera të të dhënave dhe vërejtjeve të lidhura me të dhënat”.

“Kjo mund të jetë një çështje e shqetësimit sistemik dhe mund të prekë të gjitha kompanitë aktive ndërkombëtare, jo vetëm kompanitë evropiane por edhe kompanitë kineze”, tha ai.

“Mund të ketë pasoja të padëshiruara”.

“Është pozitive që ne e mbajtëm këtë angazhim tani nga autoritetet kineze”, shtoi ai.

Kina ka zbatuar kohët e fundit rregullore të reja të gjera që mbulojnë sigurinë kibernetike, kundërspiunazhin dhe menaxhimin e të dhënave, duke përmendur nevojën për të mbështetur sigurinë kombëtare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara