Lajmet

Studimi: Zbardhja e koraleve po shkakton luftime ‘të panevojshme’ midis peshqve

Kjo duke i bërë ata të shpenzojnë energji të çmuar dhe potencialisht duke kërcënuar mbijetesën e tyre.

Publikuar

Peshqit që kanë humbur ushqimin për shkak të zbardhjes masive të koraleve po përfshihen në luftime të panevojshme, duke i bërë ata të shpenzojnë energji të çmuar dhe potencialisht duke kërcënuar mbijetesën e tyre, tha një studim i ri të mërkurën.

Me të ardhmen e kërcënuar të shkëmbinjve koralorë, një ekip studiuesish studiuan se si një ngjarje e zbardhjes masive preku 38 lloje peshqish.

Peshqit e shkëmbinjve me modele ngjyrash janë të parët që ndjejnë efektin e zbardhjes sepse hanë korale, kështu që “burimi i tyre i ushqimit zvogëlohet jashtëzakonisht shpejt”, tha Sally Keith, një ekologe detare në Universitetin Lancaster të Britanisë.

Keith dhe kolegët e saj nuk e kishin idenë se një ngjarje e zbardhjes masive po vinte kur ata studiuan për herë të parë peshkun në 17 shkëmbinj nënujorë jashtë Japonisë, Filipineve, Indonezisë dhe Ishullit të Krishtlindjeve.

Por kur një nga ngjarjet më të këqija të zbardhjes globale në histori ndodhi në vitin 2016, ajo ofroi “mundësinë e përsosur” për të studiuar se si ndikoi në sjelljen e peshkut, tha Keith për AFP.

Studiuesit u “tronditën” kur panë shkatërrimin e shkëmbinjve, dikur të bukur, tha ajo.

Beteja e humbur
Zbardhja preku veçanërisht koralet Acropora, burimi kryesor i ushqimit për peshkun flutur.

Kjo “ndryshoi fushën e lojës se kush ha çfarë”, tha Keith, duke vënë specie të ndryshme në konkurrencë të shtuar për llojet e tjera të koraleve.

Kur një peshk dëshiron t’i sinjalizojë një konkurrenti se një pjesë e veçantë e koralit është e tyre, ata drejtojnë hundën poshtë dhe ngrenë pendët e tyre shpinore me gjemba.

Nëse kjo dështon, njëri peshk do të ndjekë tjetrin, zakonisht derisa tjetri të heqë dorë.

Para ngjarjes së zbardhjes së koraleve, lloje të ndryshme të peshkut ishin në gjendje të zgjidhnin mosmarrëveshjet duke përdorur sinjalizimin rreth 28 përqind të kohës.

Por ky numër ra në vetëm 10 për qind pas zbardhjes, duke treguar shumë “sulme të panevojshme”, sipas studimit të ri në revistën Proceedings of the Royal Society B.

“Marrja e vendimeve të dobëta se me kë të luftojnë dhe ku të investojnë energjinë e tyre me të vërtetë të vlefshme, mund të jetë ajo pjesë e vogël që i largon ata drejt urisë aktuale”, tha Keith, autorja kryesore e studimit.

Nuk është e qartë nëse peshqit do të jenë në gjendje të përshtaten me ndryshimet e shkaktuara nga zbardhja e koraleve mjaft shpejt, paralajmëruan studiuesit.

Kjo gjithashtu mund të ketë efekte të dëmshme midis specieve dhe në zinxhirin ushqimor, shtoi ajo.

Ndryshimi i klimës — i nxitur nga njeriu — ka nxitur zbardhjen masive të koraleve ndërsa oqeanet e botës vazhdojnë të ngrohen./UBTNews/

Lajmet

Kenia thotë se 238 persona janë arrestuar në ditën e protestave të dhunshme

Në protestë u plagosën 31 oficerë policie.

Publikuar

nga

Policia e Kenias tha se kishte arrestuar 238 persona gjatë protestave të dhunshme për koston e jetesës, ku u plagosën edhe 31 oficerë policie.

Protestuesit iu bashkuan demonstratave në Nairobi dhe pjesë të tjera të Kenias të hënën në përgjigje të thirrjes së liderit veteran të opozitës Raila Odinga për një ditë aksioni kundër qeverisë së presidentit William Ruto.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji kundër demonstruesve, disa prej të cilëve po hidhnin gurë dhe digjnin goma.

Inspektori i përgjithshëm i policisë, Japhet Koome, tha në një deklaratë se 213 persona u arrestuan në Nairobi dhe 24 oficerë u plagosën.

Në provincën e Nyanza u arrestuan 25 ndërsa shtatë oficerë u plagosën, tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ISW: Vizioni i Xi për marrëdhëniet Kinë-Rusi është ‘më i rezervuar se sa kërkon Putini’

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë.

Publikuar

nga

Vizioni i Xi Jinping për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës ka të ngjarë të jetë më i rezervuar sesa ai që kërkon Vladimir Putin, ka thënë një institut me bazë në SHBA.

Artikujt e botuar nga të dy udhëheqësit përpara takimit të tyre në Moskë ofronin ide të ngjashme për fuqinë e lidhjeve të tyre, por ndryshonin kur bëhej fjalë për shkallën e marrëdhënieve të ardhshme.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se ndërsa Putin argumentonte se Rusia dhe Kina po shkojnë drejt një “rendi botëror shumëpolar” kundër dominimit nga Perëndimi, qasja e presidentit kinez ishte më pak e fortë – duke treguar se urdhri nuk do të ishte në mënyrë specifike kundër një Perëndimi konfrontues.

“Xi në vend të kësaj u përqendrua shumë në paraqitjen e Kinës si një ndërmjetëse e palëve të treta të zbatueshme për luftën në Ukrainë”, tha ISW.

“Retorika e Xi sugjeron se ai nuk është i prirur t’i japë Rusisë plotësisht mbështetjen ekonomike dhe politike që Rusisë i duhet për të rikthyer pengesat në Ukrainë”, shtoi ai.

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë, por është “e paqartë” se çfarë do të sjellë – ose si do ta marrë Kremlini.

Mundësia që Kina të furnizojë Rusinë me mbështetje ushtarake është gjithashtu e paqartë, sipas ISW./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Etiopia hedh poshtë akuzat e SHBA-së për krime lufte

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Publikuar

nga

Qeveria e Etiopisë akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndarje të padrejtë të fajit për krimet e kryera gjatë konfliktit dyvjeçar të Tigrayan.

Akuzat e SHBA-së ishin “partiake”, tha ministria e jashtme, duke shtuar“Deklarata e SHBA-së është nxitëse”.

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Por ai veçoi forcat etiopiane, eritreane dhe rajonale të Amharasë për krime kundër njerëzimit, pa përmendur rebelët Tigrayan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri thirrje të fuqishme për përgjegjësi pas kthimit të tij në Uashington.

Ai tha se Departamenti i Shtetit kreu një “shqyrtim të kujdesshëm të ligjit dhe fakteve” dhe arriti në përfundimin se krimet e luftës ishin kryer nga trupat federale si nga Etiopia ashtu edhe nga aleati i saj Eritrea, si dhe nga rebelët Fronti Popullor Çlirimtar Tigray (TPLF) dhe forcat nga rajoni fqinj Amhara.

“Shumë nga këto veprime nuk ishin të rastësishme ose thjesht një nënprodukt i luftës. Ato ishin të llogaritura dhe të qëllimshme”, tha Blinken teksa prezantoi një raport vjetor të të drejtave.

Blinken shtoi se Departamenti i Shtetit gjeti gjithashtu krime kundër njerëzimit nga forcat Etiopiane, Eritreane dhe Amhara, duke përfshirë vrasjet dhe dhunën seksuale, megjithëse ai nuk përmendi TPLF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Më shumë se 8 mijë civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës në Rusi, thotë agjencia e OKB-së

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Publikuar

nga

Të paktën 8,317 civilë janë vrarë dhe të paktën 13,892 janë plagosur në të gjithë Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë rus të vendit në shkurt 2022, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) në një deklaratë të lëshuar.

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tregojnë numrat e OHCHR.

Numrat bazohen në informacionin e mbledhur deri më 19 mars 2023, tha OHCHR, duke dhënë detajet e mëposhtme:
*Në territorin e kontrolluar nga Ukraina: 6,446 të vrarë dhe 11,374 të plagosur
*Në territoret e kontrolluara nga Rusia: 1,871 të vrarë dhe 2,518 të plagosur

Duke përmendur armiqësitë intensive, OHCHR tha se raportet nga disa vende janë të vonuara dhe shumë janë ende në pritje të vërtetimit dhe kështu “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara