Lifestyle

Thëniet më të bukura nga Paulo Coelho

Paulo Coehlo është një shkrimtar brazilian, i cili lindi më 24 gusht 1947 në Rio de Janeiro.

Publikuar

Ai arriti famë me romanin e tij të dytë, “Alkimisti”, i cili ka shitur të paktën 65 milion kopje dhe mban rekordin botëror Guinness për të qenë libri më i përkthyer në botë nga një autor i gjallë.

Për lexuesit tanë kemi sjellë një përmbledhje me thëniet e tij më të bukura:

Mos e humbni kohën tuaj me shpjegime: njerëzit dëgjojnë vetëm atë që duan të dëgjojnë.

Kur nuk kisha asgjë për të humbur, kisha gjithçka. Kur pushova së qeni ajo që jam, e gjeta veten.

Një fëmijë mund t’i mësojë një të rrituri tre gjëra: të jetë i lumtur pa asnjë arsye, të jetë gjithmonë i zënë me diçka dhe të dijë të kërkojë me gjithë fuqinë e tij atë që dëshiron.

Disa gjëra në jetë thjesht duhen përjetuar – dhe kurrë nuk shpjegohen. Dashuria është një gjë e tillë.

Çdo bekim i injoruar bëhet një mallkim.

Mundësia për të realizuar një ëndërr e bën jetën interesante.

Dhe, kur doni diçka, i gjithë universi komploton për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

Dikush është i dashur sepse dikush është i dashur. Asnjë arsye nuk është e nevojshme për të dashur.

Ekziston vetëm një gjë që e bën të pamundur realizimin e një ëndrre: frika e dështimit.

Pra, të dua sepse i gjithë universi komplotoi për të më ndihmuar të të gjeja.

Sekreti i jetës, megjithatë, është të biesh shtatë herë dhe të ngrihesh tetë herë.

Pritja është e dhimbshme. Të harrosh është e dhimbshme. Por të mos dish se çfarë të bësh është vuajtja më e keqe.

Jeta gjithmonë pret që të ndodhë ndonjë krizë para se të shfaqet në shkëlqimin e saj.

Gjërat e thjeshta janë gjithashtu gjërat më të jashtëzakonshme, dhe vetëm të mençurit mund t’i shohin ato.

Nëse dhimbja duhet të vijë, le të vijë shpejt. Sepse kam një jetë për të jetuar, dhe kam nevojë ta jetoj atë në mënyrën më të mirë të mundshme. Nëse ai duhet të bëjë një zgjedhje, le ta bëjë atë tani. Atëherë ose do ta pres ose do ta harroj.

Të gjithë duket se kanë një ide të qartë sesi njerëzit e tjerë duhet të udhëheqin jetën e tyre, por asnjë për jetën e tij ose të saj.

Mos harroni se kudo që të jetë zemra juaj, atje do të gjeni thesarin tuaj.

Kur dikush largohet, është sepse dikush tjetër është gati të arrijë.

Dashuria është një forcë e pakontrolluar. Kur përpiqemi ta kontrollojmë, na shkatërron. Kur përpiqemi ta burgosim, na skllavëron. Kur përpiqemi ta kuptojmë, na lë të ndihemi të humbur dhe të hutuar.

Pavarësisht se çfarë bën, çdo person në tokë luan një rol qendror në historinë e botës. Dhe normalisht ai nuk e di.

Asgjë në botë nuk është kurrë plotësisht e gabuar. Edhe një orë e ndaluar është e saktë dy herë në ditë.
Kur të gjeni rrugën tuaj, nuk duhet të keni frikë. Duhet të kesh guxim të mjaftueshëm për të bërë gabime.

Zhgënjimi, humbja dhe dëshpërimi janë mjetet që Zoti përdor për të na treguar rrugën.

Tani që ajo nuk kishte asgjë për të humbur, ajo ishte e lirë.

Lotët janë fjalë që duhen shkruar.

Mos u dorëzoni në frikën tuaj. Nëse e bëni këtë, nuk do të jeni në gjendje të flisni me zemrën tuaj.

Nëse jam vërtet pjesë e ëndrrës suaj, do të ktheheni një ditë.

Dy provat më të vështira në rrugën shpirtërore janë durimi për të pritur momentin e duhur dhe guximi për të mos u zhgënjyer me atë që hasim.

Askush nga ne nuk e di se çfarë mund të ndodhë edhe në minutën tjetër, megjithatë ne vazhdojmë përpara. Sepse ne kemi besim. Sepse ne kemi Besim.

Njerëzit janë të aftë, në çdo kohë të jetës së tyre, të bëjnë atë që ëndërrojnë.

Unë mund të zgjedh ose të jem viktimë e botës ose aventurier në kërkim të thesarit. E gjitha është një pyetje se si e shikoj jetën time.

Njerëzit kurrë nuk mësojnë asgjë duke u thënë, ata duhet ta zbulojnë vetë.

Çdo gjë që ndodh një herë nuk mund të ndodhë përsëri. Por gjithçka që ndodh dy herë me siguri do të ndodhë një herë të tretë.

Ju jeni ajo që besoni se jeni.

Kushdo që ka humbur diçka që mendonte se ishte e tyre përgjithmonë, më në fund arrin të kuptojë se asgjë nuk i përket në të vërtetë.

Askush nuk humbet askënd, sepse askush nuk zotëron askënd. Kjo është përvoja e vërtetë e lirisë: të kesh gjënë më të rëndësishme në botë pa e pasur atë.

Në jetën reale, dashuria duhet të jetë e mundur. Edhe nëse nuk kthehet menjëherë, dashuria mund të mbijetojë vetëm kur ekziston shpresa se do të jeni në gjendje të fitoni personin që dëshironi.

Kushdo që dashuron me shpresën se do të dashurohet në këmbim, po humb kohën e tij.

Sytë tuaj tregojnë forcën e shpirtit tuaj.
Urrejtësit janë admirues të hutuar që nuk mund të kuptojnë pse të gjithë të tjerët ju pëlqejnë.

Mos i dëgjoni komentet dashakeqe të atyre miqve të cilët, duke mos ndërmarrë asnjë rrezik vetë, mund të shohin vetëm dështimet e njerëzve të tjerë.

Në çdo moment të jetës sonë, të gjithë kemi njërën këmbë në një përrallë dhe tjetrën në humnerë.

Ju keni dy zgjedhje, për të kontrolluar mendjen tuaj ose për ta lënë mendjen tuaj t’ju kontrollojë.

Dhe, kur nuk mund të kthehesh prapa, duhet të shqetësohesh vetëm për mënyrën më të mirë për të ecur përpara.

Gjatë gjithë jetës sime, unë e mendoja dashurinë si një lloj skllavërimi vullnetar. Epo, kjo është një gënjeshtër: liria ekziston vetëm kur dashuria është e pranishme. Personi që e jep veten plotësisht, personi që ndihet më i lirë, është personi që do më së shumti me gjithë zemër.

Nëse e doni dikë, duhet të jeni të përgatitur për ta liruar atë.

Të kuptosh fatin e dikujt është detyrimi i vetëm i një personi.

Sa shumë më ka munguar, thjesht sepse kisha frikë se mos e humbisja.

Dashuria më e fortë është dashuria që mund të demonstrojë brishtësinë e saj.

Çfarë është një mësues? Unë do t’ju them: nuk është dikush që mëson diçka, por dikush që frymëzon studentin të japë më të mirën e saj në mënyrë që të zbulojë atë që ajo tashmë e di.

Miqtë tanë të vërtetë janë ata që janë me ne kur ndodhin gjërat e mira. Ata na gëzojnë dhe janë të kënaqur me triumfet tona. Miqtë e rremë shfaqen vetëm në kohë të vështira, me fytyrat e tyre të trishtuara dhe mbështetëse, kur, në fakt, vuajtjet tona po shërbejnë për t’i ngushëlluar ata për jetën e tyre të mjerueshme.

Kam mësuar se pritja është pjesa më e vështirë, dhe dua të mësohem me ndjenjën, duke e ditur që ju jeni me mua, edhe kur nuk jeni pranë meje.

Ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të shpëtoni nga zemra juaj. Pra, është më mirë të dëgjoni atë që ka për të thënë.

Cila është gënjeshtra më e madhe e botës? … është kjo: që në një pikë të caktuar të jetës sonë, ne humbim kontrollin e asaj që po na ndodh dhe jeta jonë kontrollohet nga fati.

Kur përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi, gjithçka përreth nesh bëhet gjithashtu më e mirë.

Ji i çmendur! Por mësoni si të jeni të çmendur pa qenë në qendër të vëmendjes. Jini mjaft të guximshëm për të jetuar ndryshe.

Pas maskës së akullit që veshin njerëzit, rreh një zemër zjarri.

Nëse filloni duke premtuar atë që nuk e keni akoma, do të humbisni dëshirën tuaj për të punuar drejt përmbushjes së saj.

Ne pretendojmë të jemi të fortë sepse jemi të dobët.

Intuita është me të vërtetë një zhytje e papritur e shpirtit në rrymën universale të jetës.

Mos lejoni që mendja juaj t’i tregojë zemrës tuaj se çfarë të bëni. Mendja heq dorë lehtë.

Falni por mos harroni, përndryshe do të lëndoheni përsëri. Falja ndryshon perspektivat. Të harrosh humb mësimin.

Një rënie nga kati i tretë dhemb sa një rënie nga e qindta. Nëse më duhet të bie, le të jetë nga një vend i lartë.

Dashuria nuk është një zakon, një angazhim ose një borxh. Nuk është ajo që këngët romantike na thonë se është – dashuria thjesht është.

Ka vetëm një mënyrë për të mësuar. Është përmes veprimit. Gjithçka që duhet të dini e keni mësuar gjatë udhëtimit tuaj.

Dëshira e thellë, dëshira e vërtetë është dëshira për të qenë pranë dikujt.

Kur duam, ne gjithmonë përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi. Kur përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi, gjithçka përreth nesh bëhet më e mirë gjithashtu.

Kulturë, Lifestyle

Gjermania do të ridizajnojë fanellat e Adidasit mes polemikave për simbole naziste

Kjo pas polemikave se i ngjan një logoje të përdorur nga njësitë paraushtarake naziste.

Publikuar

nga

Autoritetet gjermane të futbollit do të ridizajnojnë numrin “4” në fanellat e kombëtares së vendit, mes polemikave se i ngjan një logoje të përdorur nga njësitë paraushtarake naziste.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) e bëri njoftimin të hënën pasi përdoruesit e mediave sociale filluan të përdorin një shërbim në internet për të krijuar fanella me numrin “44” – dhe e krahasuar me logon Schutzstaffel ose SS.

Në një deklaratë të postuar në “X”, DFB tha se më parë ka dorëzuar numrat 1 deri në 26 në organin drejtues të futbollit evropian, UEFA, për shqyrtim dhe se “asnjë nga palët e përfshira nuk kanë hasur në ndonjë afërsi me simbolikën naziste në procesin e krijimit të fanellës. dizajn”.

Ndërkaq nga kompania thanë se po e trajtojnë çështjen shumë seriozisht dhe po zhvillojnë një “dizajn alternativ”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Patrica, Itali: Lufta për të rimarrë jetën nëpër shtëpitë e braktisura

Fshati i Patricës, me mezi 3000 banorë, është një vend i pazakontë, një pllajë shkëmbore me pamje të mahnitshme që shtrihet nga lugina e Sacco-it në Italinë qendrore.

Publikuar

nga

Në një fshat të vogël idilik mesjetar në jug të Romës, një përpjekje e guximshme po bëhet për të rimarrë jetën në shtëpitë e braktisuara. Fshati i Patricës, me mezi 3000 banorë, është një vend i pazakontë, një pllajë shkëmbore me pamje të mahnitshme që shtrihet nga lugina e Sacco-it në Italinë qendrore.

Për vite me radhë, shtëpitë e lashta kanë mbetur bosh, ndërsa banorët largohen në kërkim të një të ardhmeje më të ndritshme. Por kryetari i qytetit, Lucio Fiordaliso, po përpiqet të ndryshojë këtë realitet. Në një përpjekje për të rikthyer frymën në fshatin që po vdes, ai ka tentuar të ndjekë modelin e suksesit të qyteteve të tjera italiane duke nxjerrë në shitje shtëpitë e tyre të zbrazëta për një euro ose edhe më pak.

Por sfidat janë shumë. Përderisa në disa qytete autoritetet lokale kanë mundësi ligjore të nxjerrin në shitje pronat e braktisuara pa lejen e pronarëve, ky nuk është rasti për Patricën. Për të shkuar përtej kësaj pengese, duhet disponueshmëria e pronarëve për të hequr dorë nga pronat e tyre të vjetra.

Fiordaliso dhe ekipi i tij morën një përgjigje pozitive nga disa pronarë, por pengesat nuk kanë munguar. Në shumë raste, shtëpitë janë të ndarë midis trashëgimtarëve që janë në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin ose nuk mund të bien dakord për shitjen. Nëse të afërmit nuk janë në marrëdhënie të mira, gjetja e një zgjidhjeje bëhet edhe më e vështirë.

Gjithashtu, gjetja e pasardhësve të pronarëve që kanë emigruar për një kohë të gjatë jashtë shtetit është një sfidë tjetër. Për shumë prej tyre, identifikimi mund të jetë i vështirë për shkak të emrave të ndryshëm ose transferimit të pronës së tyre në emër të të huajve pa njoftuar autoritetet lokale. Megjithatë dëshira për të rimarrë jetën në këto shtëpi të lashta është e fortë. Pamja e bukur dhe potenciali për të krijuar një komunitet të ri janë sfidat që nxisin kryebashkiakun Fiordaliso dhe ekipin e tij të vazhdojnë përpara në këtë rrugë të vështirë.

Patrica mbetet një shembull i sfidave të ndryshme me të cilat përballen komunitetet italiane në përpjekjen e tyre për të rimarrë jetën në shtëpitë e braktisuara. Në këtë rrugë të vështirë, synimi është i qartë: të kthejmë njëherë e mirë një fshat të vjetër në një oaz të ri të jetës dhe shpresës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Mattel prezanton kukullën e parë barbie që përfaqëson të prekurit me sindromën down

Kjo kukull është pjesë e linjës Mattel Barbie Fashionistas.

Publikuar

nga

Mattel prezantoi të martën versionin e saj të parë të kukullës barbie që përfaqëson të prekurit me sindromën down.

Kjo kukull është pjesë e linjës Mattel Barbie Fashionistas, e cila synon t’u ofrojë fëmijëve një pamje tjetër të bukurisë dhe të luftojë stigmën rreth paaftësisë fizike.

Më herët Barbie ka prezantuar një kukull me këmbë protetike, një me aparate dëgjimi, një tjetër që vjen me një karrige me rrota dhe një kukull me sëmundjen e lëkurës vitiligo, e cila ndikon që pjesët e lëkurës të humbasin pigmentin e tyre.

Për modelin e ri, Mattel ka bashkëpunuar ngushtë me National Down Syndrome Society për formën, tiparet, veshjet, aksesorët dhe paketimin e kukullës, për t’u siguruar që ajo përfaqëson një person me sindromën down./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

TIME publikon listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë

Figura të njohura publike nga të gjitha sferat.

Publikuar

nga

Prestigjiozja ‘TIME’ ka zbuluar ‘TIME100 2023’, listën e saj vjetore të 100 njerëzve më me ndikim në botë. Numri ka 4 kopertina në mbarë botën, ku secila nxjerr në pah një nga lista e ‘TIME100’: aktoren Jennifer Coolidge, artistin Doja Cat, CEO e kompanisë Walt Disney Bob Iger dhe aktorin Michael B. Jordan.

‘TIME100’ përmban 16 liderë të klimës, një numër rekord për listën, duke përfshirë Anthony Albanese, Gustavo Petro, Catherine Coleman Flowers, Elizabeth Maruma Mrema, Robin Zeng dhe më shumë.

Artistët në listën e këtij viti përfshijnë: Jennifer Coolidge, Michael B. Jordan, Austin Butler, Zoe Saldaña, Angela Bassett, Aubrey Plaza, Colin Farrell, Drew Barrymore, Jerrod Carmichael, Ali Wong, Salma Hayek Pinault, Nathan Fielder dhe më shumë.

Atletët në listën e këtij viti përfshijnë: Patrick Mahomes II, Lionel Messi, Brittney Griner, Iga Swiatek, Kylian Mbappé dhe Mikaela Shiffrin.

Gazetarët në listën e këtij viti përfshijnë: Evan Gershkovich, Elaheh Mohammadi, Niloofar Hamedi, Imara Jones dhe të tjerë.

Lista e këtij viti përfshin 50 gra, si Jennifer Coolidge, Beyoncé, Laurene Powell Jobs, Karen Lynch, Doja Cat, Lea Michele, Kate Orff, Colleen Hoover, Brittney Griner, Oleksandra Matviichuk, Cindy McCain, Sarah Kate Ellis, Angela Bassett, etj.

Lista përmban presidentin e SHBA, Joe Biden dhe figura të tjera politike amerikane, duke përfshirë Hakeem Jeffries, Mitch McConnell, Janet Yellen, Samuel Alito dhe më shumë.

Emra të tjerë të shquar përfshijnë Nicole Kidman, Justin Trudeau, Tina Turner, Penelope Cruz, Tom Hiddleston, Mila Kunis, Taika Waititi, Jamie Lee Curtis, Venus Williams, Tiffany Haddish, Sue Bird, Yo-Yo Ma, Peyton Manning, Cate Blanchett etj.

Joe Biden është në listë për herë të 6-të, më shumë se çdo person tjetër në listë këtë vit. Përsëritjet e tjera përfshijnë: Elon Musk (5), Janet Yellen (4), Lionel Messi (3), Beyoncé (3), Luiz Inácio Lula da Silva (3), Mitch McConnell (3).

Iga Swiatek, 21 vjeç, është personi më i ri në listën e këtij viti. Personi më i vjetër në listën e këtij viti është Judy Blume, e cila është 85 vjeç.

Shefja Ekzekutive e ‘TIME’, Jessica Sibley tha: “Ne jemi të emocionuar që prezantojmë listën e këtij viti të njerëzve më me ndikim në botë. Ne mezi presim të mbledhim komunitetin ‘TIME100’ – një nga komunitetet më të mëdha të lidershipit në botë – për të vënë në pah dhe për të dëgjuar nga individë që po përdorin ndikimin e tyre për të nxitur veprime pozitive drejt një bote më të mirë në ‘Samitin TIME100’ këtë muaj në New York City”.

Për të festuar ‘TIME100 të 2023’ të njerëzve më me ndikim në botë, ‘TIME’ do të organizojë samitin vjetor TIME100 me TIME CO2 më 25 prill dhe Gala TIME100 më 26 prill.

Për të katërtin vit radhazi, ‘TIME Studios’ dhe ABC do të prezantojnë një speciale televizive primetime “TIME100” dhe për të dytin vit radhazi do të sjellë shikuesit brenda Gala-s së 17-të vjetore, që transmetohet të dielën, 30 prill në ABC. Galaja do të drejtohet nga Jennifer Coolidge dhe do të shfaqë performanca nga Doja Cat dhe Lea Michele, si dhe homazhe nderi nga anëtarët e listës së këtij viti, komente nga CEO e TIME, Jessica Sibley, etj./Revistaclass

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara