Film & TV

Scarlett Johansson kritikon ‘seksualizimin e tepërtë’ të karakterit Black Widow

Publikuar

Scarlett Johansson ka kritikuar “seksualizimin e tepërtë” të karakterit të saj Black Widow në filmin Marvel Iron Man 2.

Black Widow, apo Natasha Romanoff, u shfaq për herë të parë në filmin e vitit 2010.

Scarlett Johansson në rolin e Black Widow.

“Ju shihni më herët në Iron Man 2 dhe edhe pse ishte me të vërtetë argëtuese dhe kalova shumë momente të shkëlqyera, personazhi është shumë i seksualizuar, më kuptoni?” tha aktorja.

“Me të vërtetë flitej sikur ajo të jetë një diçka, si një pasuri ose një send apo çfarëdo tjetër”.

Black Widow është bërë një figurë e rëndësishme në Marvel Cinematic Universe, duke u shfaqur në shtatë filma dhe do të interpretojë filmin e saj të pavarur muajin tjetër.

“Dhe Toni [luajtur nga Robert Downey Jr.] madje i referohet asaj si diçka e tillë në një moment. Po, në një moment ai e quan atë një copë mishi dhe ndoshta në atë kohë në të vërtetë shihej si një kompliment. E kuptoni?”

Ajo shtoi se vetë-vlera e saj ishte “ndoshta e matur në krahasim me atë lloj komenti” – në lidhje me pamjen e saj fizike – në atë kohë, por që ajo ishte rritur për të kuptuar më mirë vlerësimin e vetës së saj që kur u bë nënë.

“Unë jam duke e pranuar më shumë vetveten, mendoj. E gjithë kjo ka të bëjë me atë largim nga lloji i shumë-seksualizimit të këtij karakteri,” tha ajo.

36-vjeçarja gjithashtu vuri në dukje se si gjërat “po ndryshonin tani” për aktoret e reja femra në vazhdën e lëvizjes #MeToo.

“Tani njerëzit, vajzat e reja, po marrin një mesazh shumë më pozitiv, por ka qenë e pabesueshme të jesh pjesë e asaj zhvendosjeje dhe të jesh në gjendje të dalësh në anën tjetër dhe të jesh pjesë e asaj historie të vjetër, por edhe përparim,” ajo shtuar.

“Evoluoni. Mendoj se është shumë bukur” tha Johansson.

Filmi i ri i ‘Black Widow’ nuk është një histori e origjinës, por vjen para ngjarjeve të dy filmave të fundit Avengers, Wars of Infinity dhe Endgame./UBTNews

Film & TV

Lady Gaga në trailerin magjepsës të ‘House of Gucci’

Publikuar

nga

Traileri gjithashtu shfaq aktorin Jared Leto, i cili nuk njihet nga ndryshimet që i’u bënë për rolin në filmin e ardhshëm të Ridley Scott.

House of Gucci, filmi i shumëpritur i Ridley Scott, zyrtarisht do të mbërrijë më vonë këtë vit, më 24 nëntor, dhe përpara premierës kemi marrë një vështrim më të afërt në yjet e tij, përmes disa fotografive, dhe tani trailerin zyrtar.

Posterat e sapo zbuluar për dramën e krimit ofrojnë një paraqitje të shkurtër të disa prej personazheve kryesorë, përfshirë Patrizia Reggiani (luajtur nga Lady Gaga) dhe Maurizio Gucci (Adam Driver).

Marrëdhënia e çiftit do të sigurojë një pikë qendrore për filmin, i cili sillet rreth vrasjes së vitit 1995, kur Reggiani u dënua për aranzhimin e vrasjes së Gucci, ish-burrit të saj.

Posterat gjithashtu ofrojnë një vështrim fillestar te Jared Leto, Jeremy Irons dhe Al Pacino në House of Gucci (treshja luajnë Paolo Gucci, Rodolfo Gucci dhe Aldo Gucci). Leto, në veçanti, duket shumë ndryshe si ish-shefi i dizajnit Gucci, i veshur me proteza dhe një kapak tullac.

Traileri i House of Gucci jep një ide më të mirë të dramës (dhe magjepsjes) që do të shpaloset gjatë gjithë filmit, me skena që përfshijnë dyqanet Gucci, pasarelat, Alpet, Studio 54 dhe natyrisht portën famëkeqe ku u vra Maurizio Gucci.

Shikoni më poshtë:

Një familje që nuk është e gëzuar për publikimin e filmit, është vetë familja Gucci.

Në prill, një nga kushërinjtë e dytë të Maurizio Gucci, Patrizia Gucci, u tha gazetarëve se ata janë “me të vërtetë të zhgënjyer” me filmin, duke shtuar se vendimet e hedhjes janë “të tmerrshme” dhe “të turpshme”./UBTNews

Hidhini një sy posterave të rinj të House of Gucci më poshtë:

Adam Driver dhe Lady Gaga.
Al Pacino, Jared Leto, dhe Jeremy Irons.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Scarlett Johansson ngrit padi kundër Disney-t

Publikuar

nga

Scarlet Johanssoni do ta dërgojë në gjyq kompaninë e madhe filmike “Disney”.

Aktorja e famshme hollivudiane ka ngritur padi kundër Disneyt, të enjtën në Los Anxhelos, nën akuzat se konglomerati i famshëm ka shkelur kontratën, kur ka lansuar filmin e famshëm “Black Widow” në kanalin e tij të transmetimit “Disney +”, në të njëjtën kohë me lansimin nëpër kinema.

Në akuzën e siguruar nga revista “People”, Johansson 36-vjeçare, ka thënë se kontrata e saj me Disney’s Marvel Entertainment ishte për një shfaqje të garantuar ekskluzive në kinema, me pjesën më të madhe të pagës së saj në varësi të pjesës më të madhe nga performanca e filmit në “box office”.

Në një deklaratë të siguruar nga “People”, avokati i Johanssonit, John Berlinski ka thënë se “Nuk është sekret që Disney po lëshon filma si Black Widow direkt në Disney + për të rritur abonentët dhe në këtë mënyrë të rrisë çmimin e aksioneve të kompanisë – dhe se po fshihet pas COVID-19 si pretekst për ta bërë këtë. Por duke injoruar kontratat e artistëve që janë përgjegjës për suksesin e filmave të tyre, del që janë shkelur të drejtat e tyre. Ky me siguri nuk do të jetë rasti i fundit kur talenti i Hollivudit i kundërvihet Disney dhe e bën të qartë se, çfarëdo që kompania mund të pretendojë, ajo ka një detyrim ligjor të respektojë kontratat e saj”.

Johanssoni ka luajtur në “Black Widow” rolin kryesor, atë të Natasha Romanoff./koha

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Seriali i animuar për fëmijë “Arthur”, përfundon pas 25 vitesh

Publikuar

nga

Arthur, shfaqja e dashur televizive për fëmijët e viteve ’90-ta, do të përfundojë pas 25 vjetësh.

Shfaqja, e cila ndjek aventurat e Arthur Aardvark, familjes dhe miqve të tij është seriali televiziv i animuar për fëmijë më i gjatë në historinë e SHBA, transmeton KultPlus.

Transmetuesi amerikan PBS konfirmoi lajmin duke shtuar se episodi i fundit do të transmetohet vitin e ardhshëm.

Arthur ka mbuluar tema të rëndësishme, si përshembull martesat e të njëjtës gjini.

Shfaqja bazohet në një seri librash të Marc Brown dhe është shfaqur gjithashtu në vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar.

Lajmi për anulimin e serialit të animuar u zbulua nga një prej shkrimtareve të tij, Kathy Waugh.

Duke folur në podcast Finding DW, ajo tha se Arthur nuk ishte më në prodhim dhe ekipi kishte pasur tashmë festën përfundimtare të shfaqjes.

Ajo tha se sezoni i 25 -të dhe i fundit i Arthur do të transmetohet vitin e ardhshëm, por shfaqja do të jetë akoma e disponueshme në PBS Kids./KultPlus

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Publikohet traileri i parë i sezonit të pestë të “La Casa de Papel”

Publikuar

nga

Netflix” ka publikuar trailerin e parë për sezonin e fundit të “La Casa De Papel”.

Sezoni i pestë dhe i fundit i serialit të suksesshëm spanjoll, i cili tërhoqi miliona shikues, do të shfaqet premierë më 3 Shtator. Sipas njoftimit zyrtar të platformës, sezoni i ri do të dalë në dy pjesë.

Pjesa e parë vjen premierë më 3 shtator, ndërsa pjesën e dytë, adhuruesit e serialit spanjoll do të duhet të presin deri më 3 dhjetor.

“La Casa de Papel” është një nga serialet më të shikuar në platformë. Sezoni i tij i katërt, i publikuar në Prill 2020 në Netflix, është parë nga rreth 65 milionë njerëz.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara