Kulturë, Lifestyle

Lady Gaga nuk do të performojë në “Oscars”

Weiss konfirmoi se superylli i popit nuk do të performojë në ceremoninë që mbahet sonte pas mesnate.

Publikuar

Këngëtarja dhe aktorja 36-vjeçare, Lady Gaga, është nominuar për çmimin prestigjioz “Oscar” në kategorinë “Kënga më e mirë origjinale”, për kolonën zanore të filmit “Top Gun: Maverick”, “Hold My Hand”. Por megjithatë ajo nuk do të performojë në “Oscars”.

Producenti ekzekutiv i “Oscars”, Glenn Weiss konfirmoi se superylli i popit nuk do të performojë në ceremoninë që mbahet sonte pas mesnate. Fajtori? Orari i ngjeshur i Gaga-s. Ajo është shumë e zënë duke xhiruar rolin e saj përballë Joaquin Phoenix në vazhdimin e shumëpritur të filmit në ekranin e madh “Joker: Folie à Deux”.

Weiss tha: “Ne e kemi një raport të mrekullueshëm me Lady Gaga-n dhe ekipin e saj, por ajo është në mes të xhirimeve të një filmi dhe ne e nderojmë këtë proces të dhe industrinë e filmit. Pas diskutimeve të vazhdueshme, e kuptuam se ajo nuk do të mund ta realizojë një performancë të kalibrit të saj, prandaj vendosëm që ta lirojmë nga të gjitha angazhimet e ceremonisë së sivjetme ‘Oscar’. Ne e kuptojmë plotësisht se kjo është ajo që është prioriteti në këtë biznes, veçanërisht kur vet ceremonia jonë i nderon filmat”./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

‘Rrnojmë me e kujtue’ At Zef Pllumin në konkursin e letërsisë shqiptare

Autoritetet lokale dhe personalitetet e artit dhe letërsisë u bashkuan për të nderuar kujtimin e një figurë kaq të rëndësishme si “At Zef Pllumi”.

Publikuar

nga

Në një ngjarje plot emocion dhe krenari, konkursi i njohur i letërsisë shqiptare, “At Zef Pllumi”, ka arritur në edicionin e tij të tetë, duke rikthyer njëherit magjinë dhe frymën e shkëlqimit të letërsisë shqiptare. Lezha, qyteti i mikpritjes dhe historisë, ka qenë si gjithmonë ambienti i përkryer për këtë ceremoni të rëndësishme. Mjeshtri i penës, Preç Zogaj, dhe maestri i publicistikës, Bashkim Shehu, u ngjitën në skenë për të marrë çmimin mbarëkombëtar “At Zef Pllumi” për vitin 2024. Bashkë me ta, Shaban Murati u shpall si një prej triumfuesve të këtij konkursi, shkruan RTSH.

Organizimi i këtij konkursi u kthye në një reflektim të frymës së artit dhe letërsisë shqiptare, duke sjellë përpara personalitete të shquara të kësaj fushe. Autoritetet lokale dhe personalitetet e artit dhe letërsisë u bashkuan për të nderuar kujtimin e një figurë kaq të rëndësishme si “At Zef Pllumi”. Në këtë atmosferë të mbushur me krenari kombëtare, fituesit e çmimit ndjenë se vlerësimi i tyre ishte një nder i madh dhe një kujtesë që do të qëndronte në historinë e kulturës së tyre.

Juria, e përbërë nga emra të njohur të letërsisë shqipe si Behar Gjoka, Marash Mirashi dhe Agim Xhafka me këmbëngulje vlerësuan kontributin e autorëve në fushën e letërsisë.

Kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, shprehu respektin dhe nderin për të qenë pjesë e këtij konkursi të rëndësishëm, duke vlerësuar lart figurën e ndritshme të historisë sonë, At Zef Pllumin.

“Kemi nderin të jemi pjesë e këtij konkursi që nderon një nga figurat më të ndritshme të historisë sonë, At Zef Pllumi. Kjo ngjarje është një përkushtim ndaj trashëgimisë së tij, ndaj gjithçkaje që ai përfaqësonte dhe shpirtit të tij të pamposhtur”, deklaroi kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu.

Duke shprehur respektin dhe admirimin për trashëgiminë kulturore të kombit shqiptar, shkrimtari Shaban Murati në postimin e tij në rrjetin social Facebook shpreh ndjenjat e tij të nderimit pas fitimit të çmimit të ndritur “At Zef Pllumi”.

“Ndihem i nderuar që mora një çmim, që mban emrin e madh të një publicisti të shquar, të një mendimtari të madh, të një iluministi të madh si At Zef Pllumi. Ndihem i nderuar që ky çmim vjen nga qyteti i Besëlidhjes së Lezhës, nga qyteti i pan-shqiptarizmit, që duhet të jetë flamur jo vetëm i besëlidhjes së vjetër, por edhe i besëlidhjeve të reja që ka nevojë kombi shqiptar”, shprehet shkrimtari Shaban Murati.

Ndër ta, edhe shkrimtari Namik Dokle u nderua me “Çmimin Nderi në Prozë” për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në botimin e ciklit të romaneve, veçanërisht për veprën “Dhjetë gramë nder”. “Dje në Lezhë, juria e konkursit letrar “At Zef Pllumi” shpalli fituesit e edicionit të vitit 2024. Bashkë me disa kolegë të tjerë, u vlerësova edhe unë me “ÇMIM NDERI NË PROZË” për ciklin e romaneve të botuar vitet e fundit, veçmas për “Dhjetë gramë nder”, shkroi Namik Dokle në rrjetin e tij social Facebook.

Në këtë ceremoni çmimi “In memoriam” është ndarë për at Donat Kurtin, frat françeskan, mësues, mbledhës folklori, publicist. Çmimet për karrierën janë ndarë me kujdes dhe respekt, ndërsa emrat si Namik Dokle, Frano Kulli, Thanas Medi, Pashk Përvathi dhe Ahmet Prençi janë nderuar për kontributin e tyre të pamohueshëm në fushën e letërsisë dhe kulturës shqiptare.

Guximi në fjalë: Zef Pllumi si arkitekt i Rilindjes Kombëtare

At Zef Pllumi ishte një figurë e rëndësishme në historinë e Kombit Shqiptar. Ai ishte një nga personalitetet kryesore të Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe një ndër udhëheqësit e shquar të lëvizjes për pavarësi të Shqipërisë në shekullin XIX. Zef Pllumi ishte një figurë që luajti një rol të rëndësishëm në organizimin dhe udhëheqjen e përpjekjeve për liri dhe pavarësi kombëtare kundër pushtuesve të huaj, duke përfshirë edhe angazhimin e tij në Lidhjen e Prizrenit shkruan Gazeta Dielli.

Përveç angazhimit politik dhe luftës për pavarësi, At Zef Pllumi ishte gjithashtu një njeri i shquar i fjalës dhe i kulturës. Kontributi i tij në kulturën dhe historinë e Shqipërisë është thelbësor për kuptimin e identitetit kombëtar shqiptar. Për këtë arsye, ai është nderuar dhe respektuar si një nga figurat më të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar.

Në kohën e turbullt të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, At Zef Pllumi nuk u përul fare para sfidave. Ai shpalli zërin e tij kundër pushtuesve të huaj dhe u ngrit në krye të lëvizjes për pavarësi. Lidhja e Prizrenit u bë një prej platformave ku ai shpalosi me guxim dëshirën për një Shqipëri të lirë dhe të pavarur. Por në krah të angazhimeve politike, Zef Pllumi kishte një armë tjetër: fjalën dhe kulturën. Kontributi i tij në krijimin e një kulture të fortë kombëtare dhe interpretimin e historisë së kombit shqiptar do të qëndrojë gjithmonë si një testim i dashurisë dhe përkushtimit të tij ndaj atdheut.

Frank Shkreli, dikur gazetar dhe redaktor në “Zërin e Amerikës” At Zef Pllumin, e përshkruan si një figurë e rëndësishme e klerit katolik shqiptar, si simbol i sakrificës dhe rezistencës ndaj diktaturës komuniste. Sipas tij, urdhër i rendësishëm për Zef Pllumin ishin këshillat e tij për popullin shqiptar ‘të ruanin fenë, shpresën, dhe dashurinë për njëri-tjetrin, si një urdhër i rëndësishëm për të gjithë’. Në kohën kur konfliktet dhe grindjet po pengojnë progresin e vendit, mesazhi i At Zef Pllumit për të bashkëpunuar për një të ardhme më të mirë për të gjithë shqiptarët është më aktual se kurrë. Ai bën thirrje për një politikë dhe shoqëri më të pajtueshme dhe të përkushtuar në përhapjen e paqes dhe progresit./UBTNews/

© Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Pasqyra e Kulturës: Çmimi ‘Lumo Skëndo’ ndahet për librin e Ilir Ikonomit

Ilir Ikonomi u shpall fitues i Çmimit “Lumo Skëndo” për vitin 2023.

Publikuar

nga

Çmimi, i cili vlerëson veprën më të mirë në publicistikën dhe eseistikën shqiptare, u nda gjatë një ceremonie të ngrohtë të organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Ilir Ikonomi u shpall fitues i Çmimit “Lumo Skëndo” për vitin 2023.

Në një konkurrencë me 10 kandidatura të ndritshme, libri i tij “Fan Noli – Apostull” u dallua si një vepër e jashtëzakonshme, duke siguruar vëmendjen dhe respektin e një jurie të përmbajtur nga ekspertë të fushës. Juria, në krye me Arlinda Dudajn, e motivoi zgjedhjen e tyre duke theksuar objektivitetin dhe profesionalizmin e trajtimit të jetës dhe veprës së personalitetit të shquar të kombit, Fan S. Noli.

Libri i Ilir Ikonomit ofron një udhëtim në jetën dhe kontributin e shquar të Apostullit, ndërsa shfaq rëndësinë e studimit të historisë dhe kulturës për të kuptuar më mirë të tashmen dhe të ardhmen tonë. Në ceremoninë e sotme, përveç figurave të shquara të letërsisë, ishin të pranishëm edhe përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, theksuar kështu rëndësinë që institucionet vendase i japin kulturës dhe letërsisë, shkruan Gazeta Koha Jonë.

Në mesin e konkurrencës së fortë, libri i tij “Fan Noli – Apostull” u ngrit si një flamur i shkëlqyeshëm i objektivitetit dhe profesionalizmit në trajtimin e një personaliteti të rëndësishëm për historinë dhe kulturën shqiptare. Në këtë vepër, Ikonomi u përpoq të përmbledhë esencën e jetës dhe veprës së Apostullit, duke sjellë një studim të thelluar që shfaqë pasionin e tij për të kuptuar dhe për të ndarë me publikun një pasuri të tillë kulturore, shkuhet në Liberale.

Shkrimtari Ben Blushi, një fitues i mëparshëm i këtij çmimi, vlerësoi kontributin e Ikonomit. Në fakt, ai u shpreh se nëse të tjerët shkruajnë, Ikonomi studion. Ky vlerësim reflekton thellësinë dhe pasionin e përdorur nga Ikonomi në rrugën e tij të kërkimit dhe shkrimit.

Në këtë ceremoni të lavdishme, figura e Mit’hat Frashërit, një tjetër emër i rëndësishëm i historisë shqiptare, u shpalos si një tjetër kapitull i rëndësishëm i vëllimeve të kërkimeve të historianëve dhe studiuesve shqiptarë. Përveçse një shkrimtar i shquar dhe studiues, Ikonomi përfaqësoi shtëpinë botuese UET PRESS në një mënyrë të shkëlqyer, ndërsa vlerësoi dhe përshëndeti autorët e tjerë në konkurrencë.

Për tre vite radhazi, Çmimi “Lumo Skëndo” ka qenë një fokus i rëndësishëm për botuesit dhe studiuesit në Shqipëri, duke e bërë atë një shenjë të rëndësishme të respektit për veprën dhe kontributin e studiuesve dhe publicistëve të tyre.

Studiuesi dhe anëtari i jurisë, Uran Butka, në fjalë me ngjyra, shpjegoi  kuptimin dhe ndikimin e Frashërit në diplomaci, politikë dhe letërsi. Bashkë me të, në këtë udhëtim të mrekullueshëm të njohjes së trashëgimisë kulturore, ishin edhe kolegët e tij të shquar: Arlinda Dudaj, Belina Budini, Bledar Kurti dhe Ardit Gjinali, të cilët bashkëvlerësonin kontributin e Frashërit dhe rëndësinë e çmimit që mban emrin e shkëlqyeshëm Lumo Skëndo për letërsinë dhe publicistikën shqiptare, shkruan Liberale.

Duke i shtuar një dimension të veçantë emocionit të ceremonisë, Belina Budini, pedagoge dhe dekane e Fakultetit të Shkencave Humane në Universitetin Europian të Tiranës, përqafonte me krenari njohuritë e shtëpisë botuese UET PRESS, përfaqësuar këtë vit nga një listë e shquar autorësh si Ilir Ikonomi, Natasha Lako, Blendi Fevziu, Migjen Kelmendi dhe Namir Lapardhaja. Ajo çmoi vëmendjen që i kushtohet botimeve studimore dhe publicistike, duke e shfaqur rëndësinë e një shkollë që promovon dijen dhe kulturën. Në zemër të ngjarjes, gjithë këta shkëlqenin në dhjetëshen gjysmëfinaliste, duke luftuar me zemër për një vend në pesëshen finaliste. Dhe këtu, tre prej tyre, Lako, Fevziu dhe Ikonomi, dilnin si pretendentë të denjë për titullin më të lartë, shkruhet në Liberale.

Në këtë kohë kur historitë e dikurshme përplaseshin me vizionet e sotme, Çmimi “Lumo Skëndo”, i themeluar më herët nga Biblioteka Kombëtare dhe tashmë organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit për tre vjet me radhë, ruan shkëlqimin e trashëgimisë kulturore dhe frymëzon brezat e ardhshëm të studiuesve dhe publicistëve shqiptarë./UBTNews/

Përmbledhi: Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Letërsi – Theis Orntoft, në qiellin e letërsisë evropiane!

Fituesi i Çmimit të madh të Bashkimit Europian për Letërsi 2024 u shpall, dhe për këtë vit, titulli shkoi në dorën e autorit Theis Orntoft nga Danimarka, për romanin e tij mbresëlënës “Jordisk” (Botë).

Publikuar

nga

Në një atmosferë të mahnitshme në Bruksel, Belgjikë, drita e lavdishme e letërsisë evropiane u shfaq sot në gjithë hijeshinë e saj. Fituesi i Çmimit të madh të Bashkimit Europian për Letërsi 2024 u shpall, dhe për këtë vit, titulli shkoi në dorën e autorit Theis Orntoft nga Danimarka, për romanin e tij mbresëlënës “Jordisk” (Botë).

Ndërsa thelbi i fjalëve të tij fillonte të marrë zë në zemrat e lexuesve, juria gjithashtu nderoi shkrimtarët e tjerë të talentuar. Emrat e tyre u shpërfaqën në dritën e ditës: Todor Torov nga Bullgaria, Denis Utlu nga Gjermania, Maria Elisabet Bragadottir nga Islanda, Sholeh Rezazadeh nga Holanda dhe Tina Vrscaj nga Sllovenia.

Me pjesëmarrësit e 13-të nga Shqipëria deri në Tunizi, Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë ka eksploruar shumë këndvështrime, duke udhëtuar nëpër qytete dhe fshatra, duke zbarkuar në bregdetet e deteve të Europës dhe duke kuptuar thellësinë e trashëgimisë kulturore. Elena Loewenthal, një nga anëtaret e jurisë së çmimit, nuk mund të mos komentojë përvojën e tyre të pazakonshme, e cila u kthye në një udhëtim mahnitës nëpër botën e fjalës dhe fantazisë. Ajo shpreh kënaqësinë e saj për aventurën e pasur dhe për diskutimet e ngulitura mbi letërsinë bashkëkohore evropiane që u zhvilluan nëpër faqet e finalistëve.

Megjithëse shumë e prisnin që Rita Petro, autorja shqiptare, të fitonte një përmendje nderi me librin e saj “Lindur së prapthi”, fati nuk ishte në favor të saj në këtë event të mahnitshëm të letërsisë. Megjithatë, ajo mori pjesë në ceremoni dhe ndau një pjesë të ndërlikuar të rrëfimit të saj nëpërmjet letërsisë së saj të mrekullueshme. Në këtë festë të letërsisë, ku fjalët bënin magjinë e tyre, autorët e nominuar lexuan pasazhe nga veprat e tyre, duke e bërë këtë event të kthehej në një festë të vërtetë për librin. Autori fitues, Theis Orntoft, një poet i shquar nga Danimarka, e rikujtoi rrugën e tij të suksesit në botën e letërsisë. Lindur në 1984 në Skanderborg, ai diplomohet nga Shkolla Mbretërore Daneze e Shkrimit në 2009 dhe menjëherë bëri debutimin e tij me një ndezje letrare me “Yeah suiten”.

Me një portofol të pasur me suksese, ai shndërroi fjalët në poezi, duke fituar çmime kombëtare dhe duke bërë bujë nëpër shkëlqimin e tij të mrekullueshëm. Të tilla ngjarje shtrojnë themelet e një letërsie të re, duke ndriçuar rrugën për autorët e rinj të talentuar për të ndjekur ëndrrat e tyre letrare.

Analiza e Thomas Damholt për ‘Jordisk’

Analiza e Thomas Damholt në Litteratursiden për librin “Jordisk” të Theis Ørntoft na ofron një vështrim të thellë dhe të detajuar në një roman të shquar bashkëkohor. Në këtë shkrim tërheqës dhe analitik, Damholt shpreh admirimin për ambiciet dhe përmbajtjen e pasur të librit, duke e cilësuar atë si një vazhdim të suksesshëm të veprës së mëparshme të autorit.

Ai fillon analizën duke përshkruar vëllimet e personazheve të ndryshme që popullojnë romanin, duke theksuar përqendrimin e tyre të thellë në gjetjen e identitetit në një botë të ndryshuar dhe të pakënaqur. Nëpërmjet citimeve dhe përkufizimeve të shënuara në rrëfimin e Damholt, ai na jep një ndjesi për ngjarjet dhe përvojat e personazheve, si dhe për sfidat dhe problemet me të cilat ballafaqohen ata në udhëtimin e tyre.

Në analizën e tij, Damholt përqendrohet gjithashtu në aftësinë e autorit për të shkruar me ndjesi dhe tërheqje emocionale, duke kapur ndjenjat e dhimbjes, vetmisë dhe gëzimit në mënyrë të shkëlqyer. Ai vlerëson gjithashtu pamjet e bukura dhe optimizmin jetësor që karakterizojnë librin, duke e cilësuar atë si një përsosmëri “tokësore” në llojin e tij. Gjithashtu, Damholt e thekson rëndësinë e dimensioneve shtesë që autorit ia shton librit përmes personazheve që janë në thelb të tyre versione të autorit, duke reflektuar mendimet dhe shqetësimet e tij mbi jetën dhe të kaluarën. Kjo i jep librit një ndjeshmëri të veçantë dhe një lloj thellësie që e bën leximin e tij të pasur dhe të frymëzuar.

Përmes analizës së Damholt, kuptojmë se libri “Jordisk” është më shumë se një thjesht një roman; ai është një udhëtim emocionues dhe një përvojë e pasur në botën e mendimeve dhe emocioneve njerëzore. Damholt na udhëzon nëpër këtë udhëtim me një qasje të kujdesshme dhe thellësi, duke na lejuar të përjetojmë plotësisht magjinë e vepërës së Theis Ørntoft.

Çmimi i Bashkimit Evropian për të shkëlqyerit në Letërsi

Duke cituar faqen zyrtare European Union Prize Literature, shkruajmë se Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë (EUPL) konsiderohet si një shkëlqyes në qiellin e letërsisë evropiane. Financuar nga programi Creative Europe i Bashkimit Evropian, kjo iniciativë vjetore shpërthen si një rrezatim i dritës për të njohur dhe nderuar shkrimtarët më të talentuar të romanit në zhvillim në kontinentin tonë. Qëllimi i këtij çmimi është të vendosë krijimtarinë letrare evropiane në qendër të vëmendjes, duke promovuar shkëlqimin dhe shkëlqimin e letërsisë bashkëkohore. Nëpërmjet kësaj nisme, synohet të inkurajohet qarkullimi i letërsisë brenda Evropës dhe të nxiset një interes më i madh për veprat letrare në nivel ndërkombëtar.

Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë është një rrugë e hapur për shkrimtarët që dëshirojnë të shquhen në skenën ndërkombëtare. Konkursi është i hapur për 41 vende pjesëmarrëse aktualisht në programin Creative Europe. Çdo vit, organizatat kombëtare në një të tretën e vendeve pjesëmarrëse propozojnë romane potenciale fituese, duke siguruar që të gjitha zonat gjuhësore dhe vendet të përfaqësohen në këtë garë të rëndësishme. Në një përpjekje për të koordinuar këtë nismë me sukses, Komisioni Evropian ka zgjedhur një konsorcium të përzgjedhur, i cili përbëhet nga Federata e Botuesve Evropianë (FEP) dhe Federata Evropiane dhe Ndërkombëtare e Librashitësve (EIBF). Këto organizata bashkërisht janë përgjegjëse për zbatimin praktik të Çmimit në të gjithë Evropën. Për të njohur dhe nderuar talentin letrar, Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë ka filluar që nga viti 2009, duke organizuar cikël trevjeçarë të nismës. Ristrukturimi i fundit i Çmimit ka sjellë ndryshime interesante. Në vend që të ketë një fitues për secilin vend pjesëmarrës, një juri evropiane shtatë anëtarësh tani do të zgjedhë një fitues të përgjithshëm për çdo edicion të EUPL, duke lënë gjithashtu vend për pesë përmendje të veçanta për romanet më të shquara, shkruhet në European Union Prize Literature.

Nominimet e autorëve dhe romanet e tyre bëhen nga subjekte kombëtare me njohuri për skenën letrare në vendet e tyre. Këto nominime synojnë të promovojnë letërsinë jashtë kufijve të tyre kombëtarë dhe të vlerësojnë cilësinë letrare, përkthyeshmërinë dhe potencialin eksportues të një libri.

Vlerësimi i veprave të nominuara në Çmimin Evropian të Letërsisë

Në një shkëlqim të veçantë, Publishing Perspectives shkroi edhe për faktin se si figurat më të rëndësishme të këtij organizimi folën për këtë event dhe ngjarje. Iliana Ivanova, komisionere evropiane ka bërë një deklaratë tërheqëse për të gjithë autorët e nominuar në garën e çmimeve të këtij viti. Përkundër faktit se vetëm një fitues mund të shpallet, të gjithë të nominuarit do të përfitojnë nga një mbështetje promovuese të veçantë.

Ivanova, duke përshëndetur veprat e shquara të këtij viti, ka theksuar pasurinë dhe diversitetin e letërsisë evropiane. Ajo ka vlerësuar përpjekjet për të lidhur shkrimtarët e talentuar me lexuesit në mbarë botën, përmes përkthimeve dhe promovimit. Në një botë ku ndarja e kulturave dhe gjuhëve ende bën vështirësinë për komunikim, kjo mbështetje është një hap i rëndësishëm drejt një shoqërie më të përmbajtur dhe të lidhur. Ndërkaq, Ricardo Franco Levi, president i Federatës së Botuesve Evropianë, me një zë inkurajues, i uron fituesit dhe të nominuarit për arritjet e tyre të mrekullueshme. Ai e vlerëson rëndësinë e qënies së në listën e gjatë të Çmimit të Bashkimit Evropian për Letërsinë, duke e shikuar këtë si një mundësi të pazakontë për të rritur ndjeshmërinë e veprës së tyre për një audiencë më të gjerë.

Nga ana tjetër, Jean-Luc Treutenaere, bashkëkryetar i Federatës Evropiane dhe Ndërkombëtare të Librarive, duke u shprehur me një zë që shfaq përkushtim dhe respekt ndaj krijimtarisë letrare, i uroi fituesit dhe të nominuarit për kontributin e tyre në pasurimin e letërsisë europiane. Ai ka shprehur shpresën se veprat e tyre do të njohin një pranim të gjerë në të gjithë Evropën dhe përtej saj, duke ndihmuar në krijimin e lidhjeve mes kulturave dhe rajoneve të ndryshme.

Këto fjalë inkurajuese dhe vlerësimet e larta për rolin e letërsisë evropiane reflektojnë angazhimin e palëve të ndryshme në ruajtjen dhe promovimin e një trashëgimie të rëndësishme kulturore./UBTNews/

© Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Art

Prill në Prishtinë: Kalendar kulturor i mbushur me shfaqje e koncerte

Publikuar

nga

Në hënën e parë të prillit, një shkëlqim kulturor u përhap në Prishtinë si një flluskë e ngjarjeve dhe aktivitetesh të larmishme, duke filluar nga shfaqjet teatrale që hapin sipërfaqen e tyre të pabesueshme për fëmijët e mrekullueshëm deri te koncertet që përshkruajnë melodi të çuditshme për zemrën dhe shpirtin. Komuna e Prishtinës, me një mjeshtëri të rrallë, përmbysi një kulturë të gjithëpërfshirëse në kalendarin e saj kulturor, duke e shpërndarë këtë thesar të artit në profilin e tyre zyrtar në Facebook.

Çdo ditë të këtij muaji, kalendarin e tyre e përshkuan me ngjarje, duke e nisur prej Teatrit Dodona që bëri fëmijët të gëzohen me aventurat e tyre magjike deri te mbrëmjet e mbushura me ritme të Defy Them, ku muzika i shndërroi të gjithë në një det të ngjyrave të ndryshme dhe tingujve të shkëlqyeshëm.

Kështu, kalendari u mbush me aktivitete të ngjarjeve të ndryshme, duke sjellë një përzgjedhje të pastër të artit dhe kulturës, duke rritur jo vetëm shpirtin, por edhe imagjinatën e qytetarëve të Prishtinës. Nga shfaqjet teatrale në Teatrin Dodona deri te koncertet e mrekullueshme nëpër kafene të ndryshme, muaji i prillit u bë një udhëtim i pandashëm në botën e artit dhe kulturës për banorët e kryeqytetit.

Në datën 12 prill, Teatri Dodona do të mbajë dy repriza të shfaqjes për fëmijë “Pula Këlloçkë e Abës Loçkë” në orën 12:00 dhe 13:00. Në të njëjtën ditë në “Defy Them”, një lokal me ambiente të krijuara për koncerte, do të organizohet një mbrëmje me muzikë funky pop, duke përfshirë performancat e Dhjetori Band dhe Auron Deva Bend, fillimi në orën 20:00. Nga data 15 deri më 18 prill, në Kino Armata në orën 19:00 do të mbahet një koncert në bashkëpunim me Prifest, një festival i njohur në Prishtinë. Më 16 prill, në Rezidenca 17 në orën 18:00, do të zhvillohet një prezantim i projekteve foto-dokumentare në një ekspozitë. Në datën 17 prill në “Defy Them”, në orën 20:00 do të mbahet një masterclass për gitarë me Genc Blakqorin, një muzikant të njohur lokal. Në 18 prill në Teatrin Dodona në orën 19:30, do të zhvillohet shfaqja “Departamenti i Ëndrrave – Skena e mbrëmjes”, një prej shfaqjeve teatrale më të pritur në kalendarin kulturor të qytetit. Në 20 prill në Teatrin Dodona, në orën 12:00 dhe 13:00 do të ketë premierën e shfaqjes për fëmijë “Keci dhe Ujku”. Në të njëjtën ditë në “Defy Them” në orën 20:00 do të mbahet një mbrëmje post-punk me performancën e bandës Cosse.

Më 23 prill në Project Space 17 në orën 18:00 do të zhvillohet një diskutim me artisten Dhurata Hoti, duke u fokusuar në punën dhe projektet e saj artistike. Në të njëjtën ditë, në Bibliotekën “Hivzi Sulejmani” në Dardani në orën 13:00 do të organizohet një aktivitet në këmbim të Ditës Ndërkombëtare të Librit dhe të të Drejtave të Autorit. Në datën 24 prill në Kino Armata në orën 19:00 do të shfaqet një film dokumentar për familjen Deliu, duke ofruar një shans për publikun për të njohur më mirë historinë e tyre. Në 25 prill në Teatrin Dodona në orën 19:30 do të ketë premierën e shfaqjes “Shtëpia e Nënës Elena – Skena e mbrëmjes”, një prej ngjarjeve më të pritura nga dashamirët e teatrit në qytetin e Prishtinës. Më 30 prill, në festimin e Ditës Ndërkombëtare të Jazzit, “Prishtina Jazz Catz” do të performojnë në një ngjarje të veçantë të organizuar për këtë rast, duke filluar nga ora e pasdites.

Po ashtu, në Kino Armata, fillon një tjetër aktivitet në bashkëpunim me KFOS (Kosova Foundation for Open Society). Film dokumentar “20 days in Mariupol” do të shfaqet në orën 19:00. Kjo është një përvojë kinematografike që sjell historinë e qytetit të Mariupol në Ukrainë për një periudhë prej 20 ditësh.

Konsiderohet se kalendarët kulturorë përfaqësojnë një mënyrë për të promovuar artin, kulturën dhe ekspresionin njerëzor në mënyra të ndryshme, duke krijuar një mjedis të përbashkët për të eksploruar, mësuar dhe ndarë eksperiencat. Në kontekstin e Prishtinës, kalendari kulturorë është tërësisht i rëndësishëm për kulturën dhe shoqërinë në përgjithësi, dhe ndikimi i tyre është i padiskutueshëm. Po ashtu, kalendarët kulturorë ofrojnë një platformë për përhapjen e artit dhe kulturës në një gamë të gjerë disiplinash, duke përfshirë teatrin, muzikën, kinemanë, letërsinë, artin vizual, etj. Në këtë rast, aktivitetet nga shfaqjet teatrale për fëmijë deri te koncertet dhe ekspozitat foto-dokumentare kontribuojnë në diversifikimin dhe përmirësimin e kulturës së qytetit./UBTNews/

© Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara