Kulturë, Lifestyle

Si i frymëzoi Tina Turner të mbijetuarat e dhunës në familje?

Turner ishte e para nga personazhet e njohura që iu dha zë mijëra të tjerave që po përjetonin situata të ngjashme.

Publikuar

Në vitin 1993, kur Tina Turner u pyet se pse qëndron ende në këmbë, përgjigja e saj ishte shumë e thjeshtë: “Unë u ngrita për jetën time”.

Ikona e rock-ut dhe feminizmit, kur foli për herë të parë mbi dhunën që përjetoi nga duart e ish-bashkëshortit dhe partnerit të saj muzikor, Ike, hapi një çështje të padëgjuar më parë.

Turner ishte e para nga personazhet e njohura që iu dha zë mijëra të tjerave që po përjetonin situata të ngjashme dhe i hapi rrugën ndryshimit kulturor për atë se si diskutohet dhuna në familje dhe si trajtohen të mbijetuarat. Në të njëjtën kohë, nuk e la dhunën që ta definojë atë.

Pasi u deklarua për herë të parë mbi dhunën në vitin 1981, në kujtimet e saj dhe në intervista ajo foli edhe për “torturën” e martesës së saj 16-vjeçare, për kockat e thyera dhe poshtërimin, rrahjet para se ajo të mahniste skenën krah tij.

“Po jetoja një jetë buzë vdekjes. Nuk ekzistoja. Por mbijetova. Dhe kur u largova, u largova. Nuk shikova mbrapa”, deklaroi ajo në dokumentarin e vitit 2021 që u realizua për të nderuar jetën e saj.

Turner qe tashmë një yll. Por pas martesës së saj, ajo u bë ikonë: Mbretëresha e Rock’n’Rollit.

“Kur një e mbijetuar që është në një lidhje abuzive dëgjon një grua sikurse Tina Turner duke folur rreth eksperiencave të saj, flet rreth rrugëtimit të saj drejt mbijetesës, dhe pastaj mund të përjetojë suksesin dhe rezultatet që ka arritur – ajo u jep shpresë të mbijetuarave dhe atyre që përballen me dhunë në familje kurajo dhe shpresë për të kërkuar ndihmë”, deklaroi Farah Nazeer, shefe ekzekutive e Women’s Aid.

“Turner është dëshmi se mund të largohesh nga këto marrëdhënie të dëmshme. Është tejet e rëndësishme të kesh një shembull sikurse Tina Turner, një grua ikonike, personazh i famshëm, që flet në këtë mënyrë”, deklaroi ajo tutje.

Kur ajo foli për herë të parë për dhunën që përjetoi, ishte “revolucion”, tha Nazeer.

“U dha zë grave që ndjenë se nuk mund të flasin mbi këtë, nuk ishte çështje e pranueshme në shoqëri”, deklaroi ajo tutje.

“Aty filloi transformimi ku ne flasim mbi çështje të tilla, dhe ne tani pajtohemi edhe më shumë se dhuna në familje është krimi i autorit dhe të mbijetuarit nuk duhet të ndjehen fajtorë, nuk duhet të turpërohen. Por ajo ishte kultura e atyre ditëve”, deklaroi ajo edhe më tej.

Këngëtarja e Boney M, Liz Mitchell, e cila ishte mike me Turnerin, vlerësoi guximin e yllit për të kapërcyer vështirësitë me të cilat u përball në jetë.

“Sot, i gjithë imazhi i saj është një dëshmi për shumë gra që të kuptojnë se gjërat mund të shkojnë keq në jetën tuaj, por nëse mund të gjeni një rrugëdalje prej saj, gjeni rrugën dhe vazhdoni si ajo. Ajo thjesht qëndroi e fortë”, deklaroi ajo.

Guximi i saj për të folur rreth dhunës ka nxitur një mori lëvdatash pas vdekjes së saj në moshën 83-vjeçare, dhe të mbijetuarat ndajnë histori se si ajo i inspirioi.

“Mu thye zemra”, ka shkruar Trisha Jopson, nga New Yorku, në Instagram.

“Ajo ishte arsyeja që unë u largova nga një marrëdhënie abuzive. Ajo ishte shumë më tepër sesa argëtuese. Ajo ishte një frymëzim absolut”.

Spice Girl Melanie Brown, e cila ka folur për përvojën e saj me dhunën në familje është gjithashtu në mesin e atyre që e kanë lavdëruar yllin.

“Ajo e bëri të pamundurën. E la atë, mbijetoi, u largua dhe u dha shpresë të gjitha të mbijetuarave sikurse unë”, shkroi Brown në Instagram.

Aktivistet thonë se përveç muzikës së saj, kjo është trashëgimia e Turnerit./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Art apo ndërhyrje? Banorët e Salisburyt kundërshtojnë skulpturën përpara katedrales

Publikuar

nga

Një instalacion arti prej druri i quajtur Seaview, që përshkruan një shtëpi duke u shembur në det, ka shkaktuar debate mes banorëve të Salisbury-t. Vepra, e vendosur në lëndinën përpara Katedrales së Salisbury-t, synon të theksojë kërcënimet e urgjencës klimatike për brigjet britanike.

Disa banorë e kanë krahasuar skulpturën me një grumbull mbeturinash ose një zjarr të pandezur, duke kërkuar që ajo të hiqet.

Peter Darling, në një letër drejtuar Salisbury Journal, e përshkroi atë si një “njollë në peizazh” dhe “një grumbull druri të grumbulluar nga makineritë e mizave”. Ndërsa William Cousins e quajti veprën “i papërshtatshëm dhe fyes”, duke theksuar se banorët nuk ishin pyetur për vendosjen e saj.

Seaview është krijuar nga artistja Hilary Jack dhe përfaqëson një shtëpi të shkatërruar nga erozioni bregdetar në Norfolk. Një pjesë tjetër e ekspozitës, një skulpturë bronzi e një qese plastike të vendosur në një pemë, është gjithashtu pjesë e ekspozitës “Toka jonë”, e cila përfshin vepra që fokusohen në ndikimet e ndryshimeve klimatike.

Ndërsa shumë banorë kanë shprehur pakënaqësinë e tyre, të tjerët kanë mbrojtur instalacionin. Një komentues tha: “Katedralja gjithmonë i ka dhënë hapësirë ​​artit modern. Disa do t’ju pëlqejnë, disa jo. Të gjitha janë të përkohshme.” Një tjetër theksoi se vepra frymëzon debat dhe se arti nuk mund të pëlqehet nga të gjithë.

Kuratorja e artit të katedrales, Beth Hughes, tha se katedralja është vendi i përsosur për të diskutuar çështjet klimatike me shpresë për të ardhmen. Zëdhënësi i katedrales shtoi se Seaview synon të provokojë diskutime rreth erozionit bregdetar dhe ndikimeve klimatike, dhe është veçanërisht e angazhuar për të rinjtë.

Ekspozita “Toka jonë” përfshin gjithashtu vepra nga artistja Rebecca Chesney dhe artisti dhe aktivisti Derek Jarman, që eksplorojnë ndikimin e ndryshimeve klimatike dhe gëzimin e gjetur në natyrë./UBTNews/

Përkthyer nga Guardian, D.E.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një ditë për Kafkën: Shfaqje dhe refleksione në Bibliotekën Kombëtare

Publikuar

nga

Në një pasdite të qershorit në Tiranë, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë u transformua në një oaz kulturore për të nderuar jetën dhe veprën e shkrimtarit të shquar, Franz Kafka.

Qendra “Sotir Kolea” u bë vendi ku Markétá Mališová, një regjisore dhe shkrimtare e njohur çeke, dhe Charlotte Aigner, kryetare e Shoqatës Austriake “Franz Kafka”, i zbulojnë botës shqiptare detaje të paimagjinueshme rreth krijimtarisë së tij.

Duke filluar nga një hapje nga Etleva Domi, nëndrejtore e BKSH-së, atmosfera u mbush me emocion dhe kulturë. Ambasadorët Karel Urban dhe Christian Steiner bënë të ditur se Franz Kafka nuk është thjesht një emër, por një udhëtim në botën e absurdit dhe kontradiksioneve, shkruan ATA.

Përkthyesja Elda Gjana Boriçi solli përpara auditorit pjesë të përkthyera të veprave të tij, duke shtuar thellësi dhe ndjenjë të paharrueshme në marrëdhënien tonë me letërsinë e tij.

Dhe për të shtuar më shumë magjinë, BKSH hap ekspozitën e tij me koleksionet e tyre të çmuara, duke e bërë kështu Bibliotekën Kombëtare një destinacion të pazakontë për lexuesit dhe kuriozitetin.

Lufta e Kafkës për t’u kuptuar në një botë të pasigurt mbetet një frymëzim për gjeneratat, duke na mbushur me pyetje dhe reflektime për jetën, krijimtarinë dhe vlerat e vërteta që marrin formë në një botë të pandryshueshme.

Kjo veprimtari jo vetëm që shënoi një ditë të rëndësishme për kulturën dhe lidhjet ndërkombëtare, por gjithashtu e bëri kuptimplotë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të shekullit të kaluar, duke e ngritur atë në piedestalin e merituar të respektit dhe admirimin tonë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrugëtimi enciklopedik: Fjalësi i ri shqiptar afër finalizimit

Publikuar

nga

Në një takim përmbyllës të mbajtur në Akademinë e Shkencave, redaksitë e ngritura sipas fushave paraqiten raportet për përgatitjen e fjalësit të “Enciklopedisë Shqiptare”. Ky takim shënon një hap të rëndësishëm drejt finalizimit të këtij projekti madhor.

Skënder Gjinushi, kryetar i ASHSH dhe kryeredaktor i enciklopedisë, vlerësoi progresin e bërë, duke theksuar rëndësinë e raportimit me të dhëna numerike dhe caktimin e kriterëve të qarta për përfshirjen në fjalës. Ai nënvizoi domosdoshmërinë e një disilpline të përbashkët shkencore dhe kalendarike, duke inkurajuar shmangien e pseudokritereve dhe respektimin e ekuivalencës, shkruan ATA.

Dr. Arian Leka, përgjegjës i botimeve enciklopedike, raportoi për përditësimin e të dhënave dhe bashkimin e listave nga 14 redaksi fushash, duke përfshirë fusha si komunikimi, gjeologjia, matematikë-fizika dhe informatika, ndër të tjera.

Ndërkohë, 11 redaksi të tjera janë në proces të përfundimit të fjalësit dhe përputhjes së tij me udhëzimet e Redaksisë Qendrore. Këto përfshijnë redaksi në fusha si arkeologjia, letërsia, trashëgimia kulturore dhe identiteti kombëtar, dhe ekonomia.

Një sfidë mbetet shmangia e mbivendosjeve, që kërkon bashkëpunim të ngushtë midis redaksive me tematika të ngjashme. Përkundër disa vështirësive, ka një tendencë të përgjithshme pozitive drejt përmbushjes së synimit për një fjalës prej 10 mijë njësish enciklopedike.

Takimi i sotëm theksoi rëndësinë e bashkëpunimit dhe koordinimit midis redaksive të Shqipërisë dhe Kosovës për të arritur një fjalës të përbashkët dhe gjithëpërfshirës, duke reflektuar një kontribut të pavarur dhe të ri në fushën e enciklopedisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Java Kulturore Braziliane në Tiranë: Një festë e poezisë dhe muzikës

Publikuar

nga

Java Kulturore Braziliane do të zhvillohet në Tiranë nga data 21 deri më 29 qershor, duke sjellë një përvojë të pasur dhe të larmishme kulturore nga Brazili.

Ngjarjet do të nisin me një ngjarje të veçantë, Natën Poetike Braziliane, që do të mbahet më 21 qershor. Kjo mbrëmje do të jetë një përzierje harmonike e poezisë dhe muzikës, ku tingujt e ëmbël të pianos do të shoqërojnë recitimin e poezive.

Publiku do të ketë mundësinë të përjetojë frymën e thellë të letërsisë braziliane në një interpretim dygjuhësh, shqip dhe portugalisht. Pjesëmarrësit do të jenë publikues, përkthyes dhe pjesëtarë të komunitetit brazilian, të cilët do të sjellin në jetë veprat e autorëve të njohur si Hilda Hilst, Fernando Pessoa, Machado de Assis me novelën “The Psychiatrist”, dhe Miguel Torga.

Më 24 qershor, në skenë do të ngjitet Camerata Balcanica, një ansambël i përbërë nga artistë të rinj të muzikës klasike nga Ballkani Perëndimor. Ky grup prej 10 muzikantësh, përfshirë katër violinë, dy viola, dy cello dhe një bas, do të interpretojnë disa prej veprave më të bukura muzikore braziliane. Performanca e tyre pritet të jetë një përvojë e jashtëzakonshme muzikore që do të mbetet gjatë në kujtesën e publikut, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Për adhuruesit e kinemasë, më 25 qershor në kinema “Millenium” do të shfaqet filmi brazilian “Behind the Sun”. Ky film, i vitit 2001 dhe me regji të Walter Salles, është frymëzuar nga romani i njohur “Prilli i Thyer” i Ismail Kadaresë. Ai trajton jetën e një familjeje të varfër në Brazilin rural, duke sjellë një rrëfim prekës dhe të fuqishëm për sfidat dhe tragjeditë e tyre.

Java Kulturore Braziliane në Tiranë është një mundësi unike për të gjithë ata që duan të zbulojnë dhe të përjetojnë thesaret e kulturës braziliane nëpërmjet poezisë, muzikës dhe kinemasë. Mos e humbisni këtë shans për t’u zhytur në një botë të re të artit dhe kulturës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara