Magazinë

Marilyn Monroe, 60 vite nga misteri i vdekjes së yllit amerikan

Vdekja e parakohshme i dha një fund edhe karrierës së saj.

Publikuar

Marylin Monroe, ylli më i famshëm i botës kishte marrë mbidozë ilaçesh qetësuese, në moshën 36-vjeçare. Që atëherë, zërat dhe teoritë në lidhje me atë çka ka ndodhur para dhe pas vdekjes se saj, nuk janë larguar asnjëherë: ishte vetëvrasje apo aksident? Apo e kanë vrarë?

Misteri që ka shkaktuar legjenda e saj, si dhe 30 filmat që ajo ka bërë në 15 vjetët e karrierës së saj, apo burrat e famshëm me të cilët është martuar, Joe DiMaggio dhe dramaturgu Arthur Miller, apo lidhja e saj me John dhe Robert Kennedy.

Vdekja e Marilyn Monroe u shfaq në faqet e para të të gjitha revistave dhe gazetave. Ka qenë dhe një person tjetër në shtëpi atë mëngjes, një figurë misterioze në shumë prej biografive të Monroe: menaxherja e biznesit, Inez Melson, një grua, e cila ishte rekomanduar nga Joe DiMaggio.

Marilyn Monroe u lind më 1 qershor 1926 në Los Anxhelos. Vdekja e parakohshme i dha një fund edhe karrierës së saj. Ajo u gjet e vdekur në shtratin e saj më 5 gusht 1962, pranë një tavolinë të mbushur me shishe ilaçe. Megjithatë edhe në 60-vjetorin e vdekjes, kujtimi ndaj Monroe-së mbetet në të gjithë botën i paharruar.

Kulturë, Lifestyle

Mediat prestigjioze shkruajnë për titullin që presidentja Osmani i dha Dua Lipës gjatë vizitës në Kosovë

Ndër mediat që shkruan për Lipën ishin Rolling Stone, Vanity Fair dhe Deseret.

Publikuar

nga

Gjatë vizitës së yllit pop në Prishtinë, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani emëroi Dua Lipën ambasadore nderi.

Gjatë një ceremonie të premten e kaluar, Osmani lavdëroi punën e saj humanitare në Kosovë dhe gjetkë, duke e quajtur atë një “muzikante të klasit botëror”, si dhe një “aktiviste të drejtpërdrejtë dhe të ndërgjegjshme”.

Osmani e vlerësoi atë për sensibilizimin e Kosovës në mbarë botën.

Në Instagram, ku Lipa ka më shumë se 85 milionë ndjekës, ajo postoi se “është një nder dhe privilegj të jem në gjendje të përfaqësoj vendin tim në të gjithë botën dhe të vazhdoj punën dhe përpjekjet e mia globalisht për të lënë gjurmë dhe bëj një ndryshim”. Ajo shtoi se “rinia e Kosovës meriton të drejtën e liberalizimit të vizave, lirinë për të udhëtuar dhe për të ëndërruar”.

“Ndër kriteret e saj të para si ambasadore nderi: Lobimi për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, një kauzë për të cilën këngëtarja mbrojti gjatë gjithë Festivalit Sunny Hill që ajo dhe babai i saj e themeluan në vitin 2018”, raportoi Rolling Stone.

Sipas Vanity Fair, “Lipa tani është pjesë e një trashëgimie të madhe të muzikantëve dhe diplomacisë. Në vitet 1950, Shtetet e Bashkuara shpallën një numër muzikantësh xhaz ambasadorë kulturorë dhe i dërguan nëpër botë në udhëtime të financuara nga Departamenti i Shtetit. Këta këngëtarë përfshinin yjet si Duke Ellington, Louis Armstrong, Dave Brubeck, Dizzy Gillespie, Benny Goodman dhe Quincy Jones”.

Billboard raportoi për nderimin e bërë nga Osmani: “Sot i dhashë Dua Lipës titullin Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës, sepse ajo vazhdon ta nderojë vendin tonë në çdo hap dhe çdo paraqitje”, ka shkruar presidentja krahas disa fotografive në llogarinë e saj në Instagram.“E falënderova në emër të të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës për gjithçka që ka bërë dhe që po e bën zërin tonë të dëgjohet kudo në botë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ross Taylor flet për komentet raciste që përcollën gjithë karrierën e tij

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

Publikuar

nga

Ross Taylor, 38-vjeçari i cili është me origjinë nga Zelanda e Re, u tërhoq nga garat ndërkombëtare të kriketit në prill pas një karriere të lavdishme që përfshin 16 vjet.

Në autobiografinë e tij “Black and White” të publikuar të enjten, ai thotë se ka duruar komente raciste nga shokët e skuadrës, por nuk specifikon se në çfarë niveli.

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

“Lojtarët e tjerë gjithashtu duhej të duronin komentet që kishin të bënin me përkatësinë e tyre etnike”.

Ai përfaqësoi Zelandën e Re në 112 gara, duke shënuar 7,683 vrapime midis 2006 dhe 2022. Ai gjithashtu ishte kapiten i Black Caps për dy vjet deri në 2012.

Një zëdhënës i Kriketit të Zelandës së Re i tha AFP-së se ata kanë kontaktuar Taylor në lidhje me akuzat.

“NZC ka kontaktuar me Ross për të diskutuar disa nga komentet në librin e tij, si për të kuptuar më mirë detajet e tyre dhe për të ofruar mbështetje. Këto diskutime janë në vazhdim”, tha zëdhënësi.

“Ne e konsiderojmë atë një pjesë të rëndësishme të familjes sonë të kriketit dhe jemi thellësisht të zhgënjyer që ai është ekspozuar ndaj kësaj lloj sjelljeje”, duke shtuar se “NZC e dënon racizmin”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Olivia Newton-John do të nderohet me memorial në Australi

Kryeministri i shtetit Viktoria tha se familja e aktores kishte pranuar ofertën e një memoriali.

Publikuar

nga

Legjenda e ekranit, Olivia Newton-John, do të nderohet me një memorial përkujtimor shtetëror në Australi, thanë autoritetet.

Ylli i “Grease” me origjinë britanike, e rritur në Austri, vdiq të hënën në shtëpinë e saj në Kaliforninë Jugore.

Shkaku i vdekjes nuk u deklarua, por 73-vjeçarja Newton-John kishte kaluar tre dekada duke u përpjekur – siç e tha ajo – “të fitonte” betejën me kancerin e gjirit.

Kryeministri i shtetit Viktoria, Dan Andrews tha se familja e Newton-John kishte pranuar ofertën e një memoriali shtetëror që “do të ishte shumë më tepër një koncert sesa një funeral”.

Një datë për memorialin nuk është caktuar ende./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Mike Tyson kundër serialit të ardhshëm që është bazuar në jetën e tij

Sipas tij, Hulu nuk e ka paguar dhe i ka vjedhur historinë.

Publikuar

nga

Mike Tyson është një emër i njohur në komunitetin e boksit në mbarë botën dhe ndonëse disa do ta konsideronin nder prodhimin e një seriali për të arriturat e tyre, Tyson u trondit kur pa “Mike” të prodhuar nga Hulu, një serial i bazuar në karrierën e tij.

56-vjeçari gjithashtu pretendoi se shërbimi i transmetimit u përpoq që të bind presidentin e UFC, Dana White, i cili është një mik i ngushtë i Tyson, për të promovuar serialin.

Tyson ka qenë gjithmonë një personazh i zëshëm në rrjetet sociale, megjithatë, shpërthimi i tij kundër serialit të ri i bëri fansat mjaft kurioz për të zbuluar se çfarë ndodhi saktësisht. Sipas ish-boksierit, Hulu nuk e pagoi atë dhe i akuzoi ata se i kishin vjedhur ‘historinë’.

Seriali do të shfaqet premierë më 25 gusht të këtij viti, ndërsa Tyson do të portretizohet nga aktori Trevante Rhodes.

“Hulu u përpoq të paguante vëllain tim @danawhite miliona pa më ofruar mua një dollar për të promovuar [filmin] që zotëria e tyre skllav (Trevante Rhodes) mori përsipër historinë për jetën time. Ai e hodhi poshtë sepse nderon miqësinë dhe trajtimin e njerëzve me dinjitet. Nuk do ta harroj kurrë atë që bëri për mua, ashtu si nuk do ta harroj kurrë atë që më vodhi Hulu”, shkroi Tyson llogarinë e tij në Instagram.

Ai gjithashtu u bëri thirrje fansave të tij të mos mashtrohen nga Hulu ndërsa tha se ai nuk e mbështet historinë e karrierës së tij të cilën ata kanë portretizuar në serial.

Dana White zbuloi poashtu se kreu i tij i prodhimit Craig Borsari i tha atij se Mike Tyson nuk është i kënaqur me serialin. Kjo e shtyu atë të telefononte boksierin për ta njoftuar për marrëveshjen. Megjithatë, pasi dëgjoi versionin e ngjarjeve të Tyson, ai u tërhoq nga marrëveshja./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara