Kulturë, Lifestyle

Çfarë mendojnë Harry dhe William për dokumentarin e ri rreth princeshës Diana?

31 gushti do të shënojë 25 vjet që Princesha Diana vdiq në një aksident tragjik me makinë në Paris.

Publikuar

Data 31 gusht do të shënojë 25 vjetorin që Princesha Diana vdiq në një aksident tragjik me makinë në Paris.

Djemtë e saj, Princi William dhe Princi Harry, gjithmonë e nderojnë këtë ditë privatisht dhe në reflektim të zymtë, me Harrin, tani 37 vjeç, duke dërguar tradicionalisht lule në vendin e fundit të pushimit të nënës së tij në terrenin e Althorp Park, shtëpinë e familjes së saj.

Por këtë vit, përvjetori po shënohet edhe nga një dokumentar i ri, “The Princess”, i cili do të shfaqet premierë më 13 gusht. Filmi, i drejtuar nga Ed Perkins, përdor mijëra orë filmime arkivore për të treguar historinë e jetës së Dianës, e cila u nda nga jeta në moshën 36-vjeçare.

Dhe Harry dhe William thuhet se janë të ndarë në pamjet që po përdoren.

“William dhe Harry janë të bashkuar në neverinë e tyre për BBC-në dhe etikën e Bashirit në lidhje me intervistën. Por ata kanë mendime të ndryshme”, tha një burim i brendshëm i pallatit për Page Six.

Ndërsa William ka thënë se episodi duhet të mbyllet në kasafortat e BBC-së, për të mos u parë më kurrë, Harry nuk pajtohet, sipas burimeve të shumta në dijeni.

“Harry ka më shumë dënime për mediat në këtë rast, sesa intervistën aktuale, dhe thuhet se nuk dëshiron që pamjet të fshihen nga historia”, tha burimi nga pallati. “Kjo është diçka që u bë në mënyrë të gabuar, por në fund është ende pjesë e historisë së Dianës”.

Burimet e Pallatit besojnë se asnjë princ nuk është pyetur për pamjet që po përdoren për dokumentarin.

Perkins ka përfshirë një pjesë pesëminutëshe të intervistës tashmë famëkeqe “Panorama” që Diana i dha Bashirit në 1995, në të cilën ajo theu heshtjen e saj për aferën e Princit Charles me Camilla Parker Bowles, duke thënë: “Ishim tre prej nesh në këtë martesë”.

Por në maj të vitit 2021, një raport nga gjyqtari britanik Lord Dyson zbuloi se Bashir e kishte mashtruar Dianën në intervistë duke përdorur dokumente të rreme që pretendonin të tregonin se punonjësit po merrnin para në këmbim të mbjelljes së ngjarjeve për të në media.

Raporti zbuloi gjithashtu se krerët e BBC-së u përpoqën ta mbulonin atë.

Më pas, djemtë e Dianës lëshuan një deklaratë duke thënë se intervista e Bashirit nxiti “frikën, paranojën dhe izolimin” e nënës së tyre dhe përfundimisht çoi në vdekjen e saj. Diana ishte në një makinë që po ndiqej nga paparacët kur ajo u përplas në Tunelin de l’Alma në Paris.

“Intervista ishte një kontribut i madh për të përkeqësuar marrëdhëniet e prindërve të mi dhe që atëherë ka lënduar shumë të tjerë”, tha William.

Vetëm muajin e kaluar, shefi i BBC-së, Tim Davie, deklaroi se transmetuesi nuk do ta transmetonte më intervistën pasi u detyrua t’i paguante dëme të konsiderueshme dados së fëmijërisë së William dhe Harry-t, Tiggy Legge-Bourke, për akuzat e rreme që ajo kishte një lidhje me Charles.

Një zëdhënës i “The Princess” tha: “Ky dokumentar tregon historinë e Princeshës Diana ekskluzivisht përmes pamjeve arkivore të kohës, pa komente nga sot. Kjo intervistë tregohet shkurt, në kontekst, si një moment historik”.

Intervista – e parë nga 23 milionë njerëz në mbarë botën – mendohet se ka kontribuar në divorcin e Dianës nga Charles në 1996./UBTNews/

Film & TV

“Prey” bën histori si premiera më e madhe e të gjitha kohërave në Hulu

“Prey” është gjithashtu më i shikuari në Star+ në Amerikën Latine dhe në Disney+.

Publikuar

nga

Filmi “Prey” është vazhdim i “Predator” dhe është i disponueshëm për transmetim në Hulu. Pas publikimit, filmi i drejtuar nga Dan Trachtenberg u bë premiera më e njohur e të gjitha kohërave në këtë platformë.

Për më tepër, “Prey” është gjithashtu më i shikuari në Star+ në Amerikën Latine dhe në Disney+ në vendet ku Hulu nuk është i disponueshëm.

Filmi u publikua direkt në OTT, duke iu shmangur teatrove. Sidoqoftë, The Hollywood Reporter informoi se projekti ishte planifikuar gjithmonë si një hyrje e drejtpërdrejtë në transmetim.

Filmi ka personazh Amber Midthunder si Naru, një anëtare e fisit Comanche që kërkon të provojë aftësitë e saj si gjahtare. Ndërsa personazhi është një gjurmuese e shkëlqyer, ajo nuk ka aq shumë respekt në mesin e gjuetarëve meshkuj, por vëllai i saj Kima është një gjuetar i nivelit të lartë i respektuar nga i gjithë fisi.

E vendosur në vitet 1700, Naru duhet të mbështetet në instinktet dhe zgjuarsinë e saj për të mposhtur Predatorin – një anëtar i një race alienësh – që zbarkon në tokë dhe fillon të vrasë njerëzit për sport./UBTNews/

Më poshtë shihni trailerin e filmit “Prey”:

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ross Taylor flet për komentet raciste që përcollën gjithë karrierën e tij

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

Publikuar

nga

Ross Taylor, 38-vjeçari i cili është me origjinë nga Zelanda e Re, u tërhoq nga garat ndërkombëtare të kriketit në prill pas një karriere të lavdishme që përfshin 16 vjet.

Në autobiografinë e tij “Black and White” të publikuar të enjten, ai thotë se ka duruar komente raciste nga shokët e skuadrës, por nuk specifikon se në çfarë niveli.

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

“Lojtarët e tjerë gjithashtu duhej të duronin komentet që kishin të bënin me përkatësinë e tyre etnike”.

Ai përfaqësoi Zelandën e Re në 112 gara, duke shënuar 7,683 vrapime midis 2006 dhe 2022. Ai gjithashtu ishte kapiten i Black Caps për dy vjet deri në 2012.

Një zëdhënës i Kriketit të Zelandës së Re i tha AFP-së se ata kanë kontaktuar Taylor në lidhje me akuzat.

“NZC ka kontaktuar me Ross për të diskutuar disa nga komentet në librin e tij, si për të kuptuar më mirë detajet e tyre dhe për të ofruar mbështetje. Këto diskutime janë në vazhdim”, tha zëdhënësi.

“Ne e konsiderojmë atë një pjesë të rëndësishme të familjes sonë të kriketit dhe jemi thellësisht të zhgënjyer që ai është ekspozuar ndaj kësaj lloj sjelljeje”, duke shtuar se “NZC e dënon racizmin”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Olivia Newton-John do të nderohet me memorial në Australi

Kryeministri i shtetit Viktoria tha se familja e aktores kishte pranuar ofertën e një memoriali.

Publikuar

nga

Legjenda e ekranit, Olivia Newton-John, do të nderohet me një memorial përkujtimor shtetëror në Australi, thanë autoritetet.

Ylli i “Grease” me origjinë britanike, e rritur në Austri, vdiq të hënën në shtëpinë e saj në Kaliforninë Jugore.

Shkaku i vdekjes nuk u deklarua, por 73-vjeçarja Newton-John kishte kaluar tre dekada duke u përpjekur – siç e tha ajo – “të fitonte” betejën me kancerin e gjirit.

Kryeministri i shtetit Viktoria, Dan Andrews tha se familja e Newton-John kishte pranuar ofertën e një memoriali shtetëror që “do të ishte shumë më tepër një koncert sesa një funeral”.

Një datë për memorialin nuk është caktuar ende./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Më në fund, episodi i ri i “The Simpsons” do të shpjegojë se si e ka parashikuar seriali të ardhmen

Sipas prodhuesve, është një metodë se si shfaqja ka parashikuar disa nga ngjarjet botërore.

Publikuar

nga

Seriali i animuar, “The Simpsons” do të shpjegojë se si ata kanë parashikuar disa ngjarje të së ardhmes në episodin e ardhshëm të sezonit 34.

The Simpsons ka parashikuar disa ngjarje të mëdha botërore gjatë periudhës së saj prej dekadash – por ka një metodë për qasjen e tyre, sipas njerëzve pas shfaqjes.

Shkrimtari i serialit, producenti ekzekutiv dhe drejtuesi i shfaqjes Matt Selman foli për Deadline në lidhje me atë që do të ndodhë më pas për hitin e animuar ndërsa përgatitet për premierën e sezonit 34 muajin e ardhshëm.

Gjatë bisedës, Selman tregoi se shikuesit më në fund do të mësojnë se si emisioni ka arritur të parashikojë me saktësi të ardhmen në një episod të ardhshëm.

“Ne kemi një tjetër episod konceptual të çmendur që shpjegon se si The Simpsons e dinë të ardhmen. Është një episod konceptual me shumë gjëra të çmendura në të, por bën një shpjegim se si Simpsons mund të parashikojnë të ardhmen”, shpjegoi Selman, 50 vjeç.

“Jam shumë i emocionuar për sezonin 34”, vazhdoi ai. “Ju duhet të shtyni përpara dhe të sfidoni veten dhe të siguroheni që çdo episod të jetë i dallueshëm, emocional, vizual, bindës dhe i frikshëm dhe kinematografik. Kështu që ne e bëjmë këtë në 85 përqind të tyre. Kjo është shumë mirë. Gjithmonë kam menduar se B+ është një notë e mirë”.

Sipas tij, mbajtja sa më e freskët e shfaqjes pas gjithë këtyre viteve është ende “sfida më e madhe krijuese” e ekipit.

The Simpsons u shfaq për herë të parë në dhjetor të vitit 1989. Me kalimin e viteve, filmi kryesor i animuar ka parashikuar me sukses ngjarje të ndryshme botërore, përfshirë bërjen e Donald Trump president, blerjen e Fox nga Disney, sulmet e 11 shtatorit, pandeminë COVID-19 dhe tre ngjarje të Super Bowls.

Megjithatë, pyetjet për të ardhmen e emisionit janë ngritur gjithashtu. Për fat të mirë për fansat, producenti ekzekutiv dhe shkrimtari Al Jean thotë se ai nuk do të përfundojë së shpejti.

Sezoni 34 i The Simpsons do të shfaqet premierë më 25 shtator në orën 20.00. ET në Fox.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara