Bota

Zjarr përfshiu fabrikën më të madhe të vaksinave, pesë të vdekur

Publikuar

Pesë persona kanë vdekur pas një zjarri që përfshiu prodhuesin më të madh të vaksinave në botë, Institutin Serum, të enjten.

Zjarri filloi në një objekt që është ende në ndërtim e sipër në mjediset e Institutit Serum të Indisë.

Pamjet shfaqin tymin e zi nga një ndërtesë shumëkatëshe në kompleksin masiv të SII në qytetin Pune në shtetin Maharashtr.

Kompania thotë se zjarri nuk ndikon në prodhimin e vaksinës, ndërkaq shkaqet e zjarrit ende nuk dihen./UBTNews

Bota

​Vaksinimi, kusht për haxh në Arabinë Saudite

Publikuar

nga

Arabia Saudite njoftoi se këtë vit, vaksina kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është kushti kryesor për haxh.

Gazeta “Ukaz”, njoftoi se ministri i Shëndetësisë Tawfig Al-Rabiah, zyrtarëve të ministrisë u ka thënë se ata që dëshirojnë të kryejnë haxh është e detyrueshme të vaksinohen kundër COVID-19 dhe se ky është një kusht për të marrë pjesë në haxh.

Ministri Rabiah gjithashtu kërkoi që të bëhet përgatitje të hershme për sigurimin e punonjësve shëndetësorë që do të jenë me detyrë në qendrat e shëndetësisë në Mekë, Medine dhe vendet e shenjta.

Gjithashtu në lajm thuhet se ministri ka kërkuar krijimin e një komisioni COVID-19 për haxhinjtë.

Vazhdo të lexosh

Bota

​Protestuesit armenë hyjnë në ndërtesën e qeverisë

Publikuar

nga

Protestuesit në Armeni kanë hyrë në ndërtesat qeveritare këtë të hënë duke kërkuar dorëheqjen kryeministrit Nikol Pashinyan.

Protestat në vend kanë kohë që zgjasin, dhe arsyeja kryesore është mënyra se si kryeministri e menaxhoi konfliktin në Nagorno-Karabakh.

Jerevani, kryeqyteti i Armenisë është i ndarë, sepse një pjesë protestojnë kundër qeverisë dhe një pjesë pro qeverisë.

Më herët, në një dalje përpara qytetarëve, kryeministri foli për tentativë për grusht shteti nga ushtria.

Në përgjigje të kërkesës së ushtrisë për të dhënë dorëheqje, kryeministri shkarkoi të enjten shefin e Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë.

Presidenti vendas refuzoi që ta miratojë shkarkimin, çka e ka tensionuar edhe më tej situatën politike.

Ushtarakët dhe opozitarët në Armeni kanë kritika të forta për menaxhimin e konfliktit të përgjakshëm gjashtë-javor me Azerbajxhanin për rajonin e Nago-Karabakut, i cili i mori jetën mijëra vetëve nga të dyja palët.

Konflikti përfundoi në nëntor të 2020-ës, kur të dyja palët nënshkruan një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Vazhdo të lexosh

Bota

​UNICEF marrëveshje me AstraZeneca për furnizimin e 85 vendeve me vaksinën kundër COVID-19

Publikuar

nga

Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka nënshkruar marrëveshje me AstraZeneca për të siguruar për 85 vende 170 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga UNICEF-i thuhet se organizata dhe AstraZeneca arritën marrëveshje për furnizimin me vaksinat kundër COVID-19 në emër të programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar, UNICEF do të furnizohet nga AstraZeneca me 170 milionë doza të vaksinës për 85 vende.

Vazhdo të lexosh

Bota

​Palmer: Fokusi i Amerikës nuk ka ndryshuar për Ballkanin Perëndimor

Publikuar

nga

Strategjia e Amerikës mbi Ballkanin Perëndimor nuk ka ndryshuar ashtu sikurse dhe interesi i lartë për të.

Kjo është deklarata më e fundit e Matthew Palmer që drejtoi për diplomacinë e këtyre vendeve.

“Ajo që ne do të dëshironim të shihnim është që vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë të forta, të gjalla, të begata, në paqe me veten dhe me fqinjtë si dhe të integruar në institucionet evropiane. Kjo do të thotë anëtarësim në Bashkimin Evropian për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, anëtarësim në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut për të gjithë ata që e marrin këtë vendim dhe që aspirojnë anëtarësimin”, tha Palmer.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara