AI

Viti i ndryshimeve në rrjetet sociale: Twitter shkoi, Threads erdhi, IA hyri në lojë

Publikuar

Associated Press

E humbëm Twitter-in dhe e fituam X-in. I provuam Bluesky-in dhe Mastodon-in (epo, disa nga ne e bëmë). U shqetësuam për ‘bot’-ët e inteligjencës artificiale (IA) dhe për shëndetin mendor të të rinjve. Kaluam kohë në biseda private online dhe u sorollatëm pafundësisht nëpër rrjete sociale siç bënim edhe në vitet e kaluara. Për përdoruesit e rrjeteve sociale, viti 2023 ishte një vend i fillimeve dhe i mbarimeve.

Më poshtë mund t’i lexoni disa prej ndodhive më të mëdha në rrjetet sociale më 2023 – si dhe çfarë të presim vitin e ardhshëm:

Lamtumirë Twitter

Para pak më shumë se një viti, Elon Musk u fut në zyrat qendrore të Twitter-it në San Francisko, e shkarkoi shefin ekzekutiv të tij dhe shefat e tjerë të lartë, duke e nisur shndërrimin e platformës së rrjetit social në atë që sot njihet si X.

Musku e zbuloi logon e X-it në korrik. Ai e ndryshoi shpejt emrin e Twitter-it dhe ikonën e kaltër të zogut, online dhe në zyrat qendrore të kompanisë në San Françisko.

“Dhe, së shpejti, ne do t’i themi lamtumirë markës së Twitter-it dhe, dalëngadalë, të gjithë zogjve”, shkroi Musk.

Për shkak të natyrës publike dhe për shkak se tërhiqte figura publike, gazetarë dhe përdorues të tjerë të profilit të lartë, Twitter-i gjithmonë ka pasur ndikim të madh në kulturën popullore – por ky ndikim duket se po shkon drejt shuarjes.

“Kishte shumë telashe edhe para se Musku ta merrte në dorë, ishte një markë e dashur me një rol të qartë në mjedisin e rrjeteve sociale”, tha Jasmine Enberg, analiste e rrjeteve sociale në Insider Intelligence.

Prejse u ble nga Musk, X-i është bombarduar me akuza për keqinformim dhe racizëm, ka pësuar humbje të mëdha financiare dhe rënie në përdorim. Musku tha se reklamuesit, të cilët u tërhoqën ishin të përfshirë në “shantazh” dhe u kërkoi atyre të “zhdukeshin”.

Duke i mirëpritur përdoruesit, të cilët ishin pezulluar nga ish-Twitter për shkak të gjuhës së urrejtjes, apo përhapjes së keqinformimit, në dhjetor, Musku ia ktheu llogarinë teoricienit konspirativ Alex Jones, duke u bazuar në një sondazh joshkencor që e kishte bërë me ndjekësit e vet. Jones e kishte cilësuar vazhdimisht si të rremë sulmin me të shtëna në shkollën “Sandy Hook” më 2012.

LGBTQ-ja dhe organizata të tjera që përkrahin grupet e margjinalizuara, ndërkohë, kanë alarmuar se X-i po bëhet vend më i pasigurt. Në prill, për shembull, X-i e hoqi në qetësi një rregullore e cila i mbronte transgjinorët. Në qershor, grupi avokues GLAAD e quajti atë si “platformën më të rrezikshme për njerëzit LGBTQ”. GLSEN, një grup edukues i LGBTQ-së, njoftoi në dhjetor se po largohet nga X-i, duke iu bashkuar edhe grupeve të tjera.

Përshëndetje X, Threads dhe Bluesky

Ndër ambiciet e Muskut për X-in është edhe shndërrimi i kësaj platforme në një “aplikacion për gjithçka” – sikurse WeChat në Kinë, për shembull. Puna është se nuk dihet nëse audiencat në SHBA dhe Perëndim janë të etura për një ide të tillë. Edhe vetë Musku është i paqartë për hollësitë.

Derisa X-i po vuan nga një krizë e identitetit, disa përdorues janë në kërkim të një zëvendësuesi. Mastodon ishte njëri nga kandidatët, bashkë me Bluesky, i cili në fakt, doli nga Twitter-i.

Dhjetëra mijëra njerëz, shumica përdorues të ngopur me Twitter-in, filluan të regjistrohen në aplikacionin Bluesky në pranverë, i cili ende funksionon vetëm me ftesa. Ky aplikacion ka më pak se vetëm 10 punëtorë, thotë drejtoresha e tij ekzekutive, Jay Graber.

Kjo nënkuptoi “përpjekje për ta bërë çdo gjë të jetë funksionale, për t’i mbajtur njerëzit online, përpjekje për të shtuar veçori, të cilat i kishim në udhëzues”, tha ajo, duke shtuar se “puna vetëm sa po rritej për t’u siguruar se sistemet mund ta përballonin fluksin e njerëzve”.

Duke e parë mundësinë për t’i joshur përdoruesit e pakënaqur të Twitter-it, pronarja e Facebook-ut, Meta, e lëshoi rivalin e tij, Threads, në korrik. Kjo platformë u rrit shpejt, pasi dhjetëra miliona njerëz filluan të regjistroheshin në të, megjithëse për të ka qenë goxha sfidë t’i mbajë njerëzit brenda. Pastaj, në dhjetor, shefi ekzekutiv i Meta-s, Mark Zuckerberg, njoftoi befasisht se kompania po e testonte ndërveprueshmërinë – idenë e nisur nga Mastodon dhe Bluesky dhe rrjetet e tjera sociale, të cilat ua mundësojnë njerëzve të jenë në gjendje t’i përdorin llogaritë e veta në platforma të ndryshme – pak a shumë sikur email adresat, apo numrat telefonikë.

“Po e fillojmë një testim ku postimet nga llogaritë në Threads do të jenë në dispozicion në Mastodon dhe shërbimet e tjera që përdorin protokollin ActivityPub”, shkroi Zuckerberg.

Shqetësimet për shëndetin mendor

Ndikimi i rrjeteve sociale në shëndetin mendor të fëmijëve është rritur këtë vit, me kryemjekun amerikan që paralajmëroi në maj se nuk ka dëshmi të mjaftueshme për të treguar se rrjetet sociale janë vend i sigurt për fëmijët dhe adoleshentët.

Ai u bëri thirrje kompanive teknologjike, prindërve dhe kujdestarëve të ndërmarrin veprime të menjëhershme për t’i mbrojtur fëmijët.

“Ne u bëjmë thirrje prindërve ta menaxhojnë një teknologji, e cila është duke u zhvilluar me shpejtësi të madhe, e cila thelbësisht e ndryshon mënyrën se si fëmijët e tyre mendojnë për veten, mënyrën se si ata ndërtojnë shoqëritë e tyre dhe mënyrën se si e përjetojnë botën”, tha Vivek Murthy për Associated Press.

Në tetor, dhjetëra shtete amerikane e paditën Meta-n për dëmtimin e të rinjve dhe për ndikimin në krizën e shëndetit mendor te të rinjtë, duke dizajnuar me vetëdije veçori në Instagram dhe Facebook, të cilat i bëjnë fëmijët të varur nga platformat e tyre.

Gjërat për të cilat duhet të jemi të vëmendshëm më 2024

Miqtë tuaj të inteligjencës artificiale kanë mbërritur – por ‘chatbot’-ët janë vetëm fillimi. Duke qëndruar në oborrin e kompanisë së tij në Menlo Park, Kaliforni, Zuckerbergu tha në vjeshtë se Meta është “e përqendruar në ndërtimin e një të ardhme të lidhjes njerëzore” – dhe tregoi se si në të ardhmen e afërt njerëzit mund të ndërveprojnë me versionet prej hologrami të miqve të tyre apo kolegëve, dhe me ‘bot’-ët e inteligjencës artificiale, të ndërtuar për t’iu asistuar atyre.

Kjo kompani shpalosi një ushtri të ‘bot’-ëve të inteligjencës artificiale – me të famshmit si Snoop Dogg dhe Paris Hilton i huazuan fytyrat e tyre për to – që përdoruesit e rrjeteve sociale të ndërveprojnë me ta.

Vitin e ardhshëm, inteligjenca artificiale do të “integrohet në praktikisht çdo cep të platformave”, tha Enberg.

“Aplikacionet e rrjeteve sociale do ta përdorin inteligjencën artificiale për ta nxitur përdorimin, fitimin nga të hyrat dhe reklamat, rritjen e abonuesve dhe aktiviteteve komerciale. Inteligjenca artificiale do ta shtojë varësinë e përdoruesve dhe reklamuesve, si dhe marrëdhëniet me mediat sociale, por zbatimi i saj nuk do të jetë i lehtë, sepse do të ketë edhe rritje të rregullave dhe mbikëqyrjes”, shtoi ajo.

Duke qenë se do të ketë zgjedhje të rëndësishme presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Indi dhe vende të tjera, roli i inteligjencës artificiale dhe rrjeteve sociale në keqinformim do të vazhdojë të jetë në qendër të vëmendjes së vazhduesve të rrjeteve sociale./REL

AI

Warren Buffett e krahason AI-në me armët bërthamore

Publikuar

nga

Warren Buffett është i shqetësuar për inteligjencën artificiale.

Në mbledhjen vjetore të aksionarëve në Omaha, Nebraska, 93-vjeçari bashkëthemelues, kryetar dhe CEO i Berkshire Hathaway lëshoi ​​një paralajmërim për rreziqet e mundshme të teknologjisë.

“Ne lamë një xhind nga shishja kur zhvilluam armë bërthamore”, tha ai të shtunën. “AI është disi e ngjashme – është një rrugëdalje nga shishja”.

I ashtuquajturi Oracle of Omaha tha se ka pak ide për teknologjinë që qëndron pas AI-së, por tha se ende ka frikë nga pasojat e saj të mundshme. Imazhi dhe zëri i tij u kopjuan kohët e fundit nga një mjet i mbështetur nga AI, tha ai, dhe ato ishin aq bindëse sa mund të kishin mashtruar familjen e tij. Mashtrimet duke përdorur këto falsifikime të thella, shtoi ai, mund të bëhen gjithnjë e më të përhapura.

“Nëse do të isha i interesuar të investoja në mashtrime, do të ishte industria e rritjes së të gjitha kohërave”, i tha ai turmës.

Berkshire Hathaway ka filluar të përdorë disa inteligjencë artificiale në biznesin e vet për t’i bërë punonjësit më efikasë, tha të shtunën Greg Abel, pasardhësi i pritshëm i Buffett që drejton operacionet josiguruese të Berkshire.

“Ndonjëherë ajo zhvendos fuqinë punëtore, por pastaj shpresojmë se ka mundësi të tjera”, tha Abel, i cili nuk zbuloi shumë detaje se si kompania planifikon të përdorë AI.

Buffett gjithashtu tha se teknologjia mund të ndryshojë botën për mirë, por tha se ai nuk është shitur ende.

“Ka një potencial të madh për të mirë dhe potencial të madh për dëm”, tha ai. “Dhe thjesht nuk e di se si do të ndodhë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Microsoft do të investojë 1.7 miliard dollarë për AI në Indonezi

Publikuar

nga

Microsoft ka njoftuar rreth planeve për të investuar 1.7 miliard dollarë në shërbimet e inteligjencës artificiale në Indonezi.

CEO i Microsoftit, Satya Nadella, njoftoi se gjiganti i teknologjisë do të trajnojë 840 mijë njerëz në Indonezi në përdorimin e AI-së dhe do të ofrojë mbështetje për zhvilluesit e teknologjisë në vend.

“Kjo gjeneratë e re e inteligjencës artificiale po riformulon mënyrën se si njerëzit jetojnë dhe punojnë kudo, duke përfshirë edhe Indonezinë. Investimet që po i njoftojmë sot – që përfshijnë infrastrukturën dixhitale, aftësitë dhe mbështetjen për zhvilluesit – do ta ndihmojnë Indonezinë të lulëzojë në këtë epokë të re”, tha ai.

Sipas tij, investimi i Microsoftit do të sjellë infrastrukturën më të fundit dhe më të madhe të AI-së në Indonezi./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

AI

UBT-ja ka arritur që përmes inteligjencës artificiale të bëjë testimin e njohurive të studentëve

Rektori njoftoi se përmes inteligjencës artificiale UBT-ja bëri edhe testimin e shëndetit të njeriut.

Publikuar

nga

Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi njoftoi se si inteligjenca artificiale po shfrytëzohet në edukim. Ai në konferencën ndërkombëtare “Kufijtë e lirisë së fjalës”, tha se UBT-ja përmes inteligjencës artificiale ka mundësuar testimin e njohurive të studentëve.

“Ne kemi arritur sot që përmes ndërlidhjes të inteligjencës artificiale dhe realitetit virtual dhe të shtuar, ne të bëjmë studentët tanë të kenë mundësi të testohen nga një profesor i inteligjencës artificiale për temën për të cilën do të hyjë në provim. Sistemi jonë e konfirmon që ti ke arritur te kompetenca, po flet bukur, ke hyrë thellë, je duke u përgjigjur saktë apo ke nevojë ende të zhvillohesh. Një lloj stimulimi mjaft i mirë, nganjëherë më i mirë se njeriu për të konfirmuar se a je gati për kompetencën apo nuk je”, deklaroi Hajrizi.

Rektori njoftoi se përmes inteligjencës artificiale UBT-ja bëri edhe testimin e shëndetit të njeriut./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Samsung përdor inteligjencën artificiale për të kontribuar në shoqëri, personalizim dhe përvoja të përmirësuara

Potenciali i saj mbetet kryesisht i pashfrytëzuar, me shumë njerëz që nuk arrijnë të shohin arsyen e vërtetë që AI është mundësia më e madhe që nga shpikja e internetit.

Publikuar

nga

Prezenca e inteligjencës artificiale kohëve të fundit ngjalli mjaft reagime që synojnë të përdorin fuqinë e saj. Ndërsa AI ka potencial të madh për të revolucionarizuar fusha të shumta, nga financat te mjekësia, implikimet e saj për elektronikën e konsumit që përdorni janë më pak të qarta. Potenciali i saj mbetet kryesisht i pashfrytëzuar, me shumë njerëz që nuk arrijnë të shohin arsyen e vërtetë që AI është mundësia më e madhe që nga shpikja e internetit.

Produktet dhe shërbimet janë nxitur për të shfrytëzuar potencialin e AI, por pa një qëllim apo vizion të qartë, dhe ka shumë raste ku nuk është e qartë sesi integrimi i AI në një pjesë të teknologjisë krijon përfitime të prekshme për shoqërinë. Në këtë nxitim për të adoptuar AI, është anashkaluar një mundësi e rëndësishme: personalizimi i vërtetë në pajisjet që njerëzit përdorin çdo ditë.

Pavarësisht ofrimit të opsioneve për personalizim, pajisjet elektronike të konsumit nuk mund të marrin parasysh ose të përshtaten me  sfidat dhe prioritetet e një përdoruesi. Ndërsa AI është integruar në sektorë të ndryshëm, potenciali i saj i vërtetë transformues qëndron në përshtatjen e teknologjisë për të përmbushur nevojat, vlerat dhe stilet e jetesës specifike.

Tani kemi një shans për të ripërcaktuar marrëdhënien tonë me pajisjet tona. AI na jep mjetet dhe mundësinë për të riformuar teknologjinë në mënyrë që ajo të funksionojë jo vetëm për të gjithë, por për secilin prej nesh në mënyra unike. Duke shkuar përtej komoditetit, ai mund të përafrojë teknologjinë me narrativat tona unike. Inteligjenca artificiale duhet të mësojë më shumë rreth përdoruesit, dhe për këtë arsye të ofrojë një përvojë më të mirë me kalimin e kohës duke rritur njohjen – për shembull, duke njohur zërin tuaj më mirë me kalimin e kohës duke ndihmuar gjenerimin e zërit ose veçoritë e njohjes. Teknologjia e përmirësuar me inteligjencë artificiale, e zbatuar në mënyrë të menduar, do ta bëjë jetën më të mirë duke na mundësuar të orientojmë stilin e jetesës drejt asaj që është e rëndësishme për ne.

AI për përvoja të përmirësuara

Në Samsung, ne kemi investuar në kërkimin e AI për më shumë se një dekadë. Me kalimin e viteve, ne kemi evoluar gradualisht portofolin tonë të produkteve për të ofruar përmirësime të inteligjencës artificiale në çdo kategori, nga televizorët dhe frigoriferët te fshesat me korrent dhe telefonat inteligjentë. Çdo hap duhet të përmirësojë përvojën e përdoruesit në një mënyrë me ndikim, por të përgjegjshëm. Qasja jonë ndaj AI është zhvilluar me një mendje për aksesueshmërinë, qëndrueshmërinë dhe sigurinë, në mënyrë që të mund të heqim barrierat me të cilat përballemi çdo ditë dhe të frymëzojmë hapat e ardhshëm të shoqërisë. Sado që dëshironi të jetoni, teknologjia e personalizuar me AI mund të sigurohet që ta bëni atë sipas kushteve tuaja.

Për një shoqëri më të hapur dhe gjithëpërfshirëse, AI mund të ndihmojë teknologjinë të jetë më e aksesueshme. Në televizorët tanë më të fundit, si Neo QLED 8K QN900D, AI i konverton titrat në audio të folur për njerëzit me dëmtime shikimi. Telefonat tanë celularë përdorin gjithashtu AI për të gjeneruar automatikisht titra për njerëzit me dëmtim të dëgjimit gjatë telefonatave. Në gamën tonë të pajisjeve dixhitale, ne përdorim AI për të mundësuar hapjen e derës së frigoriferit pa duar për ata me dëmtim të lëvizshmërisë. Ne parashikojmë një botë ku të gjithë mund të shijojnë produktet tona. Teknologjia gjithëpërfshirëse është çelësi për demokratizimin e inovacionit kuptimplotë.

Për ata që kërkojnë një jetë në shtëpi pa stres, AI mund të eliminojë zhgënjimet e përditshme, të tilla si zvogëlimi i mbetjeve ushqimore duke kontrolluar frigoriferin për atë që ka dhe sa i freskët është, dhe më pas ta bëjë darkën më të lehtë ose më të shëndetshme duke rekomanduar receta. Platforma jonë SmartThings i bashkon në mënyrë inteligjente këto pajisje, së bashku me mijëra pajisje të pajtueshme, për një ekosistem shtëpiak të personalizuar dhe lehtësisht të kontrolluar.

Për ata që duan një mënyrë më efikase të jetesës në një kohë me kosto të shtuara të energjisë, AI Energy Mode i ndihmon pajisjet tona të ruajnë energjinë duke monitoruar përdorimin dhe duke ndihmuar në uljen e konsumit dhe kostove.

Kërkimi në internet bëhet më intuitiv dhe i drejtpërdrejtë falë aftësisë së AI për të kuptuar se për çfarë po bëni gjeste në ekran.

Ne kemi zhvilluar gjithashtu Samsung Gauss, modelin tonë të AI që mund të gjenerojë tekst, kod dhe imazhe, të cilat mundësojnë mundësi të reja për produktivitet dhe kreativitet personal.

AI për shoqërinë

Është jetike që njerëzit të ndjehen të sigurt dhe të kontrolluar ndërsa eksplorojnë mundësitë që ofrohen nga AI dhe epoka e hiperlidhjes. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbrojtur sigurinë e produkteve tona në të ardhmen, sepse vetëm nëpërmjet një sigurie të fortë mund të sigurohet privatësia.

Qasja jonë ndaj AI-së celulare i lejon përdoruesit të zgjedhin të mbajnë të dhënat e tyre më të ndjeshme në pajisjen e tyre, në vend të serverëve të largët ose në renë kompjuterike, ku mund të jetë më i prekshëm. Për të siguruar pajisjet e tjera të një përdoruesi, ne po zgjerojmë Samsung Knox, platformën tonë të sigurisë celulare të nivelit të mbrojtjes, në kategoritë e tjera të produkteve tona. Me Knox Matrix, pajisjet e lidhura në një ekosistem mund të mbrojnë njëra-tjetrën, me telefonat, televizorët dhe frigoriferët që punojnë së bashku për të parë kërcënimet kibernetike. në dhe ndërtimi i shërbimeve të AI që mund të funksionojnë në nivel lokal në pajisje, prapë të mësojnë për ju si përdorues dhe të ofrojnë të rejat më të fundit në inovacionin e AI, duke mbajtur të sigurta të dhënat e konsumatorit, është diçka për të cilën do të mbetemi të përkushtuar.

Përkthimi i potencialit të papërpunuar të AI në përvoja kuptimplote dhe përmirësimi i cilësisë së jetës në shkallë globale nuk është detyrë e thjeshtë. Ndërsa ne kemi një histori të pasur të risive në formë të njerëzve, ne kemi gjithashtu një filozofi të bashkëpunimit të hapur. Ekosistemi ynë i partnerëve siguron që përvojat të jenë sa më të pasura, të ndryshme dhe të rëndësishme që të jetë e mundur. Bashkëpunimi është çelësi për përshpejtimin e inovacionit në duart e konsumatorëve, veçanërisht në zhvillimin e teknologjisë AI, kjo është arsyeja pse ne po punojmë ngushtë me liderë të tjerë në AI, si Microsoft dhe Google.

Ndërsa AI transformon botën përreth nesh, nevojitet qëllim, ekspertizë dhe shkallë për të sjellë përfitimet e saj në jetën e njerëzve. Në Samsung, ne besojmë se AI shkon përtej pajisjeve – ajo duhet të ketë një ndikim të personalizuar në të gjitha fushat e jetës. Në këtë epokë të hiperlidhjes, ne do të përdorim teknologjinë AI për të mundësuar përvoja më të zgjuara, më të mira që e bëjnë jetën më të lehtë, më të pasur dhe më gjithëpërfshirëse për të gjithë. AI nuk ka të bëjë me atë që një pajisje mund të bëjë. Ka të bëjë me atë që njerëzit mund të bëjnë me mjetet e duhura.

Rreth Samsung Electronics

Samsung frymëzon botën dhe formëson të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e televizorëve, telefonave inteligjentë, pajisjeve të veshura, tabletëve, pajisjeve shtëpiake, sistemeve të rrjetit dhe memories, sistemeve LSI, zgjidhjeve cast dhe LED dhe ofron një përvojë plotësisht të lidhur përmes ekosistemit të saj SmartThings dhe bashkëpunimit të hapur me partnerët. Për lajmet më të fundit, vizitoni “Samsung Newsroom”.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara